negatywna interakcja

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
babaJAGA
Posty: 7
Rejestracja: 01 cze 2010, 14:21
Lokalizacja: Warszawa/Siedlce

negatywna interakcja

Post autor: babaJAGA »

Witam.

Poszukuję fajnej gry z dużą dozą negatywnej interakcji :twisted: Najlepiej strategia lub ekonomiczna, z małą losowością. Gdyby wymagała jakiegoś wysiłku intelektualnego i kosztowała w okolicach 100 zł byłoby super. Możecie coś polecić?
Łatwiej kijek pocienować niż go potem pogrubasić
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: negatywna interakcja

Post autor: kobra »

W Neuroshimie hex są same negatywne interakcje ;)
Awatar użytkownika
Edmund Czarna Szyja
Posty: 332
Rejestracja: 20 sty 2010, 09:42
Lokalizacja: Kraków

Re: negatywna interakcja

Post autor: Edmund Czarna Szyja »

Diplomacy
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: negatywna interakcja

Post autor: SeeM »

Negatywna interakcja jest dosyć szerokim pojęciem. Zdejmowanie kolejnych żetonów w Neuroshimie nie nazwałbym negatywną interakcją - to po prostu taka gra, że się bije kilku graczy i żetony spadają. Warhammer: Invasion to również nie negatywna interakcja, bo takie już ma zasady, że trzeba zniszczyć stolicę przeciwnika.

Dla mnie to taki rodzaj złośliwości, który robi się dla samej przyjemności i czerpania korzyści z takiego zagrania, choć mogłoby się to zrobić pokojowo i głównym celem gry nie jest zabicie przeciwnika ("*&^%! Nie mogłeś sam sobie zarobić, tyko musiałeś mi zabrać?"). Mi się bardzo podobają gry, gdzie można blefować i podkopywać przeciwników - Cytadela (odrobinę trudno dostępna), Hoity Toity (również) i Sabotażysta (wszędzie kupisz).
+ (BGG)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4480
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1438 times
Been thanked: 1102 times

Re: negatywna interakcja

Post autor: garg »

Gra z czystą negatywna interakcją to Intryga (Intrigue). Jeśli szukasz możliwości podświniania kogoś dla samego podświniania i do tego w każdej sytuacji (bo reguły pozwalają na oszukiwanie współgraczy), to spróbuj :)
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Edmund Czarna Szyja
Posty: 332
Rejestracja: 20 sty 2010, 09:42
Lokalizacja: Kraków

Re: negatywna interakcja

Post autor: Edmund Czarna Szyja »

garg pisze:Gra z czystą negatywna interakcją to Intryga (Intrigue). Jeśli szukasz możliwości podświniania kogoś dla samego podświniania i do tego w każdej sytuacji (bo reguły pozwalają na oszukiwanie współgraczy), to spróbuj :)
Dziwnym nie jest bo to po prostu karciany i jeszcze prostszy wariant Dyplomacji. No i oczywiście wyjątkowo wredna gra. Szczerze polecam jeśli chcesz stracić przyjaciół.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: negatywna interakcja

Post autor: WRS »

Pięknym przykładem są też Kraby. Polecam!
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: negatywna interakcja

Post autor: Sandman »

Edmund Czarna Szyja pisze:
garg pisze:Gra z czystą negatywna interakcją to Intryga (Intrigue). Jeśli szukasz możliwości podświniania kogoś dla samego podświniania i do tego w każdej sytuacji (bo reguły pozwalają na oszukiwanie współgraczy), to spróbuj :)
Dziwnym nie jest bo to po prostu karciany i jeszcze prostszy wariant Dyplomacji. No i oczywiście wyjątkowo wredna gra. Szczerze polecam jeśli chcesz stracić przyjaciół.
Możecie coś więcej się rozpisać na temat tej Intrygi?
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: negatywna interakcja

Post autor: sirafin »

A może Game of Thrones? Wbijanie noża w plecy, fałszywe obietnice, sojusze przeciw innemu graczowi, spiski, zdrada chyba podchodzą pod negatywną interakcję.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Edmund Czarna Szyja
Posty: 332
Rejestracja: 20 sty 2010, 09:42
Lokalizacja: Kraków

Re: negatywna interakcja

Post autor: Edmund Czarna Szyja »

Sandman pisze:Możecie coś więcej się rozpisać na temat tej Intrygi?
Generalnie sama gra to taka minimalistyczna podstawka dla wyzwalanie u graczy instynktów wspierających takie zachowania jak zdrada, łapówkastwo, wiarołomstwo i robienie bliźnich w bambuko. Same mechanizmy gry tak naprawdę są nieistniejące i stanowią tło dla uroczej międzyludzkiej zabawy.
W skrócie: Każdy z graczy ma posiadłość na której są dostępne posady o wartości dochodów 1000$, 3000$, 6000$ i 10000$ na turę. Dodatkowo ma członków rodziny których musi upchnąć na posadach u innych graczy czyli przekonać ich, żeby przyjeli raczej jego rodzinkę niż cudzą. Jak to zrobi jest tylko kwestią wyobraźni uroku i siły perswazji ew. $$$. Niestety gra nie wspiera dżentelmenskich zachowań i nie posiada żadnego mechanizmu egzekwowania umów co pozostawia pole do popisu dla wszelkiej maści ciosów poniżej pasa.

Możesz zaoszczędzić godzinę czasu zamiast "grania" kopiąc się przez 15min z kolegami po jajach - wzajemne uczucia względem współgraczy będą podobne.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: negatywna interakcja

Post autor: WRS »

Edmund Czarna Szyja pisze:Możesz zaoszczędzić godzinę czasu zamiast "grania" kopiąc się przez 15min z kolegami po jajach - wzajemne uczucia względem współgraczy będą podobne.
Ale jednak poświęcając godzinkę jaja mniej będą obolałe :twisted:
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Edmund Czarna Szyja
Posty: 332
Rejestracja: 20 sty 2010, 09:42
Lokalizacja: Kraków

Re: negatywna interakcja

Post autor: Edmund Czarna Szyja »

W tym tkwi przewaga Dyplomacji - zawsze można przywalić innym planszą po łbie (przy okazji przewracając pionki)
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: negatywna interakcja

Post autor: MattCarnall »

Natknąwszy się na ten temat, zbadałem ową Dyplomację. Gra jak się okazało jest dość wiekową i kultową pozycją w którą swego czasu zagrywał się Minister Edukacji Roman Giertych. Gra dostępna jest za okoła 100zł, jednak napisana w języku Szekspira. Stąd też wykorzystując temat kolegi Baby Jagi, składam na wasze bordgamerowe umysły me pytanie. Czy jest dostępna instrukcja do tej gry w języku Mickiewicza i Słowackiego?

Swoją drogą gra wydaje się być zacną.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: negatywna interakcja

Post autor: WRS »

MattCarnall pisze:Czy jest dostępna instrukcja do tej gry w języku Mickiewicza i Słowackiego?
A na BGG może być?
http://www.boardgamegeek.com/filepage/37472/
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
babaJAGA
Posty: 7
Rejestracja: 01 cze 2010, 14:21
Lokalizacja: Warszawa/Siedlce

Re: negatywna interakcja

Post autor: babaJAGA »

Najbardziej zaciekawiła mnie Game of Thrones ale ze względów finansowych chyba zdecyduję się na Dyplomację. Niemniej dziękuję za wszystkie sugestie :)
Łatwiej kijek pocienować niż go potem pogrubasić
Awatar użytkownika
Edmund Czarna Szyja
Posty: 332
Rejestracja: 20 sty 2010, 09:42
Lokalizacja: Kraków

Re: negatywna interakcja

Post autor: Edmund Czarna Szyja »

Tylko weź pod uwagę, że w Dyplomację gra się ładnych kilka godzin i chodzi dobrze tylko przy komplecie graczy. Zastanów się czy na twoje potrzeby nie wystarczy wersja 15-minutowa.
ODPOWIEDZ