Co wybrać: Race for The Galaxy czy Glory To Rome?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
piterro88
Posty: 54
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Co wybrać: Race for The Galaxy czy Glory To Rome?

Post autor: piterro88 »

Witam serdecznie :)

Tak jak w tytule, zastanawiam się nad zakupem karcianki pomiędzy Race for The Galaxy a Glory to Rome. Chodzi mi właśnie o grę, w której coś się rozbudowuje, tworzy ciekawe kombosy; która nie jest banalna i zapewni sporą regrywalność.

W grę będziemy grać głównie w 2 osoby z dziewczyną (czasem też w większym gronie). Klimat RFtG wydaje się być mało kobiecy, aczkolwiek zdołałem przeczytać opinie że kobietom wcale on nie przeszkadza na tle ciekawości rozgrywki :)

Dodam, że jesteśmy w miarę początkującymi graczami. W swojej kolekcji mamy dopiero jeden tytuł "Rokoko". Całkiem przyjemnie nam się w to gra, i mimo że jest to gra dla nieco bardziej zaawansowanych to szybko pojęliśmy zasady :) Oprócz tego mieliśmy okazję zagrać w Tzolkina oraz Osadnicy: NI. Te gry również nie przysporzyły nam większych trudności w opanowaniu rozgrywki.

Proszę Was zatem o opinie, doświadczenia i porównania związane z RFtG oraz GtR. Jeśli ktoś zna jeszcze inną ciekawą karciankę to również proszę o sugestie. Z góry dziękuję :)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Co wybrać: Race for The Galaxy czy Glory To Rome?

Post autor: Pixa »

A co nie podpasowalo w Osadnikach NI? To bardzo fajna gra i wlasnie ja chcialem polecic. Kombosy mozna trzaskac naprawde zabojcze, szczegolnie jak sie pozna talie. W sam raz dla poczatkujacych, ale i zaawansowanym graczom sprawia wiele frajdy.

W Glory to Rome nie gralem, co do Race for the Galaxy - to jest to swietny, dajacy sporo frajdy tytul. Poczatkowo mozecie jednak napotkac problemy z instrukcja, ktora nie jest najlepsza no i z sama gra (niby zna sie reguly, ale nie wiadomo co robic). W kazdym razie gra jest warta przemeczenia sie na poczatku, bo potem to juz czyta przyjemnosc. Pytanie tylko, czy starczy wam determinacji?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
AiS
Posty: 325
Rejestracja: 08 wrz 2014, 23:26
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Co wybrać: Race for The Galaxy czy Glory To Rome?

Post autor: AiS »

Race for the Galaxy +1

A jeśli - jak piszesz - będziecie grali większość partii we dwoje to tym bardziej RftG. Na początku może być ciężko bo będzie trochę ikonek na kartach do spamiętania, ale po kilkunastu rozgrywkach wszystko stanie się intuicyjne, a partię będzie można rozegrać w 15 min. Nie martwcie się o regrywalność - każda gra jest inna, a nawet jakby się jednak znudziła to można kupić dodatki.

Z innych karcianek - Android Netrunner (ale tylko na dwie osoby)

P.S. RftG można za darmo wypróbować na BGA.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Co wybrać: Race for The Galaxy czy Glory To Rome?

Post autor: Andy »

Rejs to mistrzostwo świata, Rzym to "tylko" bardzo dobra gra.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Co wybrać: Race for The Galaxy czy Glory To Rome?

Post autor: Majek10 »

Jak się wkręcisz w Rejsa to nie będziesz mógł przestać. Musisz tylko przełamać opór pierwszych kilku lub kilkunastu partii.
piterro88
Posty: 54
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Co wybrać: Race for The Galaxy czy Glory To Rome?

Post autor: piterro88 »

Pixa pisze:A co nie podpasowalo w Osadnikach NI? To bardzo fajna gra i wlasnie ja chcialem polecic. Kombosy mozna trzaskac naprawde zabojcze, szczegolnie jak sie pozna talie. W sam raz dla poczatkujacych, ale i zaawansowanym graczom sprawia wiele frajdy.
Zapomniałem dopisać prośby o porównanie Osadników do RFtG i GtR :wink: Pomimo że spośród nich grałem tylko w Osadników to po obejrzeniu i poczytaniu recenzji odnoszę wrażenie, że RFtG jest karcianką nieco ciekawszą :)
Pixa pisze:W Glory to Rome nie gralem, co do Race for the Galaxy - to jest to swietny, dajacy sporo frajdy tytul. Poczatkowo mozecie jednak napotkac problemy z instrukcja, ktora nie jest najlepsza no i z sama gra (niby zna sie reguly, ale nie wiadomo co robic). W kazdym razie gra jest warta przemeczenia sie na poczatku, bo potem to juz czyta przyjemnosc. Pytanie tylko, czy starczy wam determinacji?

Jeśli chodzi o instrukcje do RFtG to pozwoliłem sobie przeczytać ją wybiórczo i raczej nie sprawiała wrażenia mało przystępnej. I na jednej z recenzji (Bodajże GameTroll) również padają słowa że instrukcja jest 'łopatologiczna' :)
piterro88
Posty: 54
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Co wybrać: Race for The Galaxy czy Glory To Rome?

Post autor: piterro88 »

Hmm.. Po dotychczasowych opiniach, decyzja zdaje się być tylko jedna :) Sam nigdy nie byłem wielkim zwolennikiem S-Fi (no poza graniem w StarCrafta na PC :D ) ale w tym przypadku biorąc pod uwagę ładne grafiki na kartach - chyba łatwo będzie się w nią wkręcić :wink: A fakt, że tę grę trzeba stopniowo poznawać i się z nią ogrywać dodaje dodatkowej ochoty :D

Zdaję sobie sprawę, że sama podstawka starczy nam na dużo rozgrywek bez poczucia nudy, ale skoro miałbym kupić tą grę to poproszę Was jeszcze o kilka słów na temat dodatków :wink: :
"U Wookiego" mówią, że wprowadzanie nowych mechanik jest raczej zbędne, a przydają się najbardziej dodatkowe karty gry; czy podzielacie tą opinię?
Czy dodatki należy kupować od pierwszego? - bo w pierwszym wydaje mi się że jest stosunkowo mało elementów (kart) a cena spora.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Co wybrać: Race for The Galaxy czy Glory To Rome?

Post autor: Pixa »

Generalnie Osadnicy NI sa gra nieco lzejsza niz RftG, co nie znaczy, ze gorsza. Mozna sporo pokombinowac, pomyslec, robic combosy i podkrecac wyniki (na Forum jest nawet ranking). Gra jest bardzo regrywalna, sama podstawka to godziny zabawy, a Portal produkuje dodatki niemal tasmowo (w sierpniu bedzie nowa frakcja i dodatek; jeden juz zostal wydany). Jest nieco losowa, choc wytrwany gracz rozjedzie nowicjusza. We dwie osoby zajmuje ok. 45 min.

W zasadzie mozna powiedziec podbne rzeczy o RftG - jest losowa, ale wyjadacz wygra z poczatkujacym. Race jest rowniez bardzo regrywalny, trzeba dobrze poznac talie, zeby grac na wysokim poziomie. Jest nieco bardziej zlozona, mniej czytelna dla nowicjuszy. Daje jednak sporo frajdy i trwa we 2 osoby ok 20 minut. Co do dodatkow - nie ma zadnego w jezyku polskim, ale zanim ograsz podstawke minie sporo gier.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Co wybrać: Race for The Galaxy czy Glory To Rome?

Post autor: genek »

wg mnie glory to rome jest lepsze, mi sie race w ogóle nie podoba, już lepszy od tego jest roll for the galaxy (w niego da się grać, choć kostki wprowadzaja sporą losowść, ale da sie trochę temu zaradzić)
piterro88
Posty: 54
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Co wybrać: Race for The Galaxy czy Glory To Rome?

Post autor: piterro88 »

genek pisze:wg mnie glory to rome jest lepsze, mi sie race w ogóle nie podoba, już lepszy od tego jest roll for the galaxy (w niego da się grać, choć kostki wprowadzaja sporą losowść, ale da sie trochę temu zaradzić)
Co dokładnie powoduje, że według Ciebie GtR jest lepsze? Klimat, mechanika, regrywalność czy jeszcze coś innego? Roll for the Galaxy narazie nie biorę pod uwagę, ponieważ tak jak pisałem, zależy mi na dobrej grze karcianej oraz roll jest na ten moment zbyt kosztowne :wink:
Mir4ge
Posty: 116
Rejestracja: 05 maja 2013, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co wybrać: Race for The Galaxy czy Glory To Rome?

Post autor: Mir4ge »

Z tego co wymieniłeś
2 osoby Race for the Galaxy. Na więcej nie polecam!
3 osoby i wiecej GTR
Roll jest za drogi:P

Poza tym polecam zainteresować się grą Innowacje.
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Co wybrać: Race for The Galaxy czy Glory To Rome?

Post autor: genek »

piterro88 pisze: Co dokładnie powoduje, że według Ciebie GtR jest lepsze? Klimat, mechanika, regrywalność czy jeszcze coś innego?
Ciężko powiedzieć, ale nie regrywalność, bo nie grałem tyle razy w żaden z tych tytułów, by to sprawdzić. Tak samo klimat, bo w większości wypadków jest mi obojętny :) Chyba można powiedzieć, że mechanika jest lepsza. Generalnie race mi po prostu nie podszedł i uważam go za słabą grę.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Co wybrać: Race for The Galaxy czy Glory To Rome?

Post autor: Pixa »

W RftG nie podchodzi mi klimat, ale mimo wszystko to super gra.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Co wybrać: Race for The Galaxy czy Glory To Rome?

Post autor: detrytusek »

mojej Żonce race w ogóle nie przypadł do gustu ze względu na klimat. Gra jest niezła ale faktycznie próg wejścia istnieje z powodu tych wszystkich ikonek, a dla mnie dodatkowo wadą jest jej brzydota. Przy okazji porównaj sobie wydanie angielskie i polskie "Glory" i poczuj dumę:)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2465
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 572 times
Been thanked: 279 times

Co wybrać: Race for The Galaxy czy Glory To Rome?

Post autor: Markus »

Jeśli masz wybierać pomiędzy RftG a O:ni to zdecydowanie Race. Po przebrnięciu 10 parti zapoznawczych wsiąkasz w R po całości.

Polecam także Roll for the Galaxy.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Co wybrać: Race for The Galaxy czy Glory To Rome?

Post autor: misioooo »

Ja i małżonka po dwóch partiach "zaskoczyliśmy" w pełni :) (RftG)
Pierwsze dwie partie:
1. Otwarte karty, tłumaczyłem lubej co może z tym co ma w ręku zrobić etc. Po kilku rundach załapała i dawała sama radę :)
2. W drugiej rozgrywce samodzielnie każdy grał.
Tak po 3-4 grach już nie było problemu braku kart - bo to najbardziej nużące było na starcie przygody z Rejsem - brak kart i co? I muszę robić akcję eksploracji... Teraz łapy czasami się zapychają do limitu bez robienia eksploracji ;P Kwestia ogrania i nauczenia się co z czym etc. Gra genialna, rozgrywka to jakieś 20-25min max, czasami i 10min :) Gra na dwie osoby przewidywalna i do zapanowania niemal w pełni nad losowością. Oczywiście tylko na zasadach "advanced", gdzie każdy dwie akcje wybiera.

Na Chwałę Rzymu - na dwie osoby lipna, jedna z akcji (legionista) traci mega dużo, część budynków podobnie (te, które działają na sąsiadów z prawej/lewej twojej strony). Na więcej osób gra ciekawa, ale mocno chaotyczna i nieprzewidywalna. Takie moje zdanie.

Co do dodatków - jak chcesz jak najwięcej kart, bez zmian w mechanice - Alien Artifacts. Tam masz coś około 40 nowych kart + moduł Alien Orb (taka gra w grze). My z tego Orba jeszcze nie korzystaliśmy, ale z nowymi kartami gramy cały czas. Ten dodatek to tzw ARC 2.
Jest jeszcze ARC 1, który składa się z 3 dodatków, każdy dodaje kilka(naście) kart raptem i wprowadza troszkę nowych rzeczy do mechaniki (prestiż, podboje, cele). Lada moment powinien być też ARC 3 - Xeno Invasion. Wprowadzić ma rasę Xeno, z którą wszyscy razem muszą walczyć. Jak się odpuści - to wszyscy przegrają. Ale gra nadal nie będzie kooperacyjną! Zwycięzca jak zwykle - tylko jeden (albo nikt).
Poszczególnych ARCów nie powinno się ze sobą łączyć. Zatem na chwilę obecną jak dla mnie Alien Artifacts jest najfajniejszy - w jednym pudle multum nowych kart i wg informacji z bgg najbardziej zbalansowany jest właśnie ten dodatek.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ODPOWIEDZ