Najlepsze gry do użycia żetonów pokerowych (Iron Clays)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Najlepsze gry do użycia żetonów pokerowych (Iron Clays)

Post autor: shaggy92 »

Hej,

Jakiś czas temu zakupiłem Iron Clays'y. Było to podyktowane chęcią wejścia w świat 18xx. Tak się teraz zastanawiam do jakich gier oprócz 18xx mógłbym efektywnie ich używać.

Mam i używam:
- Brass
- Wysokie Napięcie
- Food Chain Magnate (dopiero zamówione)
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Re: Najlepsze gry do użycia żetonów pokerowych (Iron Clays)

Post autor: the_ka »

City of Big Shoulder
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Najlepsze gry do użycia żetonów pokerowych (Iron Clays)

Post autor: rastula »

hmmmmm


do każdej gry gdzie są pieniądze?
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 729
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 151 times
Been thanked: 155 times

Re: Najlepsze gry do użycia żetonów pokerowych (Iron Clays)

Post autor: Seykan »

rastula pisze: 27 wrz 2021, 11:58 hmmmmm


do każdej gry gdzie są pieniądze?
Też tak myślę, bez problemu. Ja zawsze używam do fillerka - Na Sprzedaż, świetnie się nimi licytuje ;)
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Re: Najlepsze gry do użycia żetonów pokerowych (Iron Clays)

Post autor: shaggy92 »

No niekoniecznie do każdej..
To muszą być duże sumy do obracania żeby miało to sens no i jeszcze kwestia klimatu czyli najlepiej jakieś industrialne / finansowe tematy.

Dla przykładu: do Concordii bym żetonów nie wyciągał, do najeźdźców ze scytii ani Runebounda też nie :)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3365
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 1289 times

Re: Najlepsze gry do użycia żetonów pokerowych (Iron Clays)

Post autor: seki »

Ja używam do każdej gdzie liczy się pieniądze. Oprócz wymienionych na pewno w Pięć klanów. Tam dużo obraca się monetami i różnymi nominałami w zależności od licytacji i dochodów z handlarzy.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Najlepsze gry do użycia żetonów pokerowych (Iron Clays)

Post autor: trixon »

Ja używam do FCM oraz Pipeline. W Millennium blades też wole używać żetonów, ale niektórzy pewnie będą woleli klimatyczne pliki banknotów.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Najlepsze gry do użycia żetonów pokerowych (Iron Clays)

Post autor: rastula »

shaggy92 pisze: 27 wrz 2021, 12:01 No niekoniecznie do każdej..
To muszą być duże sumy do obracania żeby miało to sens no i jeszcze kwestia klimatu czyli najlepiej jakieś industrialne / finansowe tematy.

Dla przykładu: do Concordii bym żetonów nie wyciągał, do najeźdźców ze scytii ani Runebounda też nie :)

dlaczego duże sumy? przecież tam są małe nominały ...1,2,5 ,10

design też nie jest jakiś szczególnie industrialny czy klimatyczny - raczej bym powiedział, że neutralny

główna zaleta to przyjemne manipulowanie i ustawianie w stacki...bez względu na tematykę gry - zawsze to lepsze niż papierkowe brzydale...


żeby nie było - rozumiem pytanie, ale uważam, że jak pieniądze z gry nie są z jakiegoś powodu fajne to wyciągam iron clays...ostatnio używałem w 7 cudach pojedynek i jako liczniki życia MtG i Star Realms...
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Najlepsze gry do użycia żetonów pokerowych (Iron Clays)

Post autor: PytonZCatanu »

Uwaga, podaję hasło: najlepszą grą do użycia żetonów jest POKER.

Zamykamy temat ;)
mineralen
Posty: 978
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 576 times
Been thanked: 647 times

Re: Najlepsze gry do użycia żetonów pokerowych (Iron Clays)

Post autor: mineralen »

shaggy92 pisze: 27 wrz 2021, 12:01 No niekoniecznie do każdej..
To muszą być duże sumy do obracania żeby miało to sens no i jeszcze kwestia klimatu czyli najlepiej jakieś industrialne / finansowe tematy.

Dla przykładu: do Concordii bym żetonów nie wyciągał, do najeźdźców ze scytii ani Runebounda też nie :)
Ja używałem do Concordii i było o wiele lepiej niż z kartonowymi monetami.

Jeszcze do Great Western Trail oraz Scythe możesz dać.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1033
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 435 times

Re: Najlepsze gry do użycia żetonów pokerowych (Iron Clays)

Post autor: karmazynowy »

Gallerist, Pipeline
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 867
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Najlepsze gry do użycia żetonów pokerowych (Iron Clays)

Post autor: Szewa »

Chicago express
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1049
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 619 times
Been thanked: 766 times

Re: Najlepsze gry do użycia żetonów pokerowych (Iron Clays)

Post autor: Abizaas »

Gallerist
Vinhos
Lisboa
Terra Mystica
Mercado de Lisboa
7 Wonders
Sushi Roll

Nie we wszystkich grach jest sens, np w Arnaku można użyć żetonów, ale nie wydaje mi się to w żaden sposób praktyczne. Raczej gry w których dużo obraca się pieniędzmi i warto przeliczać ile mają ich przeciwnicy.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1722 times
Kontakt:

Re: Najlepsze gry do użycia żetonów pokerowych (Iron Clays)

Post autor: BOLLO »

czy te żetony to jest taki faktycznie produkt za który warto dać te 200pln w porównaniu do "chińczyka" za 30-40pln? Chodzi mi bardziej o jakoś wykonania oraz żywotność a nie snobowanie się jakąś znaną pokerową marką.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Najlepsze gry do użycia żetonów pokerowych (Iron Clays)

Post autor: rastula »

BOLLO pisze: 27 wrz 2021, 14:55 czy te żetony to jest taki faktycznie produkt za który warto dać te 200pln w porównaniu do "chińczyka" za 30-40pln? Chodzi mi bardziej o jakoś wykonania oraz żywotność a nie snobowanie się jakąś znaną pokerową marką.
A czemu 200 jak są po 140 do dostania?

Nie wiem o jakich "chińczykach" za 30 zł piszesz. Iron Clays to przyzwoite, w miarę neutralne żetony "pokerowe" ( ale właśnie bez nawiązań do pokera / kasyna czy typowych zastosowań z Las Vegas").

Biorąc pod uwagę ilość i nominały cena jest niższa niż za metalowe monety, wykonanie bardzo porządne - moim zdaniem jako uzupełnienie średnio-większej kolekcji gier zakup jest opłacalny.

Poza tym jest dostępny w praktycznym pakiecie i w sklepach z planszówkami - nie każdy chce szukać po specjalistycznych sklpeach pokerowych i kupować na sztuki.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Najlepsze gry do użycia żetonów pokerowych (Iron Clays)

Post autor: rastula »

no to nie ma nawet porównania... :) ...szkoda klawiatury ...
mineralen
Posty: 978
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 576 times
Been thanked: 647 times

Re: Najlepsze gry do użycia żetonów pokerowych (Iron Clays)

Post autor: mineralen »

BOLLO pisze: 27 wrz 2021, 14:55 czy te żetony to jest taki faktycznie produkt za który warto dać te 200pln w porównaniu do "chińczyka" za 30-40pln? Chodzi mi bardziej o jakoś wykonania oraz żywotność a nie snobowanie się jakąś znaną pokerową marką.
Jak chcesz mieć ładne i dobrze wykonane to warto. Jak wystarczą ci brzydkie i kiepsko zrobione to nie warto.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Najlepsze gry do użycia żetonów pokerowych (Iron Clays)

Post autor: trixon »

BOLLO pisze: 27 wrz 2021, 14:55 czy te żetony to jest taki faktycznie produkt za który warto dać te 200pln w porównaniu do "chińczyka" za 30-40pln? Chodzi mi bardziej o jakoś wykonania oraz żywotność a nie snobowanie się jakąś znaną pokerową marką.
Jak zwykle odpowiedź w tego typu kwestiach brzmi: "To zależy". Poniżej moje subiektywne zdanie:

Ja mam i polecam - jednak nie jest ze mnie żaden znawca.

Żetony zawierają domieszkę glinki wiec mają inny feeling niż żetony, z którymi się do tej pory spotkałem. Jednak do tej pory najlepiej mi się "bawi" żetonami ze starego druku Splendora, gdzie te żetony są ciężkie i przyjemniej "klikają". Iron Clays bardzo nie odbiegają i są dla mnie przyjemniejsze niż żetony np. z gry Too Many Bones.

Czy są warte swojej ceny? Pewnie nie - faktycznie można mieć żetony tańsze z allegro. Jednak Iron Clays mają dodatkowo fajny pojemnik (a nawet 2 w przypadku większego zestawu) i nie nawiązują za bardzo stylistycznie do gier pokerowych co jest na plus. Wszystko jest dość estetyczne i minimalistyczne - bez żadnych teczek i innych zbędnych gabarytów. Wyciągasz 2 pojemniki na 2 krańce stołu i bank gotowy. Od siebie nie polecałbym mniejszego zestawu - lepiej wziąć ten co posiada 200 sztuk żetonów, gdyż wartość banku jest zdecydowanie większa (liczyłem na szybko ale coś rzędu: 14240 vs 740) i nie braknie w większości gier planszowych. No i kwestia tych 2 pojemników wspomnianych wcześniej, gdzie nie trzeba się wyciągać na drugi koniec stołu.

I snobowanie też czasem bywa przyjemne - jak się ma kolekcję idącą w dziesiątki pudeł - czymże jest jeden dodatek za 2-3 stówki który pasuje do 20% tytułów w kolekcji?
Spoiler:
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Najlepsze gry do użycia żetonów pokerowych (Iron Clays)

Post autor: hipcio_stg »

Ja kupiłem do Brassa z trolli. 170-rabat. Żetony są baaardzo przyjemne. Mam zarówno metalowe monety, splendora 1ed, i chińczyki z jakieś wyprzedaży za 2 funciaki. Chińczyki wykorzystałem do pnp Jaipura. Generalnie nie umywają się do Iron Claysów. Mają bardzo wygodny pojemnik, są wykonane bardzo jak to sami określają luksusowo. Zdecydowanie lepiej kupić Iron Claysy niż zombicide :P
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Re: Najlepsze gry do użycia żetonów pokerowych (Iron Clays)

Post autor: shaggy92 »

Jeszcze trochę wskrzeszę temat..

Chciałbym aby gra miała kilkustronny kierunek przepływu pieniądza. Co przez to rozumiem? Miło byłoby nie tylko pobierać należność (jak to ma miejsce w FCM np) ale również wydawać te żetony w jakiś sensowny sposób na inwestycje (jak np w Brass lub Wysokie Napięcie). Dodatkowo extra warunek - obrót pieniądza bezpośrednio pomiędzy graczami?

Bo w zasadzie to po co takie żetony jeżeli miałyby służyć jedynie gromadzeniu się.. :roll:
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2029
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1508 times
Been thanked: 1155 times

Re: Najlepsze gry do użycia żetonów pokerowych (Iron Clays)

Post autor: Bruno »

shaggy92 pisze: 05 lis 2021, 22:03 Bo w zasadzie to po co takie żetony jeżeli miałyby służyć jedynie gromadzeniu się.. :roll:
A jaka jest różnica, jeśli służą wymianie między graczami :?:
W gruncie rzeczy użytkowanie takich żetonów ma służyć wyłącznie odczuciu gracza, który ma je w swoich zasobach - są ciężkie, przyjemnie brzęczą przy ich spuszczaniu jedne na drugie między palcami itp. Mają bawić zmysł dotyku - tyle.
A całe gadanie o tym, że są optycznie łatwiej rozróżnialne od żetonów kartonowych to próba racjonalizacji zakupu podyktowanego de facto potrzebą komfortu a nie pragmatyzmu użytkowania :wink:
Spoiler:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3365
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 1289 times

Re: Najlepsze gry do użycia żetonów pokerowych (Iron Clays)

Post autor: seki »

Ale dla mnie naprawdę łatwość odróżniania ma duże znaczenie. Brass to oczywisty przykład gry, w której rzut oka na stos nominałów ma olbrzymie znaczenie, w kontekście podejmowanych akcji. Przypomnę, że od wydatków w danej rundzie zależy kolejność graczy w kolejnej. Ale również w innych grach ma to znaczenie. W Pięciu klanach wiem ile kasy mają przeciwnicy, na ile mocno będą skłonni do licytacji, ile punktów dostaną za monety na końcu gry. Przy tekturowych żetonach tego nie widać tak dokładne.
Jak dla mnie Idealnie mieć jedno pudełeczko Iron Clays ale z dodatkowymi wysokimi nominałami. Można wtedy grać w niemal każdy tytuł.
Na poniższym zdjęciu wartość 7930 mieszcząca się w jednym pudełeczku.
Spoiler:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Beo
Posty: 129
Rejestracja: 02 wrz 2018, 11:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 125 times
Been thanked: 37 times

Re: Najlepsze gry do użycia żetonów pokerowych (Iron Clays)

Post autor: Beo »

seki pisze: 06 lis 2021, 11:55 (...) W Pięciu klanach wiem ile kasy mają przeciwnicy, na ile mocno będą skłonni do licytacji, ile punktów dostaną za monety na końcu gry. Przy tekturowych żetonach tego nie widać tak dokładne. (...)
Troszkę offtop, ale według instrukcji, jeśli dobrze kojarzę, kasa w Pięciu Klanach jest niejawna, żetony powinny leżeć zasłonięte.
Kolekcja
Sprzedam: Czarne Historie i inne.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3365
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 1289 times

Re: Najlepsze gry do użycia żetonów pokerowych (Iron Clays)

Post autor: seki »

Beo pisze: 06 lis 2021, 20:12
seki pisze: 06 lis 2021, 11:55 (...) W Pięciu klanach wiem ile kasy mają przeciwnicy, na ile mocno będą skłonni do licytacji, ile punktów dostaną za monety na końcu gry. Przy tekturowych żetonach tego nie widać tak dokładne. (...)
Troszkę offtop, ale według instrukcji, jeśli dobrze kojarzę, kasa w Pięciu Klanach jest niejawna, żetony powinny leżeć zasłonięte.
Dziękuję za zwrócenie uwagi. Dobrze wiedzieć. Mimo wszystko z premedytacją będę łamał tę zasadę z uwagi na wygodę używania sztonów i fakt, że wolę śledzić wartość portfela innych graczy.
ODPOWIEDZ