Osadnicy z Catanu - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: ozon »

monkol pisze:Czy można użyć rycerza zanim złodziej opuścił pustynię? (tj. jeszcze nikt nie wyrzucił siódemki)
tak

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Catan - Pojedynek

Post autor: Lucass »

Witam,

jestem po wstępnym zapoznaniu się z instrukcją gry scenariusza podstawowego... nie za bardzo rozumiem poniższego podkreślonego fragmentu:

"Ważne! Karty na dodatkowych miejscach do rozbudowy sąsiadują również z terenami po skosie. Niektóre karty rozbudowy wpływają na sąsiadujące tereny po prawej i lewej. Z tego powodu odpowiednie rozmieszczenie niektórych kart rozbudowy powyżej lub poniżej miejscowości jest ważne. Nie ma jednak znaczenia, które z sąsiadujących ze sobą miejsc do rozbudowy miasta zostanie zajęte – oba sąsiadują po prawej i lewej z tymi samymi budynkami." (str. 6)

I jeszcze jedno (str. 14):

„Wspólne” Statki handlowe
[...]Statek handlowy nie może leżeć obok terenu, którego surowce pozwala wymieniać."

Tymczasem na str. 8 pokazano warunki zwycięstwa gracza, który ma Statek ze złotem postawiony przy terenie produkującym złoto (co prawda po skosie) ... i teraz pytanie, czy zacytowana zasada dotyczy sytuacji, gdy statek stawiamy stricte po lewej/prawej stronie pola z terenem, a nie ma zastosowania, gdy statek jest właśnie po skosie? Co ciekawe, w angielskiej instrukcji nie doczytałem się tej zasady.

edit.
jeszcze dwa zapisy, których nie rozumiem:
(str. 10)
Usuwanie jednostek i budynków
W trakcie gry może się zdarzyć, że gracz nie ma już w swoim księstwie żadnych wolnych miejsc na karty rozbudowy. W takiej sytuacji gracz może w swojej fazie akcji za darmo usunąć własny budynek lub jednostkę i odłożyć ją na stos kart odrzuconych. Jeśli gracz usuwa odkrytą kartę rozbudowy, nie odkłada jej na stos kart odrzuconych, ale umieszcza z powrotem w stosie odkrytych kart rozbudowy."
- to gdzie odrzucam kartę rozbudowy?

(str. 9)
Stos kart odrzuconych
Niektóre karty zestawów tematycznych pozwalają korzystać ze stosu kart odrzuconych. Dotyczy to zawsze tylko wierzchniej, odkrytej karty – gracze nie mogą przeglądać innych kart znajdujących się w stosie kart odrzuconych.
- czyli w stosie kart odrzuconych karty są odkryte?

Łukasz
Axi0maT
Posty: 9
Rejestracja: 14 kwie 2017, 07:44

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Axi0maT »

Pytanie o drogi i budowanie osad. Jesli czerwony gracz prowadzi z miasta "X", 4 kolejne drogi to:
1. Niebieski gracz moze doprowadzic droge z miasta "Y" do miejsca "A" w ktorym styka sie ona z drogami czerwonego gracza i wybudowac tam osade?
2. Czy jesli zaistnieje sytuacja w punkcie 1 to czy najdluzsza droga czerwonego gracza zostaje w ten sposob przerwana?
3. Czy te dwie wybudowane juz drogi czerwonego gracza z powyzszego punktu 2 sa mimo wszystko wystarczajace do tego zeby czerwony gracz mogl teraz nadal wybudowac osade w punkcie "B"?

Mapka podgladowa:
Obrazek
Arius
Posty: 1422
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 300 times
Been thanked: 162 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Arius »

Yes, yes, yes.
Można wybudować osadę przy drodze innego gracza (jeśli zachowana jest zasada odległości dwóch dróg).
Tak wybudowana osada może przeciąć najdłuższą drogę (najdluzsza droga to droga z minimum 5 dróg). Gracz, któremu przecięto drogę nadal może je rozbudowywać.
Axi0maT
Posty: 9
Rejestracja: 14 kwie 2017, 07:44

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Axi0maT »

Arius pisze: 22 lip 2019, 12:26 Tak wybudowana osada może przeciąć najdłuższą drogę (najdluzsza droga to droga z minimum 5 dróg).
Dzieki za odpowiedz :) Chcialbym tylko abys doprecyzowal - po tym przecieciu miastem z punktu 2 to ile wynosi najdluzsza droga czerwonego gracza? Wciaz 4? Czy moze juz tylko 2?
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 267
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 162 times
Kontakt:

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: miszczu666 »

Axi0maT pisze: 22 lip 2019, 14:07
Arius pisze: 22 lip 2019, 12:26 Tak wybudowana osada może przeciąć najdłuższą drogę (najdluzsza droga to droga z minimum 5 dróg).
Dzieki za odpowiedz :) Chcialbym tylko abys doprecyzowal - po tym przecieciu miastem z punktu 2 to ile wynosi najdluzsza droga czerwonego gracza? Wciaz 4? Czy moze juz tylko 2?
Tylko 2
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
Dominik012
Posty: 1
Rejestracja: 12 lut 2020, 19:48

Catan- rozszerzenie kupcy i barbarzyńcy- szlaki karawan- głosowanie

Post autor: Dominik012 »

Witam! Mam pytanie: w Kupcach i Barbarzyńcach - szlaki karawan nie rozumiem zasad głosowania.
Na przykład: gracz A wyłożył 4 karty ze zbożem i wełną, gracz B- 5, a gracz C- 7. Gracz C nie może sam podjąć decyzji
ustawienia wielbłąda, bo nie ma więcej kart niż gracz A+B.W instrukcji jest napisane, że jeżeli 2 lub więcej graczy może mieć większość głosów, to wspólnie podejmują oni decyzję.Co to jest ta większość głosów? W takim razie gracz C może podjąć razem z graczem A czy B, a może wszyscy razem podejmują decyzję?
Sajsori
Posty: 1
Rejestracja: 21 mar 2020, 09:03

Catan - Odkrywcy i Piraci

Post autor: Sajsori »

Witam, mam kilka pytań do Gry Catan - dodatek Odkrywcy i Piraci:
- Czy na początku gry pobiera się surowce z osady zwykłej i osady portowej ?
- Za co przyznawane są punkty i ile? W instrukcji jest napisane tylko o 2-ch punktach za osady portowe, a co ze zwykłymi osadami?
- Czy dziób i rufa statku ma znaczenie?
- Czy statek piratów można postawić przy osadzie portowej ?
- Co w przypadku gdy nie mamy złota na haracz dla statku piratów ?
- Misja "Obozy piratów" - Czy z karty misji można uzyskać w sumie 4 punkty zwycięstwa?
Michalllo
Posty: 1
Rejestracja: 03 maja 2020, 19:05

Catan najdłuższa droga handlowa

Post autor: Michalllo »

Dzień dobry. Mam pytanie czy do najdłuższej drogi wliczają się drogi połączone w heksagonie naokoło pól, jeżeli są ułożone na dwóch sąsiadujących polach. Nie ma nic o tym w instrukcji.
Lukas
Posty: 1
Rejestracja: 02 maja 2020, 13:36

Catan-dodatek miasta i rycerze

Post autor: Lukas »

Chciałbym się dowiedzieć czy kiedy użyję karty „Dezerter” z dodatku to rycerz zamieniony na swojego przechodzi na moją drogę czy pozostaje na miejscu gdzie został zamieniony?
Lidkapason
Posty: 3
Rejestracja: 05 paź 2021, 23:26
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy z Catanu - pytania i wątpliwości

Post autor: Lidkapason »

Cześć, mam pytanie dotyczące dodatku Miasta i rycerze.

Chodzi mi o rozwój miasta i nagrodę za zdobycie trzeciego poziomu w jego rozbudowie w tej żółtej kategorii (Zapomniałam nazwy :( ) Pozwala ona wymianę towarów i surowców w stosunku 2:1. I teraz pytanie - chodzi tu o wymianę np. 2 monet na jedno zboże, tak?
Gildiril Blackcairn
Posty: 209
Rejestracja: 03 gru 2020, 20:04
Has thanked: 75 times
Been thanked: 15 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: Gildiril Blackcairn »

Witam. mam pytanie o zestaw osadnika. Planuję sprzedać braterstwo straży i kupić w zamian wspomniany zestaw osadnika. Czy pudło zmieści rozszerzenie 5-6 i czy rozszerzając trzeba kupić też żeglarzy 5-6?
Dziadekx
Posty: 1
Rejestracja: 30 gru 2022, 22:07

Re: Catan / Osadnicy z Catanu

Post autor: Dziadekx »

Hej.
Mam proste pytanie, jak to jest w przypadku kiedy przekształcamy osadę w miasto, czy doliczamy sobie 2 kolejne punkty (sumując 2 za wybudowane miasto i 1 za skasowaną osadę) czy dostajemy tylko 2 za miasto (czyli wychodzimy +1 do przodu)?
Arius
Posty: 1422
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 300 times
Been thanked: 162 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu

Post autor: Arius »

Dziadekx pisze: 04 lut 2023, 19:23 Hej.
Mam proste pytanie, jak to jest w przypadku kiedy przekształcamy osadę w miasto, czy doliczamy sobie 2 kolejne punkty (sumując 2 za wybudowane miasto i 1 za skasowaną osadę) czy dostajemy tylko 2 za miasto (czyli wychodzimy +1 do przodu)?
Tylko 2 punkty. Wychodzicie +1 do przodu.
Kolejnym plusem jest to, ze dzięki temu osada wraca do Twojej puli i możesz ją znowu postawić na planszy.
Bei.xa
Posty: 1
Rejestracja: 02 cze 2023, 14:48

Re: Osadnicy z Catanu - pytania i wątpliwości

Post autor: Bei.xa »

Cześć,

Czy według Was używając karty postępu "budowa dróg" mogę wybudować drogę oraz statek nie posiadając osady pomiędzy nimi? Treść karty zezwala na taką kombinację i nie odnosi się do podstawowych zasad, tak jak niektóre karty postępu.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4535
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1690 times
Been thanked: 2120 times

Re: Osadnicy z Catanu - pytania i wątpliwości

Post autor: PytonZCatanu »

Bei.xa pisze: 02 cze 2023, 14:52 Cześć,

Czy według Was używając karty postępu "budowa dróg" mogę wybudować drogę oraz statek nie posiadając osady pomiędzy nimi? Treść karty zezwala na taką kombinację i nie odnosi się do podstawowych zasad, tak jak niektóre karty postępu.
Na pewno możesz wybudować 2 drogi bez osady miedzy nimi. Natomiast nie znam zasad statków :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4650
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1035 times
Been thanked: 1956 times

Re: Osadnicy z Catanu - pytania i wątpliwości

Post autor: warlock »

Mam jedno pytanie do modułu Rybaków z dodatku Kupcy i Barbarzyńcy:

Angielska instrukcja mówi "During your turn, you can discard fish tokens in order to take certain actions"
Polska instrukcja mówi "Gracz, podczas swojej kolejki, może w trakcie fazy handlowania lub w fazie budowania oddać żetony ryb, aby wykonać określoną akcję."

Z angielskiej wynika, że ryb można użyć przed rzutem kośćmi, co ma kolosalne znaczenie dla akcji kosztującej dwie ryby: "Gracz zdejmuje z planszy złodzieja", bo dzięki temu można zwolnić kluczowy dla siebie zablokowany numer jeszcze przed własnym rzutem.

Ktoś wie, jak to ma być? :)
Arius
Posty: 1422
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 300 times
Been thanked: 162 times

Re: Osadnicy z Catanu - pytania i wątpliwości

Post autor: Arius »

Bei.xa pisze: 02 cze 2023, 14:52 Cześć,

Czy według Was używając karty postępu "budowa dróg" mogę wybudować drogę oraz statek nie posiadając osady pomiędzy nimi? Treść karty zezwala na taką kombinację i nie odnosi się do podstawowych zasad, tak jak niektóre karty postępu.
No nie. Budowa dróg pozwala Ci zbudować za darmo drogę czy statek. Ale to nie zmienia faktu, że wszystkie zasady związane z budową muszą być zachowane. Czyli nie poprowadzisz dalej drogi, gdy przeciwnik Ci postawił przy Twojej drodze osadę. I tak samo z dla statków zasady muszą być spełnione. Czyli albo stawiasz obok miasta/osady, albo obok innego swojego statku.
Podsumowując ta karta pozwala Ci na darmowe wykonanie akcji budowy drogi/statku, ale z zachowaniem wszystkich warunków.
Arius
Posty: 1422
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 300 times
Been thanked: 162 times

Re: Osadnicy z Catanu - pytania i wątpliwości

Post autor: Arius »

warlock pisze: 12 maja 2024, 20:20 Mam jedno pytanie do modułu Rybaków z dodatku Kupcy i Barbarzyńcy:

Angielska instrukcja mówi "During your turn, you can discard fish tokens in order to take certain actions"
Polska instrukcja mówi "Gracz, podczas swojej kolejki, może w trakcie fazy handlowania lub w fazie budowania oddać żetony ryb, aby wykonać określoną akcję."

Z angielskiej wynika, że ryb można użyć przed rzutem kośćmi, co ma kolosalne znaczenie dla akcji kosztującej dwie ryby: "Gracz zdejmuje z planszy złodzieja", bo dzięki temu można zwolnić kluczowy dla siebie zablokowany numer jeszcze przed własnym rzutem.

Ktoś wie, jak to ma być? :)

https://boardgamegeek.com/thread/141068 ... -with-fish
Reiner Dr. Düren pisze, że w angielskiej wersji jest błąd. Więc chyba zgodnie z polską interpretacja.
ODPOWIEDZ