Dwergar (Jan Madejski)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Eldaril
Posty: 58
Rejestracja: 13 sty 2020, 08:22
Has thanked: 18 times
Been thanked: 50 times

Re: Dwergar (Jan Madejski)

Post autor: Eldaril »

XLR8 pisze: 25 gru 2020, 19:43
My pierwszą partię na 3 zagraliśmy w 1h bez tłumaczenia. Chyba robicie coś nie tak. Z resztą gra jest fatalnie zrobiona, bo nie nadaje się dla graczy, którzy muszą wszystko dobrze przemyśleć.
Ty to mówisz serio?
To mogę powiedzieć, że Gloomhaven jest fatalną grą, bo nie nadaje się dla graczy, którzy lubią rzucać kostką :)
Jak to było dla jajec to pardonsik ;)
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Dwergar (Jan Madejski)

Post autor: Neoptolemos »

Po "chyba robicie coś nie tak" czułem, że ten post jest dla jaj :P przy całej mojej sympatii do Dwergara, downtime potrafi być odczuwalny.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 408 times
Been thanked: 505 times

Re: Dwergar (Jan Madejski)

Post autor: rav126 »

XLR8 pisze: 25 gru 2020, 19:43 My pierwszą partię na 3 zagraliśmy w 1h bez tłumaczenia. Chyba robicie coś nie tak. Z resztą gra jest fatalnie zrobiona, bo nie nadaje się dla graczy, którzy muszą wszystko dobrze przemyśleć.
:lol: nie wiem do czego się odnieść bo wszystko w tej wypowiedzi powoduje śmiech, zaczynając od 3os partii w 1h - to daje 20min na gracza, chyba tylko przy bezmyślnym stawianiu meepli; poprzez to że większość komentujących, a nie autor posta coś robił nie tak - to tak jak ktoś nie rozumie kawału i twierdzi że to reszta jest głupia; aż do tego że gra nie jest dla graczy, którzy muszą wszystko przemyśleć - liczba możliwości wstawienia meepli i uzyskania, bądź nie, bonusu, możliwości realizacji kontaktu, itd. w swoim ruchu daje dużo do myślenia, może nie strategicznego, ale za to taktycznego - ale nic innego niż właśnie taktyczne myślenie ta gra nie obiecuje.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: Dwergar (Jan Madejski)

Post autor: XLR8 »

rav126 pisze: 26 gru 2020, 01:10
XLR8 pisze: 25 gru 2020, 19:43 My pierwszą partię na 3 zagraliśmy w 1h bez tłumaczenia. Chyba robicie coś nie tak. Z resztą gra jest fatalnie zrobiona, bo nie nadaje się dla graczy, którzy muszą wszystko dobrze przemyśleć.
:lol: nie wiem do czego się odnieść bo wszystko w tej wypowiedzi powoduje śmiech, zaczynając od 3os partii w 1h - to daje 20min na gracza, chyba tylko przy bezmyślnym stawianiu meepli; poprzez to że większość komentujących, a nie autor posta coś robił nie tak - to tak jak ktoś nie rozumie kawału i twierdzi że to reszta jest głupia; aż do tego że gra nie jest dla graczy, którzy muszą wszystko przemyśleć - liczba możliwości wstawienia meepli i uzyskania, bądź nie, bonusu, możliwości realizacji kontaktu, itd. w swoim ruchu daje dużo do myślenia, może nie strategicznego, ale za to taktycznego - ale nic innego niż właśnie taktyczne myślenie ta gra nie obiecuje.
:lol:
Po prostu wspólnie uznaliśmy, że Dwergar jest tak słaby, że zagramy pierwszą partię na czuja. Niestety w niego można zagrać albo na czuja, albo próbując wszystko dobrze przemyśleć. Ta druga opcja jednak wprowadza tak duży downtime, że już ją kompletnie dyskwalifikuje.
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Dwergar (Jan Madejski)

Post autor: Kurczu »

XLR8 pisze: 26 gru 2020, 10:31 :lol:
Po prostu wspólnie uznaliśmy, że Dwergar jest tak słaby, że zagramy pierwszą partię na czuja. Niestety w niego można zagrać albo na czuja, albo próbując wszystko dobrze przemyśleć. Ta druga opcja jednak wprowadza tak duży downtime, że już ją kompletnie dyskwalifikuje.
Z wątku o Terra Mystica wynika, że musisz mieć wszystko rozpisane, więc faktycznie przemyślenie drogi do zwycięstwa samemu może być czasochłonne.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: Dwergar (Jan Madejski)

Post autor: XLR8 »

Kurczu pisze: 26 gru 2020, 11:30
XLR8 pisze: 26 gru 2020, 10:31 :lol:
Po prostu wspólnie uznaliśmy, że Dwergar jest tak słaby, że zagramy pierwszą partię na czuja. Niestety w niego można zagrać albo na czuja, albo próbując wszystko dobrze przemyśleć. Ta druga opcja jednak wprowadza tak duży downtime, że już ją kompletnie dyskwalifikuje.
Z wątku o Terra Mystica wynika, że musisz mieć wszystko rozpisane, więc faktycznie przemyślenie drogi do zwycięstwa samemu może być czasochłonne.
Możesz się naśmiewać do woli, ale w 2020 roku robienie gry gdzie nie można zaplanować swojej tury w czasie ruchów innych graczy po prostu nie przejdzie.

Bez obrażania innych, proszę - BartP
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1405
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 189 times

Re: Dwergar (Jan Madejski)

Post autor: Błysk »

XLR8 pisze: 26 gru 2020, 12:06 Możesz się naśmiewać do woli, ale w 2020 roku robienie gry gdzie nie można zaplanować swojej tury w czasie ruchów innych graczy po prostu nie przejdzie.
Póki co wygląda na to że jednak przechodzi i ludzie bawią się dobrze. ;). Zresztą właściwie w większości gier z jakąkolwiek interakcją nie da się zaplanować dokładnie co zrobić... Chyba że po prostu grasz tylko w pasjanse, ale wtedy nazywać wszystko inne "słabym", bo nie trafia w Twój gust jest no cóż... Słabe.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4480
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1438 times
Been thanked: 1102 times

Re: Dwergar (Jan Madejski)

Post autor: garg »

XLR8 pisze: 26 gru 2020, 16:18 [...] Do tego mógłbym wymienić co najmniej tuzin genialnych gier z ogromną interakcją gdzie można dobrze zaplanować swoje ruchy.
[...]
Chętnie poznam - wymienisz? :)
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Eldaril
Posty: 58
Rejestracja: 13 sty 2020, 08:22
Has thanked: 18 times
Been thanked: 50 times

Re: Dwergar (Jan Madejski)

Post autor: Eldaril »

Też z wielką chęcią poznam takie gry, bo to naprawdę ciekawa sprawa. Zastanawiałem się trochę nad tymi dwoma założeniami:
1. Gra z ogromną interakcją z pełną swobodą zaplanowania ruchów na całą grę
2. Gra spełniający warunek 1. bez downtime'u.
Okiem przejrzałem wszystkie swoje tytuły, szybkie oględziny na BGG... no nie znalazłem żadnej spełniającej owe kryteria. No nic, wrócimy do tego.

Co do samego Dwergara. Zawsze kupując jakiś tytuł zakładam sobie czym on dla mnie będzie. W tym przypadku od gry chciałem dostać działający, nieco inny worker placement, miała być ładna, lekka i działać na 2 osoby. Takie były podstawowe kryteria. Udało się je spełnić, poza jednym mankamentem. Jest cięższa niż sądziłem więc można przyjąć, że:
a) gra jest fatalna/zepsuta
b) gra jest inna niż się spodziewałem.
Ja przyjąłem drugą opcję. Głównie dlatego, że ta pomyłka akurat mi pasuje ;)
Żeby nie było, nie uważam Dwergara za grę idealną. Ma swoje mankamenty, pewne uproszczenia. Nie przeszkadza mi jedna droga do punktów (wiele gier tak ma i to nie słabych gier - pierwsza z brzegu Lords of Waterdeep).
Nie wypowiem się co do downtime'u, bo na razie grałem tylko we 2 osoby - tam idzie gładko, idzie też zaplanować następną turę podczas gry przeciwnika. Jestem sobie w stanie wyobrazić, że przy grze na 4 osoby są małe szanse na wykonanie tego co się wstępnie zaplanowało.

Wracając do kryteriów. Coś tu było wspomniane o Terra Mystica. Grałem tylko w Gaia Project. No tam był największy downtime jaki w życiu w grach spotkałem ;). Z planowaniem też bywało różnie. Spory to pasjans, ale kilka razy przeciwnicy swoimi decyzjami zweryfikowali moje plany. Faktycznie mogłem wtedy wstać od stołu i stwierdzić, że gra jest zepsuta. Wolałem jednak dograć do końca - nie żałuję, bo gra jest naprawdę dobra, ale...
Jak wracamy z pracy po ciężkim dniu i wybieramy w co by tu wieczorkiem zagrać, to na pewno nie wyciągnę Gaia Project, bo bym chyba umarł, a już na pewno nie dał rady wstać do pracy następnego dnia ;)
Takiego Dwergara spokojnie mogę rozłożyć i poplanować ruch na następną turę, a kilka nawet nie planować i zagrać średnio co nie skażę mnie na automatyczną porażkę - gra wybacza więcej błędów. No i jest ładniejsza - z całym szacunkiem do specyfiki wyglądu Gaia Project.
Po dłuższym zastanowieniu, jedyną opcją na grę, w której można zaplanować wszystko od A do Z, jest arkusz Excela z formułami. Tyle, że dla mnie jest on bardziej pracą niż grą, ale to tylko moje subiektywne zdanie.

A co do disco polo... jeżeli w tej muzyce wokal nie jest growlem, to znaczy, że jest fatalna?
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 870
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 203 times
Been thanked: 305 times

Re: Dwergar (Jan Madejski)

Post autor: konradstpn »

garg pisze: 26 gru 2020, 16:25
XLR8 pisze: 26 gru 2020, 16:18 [...] Do tego mógłbym wymienić co najmniej tuzin genialnych gier z ogromną interakcją gdzie można dobrze zaplanować swoje ruchy.
[...]
Chętnie poznam - wymienisz? :)
+1, przy czym ja się zadowolę nawet 3/4 tuzina
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1405
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 189 times

Re: Dwergar (Jan Madejski)

Post autor: Błysk »

XLR8 pisze: 26 gru 2020, 12:06
Ludzie bawią się dobrze słuchając disco polo, także kolejny słaby argument. (...)

Bardzo dobry, bo Disco Polo też przechodzi i świetnie się spełnia w swojej niszy. To, że jej nie lubisz to już inna sprawa. ;)

Też chętnie poznam te tytuły.

Jeśli uważasz że była tam wycieczka osobista to przepraszam.
Asurmar
Posty: 325
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 118 times
Been thanked: 175 times

Re: Dwergar (Jan Madejski)

Post autor: Asurmar »

Mnie się wydawało, że od czasu Agricoli ludzie uwielbiają gry worker placment nie dlatego, że można w nich wszystko zaplanować, ale dlatego, że można w nich złośliwie zablokować innego gracza i zepsuć jego plany. Ale może źle grałem...
Awatar użytkownika
GRANNA_wydawnictwo
Posty: 62
Rejestracja: 16 wrz 2020, 14:34
Has thanked: 41 times
Been thanked: 121 times

Re: Dwergar (Jan Madejski)

Post autor: GRANNA_wydawnictwo »

Obrazek

Drodzy Gracze,
wsłuchując się w Wasze opinie i uwagi przygotowaliśmy najszybciej jak to tylko było możliwe oficjalną erratę instrukcji do gry "DWERGAR".

Jest ona już dostępna do pobrania z naszej strony:
http://granna.pl/pliki/produkt-357/DWER ... errata.pdf

Zweryfikowane/dodane fragmenty w ramach erraty zostały oznaczone czerwonymi, pionowymi liniami umieszczonymi na marginesach poszczególnych stron.

Życzymy wielu udanych rozgrywek 😊
Polski wydawca i producent gier.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Dwergar (Jan Madejski)

Post autor: Atamán »

Super, że jest poprawiona instrukcja.

Szkoda, że przy karcie nr 21. Wrota Skarbca nadal jest błąd: nie powinno tam być słowa "podstawowy", bo zniżka dotyczy wszystkich projektów (zarówno podstawowych jak i zaawansowanych - tak przynajmniej wyjaśnił autor gry na forum).
Awatar użytkownika
GRANNA_wydawnictwo
Posty: 62
Rejestracja: 16 wrz 2020, 14:34
Has thanked: 41 times
Been thanked: 121 times

Re: Dwergar (Jan Madejski)

Post autor: GRANNA_wydawnictwo »

Atamán pisze: 27 gru 2020, 21:26 Super, że jest poprawiona instrukcja.

Szkoda, że przy karcie nr 21. Wrota Skarbca nadal jest błąd: nie powinno tam być słowa "podstawowy", bo zniżka dotyczy wszystkich projektów (zarówno podstawowych jak i zaawansowanych - tak przynajmniej wyjaśnił autor gry na forum).
Dzień dobry,
serdecznie dziękujemy za zwrócenie uwagi na to przeoczenie.
Zostanie to zweryfikowane z autorem i skorygowane.

Pozdrawiamy
zespół GRANNA
Polski wydawca i producent gier.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Dwergar (Jan Madejski)

Post autor: bardopondo »

Eldaril pisze: 26 gru 2020, 17:20 Spory to pasjans, ale kilka razy przeciwnicy swoimi decyzjami zweryfikowali moje plany. Faktycznie mogłem wtedy wstać od stołu i stwierdzić, że gra jest zepsuta...
Co?
Eldaril
Posty: 58
Rejestracja: 13 sty 2020, 08:22
Has thanked: 18 times
Been thanked: 50 times

Re: Dwergar (Jan Madejski)

Post autor: Eldaril »

bardopondo pisze: 28 gru 2020, 13:38
Eldaril pisze: 26 gru 2020, 17:20 Spory to pasjans, ale kilka razy przeciwnicy swoimi decyzjami zweryfikowali moje plany. Faktycznie mogłem wtedy wstać od stołu i stwierdzić, że gra jest zepsuta...
Co?
Odniósł bym się, ale nie mam pewności czego tyczy pytanie :D
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11027
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3379 times
Been thanked: 3269 times

Re: Dwergar (Jan Madejski)

Post autor: japanczyk »

Ze to pasjans
Tyle sie zmienia na planszy ze ciężko mi się nie zaśmiać z tego stwierdzenia
Eldaril
Posty: 58
Rejestracja: 13 sty 2020, 08:22
Has thanked: 18 times
Been thanked: 50 times

Re: Dwergar (Jan Madejski)

Post autor: Eldaril »

japanczyk pisze: 28 gru 2020, 15:45 Ze to pasjans
Tyle sie zmienia na planszy ze ciężko mi się nie zaśmiać z tego stwierdzenia
Pasjans - miałem tu na myśli, że każdy skubie sobie i nie na jakiejś wielkiej interakcji. Tak rozumiem określenie "pasjans" w odniesieniu do gier planszowych - układam sobie i z grubsza mam wywalone na przeciwników.
Fakt, że nie ograłem tego tytułu dosadnie na wielu graczy (2-3 osobowe rozgrywki) i może to wygląda inaczej, ale moje doświadczenia są takie, że nie musiałem większej uwagi zwracać na przeciwników przy moim rozwoju. Może też to kwestia doboru ras. Nie był to na pewno poziom Pana Lodowego Ogrodu ;)
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 408 times
Been thanked: 505 times

Re: Dwergar (Jan Madejski)

Post autor: rav126 »

Eldaril pisze: 28 gru 2020, 15:51
Spoiler:
Wspólne wydobywanie zasobów, stawianie pieców na planszy i zajmowanie miejsca w ten sposób innym, podbieranie konkretnych meepli, wstawianie sztygara zmuszając w ten sposób do pozbywania się konkretnych meepli, pobieranie konkraktów... Powiem po krasnoludzku - no pasjans jak ch...

Edit- gdzie Ty rasy wybierałeś w Dwergarze? :o :lol:
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Dwergar (Jan Madejski)

Post autor: Neoptolemos »

Poplątała Wam się dyskusja z Terrą Mysticą -_- a my tu o Dwergarze, a nie o gruszkach.
Ależ bym zagrał w końcu w 4 osoby...
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
GRANNA_wydawnictwo
Posty: 62
Rejestracja: 16 wrz 2020, 14:34
Has thanked: 41 times
Been thanked: 121 times

Re: Dwergar (Jan Madejski)

Post autor: GRANNA_wydawnictwo »

Dzień dobry,
informujemy, że przeoczenie, o którym wspomniał Atamán zostało wyeliminowane.
Errata Instrukcji została zaktualizowana na naszym serwerze.
Serdecznie dziękujemy za czujność.

Życzymy wielu udanych rozgrywek :)
Zespół Granna
Polski wydawca i producent gier.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Dwergar (Jan Madejski)

Post autor: Blue »

konradstpn pisze: 26 gru 2020, 17:20
garg pisze: 26 gru 2020, 16:25
XLR8 pisze: 26 gru 2020, 16:18 [...] Do tego mógłbym wymienić co najmniej tuzin genialnych gier z ogromną interakcją gdzie można dobrze zaplanować swoje ruchy.
[...]
Chętnie poznam - wymienisz? :)
+1, przy czym ja się zadowolę nawet 3/4 tuzina
Dzisiaj to czytałem no i czekam jade dalej że ta lista będzie i kurcze nic nie ma :(.
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 243
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Dwergar (Jan Madejski)

Post autor: Arcziwald »

Ciekaw jestem na ile idzie sprzedaż tej gry i czy jest szansa na jakieś dodatkowe talie w przyszłości?
Awatar użytkownika
GRANNA_wydawnictwo
Posty: 62
Rejestracja: 16 wrz 2020, 14:34
Has thanked: 41 times
Been thanked: 121 times

Re: Dwergar (Jan Madejski)

Post autor: GRANNA_wydawnictwo »

Dzień dobry,
mamy przyjemność poinformować, że od niedawna naszą grę "Dwergar" możecie znaleźć i przetestować na platformie Tabletopia.

https://tabletopia.com/games/dwergar-by-granna

Obrazek

Serdecznie zachęcamy. :)
Polski wydawca i producent gier.
ODPOWIEDZ