Era: Medieval Age (Matt Leacock)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Era: Medieval Age (Matt Leacock)

Post autor: mauserem »

Dziwne, gra nadal nie ma swojego wątku - a była jednym z "must see" na Essen.
Autor też nie nowicjusz

Bardzo lubię city buiding, bardzo lubię gry roll & write i bardzo lubię gadżety, a możliwość "zapisu" za pomocą klocków, z których budujemy swoje miasto - dla mnie to mikstura idealna.
Jest tu wielu mających podobne jak ja preferencje growe - a tu cichosza...
Prościutka, idealny materiał na gateway dla niegrającej rodzinki
A jak się ekipa rozegra i zaczyna grać "do siebie" - bardziej konfrontacyjnie, to robi się cholernie wymagająca.
Obstawiałem, że od razu znajdzie się wydawnictwo, które wyda wersję PL - a tu nic, cichosza...
WTF?

Obrazek
autopaga
Posty: 1433
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 95 times
Been thanked: 320 times

Re: Era: Medieval Age (Matt Leacock)

Post autor: autopaga »

Może dlatego że jest w niej tona plastiku, a gatewaye raczej są tańsze w produkcji. Mi kompletnie nie podeszła, kości robią co chcą.
Awatar użytkownika
fantazyn
Posty: 311
Rejestracja: 05 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: nad - Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Era: Medieval Age (Matt Leacock)

Post autor: fantazyn »

Wpis o grze na BGG:
https://boardgamegeek.com/boardgame/270 ... dieval-age

Jest to "ulepszona" wersja Roll Through the Ages: The Bronze Age, która też nie doczekała się polskiej wersji, która miała chyba podobny próg wejścia i była tańsza.

Ps. Szkoda, że teraz często autorzy tworzą "ulepszone" wersje swoich hitów zamiast tworzyć nowe gry...
dave8
Posty: 747
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 94 times

Re: Era: Medieval Age (Matt Leacock)

Post autor: dave8 »

Był wątek. Sam go założyłem bo byłem ciekawy opinii o grze. Niestety ktoś z niewiadomych mi powodów go usunął.

Też mam tą grę na radarze i ktoś mógłby coś napisać.
Ostatnio zmieniony 05 sty 2020, 18:32 przez dave8, łącznie zmieniany 1 raz.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Era: Medieval Age (Matt Leacock)

Post autor: krzyss »

O kurde! Ja to chce!
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Era: Medieval Age (Matt Leacock)

Post autor: Neoptolemos »

A ja się grą zainteresowałem koło stycznia, z miesiąc temu kupiłem i naskrobałem parę słów od siebie.
Era: Medieval Age - recenzja
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Era: Medieval Age (Matt Leacock)

Post autor: orzeh »

Ja mam od chyba pół roku lub dłużej (?)
Jest to najlepsza i najdroższa wykreślanka z wielkim ale - wszyscy którzy w to zagrali są zakochani, od dzieci po dorosłych.
Mechanicznie jest prosta jak nie wiem ale troszkę trzeba się nakombinowac żeby punkciki pozbierać :)
Spoiler:
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Era: Medieval Age (Matt Leacock)

Post autor: rastula »

No i po co ja tu zaglądałem ...RTtA to chyba najlepsza "klasyczna" wykreślanka (czyli taka semi solówka)...inna to Saint Malo... a tu taki ładne plasticzki i miasto...apage! Te karteczki w oryginale były takie mało seksi ...
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Era: Medieval Age (Matt Leacock)

Post autor: Neoptolemos »

Saint Malo też było ciekawe, wyrwałem kiedyś na Essen za grosze ;) ale wizualnie Era bije wszystko inne na głowę.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Era: Medieval Age (Matt Leacock)

Post autor: rastula »

swoją drogą w Saint Malo dałby się chyba zagrać na tych komponentach ;D...
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Era: Medieval Age (Matt Leacock)

Post autor: Neoptolemos »

Muszę zapytać znajomego, któremu oddałem swój egzemplarz :D
Btw w Erze akurat występuje trochę interakcji. Katastrofy i wymuszenia działają na innych graczy, a pula budynków jest mocno ograniczona i kto pierwszy, ten lepszy.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
612
Posty: 435
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 564 times

Re: Era: Medieval Age (Matt Leacock)

Post autor: 612 »

Wygląda spoko, ale decyzję o kupnie podjąłem dopiero jak zobaczyłem efekty malowania na zdjęciach na BGG. Farby stoją i się kurzą, figurek nie chce mi się malować, ale to mam zamiar malować jak wściekły.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 544
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 255 times
Been thanked: 113 times

Re: Era: Medieval Age (Matt Leacock)

Post autor: hamish »

Ja bardzo lubię. Fajnie chodzi solo, a w grupie faktycznie... potem się ciśnie na czachy, żeby kogoś uwalić :wink: Dostępny jest Collector's Pack (strona wydawcy) z trzema nowymi kostkami i dwoma budynkami. Jeszcze nie ograłem, ale przymierzam się. Na listopad jest obecnie potwierdzony duży dodatek, no ale czas pokaże jak to się poukłada. Już kilka opóźnień zaliczyła premiera.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
adrianad
Posty: 18
Rejestracja: 31 maja 2021, 13:33

Re: Era: Medieval Age (Matt Leacock)

Post autor: adrianad »

Wiecie czy jest szansa na kupienie gdzieś dodatku "Era: Medieval Age - Rivers & Roads"

I czy to jedyny jaki wyszedł?
tomg
Posty: 407
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 127 times
Been thanked: 160 times

Re: Era: Medieval Age (Matt Leacock)

Post autor: tomg »

Jest na amazon.pl (de facto zatu) i bardzo polecam.
Jest też wiele mniejszych innych dodatków.

++
Zwiększa zasadniczo regrywalność (w jednym ze scenariuszy wybierasz lub losujesz 13 z 18 budynków przed każdą grą)
+
Karty budynków ułatwiają śledzenie postępu gry
+
Miasta wyglądają jeszcze bardziej epicko (mój młodszy syn bawi się grą jak klockami lego układając swoje państwa)
-
koszt sprowadzenia do Polski (nawet nie cena ale kwestia opłat)
-
Nowe budynku wydają sie nie do końca zbalansowane (ale patrz punkt pierwszy)

Generalnym w kategorii gier rodzinnych dla mnie ta gra z dodatkem jest zaskoczeniem numer 1 tego roku.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4480
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1438 times
Been thanked: 1102 times

Re: Era: Medieval Age (Matt Leacock)

Post autor: garg »

adrianad pisze: 26 lis 2021, 14:55 Wiecie czy jest szansa na kupienie gdzieś dodatku "Era: Medieval Age - Rivers & Roads"

I czy to jedyny jaki wyszedł?
Jest na Spiele-offensive: https://www.spiele-offensive.de/Spiel/E ... 25076.html

Chciałem sam kupić, ale już z kolei nie mają podstawki - ktoś ją widział? :)
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
tomg
Posty: 407
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 127 times
Been thanked: 160 times

Re: Era: Medieval Age (Matt Leacock)

Post autor: tomg »

garg pisze: 26 lis 2021, 15:52
adrianad pisze: 26 lis 2021, 14:55 Wiecie czy jest szansa na kupienie gdzieś dodatku "Era: Medieval Age - Rivers & Roads"

I czy to jedyny jaki wyszedł?
Jest na Spiele-offensive: https://www.spiele-offensive.de/Spiel/E ... 25076.html

Chciałem sam kupić, ale już z kolei nie mają podstawki - ktoś ją widział? :)
W amazonie jest tylko że drogo. Na pewno gdzieś znajdziesz gorzej jest chyba z dodatkem.
tomg
Posty: 407
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 127 times
Been thanked: 160 times

Re: Era: Medieval Age (Matt Leacock)

Post autor: tomg »

adrianad pisze: 26 lis 2021, 14:55 Wiecie czy jest szansa na kupienie gdzieś dodatku "Era: Medieval Age - Rivers & Roads"

I czy to jedyny jaki wyszedł?
Wydane zostały dwa nowe małe dodatki (Collector sets) do gry:

Collector set 4: Wieża obserwacyjna + Koszary

Collector set 5: Katapulta + Kuźnia

Jeśi ktoś jest zainteresowany zakupem tych lub wcześniejszych dodatków istnieje wątek dotyczący zamówienia zbiorowego:
viewtopic.php?f=55&t=74054
tomg
Posty: 407
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 127 times
Been thanked: 160 times

Re: Era: Medieval Age (Matt Leacock)

Post autor: tomg »

tomg pisze: 18 gru 2021, 15:41
adrianad pisze: 26 lis 2021, 14:55 Wiecie czy jest szansa na kupienie gdzieś dodatku "Era: Medieval Age - Rivers & Roads"

I czy to jedyny jaki wyszedł?
Wydane zostały dwa nowe małe dodatki (Collector sets) do gry:

Collector set 4: Wieża obserwacyjna + Koszary

Collector set 5: Katapulta + Kuźnia

Jeśi ktoś jest zainteresowany zakupem tych lub wcześniejszych dodatków istnieje wątek dotyczący zamówienia zbiorowego:
viewtopic.php?f=55&t=74054
Zdjęcia nowych dodatków:


Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 865 times
Been thanked: 631 times

Re: Era: Medieval Age (Matt Leacock)

Post autor: bajbaj »

Od jakiegoś miesiąca jestem szczęśliwym posiadaczem podstawki + dodatku z drogami i rzekami (kupione w UK w bardzo fajnej cenie z tanią przesyłką do PL). Gra zrobiła wręcz furorę w domu. Spodobała się młodszym i starszym, ale do rzeczy... Era: Medieval Age reklamowana jest jako gra roll&build, czyli klocuszkowa wersja roll&write. Nie lubię gier roll&write, drażni mnie bazgranie flamastrem, a tu ... zupełnie tego problemu nie odczuwam. Mam wrażenie, że buduję miasto z klocków. Ponieważ jednak to jest gra, to te klocki najpierw muszę kupić. A żeby móc je kupić, muszę zebrać odpowiednią liczbę określonych zasobów. A żeby z kolei te zebrać muszę wyrzucić na kostkach odpowiednie symbole w odpowiedniej liczbie... (mamy dwa przerzucenia - mechanika jahtzee) Do tego niektóre klocki to domki mieszkańców mojego miasta, których muszę wykarmić co rundę. Ponadto, w zależności od liczby czaszek na kościach pojawiają się różne wydarzenia, które uprzykrzają życie mi albo współgraczom! Mamy więc w zasadzie mieszankę roll&build i rywalizacyjnego city-buildera z domieszką Rosenbergowskiego karmienia :D

Pomimo tego wszystkiego, to wciąż prosta gra rodzinna, która sprowadza się do zbudowania najlepiej punktującego miasta w momencie zakończenia gry (ta kończy się, gdy wyzerujemy określoną liczbę dostępnych rodzajów budynków). Niemniej, rzucanie kostkami za zasłonkami, wyścig po budynki i szukanie w rzucaniu kośćmi czaszek, które zepsują plany rywalom dawało nam sporo radości. Gra świetnie się prezentuje - to istny festiwal plastiku, który wydaje się dość pancerny. Jeśli ktoś szuka dobrze wyglądającej, niespecjalnie skomplikowanej gry na ok. 45-60 minut, w którą można zagrać z każdym i która po 50 partiach będzie wyglądała jak nowa, to na pewno to dobry kierunek. Jeśli jednak, ktoś poszukuje gry o niskiej losowości, z dużą interakcją między graczami, to nie jest to Era: Medieval Age. Ja akurat lubię kostki w grze, o ile można nimi jakoś sensownie zarządzać. Tu jest ok, ale bez rewelacji. Ot rzut początkowy i dwa przerzuty (wszystkich bądź części kości, ew. modyfikowane przez posiadane budynki). Nie jest to Marco Polo. Ale ... w ciągu rozegranych 10 partii nigdy nie miałem poczucia, że wygrałem albo przegrałem przez kości. Kości, jak to kości, stanowiły pewne ograniczenie, ale finalnie liczyły się moje wybory, co zrobię z zasobami, które mam i czy ryzykuję, aby mieć więcej i przerzucam, czy odpuszczam i biorę to, co jest. Nie odczuliśmy ani razu problemów wskazanych przez chłopaków z Gradania, że od 3 osób wzwyż, to czysty festiwal losowości i że gra rzekomo jest zepsuta na 3-4 osoby. Nic z tego! Im więcej osób, tym większa interakcja między graczami. To nie tylko wyścig o budynki, ale przede wszystkim rosnące prawdopodobieństwo wrzucenia syfa innym graczom w postaci spalenia im jakiegoś budynku bądź obszaru spalonej ziemi, który - szczególnie pod koniec gry - może zepsuć plany otoczenia miasta murami (co jest kluczowe, ponieważ wszystkie budynki w mieście otoczonym murami punktują x2). My akurat lubimy interakcję, także tę dość losową, generowaną przez kostki, więc było bardzo fajnie (rzucanie garścią kości co turę również jest jednym z aspektów tej gry, który się albo lubi, albo nie).

Era: Medieval Age to na pewno najdroższy filler w mojej kolekcji. Podstawka z dodatkiem kosztowała mnie około 300 PLN. Jak na prostą grę to bardzo dużo. Nie żałuję jednak ani złotówki, w zasadzie już wydatek się spłacił, zapewniwszy nam około 10h fajnej zabawy.

Na koniec mały minus techniczny - podstawka i dodatek to dwa sporej wielkości pudła, zaprojektowane tak, że nie da się dodatku bez wyrzucania wypraski upchnąć do podstawki ...
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4480
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1438 times
Been thanked: 1102 times

Re: Era: Medieval Age (Matt Leacock)

Post autor: garg »

bajbaj pisze: 06 lut 2022, 03:02 [...] Na koniec mały minus techniczny - podstawka i dodatek to dwa sporej wielkości pudła, zaprojektowane tak, że nie da się dodatku bez wyrzucania wypraski upchnąć do podstawki ...
Zmieściłem wszystko bezboleśnie w pudełku od podstawki i teraz czekam na mini-dodatki. Ale może pakowałem inaczej, niż Ty.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 865 times
Been thanked: 631 times

Re: Era: Medieval Age (Matt Leacock)

Post autor: bajbaj »

garg pisze: 06 lut 2022, 18:36
bajbaj pisze: 06 lut 2022, 03:02 [...] Na koniec mały minus techniczny - podstawka i dodatek to dwa sporej wielkości pudła, zaprojektowane tak, że nie da się dodatku bez wyrzucania wypraski upchnąć do podstawki ...
Zmieściłem wszystko bezboleśnie w pudełku od podstawki i teraz czekam na mini-dodatki. Ale może pakowałem inaczej, niż Ty.
No mi się nie udało. Wszystko przez powiększony notes do dodatku. W końcu zamieniłem dolny insert z podstawki na ten z dodatku, który ma wycięcia na notes. Jest nieźle, ale pudło minimalnie się nie domyka. A to już mnie drażni😜
ODPOWIEDZ