Karcianka z bdb trybem dla 2 graczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
argali
Posty: 46
Rejestracja: 25 wrz 2013, 14:06
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Karcianka z bdb trybem dla 2 graczy

Post autor: argali »

Proszę o pomoc w wyborze karcianki, która byłaby alternatywą dla kolosów w postaci Mage Knight czy Cywilizacji poprzez wieki.

Uwagi:
- czas gry do 60min
- z bardzo dobrą opcją dla 2 graczy (80% gier) ale też, by dało się zagrać i większą liczbą osób (4-6)
- ograniczona losowość
- regrywalność!
- w miarę łatwe do wytłumaczenia zasady gry
- klimat obojętny, byle nie w kosmosie

Tyle przychodzi mi do głowy.
Jakieś propozycje? :)
apfrankowski
Posty: 163
Rejestracja: 17 lut 2012, 12:05
Lokalizacja: Lublin

Re: Karcianka z bdb trybem dla 2 graczy

Post autor: apfrankowski »

Na to wszystko przychodzi mi do głowy tylko jedna: Cytadela.
Od kilku tygodni ponownie dostępna w sklepach, także brać póki jest.
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: Karcianka z bdb trybem dla 2 graczy

Post autor: Misio205 »

Może deck-bulding? Ja polecam Thunderstone (Kamień Gromu), ale jest jeszcze Dominion.
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 162
Rejestracja: 28 gru 2011, 12:37
Lokalizacja: Bytom

Re: Karcianka z bdb trybem dla 2 graczy

Post autor: Kowal »

A może jakiś LCG? Warhammer Inwazja i Star Wars z odpowiednimi dodatkami dostają tryb na 4 osoby. Chociaż to ostatnie klimat w twoim przypadku wyklucza.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 447
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 45 times

Re: Karcianka z bdb trybem dla 2 graczy

Post autor: grabol »

Po raz kolejny w tym tygodniu polecam Innowacje! :)

- do 60 min.
- można grać 2-4, najlepiej 2.
- losowość jak to w karciance
- brak schematyczności
- zasady banalne, do wytłumaczenia w 3-5 min.

Poznałem niedawno i stałem się wielkim fanem tej gry.
apfrankowski
Posty: 163
Rejestracja: 17 lut 2012, 12:05
Lokalizacja: Lublin

Re: Karcianka z bdb trybem dla 2 graczy

Post autor: apfrankowski »

argali pisze: - ograniczona losowość
Przecież w Innowacjach jest szalejąca, niczym nie ograniczona losowość... polecam lekturę tego tekstu: http://orions.znadplanszy.pl/2014/02/22 ... nowacjach/ przed podjęciem decyzji...
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 447
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 45 times

Re: Karcianka z bdb trybem dla 2 graczy

Post autor: grabol »

apfrankowski pisze:
argali pisze: - ograniczona losowość
Przecież w Innowacjach jest szalejąca, niczym nie ograniczona losowość... polecam lekturę tego tekstu: http://orions.znadplanszy.pl/2014/02/22 ... nowacjach/ przed podjęciem decyzji...
Bardzo fajna relacja. :)

Zgodzę się że epoki 8-10 to totalna jazda bez trzymanki, gdzie wszystko się może wydarzyć łącznie z zagładą atomową. :) Grunt to uważać na miny i nie dać się wyprzedzić przeciwnikowi w końcowych etapach. Poza tym gra zazwyczaj kończy się wcześniej, zwłaszcza kiedy gra się we dwie osoby.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Karcianka z bdb trybem dla 2 graczy

Post autor: Andy »

Wykreśl to:
argali pisze:- klimat obojętny, byle nie w kosmosie
i odpowiedź będzie oczywista: Race for the Galaxy! :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: Karcianka z bdb trybem dla 2 graczy

Post autor: Misio205 »

Też to miałem na myśli, śmiem nawet twierdzić, że klimat nie jest tam mocno wyczuwalny :P
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Karcianka z bdb trybem dla 2 graczy

Post autor: Andy »

Poza tym skłonność do takiego czy innego klimatu to rzecz nabyta. Ja w epoce "przed RftG" dostawałem dreszczy obrzydzenia na widok jakiegokolwiek SF, a teraz uśmiecham się na myśl o graniu w coś takiego. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Karcianka z bdb trybem dla 2 graczy

Post autor: hsiale »

Netrunner jest genialny na 2 osoby. Na 4 i 6 też, na 5 troszkę gorzej ;) Kosmosu raczej niewiele. Regrywalność ogromna. Mi zasady raczej problemu nie sprawiły.

Dominion na dwie osoby jest bardzo dobry, na trzy z tego co słyszałem też, od 4 zaczyna robić się gorzej, 5-6 to już kompletny chaos.

Race for the Galaxy jest świetny, ale w kosmosie.
argali
Posty: 46
Rejestracja: 25 wrz 2013, 14:06
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Karcianka z bdb trybem dla 2 graczy

Post autor: argali »

LCG zdecydowanie odpada, mam już co kolekcjonować, więc podziękuję :)

Jeśli idzie o losowość to dla mnie ideałem jest tu MK gdzie dostaję jakieś karty i decyduję co z nimi zrobić. W Descent początkowo przeszkadzała mi losowość ale jakoś przymknąłem na to oko, natomiast w Robinsonie było już tego za dużo.
Może ujmę to tak: losowość może być ale na takim poziomie, gdzie graczowi pozostawiono jakąś drogę wybrnięcia z zaistniałej sytuacji, a nie że dostaję po dupie i nie ma możliwości wybrnięcia z tego (vide Robinson). Nie chcę by szczęście zdominowało grę i było kluczowym czynnikiem decydującum o wygranej.
Nie wiem jak do tego opisu mają się Inowacje, ale czytając opis z zamieszczonego linka wydaje mi się, że takie coś byłoby jeszcze do przełknięcia.

Poza tym gra ma także podpasować mojej kobiecie, co wcale nie jest takim ułatwieniem ;D Na kosmos, sci-fi itd. sam patrzę niechętnie. O ile rozgrywka w Starcraft była przyjemnością, tak nie sądzę, by odpowiadało to partnerce. Choć Race for the Galaxy mam jeszcze możliwość wypożyczenia na przetestowanie.

Dziękuję za propozycje. Z wymienionych tytułów ciekawie zapowiada się Cytadela, o pozostałych tytułach muszę jeszcze doczytać.
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Karcianka z bdb trybem dla 2 graczy

Post autor: Kosma »

Jednak jestem za RftG. Kosmosu tam mało ,a gra znakomita,
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 447
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 45 times

Re: Karcianka z bdb trybem dla 2 graczy

Post autor: grabol »

argali pisze: Może ujmę to tak: losowość może być ale na takim poziomie, gdzie graczowi pozostawiono jakąś drogę wybrnięcia z zaistniałej sytuacji, a nie że dostaję po dupie i nie ma możliwości wybrnięcia z tego (vide Robinson). Nie chcę by szczęście zdominowało grę i było kluczowym czynnikiem decydującum o wygranej.
Nie wiem jak do tego opisu mają się Inowacje, ale czytając opis z zamieszczonego linka wydaje mi się, że takie coś byłoby jeszcze do przełknięcia.

Poza tym gra ma także podpasować mojej kobiecie, co wcale nie jest takim ułatwieniem ;D
Losowość w Innowacjach jest spora, temu nie da się zaprzeczyć. Jak już wspominałem karty ostatnich trzech epok potrafią zrobić sporo zamętu i czasami gra ma dość niespodziewany finał. Mimo wszystko uważam, że przez większość gry, w epokach 1-7, można skutecznie, świadomie reagować na ruchy przeciwnika i kontrolować rozgrywkę.

Ja również szukałem gry, w którą moja żona będzie chciała grać bez specjalnego namawiania i muszę przyznać, że Innowacje bardzo jej się spodobały. Jest to chyba największa zaleta tej gry?! ;) Gramy ostatnio niemal codziennie jedną partyjkę wieczorem i bilans jest mniej więcej 1:1. W większości partii idziemy łeb w łeb i gra kończy się zazwyczaj przewagą 1-2 dominacji. Emocje są do samego końca i rzadko się zdarza, że ktoś przez całą rozgrywkę dostaje baty.
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Karcianka z bdb trybem dla 2 graczy

Post autor: sirkozi »

Na Chwałę Rzymu! :D

Na BGG jest recommended 2-5, best 3-4, ale z praktyki jeszcze nie wiem na ile to prawdziwe. Grałem na razie tylko w 2 osoby i moim zdaniem jest fajnie.

Karcianka = losowość i tego nie unikniesz. W "Na Chwałę Rzymu" karty możesz używać na różne sposoby i w ten sposób jest ograniczany wpływ słabego dociągu. Zasady są ponoć trudne do wytłumaczenia, ale ja nie miałem żadnego problemu. Po pierwszej partii zapoznawczej gra się bardzo lekko i przyjemnie, ewentualnie trzeba we własnym zakresie doczytać jak dokładnie działa któryś Obiekt. Klimat jest tworzony przez naprawdę świetne grafiki. Gra jest przepięknie wydana w kolorowym komiksowym stylu, więc powinna się spodobać partnerce.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Karcianka z bdb trybem dla 2 graczy

Post autor: Rune »

A ja zupełnie z innej beczki Vampire Empire :) Gra działa świetnie na dwie osoby, bo jest wyłącznie na dwie osoby :lol: Piękne wydanie, mnóstwo blefu i dużo przyjemności ;) Naprawdę polecam ten chyba mało popularny u nas tytuł.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
argali
Posty: 46
Rejestracja: 25 wrz 2013, 14:06
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Karcianka z bdb trybem dla 2 graczy

Post autor: argali »

Tak jak się spodziewałem, wybór nie jest łatwy. Dominion i Innowacje odpadają, bo mając MK i Civ za często byśmy nie sięgali po te tytuły, a RftG odpada za klimat.

Z przeprowadzonego wywiadu wyszło, że poszukiwana jest gra z negatywną interakcją i sensowną opcją na 2os.
Wspomniana została Cytadela, polecacie jeszcze jakieś tytuły?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Karcianka z bdb trybem dla 2 graczy

Post autor: Bea »

Nowa Era
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Karcianka z bdb trybem dla 2 graczy

Post autor: Qlaqs »

Seasons - polecam.
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: Karcianka z bdb trybem dla 2 graczy

Post autor: najata »

Ja Cytadelę dla dwóch osób odradzam. Niby jest ten tryb uwzględniony, ale moim zdaniem kiepski. Lepiej sprawuje się na 3+. A ponieważ piszesz, że gra w 2 osoby zajmowałaby 80% czasu, to moim zdaniem nie warto.
Vampire Empire jak najbardziej spełnia założenie negatywnej interakcji, ale jest to karcianka wyłącznie 2-osobowa.
Odnośnie RftG - ja tam klimatu nie czuję. Dla mnie jest to gra w zdobywanie symboli i układanie silniczka kombogennego, ilustracji i nazw mogłoby tam w ogóle nie być :P Podobną mechanikę, bardziej uproszczoną, ma młodszy brat Puerto Rico - San Juan. Mogłabym się w to zagrywać godzinami, gra na 2 do 4 osób, w każdym wariancie chodzi świetnie. No i nie jest w kosmosie ;) Ale negatywnej interakcji raczej tam nie ma. A na pewno nie bezpośredniej.
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Karcianka z bdb trybem dla 2 graczy

Post autor: sirkozi »

Jak interakcja i głównie dla 2 graczy, ale z sensowną opcją grania dla 4, 5 osób, to Magic the Gathering powinien się sprawdzić.
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: Karcianka z bdb trybem dla 2 graczy

Post autor: najata »

M:tG chyba nie bardzo, bo jak autor wątku napisał:
argali pisze:LCG zdecydowanie odpada, mam już co kolekcjonować, więc podziękuję :)
Tak, wiem, że M:tG to CCG, a nie LCG, ale tak czy siak podpada pod kryterium "kolekcjonowania" :)

A mi jeszcze przyszło do głowy, że zawsze można "odplanszowić" Sankt Petersburg - bazowo 2-4, z dodatkiem do 5, plansza jest w zasadzie zbędna i zostają same karty :) Minus dla autora wątku byłby taki, że jedyna interakcja polega na podkupieniu karty, na którą ktoś inny mógł się zapatrywać, więc zapewne to za mało "negatywne". Poza tym faktem - polecam gorąco.

Można też rzucić okiem na "zwierzątka", tj. Ewolucja: pochodzenie gatunków. Negatywna interakcja jest, gra chodzi na dowolną liczbę graczy z zakresu 2-4 (z dodatkiem myślę, że więcej) - przy dwóch graczach polecam jednak użycie połowy talii. Opinie są różne, nam akurat podpasowała, choć punktację czasami mam ochotę lekko zmodyfikować.
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
argali
Posty: 46
Rejestracja: 25 wrz 2013, 14:06
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Karcianka z bdb trybem dla 2 graczy

Post autor: argali »

Widzę, że ciężko o tytuł z negatywną interakcją dla 2graczy, a przynajmniej by zmieścić przedstawione wymagania w jednej pozycji.

Czyli aktualicując oczekiwania widziałbym tu dwa tytuły.
1) Z negatywną interakcją dla +3 graczy i zasadami, których nie trzeba tłumaczyć 30 minut.

2) Głównie dla 2os, gra nieduża z rozgrywką do 1h. Tu zainteresował mnie Summoner Wars
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Karcianka z bdb trybem dla 2 graczy

Post autor: sirkozi »

najata pisze:M:tG chyba nie bardzo, bo jak autor wątku napisał:
argali pisze:LCG zdecydowanie odpada, mam już co kolekcjonować, więc podziękuję :)
Tak, wiem, że M:tG to CCG, a nie LCG, ale tak czy siak podpada pod kryterium "kolekcjonowania" :)
Ale wymienia dalej Summoner Wars, czyli też grę z masą dodatków. Magic to nie tylko topienie kasy w boosterach i/lub singlach, ale też bardzo dobre produkty preconstructed przypominające właśnie nowe talie do Summoner Wars. Przykładowo Duel Decki, czyli zestaw dwóch zbalansowanych talii gotowych do gry naprzeciwko sobie. Kupując dwa różne zestawy mamy już 4 talie, czyli bardzo dużą regrywalność przy grze 2 osobowej oraz możliwość gry w 4 osoby (2v2, tzw. 2 HeadedGiant). Cenowo wygląda to przyzwoicie, bo za niewiele ponad 100zł można zakupić 2 różne zestawy.
argali
Posty: 46
Rejestracja: 25 wrz 2013, 14:06
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Karcianka z bdb trybem dla 2 graczy

Post autor: argali »

Oczekuję w pudełku pełnej gry, a nie produktu wybrakowanego . Z tego co czytałem o SW podstawka jest kompletna i nie ma się wrażenia by czegoś brakowało.
ODPOWIEDZ