Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle/ Pi mal Pflaumen

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1752
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1438 times

Re: Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle/ Pi mal Pflau

Post autor: Leser »

Innowacyjność to właśnie połączenie karcianki dającej bardzo "klasyczne" wrażenie z ciekawą mechaniką wybierania tylko jednej karty z lewy.

Z tymi średniakami to wg mnie demonizujesz. Dlaczego niby "zazwyczaj" mamy się spotkać z opisaną przez Ciebie sytuacją? Przecież sam fakt posiadania przeciętnych (w sensie wartości liczbowych) kart nie oznacza z automatu, że nie wygramy żadnego tricka, a wybieranie jako drugi lub trzeci (w grze pięcioosobowej) również może dostarczyć nam interesujących kart do wyboru. Mamy też przecież karty PI, o które warto zawalczyć właśnie na okoliczność gorszego rozdania. Oczywiście taki scenariusz, że przez całe rozdanie będziemy "żywić się" resztkami ze stołu, jest jak najbardziej możliwy i wcale nie taki nieprawdopodobny, ale nie popadajmy w drugą skrajność twierdząc, że tak będzie niemal zawsze. Ponadto gramy jednak 3 rozdania, co zmniejsza prawdopodobieństwo statystowania przy całej rozgrywce.

Fajnie, że przywołałeś tu akurat Race'a, bo moim zdaniem ta gra po osiągnięciu pewnego poziomu zaawansowania przez graczy staje się mocno losowa. Jeżeli gracze znają dobrze karty, potrafią na podobnym poziomie składać z nich wartościowe komba, to gość, który dostanie startową rękę pod dobrą strategię i/albo przyjdą mu szybko karty ładnie ze sobą współdziałające, zyskuje bardzo wyraźną przewagę nad równie solidnym graczem, który tych kart musi szukać - w końcu to wyścig. I ciężko tylko w oparciu o to twierdzić, że Race jest złą grą. W końcu jeśli zagram na odwal się, to mam przegraną jak w banku. A jeśli zagram dobrze, a komuś bardziej się poszczęści? No trudno, nie siedzę przecież nad pojedynczą partią trzech godzin i nie gram o złote kalesony ;)

Podobnie traktuję Śliwkę. W tych kilku partiach, które miałem okazję zagrać rzeczywiście trafiła mi się rozgrywka, w której przez pechowe karty nic nie mogłem sensownego uczynić. A może mogłem, tylko nie potrafiłem? Na pewno nadal mi się przyjemnie grało - jest interakcja, szczypta złośliwości, decyzyjność na kilku fajnych płaszczyznach. Czas rozgrywki nie jest specjalnie długi - owszem wolałbym żeby był jeszcze nieco krótszy, ale zważywszy, że to gra w typie "z rodziną na niedzielne popołudnie", nie wydaje mi się nadmiernie długi.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle/ Pi mal Pflau

Post autor: medicus »

Dyskusja trwa w najlepsze. Rarytas dla wydawcy!

Tymczasem ja zapraszam na Pyrkon na śliwkowe granie.
Przez cały czas na stoisku PPL (nr 51) i w Games Roomie ekipa Lucrum Games niestrudzenie serwuje śliwki, truskawki, jeżyny i całą resztę.
Jesteśmy dla Was na stoisku i w Games Roomie. Szukajcie ekipy w koszulkach RED7 i Intrygantów.
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
burzykovski
Posty: 90
Rejestracja: 29 sie 2015, 13:54

Re: Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle/ Pi mal Pflau

Post autor: burzykovski »

Uważam, że śliwka to kawał dobrej karcianki. Osobiście nie przepadam za mechaniką trick takingu, męczą mnie gry tego typu. Losowości w grach również nie lubię, jeśli ją ewidentnie czuć. W przypadku śliwki jest zupełnie inaczej. Trick taking sprawdza się świetnie, możliwość modyfikacji naszych wartości o liczby Pi to ciekawy twist, a losowość fakt jest, ale nie doskwiera i nie rzuca się w oczy. Z kiepską ręką również można coś pokombinować, a jeśli nawet nic ciekawego nie zbierzemy to zbudujemy sobie pulę owoców na kolejne rundy, gdzie możemy zdobyć bardzo dużo punktów. Lekka, przyjemna, dość świeża, ładnie zilustrowana, z dozą negatywnej interakcji i w fajnych pieniądzach. Dla mnie to kolejna świetna karcianka od Lucrum, ubolewam tylko, że nie mogę jej wyciągnąć przy dwóch graczach =)

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle/ Pi mal Pflau

Post autor: Ink »

Recenzja "Śliwki" na łamach Games Fanatic
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle/ Pi mal Pflau

Post autor: ChlastBatem »

Ink pisze:Recenzja "Śliwki" na łamach Games Fanatic
Nie wiem co ma wspólnego nieszczęsne red7 i Intryganci do Śliwki. Jedynie ich łączy cecha, że wszystkie te gry to karcianki. Reszta tekstu bardzo udana, dobrze się czytało.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle/ Pi mal Pflau

Post autor: kwiatosz »

Łączy je też wydawnictwo, a w tym osoba, która wybierała je do wydania. Wszystkie trzy podobały się osobie wybierającej do wydania, można więc opierać się jakoś na podobieństwie gustów.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
jenny70
Administrator
Posty: 170
Rejestracja: 19 kwie 2012, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle/ Pi mal Pflau

Post autor: jenny70 »

ChlastBatem pisze: Nie wiem co ma wspólnego nieszczęsne red7 i Intryganci do Śliwki. Jedynie ich łączy cecha, że wszystkie te gry to karcianki.
Małe sprytne karcianki zapomniałeś dodać ;)
Z dużą dozą interakcji (mniej lub bardziej negatywnej) i krótkim czasie gry (o ile nie trafi się gracz-przymulacz z założenia)
I do tego ładnie wydane.
O wydawcy wspomniał już Kwiatosz.
Wychodząc poza wydawnictwo wrzuciłabym jeszcze do tego "wora" Sticheln, Limits, No thanks, Niet (i pewnie wiele innych ale akurat to mi przychodzi teraz do głowy).
Nawiasem mówiąc te cztery też mi się podobają.
A to wszystko razem wzięte pozwala wysnuć wniosek na temat wzajemnej korelacji graczy.
ChlastBatem pisze: Reszta tekstu bardzo udana, dobrze się czytało.
Dzięki :)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle/ Pi mal Pflau

Post autor: ChlastBatem »

kwiatosz pisze:Łączy je też wydawnictwo, a w tym osoba, która wybierała je do wydania. Wszystkie trzy podobały się osobie wybierającej do wydania, można więc opierać się jakoś na podobieństwie gustów.
To nic nie wnosi. Gracza guzik obchodzi kto to wybierał. Najważniejsza jest mechanika i temat. Ale nie będę się z Wami kłócił.
Jakby ktoś mi polecił śliwek bo jest cudowne jak red7 to bym kijem nie dotknął.
Tak czy siak, Śliwka to dobry wybór ;)
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle/ Pi mal Pflau

Post autor: Ink »

ChlastBatem pisze:
kwiatosz pisze:Łączy je też wydawnictwo, a w tym osoba, która wybierała je do wydania. Wszystkie trzy podobały się osobie wybierającej do wydania, można więc opierać się jakoś na podobieństwie gustów.
To nic nie wnosi. Gracza guzik obchodzi kto to wybierał.
Ciebie to nie obchodzi. Chyba zbyt pospiesznie uogólniasz swoje preferencje na ogół populacji :)

Dla mnie na przykład informacja, że grą zainteresowało się wydawnictwo, które do tej pory wydawało gry mi odpowiadające jest konkretną informacją pozytywną.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle/ Pi mal Pflau

Post autor: kwiatosz »

Chlast, nie masz jakiegos wydawnictwa, ktorego gry bardziej Cie interesuja? Jakiegos Cmonu, Portalu albo CGE czy innego LookOuta?
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle/ Pi mal Pflau

Post autor: BartP »

Dokładnie. Wydawnictwo dla wielu osób to taka sama renoma jak nazwisko projektanta gry. Jak widzę, że Mayfair, Rio Grande, Pegasus, Lookout, Queen czy inne takie wydają coś nowego, to trafia na radar z definicji.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle/ Pi mal Pflau

Post autor: Wincenty Jan »

BartP pisze:Dokładnie. Wydawnictwo dla wielu osób to taka sama renoma jak nazwisko projektanta gry. Jak widzę, że Mayfair, Rio Grande, Pegasus, Lookout, Queen czy inne takie wydają coś nowego, to trafia na radar z definicji.
Zdecydowanie. Pewnie dla większości osób jestem tutaj planszowkowym nowicjuszem ponieważ zagrałem dopiero w ok 80 tytułów ale Uważam, że warto śledzić co zamierzają wydać wydawnictwa, których gry mi odpowiadają. I zdecydowanie cześciej utwierdzam się w tym przekonaniu niż żałuje gier kupionych w ciemno od "zaufanego" wydawnictwa.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle/ Pi mal Pflau

Post autor: ChlastBatem »

Chyba trochę się nie możemy zrozumieć. Przeczytaj ponownie co było napisane w recenzji i co ja napisałem. Chodzi mi o to, że nie widzę podobieństwa między tymi grami i mocno się różnią. Cecha karcianki to za mało. Oczywiście, że każdy ma swoje ulubione wydawnictwo ale to nie znaczy, że wydaje tylko gry z np. Area control. Uwielbiam Lacerte ale nigdy byn nie kupił Pandemica zwykłego czy dodatku i w recenzji nigdy nie padły słowa żeby kupić Caverne jak ktoś lubi gry tego wydawnictwa albo, że są podobne. Bo to skrajne gry. Tak samo jak karcianki tutaj.
Awatar użytkownika
kruck
Posty: 239
Rejestracja: 29 sie 2005, 01:52
Lokalizacja: Lochy
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle/ Pi mal Pflau

Post autor: kruck »

Odgrzewam trochę temat, ze względu na wątpliwość odnośnie zasad (a nie chcę zakładać dla jednego pytania oddzielnego wątku): co dzieje się, kiedy w układzie owoców znajdą się dwie różne karty z symbolem punktacji? Zachowuje się obie? Jedną, najwyższą? Jedną, wybraną?
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle/ Pi mal Pflau

Post autor: medicus »

Zatrzymujesz jedną z kart.
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
ODPOWIEDZ