Castle Panic (Justin De Witt)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Konkurent dla Strongholda?

Post autor: Browarion »

Lucf --> o, to zależy od ogromnej ilości czynników, więc prosze nie proś mnie o choćby próbę kalkulacji.
Ostatnio jednak "z ciekawości" przyjrzałem się możliwościom i cenom druku kart / planszy na tekturze (nie pytaj o szczegóły, bo to także było na ogólnym poziomie ;)), kosztom zakupu jakichś elementów drewnianych, co nieco także orientuję się jak wygląda wydawnicza obróbka.
I po prostu wyszło mi, że te koszty nie są aż tak ogromne - zacytowane przez Michała 200-300k to naprawdę sporo, szczególnie że nie mówimy to jakichkolwiek kosztach praw autorskich, itp.
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Konkurent dla Strongholda?

Post autor: Lucf »

Mnie ciekawiła by wycena mniej więcej ile kosztowało by wydanie jakiejś gry po polsku np. wraz z prawami, tłumaczeniem, i jeszcze po opodatkowaniu tego :)

nie że sam chciałbym coś wydać - tylko po prostu ciekawi mnie jak wysokie są to sumy
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Konkurent dla Strongholda?

Post autor: Browarion »

Lucf pisze:... po prostu ciekawi mnie jak wysokie są to sumy
No nie wiem czy:
1. moje dane są aktualne (trochę czasu minęło)
2. nadal podkreślam - wszystko zależy od wielkiej liczby zmiennych: jakość / zawartość / opakowanie / grafika / ..., wiec poniższe info nie może być traktowane jako zobowiązujące


Grę karcianą, taką ze średniej jakości kartami, kart w okolicach 60-80 sztuk, w opakowaniu talii kart, z instrukcją a'la ksero w środku, grafika we własnym zakresie, max 4 kolory, w ilości 1000 sztuk, można zrobić za jakieś 15,000 pln. A to pewnie trochę więcej niż robią wydawnictwa mające trochę kontaktów.

Ładne karty, z grafiką profesjonalną (czyli płatną), w pełnym kolorze, w dobrej jakości, przy podobnym nakładzie - dodaj jakieś 7,000 pln

Elementy drewniane - o ile nie masz dostępu do elementów z jakiejś fabryczki 'planszówkowej', możesz tez wykonać na tokarce do drewna w jakichś zakładach stolarskich kiedy nie mają zamówień i zgodzą się na taką duperelową robotę. Elementy będą średniej jakości, malowanie raczej we własnym zakresie, ale wyjdzie dość tanio.
Jak tanio - no - to zależy od żądanych kształtów i wielkości elementów (mniejsze = droższe)
"Domki" w ilości jakichś 10.000 sztuk to może być jakieś 10,000 pln.

Trudne sprawy to plansza tekturowa i ładne pudełko - nie udało mi się znaleźć drukarni która podjęła by się tego zadania i miała referencje (że już coś takiego zrobili). Dalej nie pytałem, bo wtedy akurat pewien pomysł przestał być atrakcyjny


Może ktoś uchyli rąbka tajemnicy, jak to wygląda naprawdę z kosztami? W wydawnictwie, które już ma odpowiednie kontakty?
Bo mam przeczucie, że wyszło by mniej, niż napisałem powyżej.
Nie zmienia to faktu, że samo wykonanie to wierzchołek góry lodowej - jest jeszcze mnóstwo innej pracy, zaangażowania kasy i ryzyko że inwestycja nie wypali, ... Piszę dla pewności, że jestem przeciwny kupowaniu dobrych produkcji, bo koszty "są mniejsze" - i tak będę je kupował :twisted:


pozdro
8)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9476
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Konkurent dla Strongholda?

Post autor: MichalStajszczak »

Celowo podałem kwotę z pewnym zapasem. Ale miałem na myśli całość kosztów, to znaczy nie tylko bezpośredni koszt wykonania 1 egzemplarza (materiały, koszty druku, prac introligatorskich) ale takze koszty projektu graficznego, przygotowania materiału do druku, magazynowania, dystrybucji itd. No i oczywiście koszty testowania, bo zatrudniłbym do tego na umowę-zlecenie wysoko kwalifikowanych specjalistów, takich jak np. Browarion :D
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Konkurent dla Strongholda?

Post autor: Browarion »

MichalStajszczak pisze:...bo zatrudniłbym do tego na umowę-zlecenie wysoko kwalifikowanych specjalistów, takich jak np. Browarion :D
Nie no, dzięki za dobre słowo, ale sam wiesz że moje usługi są wyjątkowe... ten zmysł smaku, rozpoznawanie gustów mas...
Nie, po prostu nie rób reklamy - wystarczy mi opędzania się od FFG czy Hans im Gluck

:mrgreen: :twisted: :mrgreen:
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Klos
Posty: 1065
Rejestracja: 29 wrz 2007, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

i kolejna koorepacja - Castle Panic

Post autor: Klos »

I mamy kolejn agre kooperacyjna - Castle Panic. Czy ktos moze ma juz to cos? BGWS juz jest i wyglada ciekawie. Stanowczo lekko, ale raczej dosc familijnie. Ktos widzial / gral?

Przenosze do starego watku i jednoczesnie zmieniam jego nazwe - Don Simon
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Konkurent dla Strongholda? (Castle Panic)

Post autor: Dzej »

W koncu jest w Polsce ale cena to tragedia. 140 zł za głupią losową grę to za dużo.Liczyłem na 99 zł :mrgreen: Import z dalekiego lądu się szykuje
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Klos
Posty: 1065
Rejestracja: 29 wrz 2007, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Konkurent dla Strongholda? (Castle Panic)

Post autor: Klos »

Mi juz Mikolaj przywiozl Castle Panic zza wody, tak wiec mam juz za soba zarowno instrukcje jak i kilka gier.

Po pierwsze - jakiekolwiek porownania ze Strongholdem sa bez sensu. Zupelnie inny typ gry, inna mechanika, inny ciezar. Castle Panic to gra lekka, losowa, kooperacyjna z tzw. "twistem". Duzo zabawy, duza losowosc i szybkie tempo gry. W sam raz na lekki tytul do wprowadzania nowych graczy - zwlaszcza, ze jest to kooperacyjna.
W porownaniu z takim Pandemic, ktory tez jest lekkim tytulem, Castle Panic jest ... niesamowicie lekki. Ew planowanie to na jeden ruch do przodu, nie ma wielkiego stresu, p prostu odstrzeliwujemy potwory jak sie pojawiaja. Choc czasem adrenalinka podskoczy, jak nagle sie skumuluja i trzeba zamiast 2 zetonow wylozyc np 8... oj, wtedy to sie robi goraco..

Podsumowujac - polecam, jako leciutki tytul, w pelni rodzinny, choc i wytrwani gracze znajda w nim wiele zabawy i odpoczynku pomiedzy ciezszymi tytulami. Polecam.

Moja ocena na BGG - 8.5
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Konkurent dla Strongholda? (Castle Panic)

Post autor: Dzej »

Grałem dzisiaj w castle panic. Słabo, na pewno nie jest warta 140 zł :) Była by lepsza gdyby była 20 min krótsza. Trochę nam się dłużyło pod koniec.Graficznie nie zachwyca, system mimo ciekawego pomysłu wypada wg mnie blado. Nie chce mi się więcej biadolić bo jestem głodny :P
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Klos
Posty: 1065
Rejestracja: 29 wrz 2007, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Konkurent dla Strongholda? (Castle Panic)

Post autor: Klos »

20 minut krotsza? Ale to jest gra na 30 minut ;-)
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Konkurent dla Strongholda? (Castle Panic)

Post autor: Dzej »

Może przesadziłem, ale u nas strasznie się dłużyła.(graliśmy w 4 osoby)
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9476
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Konkurent dla Strongholda? (Castle Panic)

Post autor: MichalStajszczak »

Dzej pisze:u nas strasznie się dłużyła.
Po dwóch godzinach spojrzałem na zegarek - upłynęło 10 minut (to wprawdzie cytat z recenzji jakiegoś filmu, ale chyba tu pasuje)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8790
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2702 times
Been thanked: 2383 times

Re: Castle Panic (Justin De Witt)

Post autor: Curiosity »

Obrazek

Grał już ktoś? Cena dodatku około 75zł. Grę uwielbiam, mam oba wcześniejsze dodatki. Ktoś może polecić?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
ODPOWIEDZ