Gra dyplomatyczna - co polecacie?

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
morciba
Posty: 381
Rejestracja: 15 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: Kraków

Gra dyplomatyczna - co polecacie?

Post autor: morciba »

Witam,

jak w temacie. Poszukuję jakiejś ciekawej gry dyplomatycznej z polityką i intrygami, ale BEZ elementu strategiczno-wojskowego. Nie musi być zbyt skomplikowana. Wstępnie zainteresował mnie Louis, Borgia i Vampire Prince of the City. Co możecie napisać o ww. grach. Inne typy mile widziane.

Pozdrawiam
EstEst
Posty: 282
Rejestracja: 02 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Kraków

Post autor: EstEst »

Grałem z tej trójki tylko w Borgię. W sumie całkiem przyjemna gra. Dość fajnie buduje klimat renesansowych Włoch i walki o papiestwo. Akurat element wojskowy występuje - są karty kondotierów, dzięki którym możesz zdobywać twierdze przeciwnika.

Jednak przede wszystkim jest to gra negocjacyjna i licytacyjna (prawie wszystkie karty, którymi grasz dostajesz dzięki licytacji), dość lekka i szybka. Może nic wielkiego, ale od czasu do czasu warto wyciągnąć i poczuć się papieżem, lub znienacka otruć wrogowi świeżo zatrudnionego Leonarda da Vinci.
Sługa Koła. Młot na humanistów. Miecz w ręku dyrekcji.

Gry EstEsta
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Post autor: cezner »

Louis XIV na pewno nie jest grą dyplomatyczną. Ma abstrakcyjną mechanikę troszkę ( ale tylko trochę) przypominającą w pewnych momentach El Grande. Natomiast z dyplomacją to ma niewiele wspólnego. Ale na pewno gra jest bardzo interesująca. Więcej o niej było tutaj:
http://gamesfanatic.blogspot.com/search?q=louis
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Więcej polityki, intryg i dyplomacji jak w Mall of horror to nie znajdziesz nigdzie:) Jeżeli chodzi natomiast o politykę jako coś co robią politycy to Senator podobno daje radę, ale osobiście nie grałem.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

kwiatosz pisze:Więcej polityki, intryg i dyplomacji jak w Mall of horror to nie znajdziesz nigdzie:) Jeżeli chodzi natomiast o politykę jako coś co robią politycy to Senator podobno daje radę, ale osobiście nie grałem.
MoH chyba jest niestety Out-of-Stock, a reprint dopiero w marcu...

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Post autor: aswiech »

Nie wiem, czy to dobry pomysl, ale wydaje mi sie (po zasadach, jeszcze nie gralem), ze moglbys sprobowac tez Inkognito. A propos na allegro za 70 PLN wiadzialem, co zlodziejstwo chyba lekkie:) Nie ja wystawiam.
Jak chcesz sprobowac - biore ja do Srodziemia, wiec mozemy pyknac.
Gra polega na wymianie informacji, wiec byc moze pasuje do gier dyplomatycznych... Przypomina nieco towarzyska gre w Mafie:)
EstEst
Posty: 282
Rejestracja: 02 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Kraków

Post autor: EstEst »

kwiatosz pisze: Jeżeli chodzi natomiast o politykę jako coś co robią politycy to Senator podobno daje radę, ale osobiście nie grałem.
Ja właśnie grałem - Senator i Borgia to miały być podobne tytuły, które nam, dyplomatom, będą podchodzić. Senator został jednogłośnie uznany za grę dużo słabszą i zagrany może 2 razy, a Borgia co pewien czas wraca. W Senatorze jest za mało mozliwości, zabójców jest tylu, co graczy i to powoduje, że zwycięzcy miewają zwykle po 2 punkty zdobyte w ciągu całej gry... Za mało kasy na solidne licytowanie... Klimat w miarę fajny, ale nie lepszy niż w Borgii...
Myśleliśmy nad poprawkami, ale stwierdziliśmy, że najlepszą poprawką jest granie w Borgię zamiast w Senatora ;)
Sługa Koła. Młot na humanistów. Miecz w ręku dyrekcji.

Gry EstEsta
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

EstEst pisze:Senator został jednogłośnie uznany za grę dużo słabszą i zagrany może 2 razy, a Borgia co pewien czas wraca. W Senatorze jest za mało mozliwości, zabójców jest tylu, co graczy i to powoduje, że zwycięzcy miewają zwykle po 2 punkty zdobyte w ciągu całej gry... Za mało kasy na solidne licytowanie...
Dokladnie to samo sadze. Zabojcy TOTALNIE paralizuja gre. Ale Senatora mozna bardzo latwo poprawic. Dac ludziom wiecej kasy (nie pamietam dokladnie, ale chyba po 12-13 by wystarczylo) i voila! Pisze to na sucho, bo nie posiadam gry i nie mialem okazji przetestowac tej poprawki.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
EstEst
Posty: 282
Rejestracja: 02 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Kraków

Post autor: EstEst »

No właśnie. A w Borgii od razu jest więcej kasy i więcej opcji na jej wydawanie. Dlatego stwierdziliśmy, że nie ma co przerabiać Senatora na drugą taką samą grę, skoro mamy pierwszą.

Ale ta poprawka wraz z dodaniem większej ilości agend (rzeczy, które się licytuje) istotnie spowodowałaby, że Senator byłby grywalny.
Sługa Koła. Młot na humanistów. Miecz w ręku dyrekcji.

Gry EstEsta
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Post autor: aswiech »

Tak mi do glowy przyszlo...
http://boardgamegeek.com/browser.php?it ... y=mechanic
Najlepiej, jak wybierzesz cos, co uznasz za dyplomacje:)
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

EstEst pisze:No właśnie. A w Borgii od razu jest więcej kasy i więcej opcji na jej wydawanie. Dlatego stwierdziliśmy, że nie ma co przerabiać Senatora na drugą taką samą grę, skoro mamy pierwszą.
Opinie o Borgii sa dość miażdżące - myślałem, czy nie kupić,ale po recenzjach umieszczonych na BGG raczej jednak nie zaryzykuję bez zagrania.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
ODPOWIEDZ