Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: Kosma »

Też nie wiem za bardzo czemu tak to przetłumaczono. Dziwne ,conajmniej.
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Indar »

Z drugiej strony jeżeli mamy trzymać się nazewnictwa itd to owych pomocników nie powinno być więcej niż członków rodziny. Bo jak, 3 osoby w chacie a są 4 "specjalizacje"? A w sumie, może jeden jest super wyszkolony i ma dwa zawody.
Absurd, nonsens - pomocnik, nazwa dobra jak inne. Poza tym jest wielu innych "pomocników" których nazwy nie mają nic wspólnego z należeniem do rodziny.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Agricola

Post autor: gafik »

Highlander pisze:Mam pytanie odnośnie polskiego tłumaczenia Agricoli. Czy ktoś się orientuje dlaczego "Occupation" przetłumaczono jako "Pomocnik" - czy to było przeoczenie czy celowe?

Przecież "Occupation" oznacza "zawód, profesję, zatrudnienie", czyli jak rozumiem Uwe wprowadził te karty jako formę specjalizowania się członków rodziny. Na specjalizowanie się trzeba poświęcić czas (akcję + żywność), a w efekcie pewne rzeczy potrafimy zrobić efektywniej, niemniej nie dostajemy dodatkowych akcji z którymi kojarzyłby się pomocnik przy gospodarstwie. Nie mówiąc już o tym że pomocnicy tacy jak "Głowa rodziny" wyglądają śmiesznie.

Jeśli to naprawdę było przeoczenie tłumacza, to mam nadzieję że poprawią to w kolejnej edycji :)
Eee... Szukanie dziury w całym.
Occupation Można potraktować jak zatrudnienie pomocnika - rodzaj doradcy (managera?), który nie wchodzi w skład rodziny, ale za małą opłatą pomaga w zarządzaniu gospodarstwem - im więcej ich, tym jest ono bardziej efektywne... :)
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: Agricola

Post autor: krecilapka »

Lucf pisze: BTW skoro 2 lata wszyscy grali w Agricolę tak, że można brać zwierzaki z planszy prosto do gara to nie widzę powodu, aby to zmieniać : ) (...) W instrukcji jest tak, że można.
Hmmm... no właśnie IMHO w instrukcji NIE MA tego bardzo jasno napisanego, stąd wątpliwości.

Jest ustęp o nowonarodzonych zwierzątkach:
Ani młodych, ani ich rodziców nie można przetworzyć na żywność tuż po narodzinach. Muszą najpierw trafić na pastwisko, do obory lub do domu!

To właśnie wiele osób kieruje na tor myślenia, że podobnie jest z pobieranymi zwierzakami.

Przeczyć temu może sformułowanie karty np.:
Hodowla dzików (K, P): Jeśli posiadasz Palenisko, Kuchnię, Kącik kuchenny albo zatrudniasz Masarza lub Rzeźnika, możesz natychmiast przetworzyć otrzymane dziki na żywność.

Jeśli poczyni się założenie, że NATYCHMIAST oznacza pominięcie posiadanie stosownego miejsca, można tak grać.
Ale z hardcorowcem który "natychmiast" odnosi tylko do fazy gry już nie. Bo wtedy przetworzyć mogę w dowolnej fazie gry, ale najpierw muszę mieć miejsce w zasobach ;).
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Agricola

Post autor: Bea »

krecilapka pisze:
Lucf pisze: BTW skoro 2 lata wszyscy grali w Agricolę tak, że można brać zwierzaki z planszy prosto do gara to nie widzę powodu, aby to zmieniać : ) (...) W instrukcji jest tak, że można.
Hmmm... no właśnie IMHO w instrukcji NIE MA tego bardzo jasno napisanego, stąd wątpliwości.
W Cavernie, która powiela większość zasad Agricoli, jest ustęp, gdzie jest wyraźnie napisane, że można tak robić. Przypuszczam, że w Agricoli też gdzieś musi to być.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Agricola

Post autor: Trolliszcze »

Jeśli gracz otrzymuje podczas gry materiały budowlane, zboże, warzywa lub żetony żywności, umieszcza je obok swojej planszy w zasięgu wzroku wszystkich graczy. Zwierząt nie wolno umieszczać poza planszą. Muszą one zostać umieszczone w gospodarstwie [...] Zwierzęta, które nie mogą zostać umieszczone w gospodarstwie, muszą zostać zwrócone do zasobów ogólnych lub natychmiast przetworzone na żywność (o ile to możliwe). W tym celu trzeba posiadać np. Palenisko lub Kuchnię.


O to chodzi?
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: Agricola

Post autor: krecilapka »

W Cavernie, która powiela większość zasad Agricoli, jest ustęp, gdzie jest wyraźnie napisane, że można tak robić. Przypuszczam, że w Agricoli też gdzieś musi to być.
W tym przypadku - niestety - pierwszeństwo ma to co jest w instrukcji, a nie co się przypuszcza ;).
A jest tylko to co już wymieniłem. Co pozostawia margines na dyskusję. Niestety ;).
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Agricola

Post autor: bogas »

krecilapka pisze:A jest tylko to co już wymieniłem. Co pozostawia margines na dyskusję. Niestety ;).
No niestety, dyskusji nie będzie. A jeśli w ferworze walki przeoczyłeś post Trolliszcze ze stosownym cytatem z instrukcji to tutaj jeszcze raz
Jeśli gracz otrzymuje podczas gry materiały budowlane, zboże, warzywa lub żetony żywności, umieszcza je obok swojej planszy w zasięgu wzroku wszystkich graczy. Zwierząt nie wolno umieszczać poza planszą. Muszą one zostać umieszczone w gospodarstwie [...] Zwierzęta, które nie mogą zostać umieszczone w gospodarstwie, muszą zostać zwrócone do zasobów ogólnych lub natychmiast przetworzone na żywność (o ile to możliwe). W tym celu trzeba posiadać np. Palenisko lub Kuchnię.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: Agricola

Post autor: krecilapka »

:oops: No faktycznie przeoczyłem to.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2111
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Agricola

Post autor: pabula »

Osoby zainteresowane Mistrzostwami drużynowymi w Agricolę 2vs2 zapraszamy na Bojty:
http://www.boiteajeux.net/forum/viewtop ... 83#p209383
Zapisy są parami więc szukajcie osoby do pary i zapisujcie się.
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Agricola

Post autor: Acaraje »

A ja mam pytanie odbiegające od dyskusji... skąd wziąć naklejki na pionki chłopów? :P
Awatar użytkownika
ananas
Posty: 126
Rejestracja: 03 sty 2010, 19:38
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: ananas »

Acaraje pisze:A ja mam pytanie odbiegające od dyskusji... skąd wziąć naklejki na pionki chłopów? :P
Są w dodatku Agricola: The Goodies Expansion.
Piękniej wygląda żołnierz poległy w bitwie niż wolny w ucieczce.
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Agricola

Post autor: szutek »

W najnowszym wydaniu Lacerty arkusz naklejek jest juz w pudelku. Jako ze jest ich bardzo duzo to napisz mi PW, za jakies 3 tygodnie bede w Krakowie to moge sie z Toba podzielic :)
bobi
Posty: 4
Rejestracja: 07 sty 2014, 01:41

Re: Agricola

Post autor: bobi »

Witam serdecznie,

zapewne pytanie się powtórzy jednak, przeskoczyłem kilka stron i nie znalazłem odpowiedzi.

1. Czy aby zrobić nowego członka rodziny, muszę wykorzystać dwa pionki ?
2. Czy podczas fazy żywienia, mimo iż posiadam potrzebne racje żywnościowe mogę wymienić powiedzmy jeden znaczki (zwierzę/zboże) na znacznik żywności ?
3. Czy istnieje jakieś pudełko mieszczące wszystkie elementy z gry, które można zakupić, dobrze by było gdyby owe pudełko miało miejsce na dodatki.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Agricola

Post autor: gafik »

bobi pisze:Witam serdecznie,
zapewne pytanie się powtórzy jednak, przeskoczyłem kilka stron i nie znalazłem odpowiedzi...
Bo to nie ten dział :wink:

1. Nie
2. Tak, zamiast wykorzystywać zgromadzoną żywność możesz zjeść surowe zboże lub zwierzaka (ale musisz mieć piekarnik).
3. Jakieś pudełko na pewno istnieje (100%)
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Agricola

Post autor: Acaraje »

Nie wiem czy takie pytanie już było... ale czy komuś w w wariancie solo udało się zdobyć 50, albo i więcej punktów? Ja jestem po drugiej rozgrywce w wariancie solo i mój rekord to 27... coś słabo :P
arturroq
Posty: 76
Rejestracja: 27 maja 2012, 09:21
Lokalizacja: Szczecin

Re: Agricola

Post autor: arturroq »

50 to minimum do zrobienia
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: RunMan »

Ściślej - wynik powyżej 50pkt można uznać za 'zwycięstwo' - choć w grze solo dużo zależy od kart pomocników jakie spadną. Pograj jeszcze parę razy, mi się udało wykręcić powyżej 50 przy którejś z rzędu partii solo (grałem online, nie pamiętam adresu strony, jest do znalezienia na forum)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Agricola

Post autor: gafik »

Tak, kilka razy udało mi się zrobić 50+

Tutaj można potrenować --> http://www.boiteajeux.net/index.php?p=creer
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Agricola

Post autor: Kosma »

Wszystko zależy od kart. Trochę bez sensu ten tryb solo.
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Agricola

Post autor: Acaraje »

Czy ja wiem , czy taki bezsensu... mi tam cholernie się podoba , i tak jak kiedyś usłyszałem w recenzji Game Troll TV że jest to jeden z lepszych trybów solo, to i ja też się z tym muszę zgodzić. Taki fajny trening przed kolejnymi potyczkami z innymi graczami...
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Perpetka »

Nie jestem pewna, czy kiedykolwiek udało mi się w trybie solo zrobić mniej niż 50...
Pewnie za późno powiększasz rodzinę, a to jest kluczowe.
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Agricola

Post autor: Acaraje »

No i znowu... udało mi się wycisnąć jedyne 26 punktów grając talią podstawową :P
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Agricola

Post autor: gafik »

No nie wiem... może to wina podstawowej talii?
Zapuściłem tak na szybko solówkę, ale z wszystkimi taliami i mi wyszło tak:
Spoiler:
W sumie to użyłem tylko 2 kart spoza podstawowych.
Nie optymalizowałem, grałem raczej intuicyjnie.
Sądzę, że gdybym poświęcił więcej czasu na rozkminianie kolejności ruchów to kilka(naście) punktów bym jeszcze zrobił.

Moja główna taktyka to pozwolenie surowcom na kumulację i branie dużo na raz.
zatrudnienie pomocnika, jesli pasuje, potem dodatkowy ludź, potem zabezpieczenie żarcia...
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: Czochrun »

gafik pisze:No nie wiem... może to wina podstawowej talii?
Zapuściłem tak na szybko solówkę, ale z wszystkimi taliami i mi wyszło tak:
Spoiler:
W sumie to użyłem tylko 2 kart spoza podstawowych.
Nie optymalizowałem, grałem raczej intuicyjnie.
Sądzę, że gdybym poświęcił więcej czasu na rozkminianie kolejności ruchów to kilka(naście) punktów bym jeszcze zrobił.

Moja główna taktyka to pozwolenie surowcom na kumulację i branie dużo na raz.
zatrudnienie pomocnika, jesli pasuje, potem dodatkowy ludź, potem zabezpieczenie żarcia...
Powiększenie rodziny to główny środek do osiągnięcia celu jakim jest wysoka punktacja. Z gier w kilka osób widze, że czasami warto przez 3/4 gry nie mieć nic, przygotować grunt i potem wystrzelić niż ciułać mało efektywne akcje. Oczywiście przy grze z żywym przeciwnikiem można się na tym przejechać (blokada kluczowej akcji i jest się pozamiatanym), ale przy solo. Można zaplanować praktycznie całą grę.
Ostatnio zmieniony 21 sty 2014, 08:45 przez Czochrun, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ