Ark Nova (Mathias Wigge)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

EsperanzaDMV pisze: 01 sie 2022, 16:25
bogas pisze: 01 sie 2022, 15:45 Tak jeszcze odnośnie kart to ich jakość nie jest jakaś rewelacyjna. Coś jak w Na skrzydłach.
Zaraz, co? Przecież karty w Na skrzydłach są kapitalne - nie dość, że grube, to jeszcze płótnowane :o Nie wiem co jeszcze można by z nimi zrobić lepiej.
W Na skrzydłach to jest takie płótnowanie kart "bieda-edition" i są chyba jeszcze sztywniejsze od tych z Ark Nova, bo tasuje się je fatalnie i trzeba kawałeczkami po trochu, albo bardzo uważać żeby którejś nie zgiąć.
A żeby nie robić offtopu ;) to wielu graczom, którym Terraformacja się nie podobała, Ark Nova się podoba i wielu, którym TM się podoba to Ark Nova też się podoba :lol: ale czasem jednak trochę mniej.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: detrytusek »

Jakby karty były tej jakości co w Wingspan-ie to byłby dramat graniczący z niemożliwością rozegrania sensownie partii. One jakościowo były może i fajne tylko były łódkami. Przy układaniu kart przed sobą robiłby się młynek przy najmniejszym trąceniu. Tu są sztywne i idealnie spełniają swoją rolę.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

detrytusek pisze: 01 sie 2022, 16:52 Jakby karty były tej jakości co w Wingspan-ie to byłby dramat graniczący z niemożliwością rozegrania sensownie partii. One jakościowo były może i fajne tylko były łódkami. Przy układaniu kart przed sobą robiłby się młynek przy najmniejszym trąceniu. Tu są sztywne i idealnie spełniają swoją rolę.
Nie wiem czy to przypadkiem nie była przypadłość pierwszego wydania, ale faktycznie wyginały się bardzo. Te w Ark Nova są płaściutkie.
A wracając do tematu to w weekend poszły 4 partie i wniosek się nam taki nasunął, że sponsorzy to jest siła. Nie wiem jakiego trzeba by zrobić rusha żeby nie zdążyli "odpalić", ale za każdym razem idę w te zwierzątka, mam tego po kokardy, już nie mam gdzie stawiać wybiegów, prowadzę (i to wyraźnie) na torze atrakcyjności (bileciki), ale... na koniec i tak okazuje się, że przegrałem :evil: Do tego co chwilę muszę wywoływać przerwę, bo kasa potrzebna na budowę i zwierzyniec, a żeby było śmieszniej to żona wcale na brak kasy nie narzekała. No masakra. :P
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: elayeth »

EsperanzaDMV pisze: 01 sie 2022, 16:25 Żeby nie robić off-topiku - właśnie przeczytałem cały wątek, bo gra wskoczyła mi na radar jak zobaczyłem jak wysoko jest już w rankingu BGG (i zaciekawiło mnie jak to możliwe). Najbardziej chyba rozwaliło mnie narzekanie jednego forumowicza, który narzeka, że w grze z losowością nie może przeprowadzić od początku do końca takiej strategii, jaką sobie zaplanuje na początku gry, tylko musi się do niej dostosować :lol:
To się nazywa - gra taktyczna, ja zdecydowanie wolę tego typu gry, niż takie w których przygotowujesz sobie cały plan (np: za to nie lubię Res Arcana).
Ostatnio zmieniony 01 sie 2022, 17:53 przez elayeth, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: eveni »

EsperanzaDMV pisze: 01 sie 2022, 16:25 Teraz pozostaje mi czekać jak gra trafi do kupujących w przedsprzedaży i informację, czy nie ma baboli...
Już sporo osób ogrywa egzemplarze kupione w sklepie Portal-u i nie widziałam żeby ktoś jakiś bobol znalazł.
Ja jestem dopiero po 1 rozgrywce (niestety) ale przychylam się już do psalmów pochwalnych :D
wajwa
Posty: 2229
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 257 times
Been thanked: 403 times
Kontakt:

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: wajwa »

Odnośnie koszulkowania.
Ja nie koszulkowałem , rzadko kiedy to robię.
Ale grałem na egzemplarzu zakoszulkowanym i było ok , tak że jak kto woli.
I karty w pudełku się mieszczą :wink: na luzie.

Z podobnych kwestii :wink: drewniane żetony zwierząt od Portalu....
Dla mnie super rozwiązanie i bez tego już nie gram.
Świetnie zobrazowany tym sposobem stan posiadania , co pomaga przy wkładaniu kart pod karty czy też wypuszczaniu zwierzaków pod Projekty Ochrony Przyrody.
W moim mniemaniu to nie jest dodatek po nic...
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1615
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 733 times
Been thanked: 1101 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

wajwa pisze: 01 sie 2022, 18:31
Dla mnie super rozwiązanie i bez tego już nie gram.
Świetnie zobrazowany tym sposobem stan posiadania , co pomaga przy wkładaniu kart pod karty czy też wypuszczaniu zwierzaków pod Projekty Ochrony Przyrody.
W moim mniemaniu to nie jest dodatek po nic...
Zoo z tymi żetonikami wygląda ładniej, też bez tego nie gram, ale obrazowanie tego co masz kiepskie jak wybudujesz wybieg dla gadów. Wtedy te gady, które nie zajmują miejsca trzymasz obok planszetki?
Co do "wkładania kart pod karty". O co chodzi?
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
wajwa
Posty: 2229
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 257 times
Been thanked: 403 times
Kontakt:

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: wajwa »

Obrazek
Tutaj wkładanie kart pod karty ...

Z gadami to nie wiem o co kaman , za mało pograne do tej pory :wink:
Always look on the bright side of life
bestea
Posty: 17
Rejestracja: 04 cze 2020, 08:45
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bestea »

eveni pisze: 01 sie 2022, 17:53
EsperanzaDMV pisze: 01 sie 2022, 16:25 Teraz pozostaje mi czekać jak gra trafi do kupujących w przedsprzedaży i informację, czy nie ma baboli...
Już sporo osób ogrywa egzemplarze kupione w sklepie Portal-u i nie widziałam żeby ktoś jakiś bobol znalazł.
Ja jestem dopiero po 1 rozgrywce (niestety) ale przychylam się już do psalmów pochwalnych :D
Już był pierwszy przypadek, że na 10 kartach trafił się komuś śnieg. Mam nadzieję, ze to był tylko pojedynczy incydent.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 986
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 362 times
Been thanked: 777 times
Kontakt:

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Apos »

wajwa pisze: 01 sie 2022, 18:31 Odnośnie koszulkowania.
Ja nie koszulkowałem , rzadko kiedy to robię.
Ale grałem na egzemplarzu zakoszulkowanym i było ok , tak że jak kto woli.
I karty w pudełku się mieszczą :wink: na luzie.

Z podobnych kwestii :wink: drewniane żetony zwierząt od Portalu....
Dla mnie super rozwiązanie i bez tego już nie gram.
Świetnie zobrazowany tym sposobem stan posiadania , co pomaga przy wkładaniu kart pod karty czy też wypuszczaniu zwierzaków pod Projekty Ochrony Przyrody.
W moim mniemaniu to nie jest dodatek po nic...
Tylko w/g instrukcji, gdy wypuszczasz zwierzę na wolność albo przenosisz do specjalnego wybiegu, to z dowolnego najmniejszego wybiegu spełniającego wymóg. Nie z tego gdzie umieściłeś zwierzę zagrywając jego kartę akcją zwierząt. Gra nie śledzi w jakim wybiegu dane zwierz został umieszczony.
My trzymamy te żetony w pudełku, bo nie znaleźliśmy dla nich praktycznego zastosowania.

Karty zakoszulkowałem w premium rebel. Podzieliłem na 5 decków, włożyłem do woreczków. Bez problemu mieszczą się w tym gigantycznym pudle. W Ark Nova dużo operuje się kartami, a grę zabieram na prezentacje oraz spotkania planszowe - szkoda, gdyby się zniszczyła. Do jakości kart nie mam nic do zarzucenia.
Void
Posty: 237
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 14 times
Been thanked: 101 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Void »

wajwa pisze: 01 sie 2022, 19:31
Spoiler:
Tutaj wkładanie kart pod karty ...

Z gadami to nie wiem o co kaman , za mało pograne do tej pory :wink:
I dalej "nie kaman" co w tym przypadku zmieniają drewniane żetony...
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

Void pisze: 01 sie 2022, 21:44
wajwa pisze: 01 sie 2022, 19:31
Spoiler:
Tutaj wkładanie kart pod karty ...

Z gadami to nie wiem o co kaman , za mało pograne do tej pory :wink:
I dalej "nie kaman" co w tym przypadku zmieniają drewniane żetony...
Nic nie zmieniają. No chyba, że ktoś uważa, że ten zwierzak "w torbie torbacza" to też jest w naszym zoo :mrgreen: i trzeba to jakoś zaznaczyć. No nie. Tak to nie działa.
Przy wypuszczaniu zwierząt na wolność to też nie ma co się kierować tymi znacznikami tylko trzeba patrzeć na pierwszy wybieg spełniający wymóg.
Nie zmienia to wszystko faktu, że my tych żetonów używamy i do kostek nie wrócimy. Po pierwsze dużo fajniej to wygląda. Po drugie dużo łatwiej zorientować się kto co ma. I tak, jak mamy terrarium i w nim gady, które zajmują "0" miejsca to i tak kładziemy znacznik gada, tak jak i przy niektórych dużych zwierzętach kładziemy na wybiegu dwa znaczniki (np. niedźwiedzia i drapieżnika, dwie małpy itd.). Jak ktoś wypuszcza zwierzę to jeszcze nie zdarzyło się nam, że z innego wybiegu niż pierwotny, ale jakby było inaczej to trzeba tylko jednego zdjąć, drugiego przełożyć i tyle. Super sprawa te znaczniki 8)
kamilpr
Posty: 375
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: kamilpr »

Ze względu ze zakoszulkowane karty do Ark Nova zajmują bardzo dużo miejsca chciałem kupić podajnik na karty. Macie jakiś sprawdzony, ktoś korzysta z tego ?
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1170 times
Been thanked: 461 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: polwac »

Ja np. do Terraformacji Marsa używam takiego najprostszego ze sklejki i robi robotę.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 02 sie 2022, 10:46 przez polwac, łącznie zmieniany 1 raz.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4554
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1695 times
Been thanked: 2130 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Obrazek
sasquach
Posty: 1839
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 935 times
Been thanked: 588 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sasquach »

Ciekawe co na to Portal.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 300 times
Been thanked: 98 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: MataDor »

Insert folded space mieści wszystkie karty w koszulkach i zawiera podajniki do kart.
https://www.foldedspace.net/store/ark-n ... 4787853730

Mam sporo ich insertów i jeszcze się nigdy na żadnym nie zawiodłem.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1615
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 733 times
Been thanked: 1101 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

sasquach pisze: 02 sie 2022, 15:27 Ciekawe co na to Portal.
Pewnie będzie jako bonus w przedsprzedaży przy wypuszczeniu dodatku
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 707
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 552 times
Been thanked: 423 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: miker »

PytonZCatanu pisze: 02 sie 2022, 15:18
Spoiler:
Obrazek
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: eveni »

A za 4 lata Ark Nova Big box :wink:
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

eveni pisze: 02 sie 2022, 20:17 A za 4 lata Ark Nova Big box :wink:
Po co tak długo czekać? Za dwa Big Box a za cztery All and Everything Exclusive Essential Collectors Edition 8)
A te mapki intrygujące, bo jak dobrze zrozumiałem wprowadzają nową mechanikę do gry?! :shock:
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: poxi »

ave.crux pisze: 02 sie 2022, 17:18 Pewnie będzie jako bonus w przedsprzedaży przy wypuszczeniu dodatku
Nie sądzę, że będziemy musieli na to tak długo czekać. Do tłumaczenia będą dwa zdania na każdej mapie i jakaś ulotka. Da się to wydrukować w kraju. Popyt powinien być wysoki - małe dodatki do popularnych gier jak Terraformacja, czy Everdell regularnie się wyprzedawały.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4554
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1695 times
Been thanked: 2130 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Obrazek

Coś widać

Górna to chyba podział na kontynenty. Ktoś z francuskim może spróbować przetłumaczyć? 🙂
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4554
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1695 times
Been thanked: 2130 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

I jeszcze ciekawostka:

Kompletna lista kart z podziałem na różne kategorie.

https://ssimeonoff.github.io/ark-nova
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1615
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 733 times
Been thanked: 1101 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

Spoiler:
Na górnej chyba widzę:
une fois par zone continent: lorsque cout acceseillez au animal de ce continent dans au saclot de cette zone choitittez

Co w wolnym tłumaczeniu uważam za:
Raz na strefę kontynentu: Jeżeli zagrywasz w miejscu danego kontynentu zwierzę z tego kontynentu wybierz (i tutaj mamy ikony po prawej)

Dolna to chyba:
Creucer 4:Si la carte defauttec est au animal (touf) glittez-la tout rotre plateau zoo au face d'une libre

Cet animal et cec iconez compteat comme "dont rotre zoo" ignorez le reste de la carte

Czyli:
Kopanie 4: Jeżeli karta, którą pociągniesz to zwierzę małęgo zoo, możesz zsunąć wszystkie takie zwierzęta z planszy poza planszę zoo (strzałki)

Zwierzę oraz jego ikonka nadal działają jako "należą do naszego zoo", zignoruj resztę karty.

Poprawcie mnie jeżeli się mylę.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
ODPOWIEDZ