Gra o snuciu opowieści

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Daywalker
Posty: 43
Rejestracja: 28 gru 2014, 12:04

Gra o snuciu opowieści

Post autor: Daywalker »

Witam

Ze względu na to, że ostatnio przymierzam się do zakupu nowego wydania "Dawno, dawno temu", pomyślałem, że podpytam o podobny typ gier, może doradzicie coś innego. Ważne tez, żeby gra była w ojczystym języku i cieszyła oczy. Może też być to gra w której najważniejsza jest opowieść. Wiek osób grających będzie się wahał od 10-60 lat :D
Moje typy to:
- Dawno, dawno temu
- Zimowe opowieści
- Magia i Myszy ??

p.s. Tylko nie Story Cubes :p
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra o snuciu opowieści

Post autor: Maxxx76 »

Jest Hobbit Tales ze znikomą ilością tekstu (niestety po angielsku)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra o snuciu opowieści

Post autor: misioooo »

Dawno temu zdecydowanie. Z takich troszkę innych polegających też na opowiadaniu bzdur totalnych - Tak, Mroczny władco!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra o snuciu opowieści

Post autor: Maxxx76 »

A może Pluszaki Rozrabiaki?
Edycja: sorry, teraz dopiero zerknąłem, że gra ma być od 10 lat :-)
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Gra o snuciu opowieści

Post autor: siekan »

Jeżeli coś podobnego, to "Tak, Mroczny Władco" :)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4490
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Gra o snuciu opowieści

Post autor: garg »

Dixit i Tajemnicze domostwo też na tym polegają, choć rozgrywka jest dużo lżejsza.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Gra o snuciu opowieści

Post autor: rattkin »

Dixit i Tajemnicze domostwo nie mają nic wspólnego z snuciem opowieści.

Dawno dawno temu i Zimowe Opowieści to będą dobre wybory. Magia i Myszy to duża, dość złożona gra - centruje sie wokół opowieści i sama jest opowieścią - gracze jej bezpośrednio nie uzupełniają/nie dopowiadają. Niestety, to by było na tyle. Po angielsku jest jeszcze Gloom i Fabula.
Daywalker
Posty: 43
Rejestracja: 28 gru 2014, 12:04

Re: Gra o snuciu opowieści

Post autor: Daywalker »

rattkin pisze:Dixit i Tajemnicze domostwo nie mają nic wspólnego z snuciem opowieści.

Dawno dawno temu i Zimowe Opowieści to będą dobre wybory. Magia i Myszy to duża, dość złożona gra - centruje sie wokół opowieści i sama jest opowieścią - gracze jej bezpośrednio nie uzupełniają/nie dopowiadają. Niestety, to by było na tyle. Po angielsku jest jeszcze Gloom i Fabula.

A jakie są różnice między tymi dwoma grami, poza ceną oczywiście.
No i dużym plusem dla "dawno, dawno temu" są dodatki które zapowiedziała Galakta?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Gra o snuciu opowieści

Post autor: rattkin »

"Dawno dawno temu" to tylko zestaw kart i kilka zasad na krzyż - trzymasz karty, opowiadasz cos, jest kilka możliwości przerywania sobie itd., końcowa karta do której dążysz - prosta do nauczenia, prosta do grania, ale bardzo szybko pokazuje syndrom "właściwie kto wygrywa?" i "ależ suchary opowiadasz" i "to ma być zakończenie? jaja sobie robisz!". Klimat "medieval", czyli smoki, skarby, rycerze. Może się ciągnąć i ciągnąć. Dobra, najlepsza w swojej kategorii, ale trudno to nazwać grą. Nie wiem czy dodatki do takiej gry mają jakieś znaczenie.

"Zimowe opowieści" - klimat dość mroczny, bajki Grimm, troche wypaczone postaci, więcej reguł, faktyczna gra nabudowana wokół opowieści. Jest kilka modułów, które po włączeniu czynią grę bardziej konfrontacyjną i optymalizacyjną (nie tylko opowiadamy, ale też próbujemy coś ugrać). Daje podkład do opowieści. Ma świetne, niesamowite karty, które sa bazgrołami 5 latków - wieloznaczne, można fajnie interpretować. Faktyczna gra na snuciu opowiesci tutaj jednak tez nie jest bez wad i czasem zle to wychodzi (ktos skupia sie na wygraniu, nie na opowiesci). Poniewaz klimat bardziej narzucony, jest ryzyko, że po kilku-kilkunastu grach trudno bedzie wymyslec cos nowego.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra o snuciu opowieści

Post autor: schizofretka »

rattkin pisze:"Dawno dawno temu" to tylko zestaw kart i kilka zasad na krzyż - trzymasz karty, opowiadasz cos, jest kilka możliwości przerywania sobie itd., końcowa karta do której dążysz - prosta do nauczenia, prosta do grania, ale bardzo szybko pokazuje syndrom "właściwie kto wygrywa?" i "ależ suchary opowiadasz" i "to ma być zakończenie? jaja sobie robisz!". Klimat "medieval", czyli smoki, skarby, rycerze. Może się ciągnąć i ciągnąć. Dobra, najlepsza w swojej kategorii, ale trudno to nazwać grą. Nie wiem czy dodatki do takiej gry mają jakieś znaczenie.
Oj, może nie widziałeś jej granej w gronie power gamerów. Rzeczywiście, tematyka zachęca/pozwala na traktowanie tego jako niezobowiązującej zabawy, ale dopiero po rozegraniu partii z parą geeków zobaczyłem, ile jest możliwych zagrań taktycznych (znaczy, że są w ogóle). Po pierwsze, jeśli masz gadane/wyobraźnię, możesz wykolejać opowieść w strony trudniejsze do swobodnego kontynuowania przez przeciwników, licząc, że się zająkną/zatną. Po drugie, zastawia się pułapki - rozpoczynasz niewinne wątki, które kontynuowane przez przeciwników pozwolą ci przejąć opowieść z powrotem i zrzucić kombo kart. Wbrew pozorom to zdecydowanie gra skillu, tylko innego niż większość.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Gra o snuciu opowieści

Post autor: rattkin »

schizofretka pisze:
rattkin pisze:"Dawno dawno temu" to tylko zestaw kart i kilka zasad na krzyż - trzymasz karty, opowiadasz cos, jest kilka możliwości przerywania sobie itd., końcowa karta do której dążysz - prosta do nauczenia, prosta do grania, ale bardzo szybko pokazuje syndrom "właściwie kto wygrywa?" i "ależ suchary opowiadasz" i "to ma być zakończenie? jaja sobie robisz!". Klimat "medieval", czyli smoki, skarby, rycerze. Może się ciągnąć i ciągnąć. Dobra, najlepsza w swojej kategorii, ale trudno to nazwać grą. Nie wiem czy dodatki do takiej gry mają jakieś znaczenie.
Oj, może nie widziałeś jej granej w gronie power gamerów. Rzeczywiście, tematyka zachęca/pozwala na traktowanie tego jako niezobowiązującej zabawy, ale dopiero po rozegraniu partii z parą geeków zobaczyłem, ile jest możliwych zagrań taktycznych (znaczy, że są w ogóle). Po pierwsze, jeśli masz gadane/wyobraźnię, możesz wykolejać opowieść w strony trudniejsze do swobodnego kontynuowania przez przeciwników, licząc, że się zająkną/zatną. Po drugie, zastawia się pułapki - rozpoczynasz niewinne wątki, które kontynuowane przez przeciwników pozwolą ci przejąć opowieść z powrotem i zrzucić kombo kart. Wbrew pozorom to zdecydowanie gra skillu, tylko innego niż większość.
Właśnie, niestety, widziałem. I gra wtedy zamienia się w coś innego, coś co mniej mi się podoba. Jeśli pozostałe osoby mają się stresować i zająkiwać, to mają mniejszy fun. A największa chyba zaleta tych gier to tony śmiechu, gdy każdy coś wesołego od siebie dodaje. Można tak grać i na wysokim "poziomie" można grę wymaksować i wysterować, tylko, że w pewnym sensie, cierpią na tym współgracze. Ten problem dotyczy wszystkich gier tego rodzaju, także Zimowych Opowieści.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra o snuciu opowieści

Post autor: schizofretka »

Zależy z kim grasz. Rzeczywiście, w nieśmiałym gronie nie nastawionym na rywalizację, nie traktującej Dawno Temu jako gry z warunkami zwycięstwa, nie zadziała pewnie - niespodzianka! - jako gra. Z tym, że chyba żadna gra nie zadziała, z wyjątkiem może tytułów pokroju Dixita i Tajemniczego Domostwa.

Ja jestem gamerem, użyję wszystkich dostępnych w regułach mechanizmów by zwyciężyć, i siadając do stołu z podobnymi ludźmi - świadomymi, że siadają do Dawno Temu, a nie do Brassa, mamy dobrą zabawę gdy zapędzimy kogoś w kozi róg. Prawidziwy gamer potrafi się dobrze bawić nawet jak wierutnie przegrywa ;) No i przynajmniej ja mam tym więcej satysfakcji z wszelkiej twórczości im im większa miałem narzucone ograniczenia, więc fun dla mnie jest właśnie z wymyślania jak najskuteczniej nagiąć fabułę do swoich celów niż w samym budowaniu opowieści.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Daywalker
Posty: 43
Rejestracja: 28 gru 2014, 12:04

Re: Gra o snuciu opowieści

Post autor: Daywalker »

Ech no to powiem szczerze, że jestem w kropce bo miałem już kupować "Dawno, dawno temu" ale na ŁPG w ten weekend przetestowałem żoną i synem i o ile mnie się podobało, to im nie bardzo podeszło, zastanawiam się czy za tą kasę nie dokupić dodatku do dixita, tematyka inna, ale za to każdy u mnie chętnie gotów na nową rozgrywkę w ten tytuł. Pomyślę jeszcze, dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Gra o snuciu opowieści

Post autor: rattkin »

Dodatki do dixita można kupować, jak ktos sie czuje kolekcjonerem albo ma nadwyżki kasy. Nie sa one tak dobre, jak sie wydaje (karty z podstawowego pudełka sa najlepsze). Proponowałbym jednak nowa grę jakas.
wujek2114
Posty: 149
Rejestracja: 14 sty 2015, 21:28
Lokalizacja: Wrocław (Górowo)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra o snuciu opowieści

Post autor: wujek2114 »

Polecam Pamiętne historie.
Raczej skierowane na początek przedziału wiekowego, ale starsi też ie będą się nudzić...
ODPOWIEDZ