Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: ajfel »

No niby trochę wydłuża, ale nie jest to jakoś bardzo odczuwalne (przynajmniej w naszych rozgrywkach nie było).
Moja opinia o Tenno's Court jest taka, że fajniej się gra z dodatkiem niż bez, aczkolwiek za mało wpływa na rozgrywkę, za mało w niej miesza. Ot, takie urozmaicenie.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Karit »

veljarek pisze:Wydanie rebelowe rewelacyjne, masa drewna i kart.
Wydanie Rebelowe różni się czymś od wcześniejszych?

uhhhh 1000 post na forum :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: veljarek »

Nie wiem, nie widzialem poprzedniej.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Lothrain »

Karit pisze:
veljarek pisze:Wydanie rebelowe rewelacyjne, masa drewna i kart.
Wydanie Rebelowe różni się czymś od wcześniejszych?

uhhhh 1000 post na forum :)
W swojej wersji mam przezroczyste, a nie czarne elementy wieży bitewnej. I to chyba tyle różnic :)
Edit: nie dopowiedziałem, że mówię właśnie o starszej wersji G3
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2014, 13:31 przez Lothrain, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: kwiatosz »

Szogun już puka do drzwi (a gdzieniegdzie już nawet został wpuszczony) - przy tej okazji proponuję tekst skupiający się na klimacie i otoczce fabularnej gry do przeczytania na moim blogu na ZnadPlanszy, zapraszam :)
A na końcu zapowiadam, że bardzo niedługo pojawi się możliwość nabycia egzemplarza Szoguna drogą konkursu :)
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2014, 13:28 przez kwiatosz, łącznie zmieniany 1 raz.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: schizofretka »

Imo psuje ;) Tj. samurai zdecydowanie, bo premie z bycia w wielu regionach są zbyt wysokie, i zamiast tylko wynagradzać gorszy setup startowy (któremu można zpobiec inaczej), powodują że trudno wygrać bez nich, więc wszyscy rozsypują się po całej planszy, i częściej występuje problem, że wygrywa ten, kto był najmniej atakowany, a nie kto grał najlepiej. Nagle okazuje się, że można w prawie olać zbieranie ryzu i podatków, wokół czego kręci się połowa gry. Znacznie trudniej też przewidzieć ruchy innych graczy, więc rozgrywka robi się trochę chaotyczna. Z samym dworem można grać, ma tę zaletę, że wyrównuje start - kostki wypadnięte z wieży podczas setupu stają się dworzaninami - masz mniej armii, masz większą siłę do przysług. Niestety znowu przysługi czynią grę łatwiejszą, a możliwość dołożenia sobie kostek na tackę w szczególności psuje grę - nagle nie musisz wypracować sobie dobrej pozycji, uprzedzać trafnie ataki zbrojeniem/przegrupowaniem, po prostu kładzisesz sobie dodatkowe kostki na tackę i gdziekolwiek cię by nie zaatakowali, masz duży bonus.

Jak dają wciąż 'za darmo' w komplecie, to można wziąć dla drugiego kompletu kart 9taka byłą moja motywacja jak kupowałem dawno temu, jeszcze po wysokich cenach), ale ja gram bez, i jest to jedyna chyba gra (poza Galaxy Truckerem z nowymi) w którą gram bez dodatków.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: kwiatosz »

Obiecany konkurs, do wygrania egzemplarz Szoguna - zapraszam :) http://kwiatosz.znadplanszy.pl/2014/09/ ... onkursowi/
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Rockas
Posty: 143
Rejestracja: 02 lip 2014, 12:38

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Rockas »

Zauważyłem, że po włożeniu wszystkiego do pudła, elementy (dokładniej plansze graczy) nieco wystają przez co wieczko pudełka nie domyka się do samego końca. U was też tak jest?
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Hiu »

Owszem :)

Zamkniecia tacki tez nie ma :)
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: bubu »

Rockas pisze:Zauważyłem, że po włożeniu wszystkiego do pudła, elementy (dokładniej plansze graczy) nieco wystają przez co wieczko pudełka nie domyka się do samego końca. U was też tak jest?
Tak. Jak widać problemem nie jest nawet do, że do pudełka nie mieści się dodatek ale to, że nie mieści się podstawka : ) Ja na razie dodatku nie tykam i pogram bez niego ale potem będę myślał nad przepakowaniem wszystkiego- choćby kosztem wypraski.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Hiu »

Trolowanie, hehehe.
Zyc z tym moge :) (o zamknieciu tacki mowie). Ale jak postawie pudelko w pionie to juz mniej. Cos trzeba bedzie cos dorobic.

Szybki setup i wygoda uber alles.
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: bubu »

MisterC pisze:Mnie się domyka, ale np. część woreczków ze znacznikami wtykam do wieży, jeden do lejka i resztę do wieżowej kuwety. Brak pokrywki na tackę to jest jakieś trollowanie użytkowników.
Upychanie pierdółek to nie problem. Wypraska jest tak skonstruowana, że jak położysz na niej planszę to już jest równo z wierzchem pudełka. A jak dodasz karty gracza to już nie ma opcji domknięcia.
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Paskudnik »

bubu pisze:
MisterC pisze:Mnie się domyka, ale np. część woreczków ze znacznikami wtykam do wieży, jeden do lejka i resztę do wieżowej kuwety. Brak pokrywki na tackę to jest jakieś trollowanie użytkowników.
Upychanie pierdółek to nie problem. Wypraska jest tak skonstruowana, że jak położysz na niej planszę to już jest równo z wierzchem pudełka. A jak dodasz karty gracza to już nie ma opcji domknięcia.
Dziwne, u mnie działa.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: schizofretka »

to ja jakimś mistrzem tetrisa jestem, bo mi podstawka z dodatkiem ładnie się mieści. dodatku nie przecież dużo.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: bubu »

Z dodatku nie mam problemu z tymi maluśkimi dodatkami do kart gracza bo idą tam gdzie wieża. Z kartami też sobie poradzę. Ale duża karta dworu i instrukcja/karty pomocy znowu mi podnosi pokrywę pudła.
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: pezetto »

Jedyne o co wydawca musiał zadbać wydając niezależną językowo grę to instrukcja (nie liczę samej zmiany nazwy i dodania logo na pudełku). Wyszło żenująco i to pal licho literówki :!: Instrukcja w wydaniu Rebela jest niestety jak wiersz... każdy może ją sobie zinterpretować po swojemu :? No i meritum wywodu...

Czy przydzielając karty prowincji do akcji muszę wykorzystać wszystkie możliwe (dostępne na ręce) karty prowincji czy niechcąc wykonywać gdzieś akcji mogę wykładanie tych prowincji odpuścić? Przykład:

Mam 8 kart prowincji i 5 kart skrzyń (łącznie 13 kart) - 1 karta skrzyni trafia na miejsce licytacji kolejności + 6 kart prowincji przyporządkowuje do akcji + na 4 wolnych miejscach akcji kładę 4 karty skrzyń. Na ręce zostają mi 2 karty prowincji.

Czy taka sytuacja jest dopuszczalna i zgodna z zasadami? Czy może w tym przypadku winien byłem wydać wszystkie 8 kart prowincji z ręki, uzupełniając je tylko 2 kartami skrzyń?
Jander
Posty: 59
Rejestracja: 25 cze 2013, 17:52
Lokalizacja: Tychy

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Jander »

Tak, po to masz tyle kart skrzyni, żeby móc nie wykonywać działań w miejscach gdzie nie chcesz.
Awatar użytkownika
Rockas
Posty: 143
Rejestracja: 02 lip 2014, 12:38

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Rockas »

pezetto pisze:Czy przydzielając karty prowincji do akcji muszę wykorzystać wszystkie możliwe (dostępne na ręce) karty prowincji czy niechcąc wykonywać gdzieś akcji mogę wykładanie tych prowincji odpuścić? Przykład:

Mam 8 kart prowincji i 5 kart skrzyń (łącznie 13 kart) - 1 karta skrzyni trafia na miejsce licytacji kolejności + 6 kart prowincji przyporządkowuje do akcji + na 4 wolnych miejscach akcji kładę 4 karty skrzyń. Na ręce zostają mi 2 karty prowincji.

Czy taka sytuacja jest dopuszczalna i zgodna z zasadami? Czy może w tym przypadku winien byłem wydać wszystkie 8 kart prowincji z ręki, uzupełniając je tylko 2 kartami skrzyń?
Cytuję instrukcję:
"Jeśli gracz nie chce wykonać konkretnej akcji, na jej polu umieszcza jedną ze swoich kart skrzyń wojennych. W takim wypadku należy zignorować wszystkie znajdujące się na niej skrzynie"

Jeśli chcesz to możesz zamiast karty prowincji położyć swoje karty skrzyń i niewykonywać akcji, zatem opisana przez Ciebie sytuacja jest zgodna z zasadami. Należy jednak przestrzegać zasady, że "Na każdym polu, musi znajdować się jakaś karta (prowincji lub skrzyni). W rzadkim przypadku jeśli gracz nie posiada wystarczającej liczby kart to puste pola traktuje tak jakby była tam karta skrzyni i pomija daną akcję"

PS: Według mnie istrukcja jest OK.
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2014, 22:19 przez Rockas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: pezetto »

Dzięki :wink:
Rockas pisze:PS: Według mnie istrukcja jest OK.
Pięknie się w tej kwestii różnimy... my wczoraj kminiliśmy nad instrukcją w 5 osób i jak już jakaś interpretacja wydawała się jasna to ktoś brał instrukcję w ręcę i mówił "popatrz tu jest z kolei napisane, że..." i zazwyczaj jedno wykluczało drugie, albo przynajmniej wprowadzało to kolejne wątpliwości. Gier mamy pewnie z setkę, więc niejedną już instrukcje łyknęliśmy, niemniej ta Szogunowa jest jedną z gorszych :cry:
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: kudlacz135 »

Mam pytanie, co dzieje się z sześcianami wieśniaków, którzy są nadwyżką w bitwie? Zostają na tacce i wrzuca się ich przy najbliższej jakiejkolwiek walce walce?
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Paskudnik »

Według mnie tak - bo przecież mogli zostać w wieży, i wówczas też by się liczyli w następnej bitwie. Ale głowy nie dam.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 800
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Michał M »

Sześciany na tacce "należy wrzucić z powrotem do wieży podczas następnej bitwy".

Jeśli broniąca się prowincja nie posiada żadnych znaczników powstania, chłopskie armie z tacki dodaje się do armii obrońcy.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Czochrun »

Michał M pisze:Sześciany na tacce "należy wrzucić z powrotem do wieży podczas następnej bitwy".

Jeśli broniąca się prowincja nie posiada żadnych znaczników powstania, chłopskie armie z tacki dodaje się do armii obrońcy.
A to ciekawe bo my gralmy tak, że WSZYSTKIE zielone od razu są usuwane do puli. Na tacce zostają tylko wojska nie biorące udziału w konflikcie. Nie mam teraz dojścia do instrukcji ani polskiej, ani oryginalnej, ale jestem ciekaw jak faktycznie zostało to teraz zinterpretowane przez R.
PS. Potwierdza to "Schemat rozstrzygania bitew - wersja PL" znaleziony na BGG (LINK).
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: kwiatosz »

Każdy chłop jest od urodzenia do śmierci bojownikiem - jeżeli wypadł na tackę to kogoś zabił, za każdym razem. W związku z tym jest usuwany do pudełka po wypadnięciu na tackę (sprawdzić czy nie wypadł poza bitwą po szturchnięciu stołu).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Borek224 »

Instrukcja "Wyniki i efekty bitwy".

Gracz kontra Gracz + brak znaczników powstania w prowincji - wieśniacy walczą po stronie obrońcy i są usuwani z tacki
Gracz kontra Gracz + jest znacznik powstawia - wieśniacy nie walczą zostają na tacce

Gracz kontra chłopi + chłopi wygrają lub remis - obie armie usuwane są z tacki
Gracz kontra chłopi + chłopi przegrają - standardowe usuwanie pokonanych armii
ODPOWIEDZ