Gry mniej popularne - w Polsce i na BGG

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
UTUHENGAL
Posty: 14
Rejestracja: 08 mar 2005, 11:19
Lokalizacja: Świebodzin - Lubuskie

Gry mniej popularne - w Polsce i na BGG

Post autor: UTUHENGAL »

Witam. W ostatni weekend przegladajac z nudow liste gier na BGG, wylowilem kilkanascie tytulow, ktore wzbudzily moje zainteresowanie. W wiekszosci sa to gry zajmujace dalsze pozycje na BGG, dodatkowo raczej nie sa zbyt popularne w naszym kraju. Nie spotyka sie ich w sklepach, spotkaniach, nawet w dyskusjach na forum.
Zaciekawilo mnie czy sa to gry o kiepskiej mechanice, czy raczej po prostu w ogromnym zalewie gier nie udalo im sie zdobyc popularnosci. Oczywiscie rozumiem, ze nie sa to hity na miare Ticket To Ride, Wysokiego Napiecia, Eufratu i Tygrysu itd., ale interesuje mnie czy mozna w nie z przyjemnoscia pograc, czy tez sa to moze nudne gierki, nie warte swojej ceny.

Przedstawiam tu te gry i jesli ktos mial z ktoras z nich do czynienia, to prosze o opinie i kilka slow komentarza (Uwaga lista nie jest krotka) .

1. Atlantic Star (2001)
2. Capitol (2001)
3. Die Baumeister von Arkadia (2006)
4. New England (2003)
5. Babel (2000 - Kosmos)
6. Kingdoms (1994 - Knizia)
7. Merchants of Amsterdam (2000)
8. Clans (2002)
9. El Caballero (1998)
10. Pizarro&Co. (2002)
11. Attila 2000)
12. Hybrid (2003)
13. Iliade (2006)
14. Augsburg 1520 (2006)
15. Australia (2005)
16. Fire and Axe (2004)
17. Great Dalmuti (1995)
18. Poison (2005)
19. Clippers (2002)
20. Loot (1992 - Knizia)
21. Kogge (2003)
22. Indonesia (2005)
23. Trias (2002)
24. Dracula (2003)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gry mniej popularne - w Polsce i na BGG

Post autor: maluman »

UTUHENGAL pisze: 17. Great Dalmuti (1995)
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewtopic.php?t=3284

pozdrawiam, m.
Awatar użytkownika
Crusader
Posty: 75
Rejestracja: 04 paź 2005, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gry mniej popularne - w Polsce i na BGG

Post autor: Crusader »

No to dorzucę od siebie:

Wild Life
War of Terror
Capitol
Maka Bana
Logistico
Magna Grecia
Kreta
El Caballero
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Gry mniej popularne - w Polsce i na BGG

Post autor: Don Simon »

UTUHENGAL pisze:
3. Die Baumeister von Arkadia (2006)
5. Babel (2000 - Kosmos)
6. Kingdoms (1994 - Knizia)
8. Clans (2002)
13. Iliade (2006)
14. Augsburg 1520 (2006)
16. Fire and Axe (2004)
17. Great Dalmuti (1995)
22. Indonesia (2005)
24. Dracula (2003)
O tych tu i owdzie bylo lub bedzie ;-).

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Crusader
Posty: 75
Rejestracja: 04 paź 2005, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gry mniej popularne - w Polsce i na BGG

Post autor: Crusader »

Don Simon pisze:O tych tu i owdzie bylo lub bedzie ;-).
Czyli pozostaje nam czekać na drugi numer ŚGP? ;)
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gry mniej popularne - w Polsce i na BGG

Post autor: bazik »

3. Die Baumeister von Arkadia (2006)

byla na planszowkonie ostatnim. mnie ani pancha nie porwala. niby fajne pomysly i wogole, ale jakos nie wzbudza ochoty do powtarzania zbyt czesto

8. Clans (2002)

mozna znalezc z bgg link do programu z ktorym mozesz w to pograc. w realu nie gralem. dosc abstrakcyjne, chetnie zagram jak ktos bedzie mial.

11. Attila 2000)

mam. bliskie dosyc Union Pacificowi - w to 'stock holding' z bgg bym nie wierzyl. dosc lekki territory control, mnie sie podoba, Oli nie, nie gramy choc bym chcial

14. Augsburg 1520 (2006)

pancho mial, sprzedal dosc szybko, chyba nie trafilo zupelnie

17. Great Dalmuti (1995)

tu link masz. jak dla mnie to jakas chora porabana wersja tichu. ja nie zagram raczej nigdy.

22. Indonesia (2005)

dawno bym to mial gdyby nie cena... obejrzyj boardgameswithscott-a z ta gra, raczej bedziesz wiedzial wszystko co chcesz
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gry mniej popularne - w Polsce i na BGG

Post autor: maluman »

bazik pisze:17. Great Dalmuti (1995)
tu link masz. jak dla mnie to jakas chora porabana wersja tichu. ja nie zagram raczej nigdy.
Przypomina mi się dialog z "Rejsu" o piosence.
No i napiszę do BGG żeby wprowadzili dla Ciebie ocenę 0, która oznacza "Nie grałem i nigdy nie zagram" ;)

m.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gry mniej popularne - w Polsce i na BGG

Post autor: bazik »

maluman pisze:
bazik pisze:17. Great Dalmuti (1995)
tu link masz. jak dla mnie to jakas chora porabana wersja tichu. ja nie zagram raczej nigdy.
Przypomina mi się dialog z "Rejsu" o piosence.
No i napiszę do BGG żeby wprowadzili dla Ciebie ocenę 0, która oznacza "Nie grałem i nigdy nie zagram" ;)

m.
mam. przeczytalem reguly. mam tichu. w miare duzo gralem. widze jak malo toto sie rozni od tichu, a jednoczesnie moim zdaniem pod kazdym katem to gdzie sie rozni jest na bardzo duza niekorzysc tego czegos. (no moze poza iloscia graczy). mam poczucie ze naprawde dobrze potrafie sobie wyobrazic radosc z gry w toto, i nie wierze ze jesli bede mial ochote na cos w tym stylu nie zagram w tichu zwyczanie... better?
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Browarion »

Die Baumeister von Arkadia --> a ja znowu po jednej grze (zastrzeżenie!) jestem raczej na TAK.
Rzeczywiście to nie gra na 10., ale mi grało się sympatycznie - trochę kombinowania, troche losowości, pewne możliwości taktyczne.

Ale żeby też była jasność - na TAK oznacza, że spoko siądę jeszcze do planszy przy okazji, ale moja ocena na BGG nie przekroczyła by (na teraz :wink:) 7

8)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Gry mniej popularne - w Polsce i na BGG

Post autor: jax »

UTUHENGAL pisze:6. Kingdoms (1994 - Knizia)
Prosta, sympatyczna gra. Polecam. Jest tez wariant z ograniczeniem losowosci.
Uwaga - wykonanie slabe, jesli to ma znaczenie dla kogos.
UTUHENGAL pisze: 8. Clans (2002)
Gralem raz. Zupelnie mi sie nie spodobalo. Jedna z 'najsuchszych' gier jakie znam.
Jest obecny element blefu - trzeba promowac wlasny kolor, nie zdradzajc sie oczywiscie jaki on jest.
UTUHENGAL pisze: 14. Augsburg 1520 (2006)
Gralem 1/3 partii. Nie powalilo mnie. Ale musialbym zagrac wiecej zeby ocenic - choc nie ciagnie mnie. Pancho tez nie powalilo - sprzedal.
UTUHENGAL pisze: 15. Australia (2005)
Gralem raz. Nie powalilo mnie. Bardzo mocno abstrakcyjna rozgrywka. W sumie dosc prosta, przez wieksza czesc gry bylo nudnawo, pewne emocje i glebsze kombinowanie pojawilo sie dopiero pod sam koniec.
Lekko dziecinna wydala mi sie ta gra.

Tyle ode mnie.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

3. Die Baumeister von Arkadia
http://www.rost.com.pl/Gry/Arkadia.htm
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gry mniej popularne - w Polsce i na BGG

Post autor: ja_n »

UTUHENGAL pisze:9. El Caballero (1998)
Dawno bym to miał, gdyby było dostępne w miarę "normalnie" (nie kupuję na niemieckim ebayu). Układanie kafelków na motywach El Grande (choć bardzo niewiele wspólnego), mózgożerca.
bazik pisze:8. Clans (2002)

mozna znalezc z bgg link do programu z ktorym mozesz w to pograc. w realu nie gralem. dosc abstrakcyjne, chetnie zagram jak ktos bedzie mial.
Hehe, ja to mam i lubię. Bardzo ciekawa, dość lekka i krótka gierka. Zwięzłe proste i logiczne zasady (dlatego nie podoba się jaxowi :wink: ).
bazik pisze:14. Augsburg 1520 (2006)

pancho mial, sprzedal dosc szybko, chyba nie trafilo zupelnie
Pancho sprzedał a ja kupiłem. Mi się bardzo spodobała. Problemem jest niemieckie wydanie - nie jest niezależna językowo.
bazik pisze:17. Great Dalmuti (1995)

tu link masz. jak dla mnie to jakas chora porabana wersja tichu. ja nie zagram raczej nigdy.
To nie jest porąbana wersja Tichu tylko imprezowa wersja Tichu dla większej liczby graczy. Uprościli mocno zasady i dodali "zabawiacze" - wynik każdego rozdania obrazuje "klasę społeczną" graczy i gracze co rundę się przesiadają zgodnie z kolejnością w poprzednim rozdaniu. Zaleca się, żeby zwycięzca (tytułowy Great Dalmuti) miał wygodny fotel, a ostatni gracz może siedzieć na jakimś kartonie albo czymś takim. Trudno się wykopać z dołów na górę itd. Zabawowa wersja, nie powinna być traktowana śmiertelnie poważnie.
bazik pisze:22. Indonesia (2005)

dawno bym to mial gdyby nie cena... obejrzyj boardgameswithscott-a z ta gra, raczej bedziesz wiedzial wszystko co chcesz
Dokładnie - Scott informuje wyczerpująco jak się w to gra. Mnie z kolei ta informacja kompletnie zniechęciła do interesowania się tą grą.
Awatar użytkownika
Harald
Posty: 36
Rejestracja: 17 sie 2006, 22:54
Lokalizacja: Opole

Re: Gry mniej popularne - w Polsce i na BGG

Post autor: Harald »

UTUHENGAL pisze:12. Hybrid (2003)
Gra była dostępna w Polsce. Można ją porównać do Space Hulka, który był powiązany z Warhammerem 40k; Hybryda powiązana jest z francuskim bitewniakiem Konfrontacja. Bardziej skomplikowana od SH, śliczna graficznie, solidnie wykonana, dopracowane figurki. Wada - nie najlepsza instrukcja, brak indeksu, można było to wszystko lepiej przedstawić. Osobiście grałem w to z przyjemnością, ciekawe scenariusze, trzeba nieźle kombinować. W razie potrzeby służę dalszymi informacjami, mam zarówno Hybrydę, jak i dodatek Nemesis + dodatkowe materiały.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

UTUHENGAL napisał:
Nie spotyka sie ich w sklepach
Budowniczowie Arkadii i Australia są dostępne w Planszomanii
Augsburg też niedługo będzie można tam kupić (tzn. jak będzie gotowa polska instrukcja)
Awatar użytkownika
planszomania
Posty: 510
Rejestracja: 09 maja 2006, 16:11
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

clans

Post autor: planszomania »

Ja grałem kiedyś w Clans.

Generalnie to gra logiczna, oparta ta dosyć specyficznym pomysle. Pionki przesuwa się pomiędzy obszarami łącząc je w grupy. W miarę jak grupy stają się coraz większe, to pola wokół nich stają się wolne. Jeśli grupa zupełnie odseparuje się od pozostałych, wtedy przyznawane są punkty tym kolorom które w tej grupie się znajdują. Do tego dochodzą różne punkty specjalne, uzależnione od tego na jakim etapie jest rozgrywka.
Trzeba dążyć do tego, żeby nasz kolor punktował. Z drugiej strony (tak jak ktoś tu już napisał) swojego koloru nie ujawniamy - w sumie coś a'la Wilki i Owce :-)
Mi się gra nawet podoboła. Myślę, że w odpowiednim gronie rozgrywka może być ciekawa.
Wykonanie standardowe. Ładna plansza, tor punktacji, drewniane domki ...

pozdr.
gry planszowe - sklep planszomania.pl
wypożyczalnia gier
Warszawa - Bemowo, od poniedziałku do piątku 11-19 , w sobotę 11-15
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gry mniej popularne - w Polsce i na BGG

Post autor: Lim-Dul »

6. Kingdoms (1994 - Knizia)

Zerkałem jednym okiem jak Jacek grał w to z Bogdanem dwa tygodnie temu w Calypso, gdy sam grałem we wcale nie gorszą Żyłę złota autorstwa Draco (a masz, jax ;-).

9. El Caballero (1998)

Grałem w to na krótko przed wyjazdem z Niemiec i powrotem do Polski. Ach, gdybym to tylko kupił wtedy... Ale miałem inne rzeczy na głowie, niż planszówki... Teraz faktycznie nie do dostania. Fajna gra, ale do El Grande się nie umywa.

17. Great Dalmuti (1995)

Tichu-srichu - na wszystko jest czas i miejsce. Tichu to gra drużynowa, do tego TYLKO I WYŁĄCZNIE da czterech graczy. Wielki Dalmuti pozwala osiągnąć podobny efekt w większym gronie i atmosferze "imprezowej". Tichu jest lepsze? Jasne! Ale nie odczuwam ŻADNEJ przyjemności z dostawania po dupie od gracza na BSW.de, który ma na koncie 2000 rozgrywek i zna każdy skrawek strategii... Tichu jest jak brydż - albo się w nie zagłębisz i będziesz grał codziennie, albo lepiej nie graj w ogóle. Z Dalmutim tak nie jest.

24. Dracula (2003)

Mam to! Ekstra gra - niedoceniona. Jakoś się ubiło, że przez elementy pamięciowe (trzeba pamiętać rozkład kart) gra dostała niezasłużenie niskie oceny. Kurczę - pozycji 12 kart nie można zapamiętać? Świetne ćwiczenie! Do tego unikamy analysis-paralysis - albo pamiętamy co zrobić, albo nie. A czy w kartach nie trzeba zapamiętać co zeszło, a co nie? O kurczę, nie wziąłem tej lewy, bo nie wiedziałem, że jest jeszcze jakiś as w grze - super. Jest w niej kilka bardzo ciekawych elementów podejmowania ryzyka, blefowania, kombinacji - mechanizm z zagrywaniem kart ruchu PO wykonaniu ruchu jest ekstra! Jedynym minusem jest lekka, a dla doświadczonych graczy nawet większa przewaga Van Helsinga nad Draculą. Moce nie są przegięte same w sobie, tylko w kombinacjach - gdyby niektóre Van Helsinga zostały rozłożone równomiernie między obie talie ruchów, to byłoby OK. Albo gdyby np. Dracula miał więcej mocnych wampirów... Obecnie Van Helsing ma kilka "killer-combos", których Dracula po prostu nie ma... Wyciąganie zużytej karty akcji (zawsze BAAARDZO ryzykowne w każdej grze)? Druga kolejka z trzema kołkami? (Czyli tylko dwa wampiry w grze mogą się przeciwstawić tej karcie) Oglądanie kart na ręku Draculi bez pokazywania swoich? WTF? Dracula potrafi tylko przemieszczać siebie i karty na stole, a niby-potężne wzmocnienie wampirów prowadzi tak naprawdę do spauzowania przez Van Helsinga, lub wykonania przesunięcia w bezpieczne miejsce... Bleee... Powinienem z Michaelem Rieneckiem na ten temat pogadać... Wszyscy mówią, że Van Helsing jest przegięty i jak na razie sprawdza się to raz po raz - DA się wygrać Draculą, ale trzeba mieć trochę szczęścia i ultra-kombinować - nawet wtedy zwycięstwo nie jest gwarantowane.
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2007, 12:15 przez Lim-Dul, łącznie zmieniany 3 razy.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Gry mniej popularne - w Polsce i na BGG

Post autor: jax »

Lim-Dul pisze:24. Dracula (2003)

Mam to! Ekstra gra - niedoceniona.
Twoj opis spowodowalby moje napalenie sie. Na szczescie gra juz do mnie plynie.

I na przyszlosc nie porownuj gier w ktore nie grales :twisted: (a masz, wstretny nekromanto :-) ).
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Mogę wziąć dzisiaj ze sobą Draculę, to sobie z kimś przysiądę na boczku. =) Może z Tobą, jak będziesz chciał. Gra niestety nie niezależna językowo, ale są tłumaczenia kart.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
ODPOWIEDZ