Jak traktujecie gry planszowe?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Jak traktujecie gry planszowe?

Post autor: CrossSleet »

Warhammer Inwazja jest z FFG z tego co wiem;] przetestuję i zobaczę, w głębi serca mam ochotę na mage wars lub jednak tego mtg, bardziej interesują mnie bezpośrednie pojedynki niż ''misje'', ale zobaczymy. Jak ogarnę talizmana to także poproszę o pomoc w dobrze czegoś lepszego- na razie mam na oku claustrophobia.

Jeżeli temat kogoś uraża to ja nie mam specjalnie nic do dodania- można temat zamknąć jeżeli jest zbędny, nie chcę robić offtopowych topiców.

Talizman wybrałem pod wpływem chwili, wyglądał ok, mechanikę miał ok ;) mam nadzieję, że się jednak spodoba mimo tylu krytycznych opinii.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Jak traktujecie gry planszowe?

Post autor: farmer »

CrossSleet pisze:Warhammer Inwazja jest z FFG z tego co wiem;] przetestuję i zobaczę, w głębi serca mam ochotę na mage wars lub jednak tego mtg, bardziej interesują mnie bezpośrednie pojedynki niż ''misje''.
Spokojnie, Inwazja to mega bezpośrednie pojedynki - no już bardziej się nie da. Wet za wet, agresja i nawalanie przeciwnika czym się da ;).
Myślę, że Ci się spodoba :twisted:

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Jak traktujecie gry planszowe?

Post autor: CrossSleet »

Zaraz jadę na pocztę odebrać talizmana. Warhammer niestety dopiero jutro.

W karciankach wewnętrznie czuję, że bardziej pasuje mi rola władcy kart, który kontroluje te byty niż jako dowódca armii czy coś w ten deseń, ale może ja walnięty jestem.
Rafal75
Posty: 304
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Jak traktujecie gry planszowe?

Post autor: Rafal75 »

CrossSleet pisze:
@kolejarz: jakie tytuły byś polecił jako lepsze niż mój wybór? Dla 2 graczy, fantasy planszówka na długi czas gry+karcianka (najlepiej z możliwościami turniejowymi, ale bez takich kosmicznych cen kart MTG, czyli coś świeżego, ale bez klimatów sci-fi (ale netrunner nawet mi się podobał)).?
Zapoznaj się z MAGE WARS. Wydanie obłędne, połączenie karcianki z planszówką. Wielu graczy MTG przechodzi na Mage Wars. W Polsce już zaczyna być aktywna scena turniejowa. No i nie wydarz tyle co na dobra talię MTG.
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Jak traktujecie gry planszowe?

Post autor: CrossSleet »

Talizman wygląda po prostu pięknie- figurki, plansza, wszystko super ;) Jutro planuję zagrać i zobaczę z czym to się je dokładniej. Odbieram także Warhammera, więc powinno być ok.

Mage Wars szukam cały czas jakiejś dobrej używki, nie mogę teraz wydać 200 zł na to skoro już ponad 200 w tym miesiącu dałem na aktualne gry ;] Jakby ktoś miał po taniości podstawową edycję to zapraszam
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Jak traktujecie gry planszowe?

Post autor: Lucf »

Dziwny temat.
bo akurat niewątpliwe klasyki jakie nabyłeś ( Talisman i WHI) nijak nie oferują tego co dają współczesne planszówki...
Przypomina mi sie nowa dziewczyna[ok27 lat] kolegi- ktora zapytalem czy juz zdazyla zagrać z kolega w plaszowki i czy to lubi. Ona powiedziała, że już grali, ale że jakoś niespecjalnie ją to zafascynowało, ot po prostu MOOOOOOOOOOOOOOŻŻŻŻŻZEEEEEEEEEEEEE zagrać.
Niezmiernie mnie to zasmuciło, bo gram z tym kolegą czasem, a jako, że on zawsze z dziewczyną przychodzi - to chcialbym mieć takiego kolegę, która ma taką dziewczynę, która lubi planszówki :D

No i pytam ją: a w jaką to grę z tobą grali?
Ona: Magia i miecz.
Ja padłem pod stół.
Jak można komuś kto nigdy nie grał w gry planszowe i nie jest 10letnim chłopaczkiem dawać na wejście MiMa?!
Więc może jak założyciel zagra w jakieś dobre euro, dobrą familijna gre, dobra logiczną to zacznie pisać w innych wątkach :)
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Jak traktujecie gry planszowe?

Post autor: SeeM »

Lucf pisze:No i pytam ją: a w jaką to grę z tobą grali?
Ona: Magia i miecz.
Ja padłem pod stół.
Jak można komuś kto nigdy nie grał w gry planszowe i nie jest 10letnim chłopaczkiem dawać na wejście MiMa?!
Bez przesady, mogli wybrać dużo gorzej. Pamiętajmy, że każdy z nas zaczynał planszówki od "Człowieku nie irytuj się!", albo czegoś podobnego, i wyrośliśmy na ludzi. Nawet MiM prezentuje dużo wyższy poziom.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Jak traktujecie gry planszowe?

Post autor: rastula »

no ale to było jakieś 30 lat temu :-)


MiM ( żeby nie było, mam w kolekcji wszystko poza 1 dużym dodatkiem) jest w jakiejś mierze kwintesencją stereotypów planszówkowych do tego tematyka przed którą wielu ucieka gdzie raki zimują i mamy gotowy przepis żeby utwierdzić delikwenta w twierdzeniu "planszówki to hobby dla dzieci" :)...

( proszę nie bronić MiM, bo ja jej nie atakuję, wskazuję tylko na jej wyraźną specyfikę)
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Jak traktujecie gry planszowe?

Post autor: CrossSleet »

Talismana aktualnie sprzedaję, ale absolutnie nie sądzę, że to gra zła. Po prostu szukam czegoś innego.

aktualnie czekam na dostawę Kupców i Korsarzy oraz netrunnera.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2707 times
Been thanked: 2394 times

Re: Jak traktujecie gry planszowe?

Post autor: Curiosity »

Lucf pisze:Więc może jak założyciel zagra w jakieś dobre euro, dobrą familijna gre, dobra logiczną to zacznie pisać w innych wątkach :)
Nie ma takiego czegoś jak "dobre euro" :P
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Jak traktujecie gry planszowe?

Post autor: BartP »

Wyjmij proszę kij z mrowiska ;].
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Jak traktujecie gry planszowe?

Post autor: CrossSleet »

Ja nadal nie rozumiem różnicy między eurogame a ameritash. Z definicji to po prostu gry tworzone w europie lub w ameryce i tyle?
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Jak traktujecie gry planszowe?

Post autor: SeeM »

CrossSleet pisze:Ja nadal nie rozumiem różnicy między eurogame a ameritash. Z definicji to po prostu gry tworzone w europie lub w ameryce i tyle?
Ujmę to tak: różnica jest taka jak pomiędzy Oskarem i Europejską Nagroda Filmową. Obydwie nagrody są za filmy, tylko każda kapituła inaczej definiuje "dobre filmy". Dokładniej jest tu -> http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... f=1&t=6212
+ (BGG)
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Jak traktujecie gry planszowe?

Post autor: kdsz »

CrossSleet pisze:Ja nadal nie rozumiem różnicy między eurogame a ameritash. Z definicji to po prostu gry tworzone w europie lub w ameryce i tyle?
Króciutki, ale mięsisty tekst o podstawowych różnicach, który lata temu opublikował poooq: http://planszoholik.pl/2010/03/20/jeste ... ceptykiem/
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Jak traktujecie gry planszowe?

Post autor: RUNner »

CrossSleet pisze: aktualnie czekam na dostawę Kupców i Korsarzy
Słaby wybór, monotonna, nudna gra. Można zagrać 2-3 razy, a później już odstawka. Tylko dla maniaków klimatów pirackich!
CrossSleet pisze: oraz netrunnera.
Bardzo dobry wybór, ale koszty prawdopodobnie z czasem wzrosną :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Karh
Posty: 166
Rejestracja: 13 lis 2011, 13:01
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Jak traktujecie gry planszowe?

Post autor: Karh »

RUNner pisze:
CrossSleet pisze: aktualnie czekam na dostawę Kupców i Korsarzy
Słaby wybór, monotonna, nudna gra. Można zagrać 2-3 razy, a później już odstawka. Tylko dla maniaków klimatów pirackich!
CrossSleet pisze: oraz netrunnera.
Bardzo dobry wybór, ale koszty prawdopodobnie z czasem wzrosną :)
Kupcy i Krosarze tylko w 4 graczy. Gra aż się prosi o 5 osobę do rozgrywki. I koniecznie grac z Cutthroat Mode!
I was born too late
And I'll never be like you
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Jak traktujecie gry planszowe?

Post autor: RUNner »

W 4 osoby downtime jest okrutnie długi i można spokojnie sobie przysnąć w oczekiwaniu na swoją turę.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Jak traktujecie gry planszowe?

Post autor: BartP »

Miałem tak samo :D. Przeciwnicy grają, grają, jakieś wydarzenia sobie czytają, jakieś bitwy toczą, co mnie w ogóle nie interesują, bo jestem po drugiej stronie mapy, ja gadam sobie z kimś tam. Nagle słyszę, że moja kolej. No to mówię "aha, to ja płynę tu, wpływam do portu i sprzedaję te towary, wasza kolej". I tak mój ruch trwał ok. 20 sekund, ich paręnaście minut. Jest to jedna z niewielu gier, w którą odmówiłbym grania :/. No ale ja wolę eurogry.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2013, 13:59 przez BartP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Jak traktujecie gry planszowe?

Post autor: kwiatosz »

Kupcy mają to do siebie, że czasami trafia się całkowicie fatalna partia. Ja z przyjemnością zagrałem kilkanaście razy, ale później jedna partia mi tak tę grę obrzydziła, że pewnie już z rok nie grałem minimum.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Jak traktujecie gry planszowe?

Post autor: RUNner »

Dla mnie ważnym kryterium w każdej grze, jest czas oczekiwania na swoją turę. Preferuję dynamiczną rozgrywkę, taką jaką oferuje Tezeusz, NH lub Mall of Horror. Jeśli mam czekać na swoją turę dłuższą chwilę, to gra musi mieć w sobie coś co sprawi, że chętnie przyglądam się poczynaniom przeciwnika. KiK tego elementu jak dla mnie nie mają. Natomiast bardzo lubię śledzić bitwy rywali w Shogunie! Ach ta wieża to jednak świetny wynalazek!
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak traktujecie gry planszowe?

Post autor: Gabriel »

Oczekiwanie na turę to problem ludzi, nie gier.
Niektórzy mogą rozwalić nawet Dixita...
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Jak traktujecie gry planszowe?

Post autor: RUNner »

Gabriel pisze:Oczekiwanie na turę to problem ludzi, nie gier.
Nie zawsze. Są gry których mechanika wymusza na graczu wydłużenie swojej tury. Do tego grona zaliczam właśnie KiK - 3 akcje do wykonania to sporo. Może gdyby ograniczyć to do jednej akcji... ja niestety nie sprawdzę bo grę już dawno temu sprzedałem.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Jak traktujecie gry planszowe?

Post autor: BartP »

Action point allowance system jako mechanika jest podatna na downtime. Patrz Cywilizacja Poprzez Wieki, Tikal etc.
Seba_wse
Posty: 61
Rejestracja: 03 gru 2013, 09:00
Been thanked: 3 times

Re: Jak traktujecie gry planszowe?

Post autor: Seba_wse »

Apropo, to ja jestem pół kroku przed założycielem tematu.
Na pierwszy ogień poszedł MiM. Po chińczykach, warcabach i bankrutach 20kilka lat temu (i Bogach Wikingów), gra nie powiem, całkiem całkiem, akuratna aby wciągnąć ale po chwili chce się czegoś więcej i lepiej. Gry nie sprzedaję, bo to ponoć klasyk a ważniejsze - dzieci mi rosną;)
P.S. Gram z Żoną, partie w MiM'a to 2-3h i zasady wydawały nam się mało zrozumiałe w sensie bardzo niedoprecyzowane... czyli "właściwie to mogę to zrobić czy nie? Mogę to wziąć/zdobyć/zyskać/ruszyć czy nie?".
Drugi ogień to Świat Dysku AM. Gra nam podeszła nawet bardzo, 60-90 minut ciekawej rozgrywki bez dłużyzn, przestojów, cały czas coś się dzieje, niebanalnie, polecam, szybko się rozkłada, proste zasady.

Na trzeci ogień poszedł..... Mage Knight. Jak już na forum pisałem gra nie jest żadną przytłaczającą kobyłą, no może na samym początku, gdy otworzymy pudło i zerkniemy na strony przewodnika. Jedno czytanie, jedna wprowadzająca rozgrywka i jesteśmy w domu, wszystko proste, jasne, intuicyjne, co najważniejsze - jest przygoda, klimat, chce się grać. Można grać od 90 minut w górę, zależy jaki scenariusz wybierzemy, można dozować sobie trudność, ustawiać czy gramy ramię w ramię, czy wyścig czy vs. Po prostu wiele gier w jednej, ogromna szansa, że nigdy się nie znudzi:)
Sołł, jeśli taka planszówkowa lama jak ja dała radę z MK to każdy da radę, optymalizacja, gra przytłacza itd, dla mnie bzdury. Gra angażuje, ale głowa nie boli, zdobywamy doświadczenie i intuicyjnie gramy coraz lepiej z partii na partię.
Dodam, że planuję kupować tylko dobre gry bo większość miejsca w mieszkaniu zajmują mi klocki LEGO. Dla mietka też nie kupuję tylko do grania. Jak często i jak dużo chcę grać? Zależy od czasu, chęci, Żony, Dzieci, znajomych (póki co żadnych znajomych jeszcze nie wkręciłem, ale jestem w temacie niespełna miesiąc).

Powodzenia i róbta dzieci, to kompanów do gry przybędzie;) Ku chwale Ojczyzny!
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Jak traktujecie gry planszowe?

Post autor: CrossSleet »

Ja jestem za to o krok od przysłowiowego pieprznięcia tym i powrotem do konsoli ;)
Tak jak bardzo chciałem grać w planszówki tak mi to wszystko jest obrzydzane.
ODPOWIEDZ