Dominion - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Dodam jedynie, że całą potrzebną kwotę należy wyłożyć zanim dokona się jakiegokolwiek zakupu (niektórzy grają tak: zagrywają karty Skarbu, kupują kartę, po czym znowu zagrywają karty Skarbu i kupują następną - to nie jest prawidłowe zagranie).
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Dominion

Post autor: warlock »

Ja jeszcze tylko dodam, że formalnie rzecz biorąc karty skarbu powinno się wykładać pojedynczo - w 95% przypadków nie ma to znaczenia, ale są karty z dodatków, które dostają bonusy w zależności od tego, ile kart skarbu zostało zagranych do strefy gry gracza jeszcze przed tymi kartami ;).
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Dominion

Post autor: TV3 »

dzięki ;)
Dziami
Posty: 289
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 201 times
Been thanked: 75 times

Re: Dominion

Post autor: Dziami »

W końcu dorwałem klasyka.
Nasunęło mi się pytanie w związku z kartą przebudowa. Jest napisane, że jeśli zagrywam kartę akcji to MUSZĘ wykonać tą akcję jeśli jestem w stanie. W zwiazku z tym, jeśli zagram przebudowę, to muszę odrzucić jedną kartę na śmietnisko jeśli jakieś posiadam na ręce i muszę wziąć kartę z królestwa?
Robienie dodatkowych zakupów jak i zagrywanie kolejnych akcji jest opcjonalne (+1zakup/akcja), ale jak jest z częścią "opisową" jak w przypadku przebudowy?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Dominion

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Dziami pisze: 02 mar 2019, 12:03 W końcu dorwałem klasyka.
Nasunęło mi się pytanie w związku z kartą przebudowa. Jest napisane, że jeśli zagrywam kartę akcji to MUSZĘ wykonać tą akcję jeśli jestem w stanie. W zwiazku z tym, jeśli zagram przebudowę, to muszę odrzucić jedną kartę na śmietnisko jeśli jakieś posiadam na ręce i muszę wziąć kartę z królestwa?
Robienie dodatkowych zakupów jak i zagrywanie kolejnych akcji jest opcjonalne (+1zakup/akcja), ale jak jest z częścią "opisową" jak w przypadku przebudowy?
Tak, jeśli zagrasz kartę Przebudowa to musisz postąpić zgodnie z opisem.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Miszon
Posty: 2523
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1021 times
Been thanked: 494 times

Re: Dominion

Post autor: Miszon »

Przy czym możesz jej nie zagrywać
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Kiedy zagrasz kartę, to musisz wykonać wszystkie jej polecenia, jeśli jesteś w stanie. Jeśli nie jesteś w stanie wykonać jakiegoś polecenia, to je pomijasz i wykonujesz dalsze. Niektóre dalsze polecenia mogą być obostrzone wykonaniem poprzedniego polecenia - i takie oczywiście wykonujesz tylko jeśli wykonałeś poprzednie. Jeśli polecenie nie zawiera słowa "możesz", to znaczy, że musisz je wykonać (jeśli jesteś w stanie), w przeciwnym wypadku nie musisz.

Polecenia wykonuje się od góry do dołu i w podanej kolejności.
Spoiler:
Niektóre karty dają graczowi wybór między dwiema lub więcej czynnościami. Gracz może z tych czynności wybrać nawet taką, której nie będzie w stanie wykonać - i wtedy po prostu jej nie wykonuje, lecz wyboru zawsze musi dokonać.
Spoiler:
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
nakago
Posty: 258
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Re: Dominion

Post autor: nakago »

karta Patrycjusz (Imperium) - "podglądnij wierzchnią kartę jeśli 5 lub większa, weź ją na rękę" - a jeśli jest mniejsza to trafi na stos kart odrzuconych czy z powrotem na wierzch talii?

Mały Zamek (Imperium) - "wyrzuć na śmietnisko tę kartę lub zamek z ręki, jeśli to zrobisz, dodaj zamek" - czyli wychodzi na to że MUSZĘ odrzucić mały zamek (zakupiony wcześniej) po prostu i dodać kolejny zamek z zasobów jaki jest aktualnie dostępny, tak?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

nakago pisze: 02 wrz 2019, 09:55 karta Patrycjusz (Imperium) - "podglądnij wierzchnią kartę jeśli 5 lub większa, weź ją na rękę" - a jeśli jest mniejsza to trafi na stos kart odrzuconych czy z powrotem na wierzch talii?
Jeśli karta mówi "podejrzyj" - to znaczy że oglądasz kartę i odkładasz tam, gdzie była chyba że dostaniesz inne polecenie. Tak samo jest gdy karta mówi "odkryj" - pokazujesz kartę wszystkim graczom i odkładasz tam, skąd ją odkryłeś chyba że dostaniesz inne polecenie.
nakago pisze: 02 wrz 2019, 09:55 Mały Zamek (Imperium) - "wyrzuć na śmietnisko tę kartę lub zamek z ręki, jeśli to zrobisz, dodaj zamek" - czyli wychodzi na to że MUSZĘ odrzucić mały zamek (zakupiony wcześniej) po prostu i dodać kolejny zamek z zasobów jaki jest aktualnie dostępny, tak?
Po pierwsze nie "odrzucić" tylko "wyrzucić" (to są dwie różne czynności w Dominion!). Po drugie - możesz wybrać, czy chcesz wyrzucić ów zagrany Mały zamek, czy inny Zamek z ręki, nawet jeśli na ręce nie masz żadnego innego Zamku.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 161 times

Re: Dominion

Post autor: kozz84 »

karta Patrycjusz (Imperium) - Odkładasz z powrotem na talie.

Mały Zamek (Imperium) - Żeby dostać nowy zamek musisz wyrzuć na śmietnisko mały zamek lub inny zamek z ręki.
nakago
Posty: 258
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Re: Dominion

Post autor: nakago »

Płatnerz - jeżeli za pomocą tej karty wyrzucę Domokrążcę, to mogę dodać Prowincję ?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

nakago pisze: 20 wrz 2019, 03:32 Płatnerz - jeżeli za pomocą tej karty wyrzucę Domokrążcę, to mogę dodać Prowincję ?
Tak
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Dominion

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

KUPIEC
Co to znaczy zagrać kartę srebrników po raz pierwszy, czyli kiedy?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Arius
Posty: 1424
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 304 times
Been thanked: 162 times

Re: Dominion

Post autor: Arius »

Dr. Nikczemniuk pisze: 09 sty 2020, 23:47 KUPIEC
Co to znaczy zagrać kartę srebrników po raz pierwszy, czyli kiedy?
Czyli działa to na pierwszego srebrnika zagranego w danej turze. Jak zagrasz dwa srebrniki, to tylko raz liczysz bonus.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Dominion

Post autor: warlock »

Dr. Nikczemniuk pisze: 09 sty 2020, 23:47 KUPIEC
Co to znaczy zagrać kartę srebrników po raz pierwszy, czyli kiedy?
Wtedy, kiedy zagrywasz po raz drugi.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Dominion

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

warlock pisze: 10 sty 2020, 07:59
Dr. Nikczemniuk pisze: 09 sty 2020, 23:47 KUPIEC
Co to znaczy zagrać kartę srebrników po raz pierwszy, czyli kiedy?
Wtedy, kiedy zagrywasz po raz drugi.
Jak zagram w fazie zakupów 1 Srebrnika to bonus działa na każdego zagranego Kupca, a jak zagram kilka Srebrników to mam bonus tylko za 1 Kupca, tak to działa?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Dominion

Post autor: warlock »

Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Dominion

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Czytałem to, ale nie ma tam opisu w której fazie to następuje, ponadto opis karty jest trochę "mylący" bo pewnie uwzględnia inne karty akcji których w podstawce nie ma, więc staram się to łopatologicznie ogarnąć.
Więc?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion

Post autor: morris »

Dr. Nikczemniuk pisze: 10 sty 2020, 08:29
Czytałem to, ale nie ma tam opisu w której fazie to następuje, ponadto opis karty jest trochę "mylący" bo pewnie uwzględnia inne karty akcji których w podstawce nie ma, więc staram się to łopatologicznie ogarnąć.
Więc?
Co jest mylące w opisie? Po prostu, jeśli masz zagranego Kupca, to PIERWSZY Srebrnik, którego zagrasz w tej turze da Ci dodatkowe +1. Jeśli masz zagranych dwóch Kupców, to PIERWSZY Srebrnik, którego zagrasz w tej turze da Ci dodatkowe +2 itd.

Są takie karty - Czarny rynek i Storyteller - które pozwalają zagrywać karty Skarbu w fazie akcji. Warto pamiętać, że Kupiec nie działa wstecz.

Rozważmy takie scenariusze (zawsze zakładam, że masz wystarczającą liczbę akcji do wykorzystania)

1. Zagrywasz Kupca.
2. Przechodzisz do fazy zakupu i zagrywasz Miedziaka, Srebrnika, Srebrnika. Masz do wydania $1 + $2 (+$1) + $2 = $6


1. Zagrywasz Kupca.
2. Zagrywasz kolejnego Kupca
3. Przechodzisz do fazy zakupu i zagrywasz Srebrnika i Złoto. Masz do wydania $2 (+ $1 + $1) + $3 = $7


1. Zagrywasz Czarny rynek. Otrzymujesz +$2.
2. Zagrywasz Srebrnika, Miedziaka. Otrzymujesz $2 + $1 = $3, co łącznie daje $5
3. Kupujesz jakąś kartę ze stosu Czarnego rynku (np. Kontrabandę).
4. Zagrywasz Kupca
5. Przechodzisz do fazy zakupu
6. Zagrywasz kolejnego Srebrnika, Miedziaka. Otrzymujesz $2 + $1 = $3

Zauważ, że w tym momencie Kupiec nie da dodatkowego +$1 za zagranie Srebrnika, bo pierwszy Srebrnik w tej turze został zagrany przed Kupcem.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Dominion

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

O taką łopatologię mi chodziło. Dzięki MORRIS :D
A dlaczego opis jest "mylący"? O to przykład który najbardziej mnie nurtuje:
1. Zagrywam kupca
2. Zagrywam kupca
3. W fazie zakupu zagrywam kartę srebrnika (po raz pierwszy?) i kolejną kartę srebrnika...
To ile mam $ ?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Dominion

Post autor: warlock »

Masz to napisane w tym linku, stary, czytanie ze zrozumieniem! http://www.dominion.przystanekplanszowk ... tle=Kupiec
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Dominion

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

warlock pisze: 10 sty 2020, 11:10 Masz to napisane w tym linku, stary, czytanie ze zrozumieniem! http://www.dominion.przystanekplanszowk ... tle=Kupiec
Stary fajnie że się udzielasz, ale nie pomagasz :roll:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Dominion

Post autor: warlock »

-Jeśli zagrał więcej niż jednego Kupca, każdy z nich przynosi mu +1$ po pierwszym zagraniu karty Srebrników.
-Jeśli jednak kilka razy zagrał Srebrniki, otrzymuje +1$ tylko za pierwsze zagranie.
Włóż proszę minimum wysiłku w analizę słowa pisanego.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Dominion

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Dr. Nikczemniuk pisze: 10 sty 2020, 10:58 O taką łopatologię mi chodziło. Dzięki MORRIS :D
A dlaczego opis jest "mylący"? O to przykład który najbardziej mnie nurtuje:
1. Zagrywam kupca
2. Zagrywam kupca
3. W fazie zakupu zagrywam kartę srebrnika (po raz pierwszy?) i kolejną kartę srebrnika...
To ile mam $ ?
Czy to będzie 2$+(1$+1$)+2$= 6$ ?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Dominion

Post autor: warlock »

Dokładnie ;).
ODPOWIEDZ