Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: ragozd »

To ja mam pytanie do Szpiega - najpierw dobieramy karte, czy ja podgladamy?
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: mst »

Bardzo dobre pytanie - właśnie zdałem sobie sprawę, że w moich 9 partiach nigdy nie kupiłem tej karty :wink: - moje odczucie jest takie, że najpierw wykonujemy akcję opisaną tekstowo (czyli podglądanie) ale jeśli reguły nie mówią o tym wprost (pewnie sprawdzałeś i nie mówią :wink: ) to na podstawie samego opisu na karcie mogłoby być również na odwrót lub zależnie od decyzji zagrywającego (może to najciekawsza wersja - ja przynajmniej lubię gdy decyzji do podjęcia jest jak najwięcej :wink: ). :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Dominion

Post autor: skanna »

O ile dobrze pamiętam, to szpieg daje możliwość podejrzenia i zachowania bądź odrzucenia karty. Tak więc logiczne, że najpierw podglądam i decyduję, czy wraca do wzięcia w następnej akcji/kolejce czy też discarduję, bo tylko rękę zaśmieci.

Edit: odpowiedź nie na temat, zapomniałam, że szpieg dodaje jedną kartę :) Najpierw oczywiście.
Ostatnio zmieniony 01 gru 2008, 08:52 przez skanna, łącznie zmieniany 1 raz.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Silent
Posty: 512
Rejestracja: 18 wrz 2007, 20:26
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times

Re: Dominion

Post autor: Silent »

Wg instrukcji wykonujemy akcje zawsze od góry do dołu, więc najpierw dobieramy potem podglądamy. Nawet jest to wyjaśnione w opisie szpiega na końcu instrukcji.
Pozdrawiam :)
Marcin aka Silent (czyt. Sajlent) :)
Moja kolekcja
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Dominion

Post autor: wc »

potwierdzam opinię silenta

przez masę pierwszych gier (w tym przez cała istebną) graliśmy źle - podglądając kartę przed dobraniem - w efekcie tego decydowalismy czy podejrzana karta zaraz trafi do nas na rękę czy zrzucimy ją a dobierzemy następną. na usprawiedliwienie - w istebnej nie mieliśmy instrukcji i to była nasza (nad)interpretacja. tak więc przepraszam mst, roberta i wszystkich innych którym namieszałem ;-)
jednak w instrukcji jest wyraźnie napisane - najpierw dociągamy kartę, potem dopiero podglądamy następną - tę która pojawi się jako pierwsza w następnym ruchu lub po zagraniu karty w rodzaju fosa, kowal, sala obrad itp.
gdyby były jescze jakiekolwiek wątpliwości - w ten sposób działa to na bsw - zagrywam szpiega i natychmiast dostaję nową kartę. dopiero potem mam okno z wierzchnimi kartami wszystklich graczy
c.b.d.u. ;-)

ps. silent, wkładaj te swoje biedne karty natychmiast w koszulki! jeszcze jeden pionek i będzie za późno!
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Silent
Posty: 512
Rejestracja: 18 wrz 2007, 20:26
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times

Re: Dominion

Post autor: Silent »

Oczywiście tak zrobię, na szczęście gracze kart nie zniszczyli za co jestem im wdzięczny :). Nie spodziewałem się, że będzie tak dużo razy grane i będzie odkryciem i grą Pionka :D (ups za dużo zdradziłem :D)
Pozdrawiam :)
Marcin aka Silent (czyt. Sajlent) :)
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Dominion

Post autor: westwood »

Silent pisze:Oczywiście tak zrobię, na szczęście gracze kart nie zniszczyli za co jestem im wdzięczny :). Nie spodziewałem się, że będzie tak dużo razy grane i będzie odkryciem i grą Pionka :D (ups za dużo zdradziłem :D)
:shock: Jako, że ostatni Pionek odbywał się w rytmie We Will Rock You sądziłem, że tytuł "Gra Pionka" powędruje zupełnie gdzie indziej :wink:
Awatar użytkownika
gath
Posty: 208
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 6 times
Been thanked: 10 times

Re: Dominion

Post autor: gath »

Witam.
Przyznam, że nie grałem jeszcze w Dominion (i nie zagram dopóki nie kupię), ale mam jeszcze jedno pytanie: jaka jest zasada pozyskania karty skarbu z 1 pieniążkiem? Bierzemy ją w fazie kupowania zamiast kupna innego budynku czy w inny sposób? Jest jakieś ograniczenie co do ilości na turę?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Silent
Posty: 512
Rejestracja: 18 wrz 2007, 20:26
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times

Re: Dominion

Post autor: Silent »

Można wykonać jedną akcję kupowania, czyli albo kupujemy kartę akcji albo pieniądze albo punkty zwycięstwa. Za każdą zagraną kartę akcji, która dodaje +1 Buy mamy dodatkowe kupno karty. Co do monety o wartości 1 to jej koszt to 0, więc w zależności ile mamy akcji kupowania tyle możemy ich zakupić.
Pozdrawiam :)
Marcin aka Silent (czyt. Sajlent) :)
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6360
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 491 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: yosz »

Dominion znowu dostępny w hobbicie, dodatkowo w planszomanii i wargamerze. I tylko popularny sklep na R ma info że pierwsza dostawa najprawdopodobniej 9 grudnia.

Dominion ciągle się pnie na BGG - zagraża już powoli Caylusowi
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Dominion

Post autor: Geko »

yosz pisze: Dominion ciągle się pnie na BGG - zagraża już powoli Caylusowi
Ja obstawiam, że to przez wybuchy na Słońcu. :roll:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Dominion

Post autor: Filippos »

Geko pisze:
yosz pisze: Dominion ciągle się pnie na BGG - zagraża już powoli Caylusowi
Ja obstawiam, że to przez wybuchy na Słońcu. :roll:
Może wyjdę na głupka ale nie skumałem żartu. Jarku wyjaśnij pls.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Dominion

Post autor: skanna »

Filippos, a jak wytłumaczyć taki sukces tak średniej gry? Musi jakaś siła nadprzyrodzona działać :)
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Dominion

Post autor: Filippos »

skanna pisze:Filippos, a jak wytłumaczyć taki sukces tak średniej gry? Musi jakaś siła nadprzyrodzona działać :)
Sądzisz że po prostu o to chodziło? Może niepotrzebnie szukałem drugiego dna przyzwyczajony do wysokiego poziomu poczucia humoru Geko.
A Dominion jest grą znakomitą i wszyscy chyba wybaczamy tym, którzy nie potrafią dostrzec jego wielkości, nieprawdaż Commarades? :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6360
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 491 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: yosz »

ehhhh..... ja się muszę przyznać do czegoś ....... przez Filipa... i Pionek.. to ja nawet.. tak troszeczkę
polubiłem Dominion... nawet bardzo
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Dominion

Post autor: Geko »

skanna pisze:Filippos, a jak wytłumaczyć taki sukces tak średniej gry? Musi jakaś siła nadprzyrodzona działać :)
Dokładnie o to mi chodziło. Coś musi być na rzeczy :twisted:
Podejrzewam, że popularność Dominiona jest jaskółką zwiastującą nadchodzące problemy (serwery BGG już złapały bluesa) :wink: :

http://www.dziennik.pl/swiat/article8363.ece
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Silent
Posty: 512
Rejestracja: 18 wrz 2007, 20:26
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times

Re: Dominion

Post autor: Silent »

Potwierdzam, gra jest znakomita :), im więcej się gra, tym odkrywa się coraz to nowe strategie i możliwości kart. Dawno żadna gra mnie tak nie wciągnęła :)
Pozdrawiam :)
Marcin aka Silent (czyt. Sajlent) :)
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Dominion

Post autor: Geko »

Silent pisze:im więcej się gra, tym odkrywa się coraz to nowe strategie i możliwości kart
W każdej dobrej grze tak właśnie jest. Z tego mi wychodzi, że D. strasznie sztampowy :P
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: mst »

Geko pisze:Podejrzewam, że popularność Dominiona jest jaskółką zwiastującą nadchodzące problemy (serwery BGG już złapały bluesa) :wink: :

http://www.dziennik.pl/swiat/article8363.ece
Ale w Dominion nie tylko satelitów ale nawet marnego balonu czy lotni nie ma. :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Pjaj
Posty: 689
Rejestracja: 01 sie 2006, 23:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Dominion

Post autor: Pjaj »

Artykuł o wybuchach mnie zauroczył. Gdyby potraktować go poważnie, aż dziw, że przeżyliśmy rok 2000. Skoro zmiany bieguna słońca są co 11 lat, a następne ma być w 2011 r. to już kilka razy za życia satelitów taką "katastrofę" przetrwaliśmy...

Obawiam się więc, że to nie wybuchy na Słońcu, ale jakaś zbiorowa hipnoza... której oczywiście sam uległem :wink:
Awatar użytkownika
Pjaj
Posty: 689
Rejestracja: 01 sie 2006, 23:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Dominion

Post autor: Pjaj »

mst pisze:
Geko pisze:Podejrzewam, że popularność Dominiona jest jaskółką zwiastującą nadchodzące problemy (serwery BGG już złapały bluesa) :wink: :

http://www.dziennik.pl/swiat/article8363.ece
Ale w Dominion nie tylko satelitów ale nawet marnego balonu czy lotni nie ma. :wink:
Cierpliwości - nie doceniasz przemysłu planszówkowego, który za niewielką opłatą zarzuci Cię niedługo dodatkowymi kartami :)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: mst »

Na przykład kartą "Balon bojowy", którą będzie można przejąć lub zniszczyć Księstwa i Majątki przeciwników podobnie jak Złodziej postępuje z gotówką. Nawet Fosa przed nią nie obroni - antidotum będzie dopiero karta Kusza, którą jednak trzeba będzie kupić w kolejnym dodatku. :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Pjaj
Posty: 689
Rejestracja: 01 sie 2006, 23:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Dominion

Post autor: Pjaj »

A jeśli karta kusza zostanie wyciągnięta z talii przy ataku balon będzie usuwany z gry :)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: mst »

Ogólnie Kusza to fajna karta będzie. Będzie się nią można obronić przed Milicją i Złodziejem (ale tylko wtedy gdy zostanie odkryta jako jedna z dwóch kart z decku, a nie zagrana z ręki). Będzie nią też można wyrzucić ze swojej talii niektórych pomocników (podobnie jak przy pomocy karty Kaplica). :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Pjaj
Posty: 689
Rejestracja: 01 sie 2006, 23:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Dominion

Post autor: Pjaj »

To prawda. Kusza to jedna z lepszych kart. Nie zapominaj też o tym, że Kusza wykładana łącznie z Milicją będzie zmniejszała liczbę kart przeciwników do 2. Pytanie tylko czy koszt 5 nie jest jednak zbyt wysoki. Choć oczywiście pozbycie się we właściwym momencie własnego biurokraty może być nie do przecenienia :wink:
ODPOWIEDZ