Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 789
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 157 times
Been thanked: 536 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: VivoBrezo »

_leigam_ pisze: 07 maja 2021, 07:03 Po zdjęciach wnoszę że te "figurki" to tak sobie wyglądały i chyba były najmniej wizualnie ciekawym elementem gry. Choć na pewno w podnoszeniu lepiej się spisują. Jakbym miał wróżyć z fusów to oni je wypuszczą i będzie podobnie to wyglądało jak z diuną imperium, pod warunkiem że będzie zakładana sprzedaż. A jakbym miał jeszcze głębiej zaglądnąć do filiżanki to zmieni się projekt figurek.

Generalnie mi się podoba takie podejście że plastik to dlc i oby tak było.
Figurki to w zasadzie udziwnione kosteczki, plus szpiedzy, którzy faktycznie jakoś wygladaja. Mimo wszystko czytelność była ok, szczególnie że potrafi ich być na planszy dosyć sporo.
Inna kwestia, że nie wiem kto wymyślił te kolory, bo czarny i granatowy potrafią się zlać ze sobą.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2453
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 544 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Jiloo »

VivoBrezo pisze: 07 maja 2021, 11:57 Inna kwestia, że nie wiem kto wymyślił te kolory, bo czarny i granatowy potrafią się zlać ze sobą.
Przy kiepskim oświetleniu to i pomarańczowy z czerwonym potrafią się mylić.
Pewnie chcieli zachować mroczny klimat, ale czytelność na tym traci.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Martin_Valdez
Posty: 329
Rejestracja: 29 gru 2008, 15:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Martin_Valdez »

sin pisze: 07 maja 2021, 07:22 Nie byłoby rozsądniej wydrukować sobie figurek na drukarce 3d? Pliki dostępne są przykładowo tutaj.
Vasquez pisze: 07 maja 2021, 09:04 Sa jakies firmy robiace to w rozsadnych cenach, bo jak sprawdzam, to ceny sa takie, ze kupie sobie za to wersje ang na allegro i jeszcze mi zostanie
No ale ja mam edycję pierwszą z figurkami i kupiłem, gdy była w normalnej cenie ;) Nie upadłem na głowę, żeby dokupić do edycji 2 edycję 1 dla figurek ;)
Awatar użytkownika
Evokenx
Posty: 275
Rejestracja: 10 lip 2020, 16:14
Lokalizacja: Śląsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 52 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Evokenx »

Czy w tej grze dużo jest negatywnej interakcji i czy to głównie na niej opiera się rozgrywka?
autopaga
Posty: 1438
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: autopaga »

Raczej tak.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2453
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 544 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Jiloo »

Evokenx pisze: 31 lip 2021, 16:54 Czy w tej grze dużo jest negatywnej interakcji i czy to głównie na niej opiera się rozgrywka?
Ja bym powiedział, że raczej średnio niż dużo, ale sporo zależy od graczy z jakimi się rywalizuje. Niemniej napewno trzeba się liczyć z tym, ze ktoś ci może coś podebrać, zasłać szpiega albo zabić jednostki. Aczkowiek da się wygrać nie skupiając się bardzo na mapie i podbojach.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2833
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 849 times
Been thanked: 364 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Gromb »

Kurcze, no nie wiem. Wg mnie podboje i negatywna interakcja to clue tej gry. Nic tak nie wkurza, jak
wystawienie szpiegów, na których czasem nie ma remedium i atak na tyłach naszych zajętych obszarów. To potrafi sporo namieszać, myślisz będzie fajnie, a tutaj kilku szpiegów, utrata pełnej kontroli i VP uleciały. Negatywnej interakcji jest sporo. To co mnie urzeka w tym tytule, to różnorodność rozgrywki w zależności od wyboru początkowych talii. To kompletnie zmienia styl gry.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
autopaga
Posty: 1438
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: autopaga »

Generalnie te figurki nie są zbyt dobre obalają się itd. Ja planuję wydrukować walce z miejscem od góry na tekturowy żeton.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1537
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 306 times
Been thanked: 646 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: EsperanzaDMV »

Piotrek z Grania w Chmurach przedstawił chyba egzemplarz recenzencki/prototypowy. Bazując na jego przykładowej rozgrywce:
- Na planszy jest wciąż 'Tyrani Underdarku' :D ale to zgaduję, że powrót do oryginalnej nazwy nastąpił już po wyprodukowaniu sampla produkcyjnego/recenzenckiego i na finalnej planszy nie będzie już tego potworka. Jeśli zostanie na planszy 'Tyrani Underdarku', to gratuluję temu, kto to tak zostawił...
- Te żetony są zdecydowanie dużo mniej widoczne na planszy w porównaniu do figurek. Niższa cena niższą ceną, ale jednak białe żetony zlewają się mocno z kręgami, gdzie się je umieszcza, a jeszcze gorzej jest w przypadku białych obszarów, gdzie się bardzo zlewają...
- Liczyłem także na delikatną zmianę kolorystyki dwóch graczy (czarnego i granatowego), na bardziej zróżnicowane, ale widzę że chyba pozostali przy oryginalnych kolorach. Zamiast granatowego jest chyba niebieski, ale to i tak się zlewa często na planszy, zwłaszcza jak są teraz żetony zamiast pionów. Granie czarnym nie będzie należało pewnie do najprostszych w kontekście dostrzeżenia wszystkich swoich żetonów na planszy.
- Miałem nadzieję, że zmienią w drugiej edycji to paskudne 'MINION' na rewersie na coś bardziej klimatycznego, ale nic z tego - w polskiej wersji widzę, że przetłumaczyli to jako 'Stronnik'. Ech.
- Po kartach bardzo widać, że obowiązkowo trzeba je zakoszulkować (co akurat takie złe nie jest - używając fioletowych protektorów, można ukryć to paskudne 'Stronnik' ;)) - nie wiem po ilu partiach był prezentowany egzemplarz, ale karty w egzemplarzu Piotrka są już konkretnie zjechane na krawędziach. Generalnie nie wyobrażam sobie nie koszulkować deckbuilderów, karty z talii podstawowej w takich grach bardzo szybko się odróżniają zużyciem podczas wielokrotnego tasowania. W tej grze, w czasie jednej partii tasujemy dość często, zatem koszulki/protektory obowiązkowe.
- Do tego widzę, że zmienili układ na planszetce rynku - w pierwszej edycji karty rynku były w górnym rzędzie, tu zrobili lustrzane odbicie - ciekawe czemu, w sumie nie widzę za bardzo różnicy, u mnie leżała pod planszą i rynek nie był zasłonięty przez pozostałe karty, ale może wyszło im, że zdecydowana większość graczy trzyma tę planszetkę nad planszą i talia do dokładania kart do rynku zasłaniała wyłożone karty? Pewnie tak, dla mnie bez różnicy.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11173
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3307 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: japanczyk »

Dyskusja o polskiej wersji i jakosci tłumaczenia: viewtopic.php?f=64&t=71587&start=125
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: dwaduzepe »

Odebralem dzisiaj swoja kopie i pierwsze co mnie uderzylo po otworzeniu pudelka to slaba jakosc wykonania - plansze, karty, znaczniki, wszystko jest byle jak wykonane, marnej jakosci, niektore zetony maja poprzesuwany druk. Slabo to wyglada na pierwszt rzut oka.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2833
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 849 times
Been thanked: 364 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Gromb »

dwaduzepe pisze: 29 paź 2021, 13:08 Odebralem dzisiaj swoja kopie i pierwsze co mnie uderzylo po otworzeniu pudelka to slaba jakosc wykonania - plansze, karty, znaczniki, wszystko jest byle jak wykonane, marnej jakosci, niektore zetony maja poprzesuwany druk. Slabo to wyglada na pierwszt rzut oka.
Może kilka zdjęć do zobrazowania wydania PL?
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Soul_oka
Posty: 167
Rejestracja: 13 gru 2018, 16:12
Has thanked: 71 times
Been thanked: 33 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Soul_oka »

dwaduzepe pisze: 29 paź 2021, 13:08 Odebralem dzisiaj swoja kopie i pierwsze co mnie uderzylo po otworzeniu pudelka to slaba jakosc wykonania - plansze, karty, znaczniki, wszystko jest byle jak wykonane, marnej jakosci, niektore zetony maja poprzesuwany druk. Slabo to wyglada na pierwszt rzut oka.
Dokładnie jakość wydruku, szczególnie kart, to chyba poniżej poziomu Terraformacji Marsa 😁
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: dwaduzepe »

Odnosilem wrazenie, ze karty niszcza sie przy samym koszulkowaniu :lol:
Ciesiel
Posty: 25
Rejestracja: 27 mar 2021, 23:35
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1 time

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Ciesiel »

Wrzucam fotki. Moim zdaniem oprócz lekkiego przesunięcia w żetonach pz (to "X" wygląda trochę jak logo XBoxa 🤣, bez kitu. Może microsoft na wzór Franka Herberta <Diuna> - kontra plagiat Georga Lucasa <Star Wars> założy stowarzyszenie "Jesteśmy zbyt dorośli by pozywać Gale Force Nine" 🤣🤣) i naprawdę cieńkich kart - bez koszulek nawet nie gram to jest ok jak na cenę. Może sławni TYRANI UNDERDARKU będą kłuć w oczy i moim zdaniem plansza mogłaby być bardziej ostra. Słyszałem o problemie nierównych kart - tego u siebie nie widzę jest ok imo. Ogólnie jakościowo jest niedosyt, ale patrząc na cenę jaką teraz ponosi wydawca versus to ile zapłaciłem za grę- jednak na plus. Nie będę marudził.
Pozdrawiam
Ciesiel

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: 8janek8 »

"pożryj", "wyprzyj" - jak nigdy nie miało to dla mnie większego znaczenia, to w tym przypadku ciesze się, że posiadam angielską wersję.

No i "Strażnicy domu" brzmią jak z reklamy Ikei ;)
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2833
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 849 times
Been thanked: 364 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Gromb »

Wszystko do przełknięcia, można mieć "ale" do żetonów, ale nawet to wg mnie daje radę. Najważniejsze, że w polskiej wersji i trafi pod strzechy do nie spikajacych, bo to dobra gra jest i warto przymknąć oczy, na te dziwne zbitki słowne. Jak człowiek grał długo w angielską wersję, to teraz razi go polskie tłumaczenie. Tylko Podmroku żal.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
bobiaczek
Posty: 417
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 141 times
Been thanked: 111 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: bobiaczek »

8janek8 pisze: 30 paź 2021, 11:10 "pożryj", "wyprzyj" - jak nigdy nie miało to dla mnie większego znaczenia, to w tym przypadku ciesze się, że posiadam angielską wersję.

No i "Strażnicy domu" brzmią jak z reklamy Ikei ;)
"Devour" czy "supplant" są unikalnymi terminami opisującymi działania do wykonania. Dodatkowo muszą być maksymalnie krótkie, by nie mulić na kartach. Dla mnie takie dosłowne tłumaczenia brzmią źle, co zapewne wynika z tego, iż grając w grę angielskojęzyczną nie tłumaczę w locie terminów - raczej wykonuję assasinate, a nie przeprowadzam zamach.
Ładniej brzmiącym terminem dla "devour" zamiast tego "pożryj" (żryj to niefajne słowo) byłoby pochłoń, w ostateczności zniszcz (w końcu chodzi o to że wywalasz coś całkowicie poza grę). Co do "supplant" to kompletnie nie wiem jak jednym, chytrym słowem oddać połączoną akcję a jednocześnie nie odlecieć zbytnio od klimatu gry.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2453
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 544 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Jiloo »

Ciesiel pisze: 30 paź 2021, 10:41
Spoiler:
Notes do punktacji ma nadal tylko 17 karteczek? Bawiło mnie to, że często w grach są notesy po 100 stron, których nie da się w żaden sposób zapełnić, bo w dodatkach wrzucają kolejne notesy z nowymi rubrykami. GF9 wyszło chyba z założenia, że nikt nie będzie grać w tę grę więcej niż 17 razy. U mnie karteczki są zapisane po obu stronach i musiałem zeskanować, i wydrukować sobie nowe.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 502
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 329 times
Been thanked: 161 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: ArnhemHorror »

17 kartek to rzeczywiście trochę mało, jak na tak dobrą grę. Kiedy moje się skończyły, wydrukowałem scorecard z bgg, zalaminowałem i używam markera suchościeralnego. Polecam.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
AnlAir
Posty: 214
Rejestracja: 18 lut 2020, 22:05
Lokalizacja: 3sity
Has thanked: 52 times
Been thanked: 90 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: AnlAir »

bobiaczek pisze: 30 paź 2021, 12:47
8janek8 pisze: 30 paź 2021, 11:10 "pożryj", "wyprzyj" - jak nigdy nie miało to dla mnie większego znaczenia, to w tym przypadku ciesze się, że posiadam angielską wersję.

No i "Strażnicy domu" brzmią jak z reklamy Ikei ;)
"Devour" czy "supplant" są unikalnymi terminami opisującymi działania do wykonania. Dodatkowo muszą być maksymalnie krótkie, by nie mulić na kartach. Dla mnie takie dosłowne tłumaczenia brzmią źle, co zapewne wynika z tego, iż grając w grę angielskojęzyczną nie tłumaczę w locie terminów - raczej wykonuję assasinate, a nie przeprowadzam zamach.
Ładniej brzmiącym terminem dla "devour" zamiast tego "pożryj" (żryj to niefajne słowo) byłoby pochłoń, w ostateczności zniszcz (w końcu chodzi o to że wywalasz coś całkowicie poza grę). Co do "supplant" to kompletnie nie wiem jak jednym, chytrym słowem oddać połączoną akcję a jednocześnie nie odlecieć zbytnio od klimatu gry.
Można by to nazwać narzekaniem ale rzeczywiście słownictwo jest jakieś rażace.
Zapewne wynika to z grania w angielska wersję i przyzwyczajenia.
Lubię karcianki i nie przypominam sobie takiego słownictwa.
Supplant tłumaczę sobie jako podmień a nie wyprzyj, to troche ładniejsze słowo.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11173
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3307 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: japanczyk »

Ale podmien nie ma tego klimatu co wyprzyj

Tego supplant nie za bardzo widze w innym a sensownym tłumaczeniu
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: BartP »

Ja to sobie w głowie tłumaczyłem jako "zastąp".
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 774
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 144 times
Been thanked: 83 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: raphaell7 »

japanczyk pisze: 30 paź 2021, 19:40 Ale podmien nie ma tego klimatu co wyprzyj

Tego supplant nie za bardzo widze w innym a sensownym tłumaczeniu
Wyruguj? :)
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
venomik
Posty: 566
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 255 times
Been thanked: 273 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: venomik »

A co się dzieje przy tej akcji? Tak z ciekawości - jeszcze nie grałem, ale pewnie kupię grę w najbliższym czasie i myślę jaki język wziąć.
ODPOWIEDZ