gra planszowa do poczatkujących

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Andreas
Posty: 2
Rejestracja: 12 kwie 2007, 16:01

gra planszowa do poczatkujących

Post autor: Andreas »

dopiero zaczynam przygodę z gramiu planszowymi, więc poszukuję jakiejś fajnej gry dla kogoś poczatkującego, intereusje mnie wszystko co wiąże się z fantasy, będę wdzięczny za wszelkie sugestie
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

ronczi
Posty: 333
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:51
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 1 time

Post autor: ronczi »

Shadow over Camelot (przygodówka), Magia i Miecz (jak masz jakiegoś znajomego z tą grą), Citadels (karcianka). Jak lubisz strategię to Games of Throne (trochę bardziej skomplikowane ale więcej satysfakcji).
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

Ja polecam - choc to nie fantasy - Ticket to Ride: Europe. Jedno z milszych wejść w świat planszówek.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
demnogonis
Posty: 241
Rejestracja: 19 paź 2006, 13:28
Lokalizacja: Piekło
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: demnogonis »

A ja polecam dla począdkujących gre roku 95 : Catan - pierwsza wyspa
zasady proste, mozna grac 2-4 osoby, plansza sie uklada losowo wiec raczej nie predko sie znudzi (ja w nia gram do dzisiaj) jest element losowy (w granicach statystyki :D )
hobb3
Posty: 107
Rejestracja: 22 gru 2006, 22:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: hobb3 »

demnogonis pisze:A ja polecam dla począdkujących gre roku 95 : Catan - pierwsza wyspa
zasady proste, mozna grac 2-4 osoby, plansza sie uklada losowo wiec raczej nie predko sie znudzi (ja w nia gram do dzisiaj) jest element losowy (w granicach statystyki :D )
Gry rozpoczynałem poszukiwania gier dla siebie, także w pierwszej kolejności wymieniałem zainteresowania fantasy, sci-fi. Największym moim błędem było posłuchanie zachwytów innych nad Osadnikami z Catanu i ich zakup. MOIM zdaniem to całkowita porażka (nudne, niewiarygodnie powtarzalne tury, nieustanne rzucanie kostek, losowość itd.). Zagraliśmy 10 razy, żeby mieć pewność, że słabość rozgrywki nie wynika z naszej ignorancji, a potem czym prędzej odsprzedałem.

Jeśli myślisz, że spodobają się tobie gry konfliktowe, to u mnie dobrze się sprawdzają:
- Gra o tron (koniecznie z dodatkiem Storm of Swords)
- Eufrat i Tygrys
- Blue Moon
- Neuroshima Hex
- El Grande
- Władca Pierścieni - Konfrontacja
ronczi
Posty: 333
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:51
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 1 time

Post autor: ronczi »

Fakt Ticketsy to ekstra gra familijna wiek właściwie nie ma znaczenia.
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Post autor: aswiech »

hobb3 pisze: nudne, niewiarygodnie powtarzalne tury, nieustanne rzucanie kostek, losowość itd. Zagraliśmy 10 razy, żeby mieć pewność, że słabość rozgrywki nie wynika z naszej ignorancji, a potem czym prędzej odsprzedałem.
Ja gralem w roznych gronach ponad 20 razy pewnie i nie jest to powtarzalne:)
Jak nie handlowaliscie - to faktycznie nic ciekawego. :)
A kostki - coz - bywa.
Czasem wpadna, czasem nie - i to akurat plus gry, ze NIE kostki decyduja.
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Andreas
Posty: 2
Rejestracja: 12 kwie 2007, 16:01

Post autor: Andreas »

Jeśli myślisz, że spodobają się tobie gry konfliktowe, to u mnie dobrze się sprawdzają:
- Gra o tron (koniecznie z dodatkiem Storm of Swords)
- Eufrat i Tygrys
- Blue Moon
- Neuroshima Hex
- El Grande
- Władca Pierścieni - Konfrontacja

własnie o tej ostatniej grze - "władca pierścieni konfrontacja" ostatnio sporo czytałem i zastanawiałem się nad nią
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Ja WP:Konfrontację polecam bezapelacyjnie - intensywnie grałem w to jakiś rok, generalnie to najlepsza gra na 2 osoby i w ogóle też najlepsza :) Z jednej strony logiczne kombinowanie, a z drugiej nie wszystko da się wyprowadzić logiką, trzeba też wczuć się w psychikę przeciwnika, pomyśleć gdzie poustawiał figury, jakimi kartami woli zagrywać. Generalnie - na tej grze naprawdę ciężko się jest zawieść, trzeba wyjątkowego niefarta żeby komuś niepodeszła. I co najważniejsze - ta gra z każdą kolejną partią coraz więcej zyskuje - zwłaszcza jak się ma 1 stałego przeciwnika - trzeba wymyślać coraz to nowe, zaskakujące strategie, lub też przeciwnie - nic nie zmieniać wiedząc, że przeciwnik pomyśli, że my6 zmieniliśmy i coś poprzestawia :)

No generalnie tę grę polecam najbardziej na świecie, rządzi niepodzielnie (no, ostatnio tichu tez dostało ode mnie "10", ale to inny typ zupełnie, więc się nie liczy :wink: ).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Popieram listę Andreasa właściwie od A do Z. :-D

Jeszcze pewnie coś by mi przyszło do głowy - o, może Wings of War? :-D
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
hobb3
Posty: 107
Rejestracja: 22 gru 2006, 22:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: hobb3 »

aswiech pisze:
hobb3 pisze: nudne, niewiarygodnie powtarzalne tury, nieustanne rzucanie kostek, losowość itd. Zagraliśmy 10 razy, żeby mieć pewność, że słabość rozgrywki nie wynika z naszej ignorancji, a potem czym prędzej odsprzedałem.
Ja gralem w roznych gronach ponad 20 razy pewnie i nie jest to powtarzalne:)
Jak nie handlowaliscie - to faktycznie nic ciekawego. :)
A kostki - coz - bywa.
Czasem wpadna, czasem nie - i to akurat plus gry, ze NIE kostki decyduja.
Właśnie o to chodzi, że handlowaliśmy, ale ponieważ opcji jest tak mało, to każda tura wyglądała tak samo: rzucam kostką, szukam na planszy numerku, pobieram i rozdzielam zasoby, składam propozycję wymiany, składam inną propozycję wymiany, buduję i tak w kółko. Zupełnie mnie to nie przekonuje. Można oglądać film i pić kawę i jednocześnie grać w Osadników bez specjalnie zauważalnego odstawania od innych. Porażka, ale to tylko moje zdanie.
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Post autor: aswiech »

hobb3 pisze:każda tura wyglądała tak samo: rzucam kostką, szukam na planszy numerku, pobieram i rozdzielam zasoby, składam propozycję wymiany, składam inną propozycję wymiany, buduję i tak w kółko. Zupełnie mnie to nie przekonuje. Można oglądać film i pić kawę i jednocześnie grać w Osadników bez specjalnie zauważalnego odstawania od innych.
Ja osobiscie sadze, ze sie nie da.
Dostajesz nie tylko w swojej kolejce zasoby - to raz. Wymieniasz sie nie tylko w swojej kolejce.
Odnosze wrazenie, ze kazda gra planszowa musi dla Ciebie byc nudna przestrasznie. Kazda turowa przynajmniej, bo tury sa zawsze powtarzalne:) W innym watku jednak stwierdzilismy ze gry planszowe sa w ogole malo dynamiczne i bez sensu, wiec pewnie masz racje:)
Tylko u nas to byl zart, a u Ciebie chyba serio:)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: khaox »

aswiech pisze:Tylko u nas to byl zart, a u Ciebie chyba serio:)
zart? ja myslalem ze mowimy to powaznie ;)

mimo wszystko polecalbym Andreasowi przejsc / przejechac (bo nie wiem gdzie mieszka) na jakies spotkanie z planszowkami, bo czyjes porady moze i sa trafne, ale wlasne upodobania trzeba sobie wyrobic na mozliwie duzym zbiorze
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Post autor: stalker »

Neurocide pisze:Ja polecam - choc to nie fantasy - Ticket to Ride: Europe. Jedno z milszych wejść w świat planszówek.
I jest po polsku jako Wsiąść do pociągu :)
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
hobb3
Posty: 107
Rejestracja: 22 gru 2006, 22:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: hobb3 »

aswiech pisze:
hobb3 pisze:każda tura wyglądała tak samo: rzucam kostką, szukam na planszy numerku, pobieram i rozdzielam zasoby, składam propozycję wymiany, składam inną propozycję wymiany, buduję i tak w kółko. Zupełnie mnie to nie przekonuje. Można oglądać film i pić kawę i jednocześnie grać w Osadników bez specjalnie zauważalnego odstawania od innych.
Ja osobiscie sadze, ze sie nie da.
Dostajesz nie tylko w swojej kolejce zasoby - to raz. Wymieniasz sie nie tylko w swojej kolejce.
Odnosze wrazenie, ze kazda gra planszowa musi dla Ciebie byc nudna przestrasznie. Kazda turowa przynajmniej, bo tury sa zawsze powtarzalne:) W innym watku jednak stwierdzilismy ze gry planszowe sa w ogole malo dynamiczne i bez sensu, wiec pewnie masz racje:)
Tylko u nas to byl zart, a u Ciebie chyba serio:)
Bardzo lubię planszówki i zaproponowałem kilka tytułów parę postów wyżej. Osadników strasznie jednak nie trawię, a skoro początkowe wymagania odnośnie gier miałem podobne do pytającego, to wyraziłem swoją opinię.
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Post autor: aswiech »

Moj przyjaciel nie lubi np T&E - jego sprawa.
Tym niemniej - jak to jest ze lubisz T&E, a nie osadnikow? Przeciez w T&E tury sa nudne na tyle, ze mozna na kawe isc:)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

aswiech pisze: Przeciez w T&E tury sa nudne na tyle, ze mozna na kawe isc:)
W EiT tury są na tyle nudne, że można w międzyczasie grać w Osadników, gdzie tury są na tyle nudne, że można w międzyczasie grać w Wysokie Napięcie, gdzie tury są na tyle nudne, że można poplotkować przy kawie i ciasteczkach :twisted:

A wracając do tematu. Dobra gra na początek - może świetne Przez Pustynię!
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
ODPOWIEDZ