The Gallerist czy Vihnos? Który Lacerda?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

The Gallerist czy Vihnos? Który Lacerda?

Post autor: pieprzowa »

Moi Drodzy,
Proszę Was o pomoc w podjęciu decyzji, czy moim pierwszym Lacerdą powinien być Vihnos czy The Gallerist.
Obydwie gry są mi bliskie tematycznie, więc najchętniej wzięłabym obydwie, niestety nie mogę.

Na korzyść Gallerista przemawia to, że mam juź jedną grę w tematyce wina (Viticulture).
Mam i gram: mini-kolekcja
Kira.Hiroshi
Posty: 198
Rejestracja: 21 lis 2014, 22:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times

Re: The Gallerist czy Vihnos? Który Lacerda?

Post autor: Kira.Hiroshi »

VInhos bardziej elegancki mechanicznie ale bardziej mdły. Ratuje go tylko mechanizm banku, a on jest tylko w wariancie zaawansowanym.

Gallerist jest bardzo fiddly, ale ogólnie po prostu lepszy. Ciekawszy, głębszy i bardziej crisp.
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 205
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 219 times
Been thanked: 91 times

Re: The Gallerist czy Vihnos? Który Lacerda?

Post autor: Elo »

Czasem się czuję jak bym czytał forum dla audiofilów. Czytam takiego posta i połowy słów nie rozumiem. Jakieś określenia zrozumiałe tylko dla hermetycznej grupki pro graczy. Nie ma na to jakichś polskich zamienników?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: The Gallerist czy Vihnos? Który Lacerda?

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Mam Galeriankę więc mogę polecić. Gra bardzo tematyczna z klimatem. Bardzo łatwo się tłumaczy podstawy a resztę uściśleń można omówić w trakcie gry.
Super wykonanie, grube kafle.
Polecam :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
pacholettti
Posty: 68
Rejestracja: 26 sty 2020, 11:41
Has thanked: 14 times
Been thanked: 26 times

Re: The Gallerist czy Vihnos? Który Lacerda?

Post autor: pacholettti »

Vinhos wydaje się prostsze do ogarnięcia, ale złożoność, kombinowanie i miodność jak dla mnie na korzyść Gallerista
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: The Gallerist czy Vihnos? Który Lacerda?

Post autor: elayeth »

Wolę Gallerista, jest bardziej intuicyjny, nieco mniej „ciasny”, bardziej ekonomiczny. Z czasem jednak zacząłem doceniać Vinhosa... to faktycznie jest elegancka gra, gdzie wszystko ma sens. Nie grałem jednak z bankiem. Niemniej nieco lepiej bawie się przy Galleriscie, ta gra aż tak nie ciśnie zwojów i mam wrażenie, że bardziej wybacza błędy...
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2809
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 526 times

Re: The Gallerist czy Vihnos? Który Lacerda?

Post autor: kaszkiet »

Vinhos jest nieco bardziej strategiczny, a Gallerist bardziej taktyczny.
Obie gry są bardzo dobre. Ja ciut bardziej wolę Vinhosa.
dave8
Posty: 749
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 94 times

Re: The Gallerist czy Vihnos? Który Lacerda?

Post autor: dave8 »

Grałem w obie. Według mnie Vinhos dużo lepszy.
Gram tylko w wersję 2010 i zawsze jest to wydarzenie.
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2020, 23:42 przez dave8, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3370
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 2036 times

Re: The Gallerist czy Vihnos? Który Lacerda?

Post autor: Ardel12 »

Obie świetne, ale tak jak w Vinhosie jeden błąd na początku jest w stanie nas pogrzebać, tak w Gallerist jesteśmy w stanie się wygrzebać. Obie gry uwielbiam. Vinhos plusuje za bardzo krótką kołdrę przez liczbę dostępnych na całą grę ruchów. Gallerist z kolei oferuje więcej strategii do wypróbowania oraz mamy w nim więcej elementów zmieniających początkowe ustawienie(żetony nagród, kontraktów, artystów itd.).

W pierwszej kolejce poszedłbym w Gallerista z dodatkiem zmieniającym połowiczne punktowanie(mały, a potrafi sporo zmienić). Następnie rozważyłbym sprawdzenie Kanbana, bo wiele głosów na forum mówi, że to własnie ta gra jest najlepsza od Lacerdy(niestety sam jeszcze nie miałem okazji). Lisboa odradzam, podobnie Escape Plan. Pozostaje jeszcze On Mars, ale tutaj za mało partii mam by móc określić, czy jest wart rozważenia.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1111 times

Re: The Gallerist czy Vihnos? Który Lacerda?

Post autor: detrytusek »

Zdecydowanie Vinhos ale tylko wersja z bankiem. Obie mają nowatorskie rozwiązania ale V. jest bardziej klimatyczny, głębszy i ładniejszy (stara wersja). Gallerist był u mnie kiedyś w TOP3 bodajże ale teraz wypadł z topki wogóle. To bardzo dobra gra i tyle, Vinhos jest genialny.
Przed Gallerista zdecydowanie wbija się jeszcze Kanban, a potem Vital się zepsuł.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: The Gallerist czy Vihnos? Który Lacerda?

Post autor: Pan_K »

detrytusek pisze: 13 wrz 2020, 11:17 Zdecydowanie Vinhos ale tylko wersja z bankiem. Obie mają nowatorskie rozwiązania ale V. jest bardziej klimatyczny, głębszy i ładniejszy (stara wersja). Gallerist był u mnie kiedyś w TOP3 bodajże ale teraz wypadł z topki wogóle. To bardzo dobra gra i tyle, Vinhos jest genialny.
Przed Gallerista zdecydowanie wbija się jeszcze Kanban, a potem Vital się zepsuł.
Co do wyglądu, jak wiesz, się nie zgodzimy. Ian O'Toole przemawia do mnie - do Ciebie nie przemawia. Co do reszty - nie mogę wejść w spór, bo nie grałem w Vinhos. Natomiast faktycznie Lisboa jest nieco przekombinowana, a Escape Plan sprzedałem jako jedyną grę Lacerdy póki co. Jednak On Mars uważam za projekt udany z wciągającą rozgrywką, a wszak należy on do najnowszych designów tego autora. Wobc czego nie zgadzam się z sugestią, jakoby Lacerda "się zepsuł" 8)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: The Gallerist czy Vihnos? Który Lacerda?

Post autor: PytonZCatanu »

pieprzowa pisze: 12 wrz 2020, 14:48 Moi Drodzy,
Proszę Was o pomoc w podjęciu decyzji, czy moim pierwszym Lacerdą powinien być Vihnos czy The Gallerist.
Obydwie gry są mi bliskie tematycznie, więc najchętniej wzięłabym obydwie, niestety nie mogę.

Na korzyść Gallerista przemawia to, że mam juź jedną grę w tematyce wina (Viticulture).
Gdybym miał wybierać między Viti a Vihnios, to zdecydowanie Viti. Idąc tą logiką, wybierz Galerzystę, bo jest lepszy :)
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: The Gallerist czy Vihnos? Który Lacerda?

Post autor: lotheg »

Zgodzę się z jednym z przedmówców, że Vinhos jest bardziej strategiczny, a Gallerist taktyczny. Nie zgodzę się z innym z przedmówców, że w Vinhosie można przez jeden błąd się zakopać na dobre na początku rozgrywki, a w Galleriście nie - dla mnie jest raczej odwrotnie. Od siebie dodam, że Kanban jest zdecydowanie najlepszy z tych 3 gier :) Ale zaraz za nim Vinhos ;) Porównywanie Viti i Vinhosa nie ma sensu, chyba, że klimat/osadzenie gry jest aż tak istotne dla Ciebie :)
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: The Gallerist czy Vihnos? Który Lacerda?

Post autor: pieprzowa »

lotheg pisze: 14 wrz 2020, 16:07 Zgodzę się z jednym z przedmówców, że Vinhos jest bardziej strategiczny, a Gallerist taktyczny. Nie zgodzę się z innym z przedmówców, że w Vinhosie można przez jeden błąd się zakopać na dobre na początku rozgrywki, a w Galleriście nie - dla mnie jest raczej odwrotnie. Od siebie dodam, że Kanban jest zdecydowanie najlepszy z tych 3 gier :) Ale zaraz za nim Vinhos ;) Porównywanie Viti i Vinhosa nie ma sensu, chyba, że klimat/osadzenie gry jest aż tak istotne dla Ciebie :)
Jest bardzo istotne :) nie cierpię abstrakcyjnych gier :)
Mam i gram: mini-kolekcja
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1111 times

Re: The Gallerist czy Vihnos? Który Lacerda?

Post autor: detrytusek »

Dla mnie w Vinhosie jest więcej klimatu niż w Viti.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: The Gallerist czy Vihnos? Który Lacerda?

Post autor: lotheg »

pieprzowa pisze: 14 wrz 2020, 16:42
lotheg pisze: 14 wrz 2020, 16:07 Zgodzę się z jednym z przedmówców, że Vinhos jest bardziej strategiczny, a Gallerist taktyczny. Nie zgodzę się z innym z przedmówców, że w Vinhosie można przez jeden błąd się zakopać na dobre na początku rozgrywki, a w Galleriście nie - dla mnie jest raczej odwrotnie. Od siebie dodam, że Kanban jest zdecydowanie najlepszy z tych 3 gier :) Ale zaraz za nim Vinhos ;) Porównywanie Viti i Vinhosa nie ma sensu, chyba, że klimat/osadzenie gry jest aż tak istotne dla Ciebie :)
Jest bardzo istotne :) nie cierpię abstrakcyjnych gier :)
To ja trochę w innym sensie to pisałem. Obie gry nie są abstrakcyjne, ale Lacerda słynie z powiązania mechaniki z klimatem...jego euro to na pewno nie suchary. Myślałem, że klimat jest tak ważny dla Ciebie (i jego zróżnicowanie), że jak masz jedną grę o produkcji wina to druga nie ma racji bytu :) Jeżeli nie bierzesz Kanbana pod uwagę to polecam spróbować Vinhosa!
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
ODPOWIEDZ