Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4669
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1984 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: warlock »

Zgadza się ;). Kurde, jak zrobiłem rachunek sumienia i zdystansowałem się trochę od ostatniej partii to stwierdzam, że kocham tę grę i już mam ochotę zagrać znowu :mrgreen: Po prostu nie każda partia jest satysfakcjonująca i czasem człowiek odchodzi od stołu w średnim nastroju ;).

A Gra o Tron na 6 osób to chyba moje ulubione doświadczenie planszówkowe. Zdarza mi się zebrać skład raz w roku, ale jak już damy radę to ta gra staje się prawdziwą ucztą ;).
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: wojo »

warlock pisze:Ale jak gramy na trzy osoby i trwa to 5 godzin i ktoś dostaje bęcki od obu graczy i siedzi znudzony do końca gry - not my idea of fun :)
U nas ten problem znacznie zelżał w nowej edycji. Główne powody:
- Bardzo ciężko dostać strzała przez pierwszą połowę gry (obrona dowolnymi kartami militarnymi). Sprawia to że nikt wcześnie nie wpadnie w "spiralę śmierci"
- Ciężej odjechać militarnie w pierwszych dwóch erach (wspólne karty taktyki)
- Akcje militarne zdają się być jeszcze cenniejsze więc praktycznie nie ma ataków typu "a nuż wejdzie".
- U nas bardzo prawdopodobnym jest zagrożenie wycofania się gracz który jest/byłby bity a jest bez szans na zwycięstw (zdarzyło się to kilka razy już). Jeżeli ktoś gra militarnie i ma tylko jeden realny cel to gra bardzo bardzo ryzykownie i najczęściej budzi się z ręką w nocniku
- Ponieważ wojny agresje zdarzają się dużo później w grze często okazuje się że jest na nie bardzo ale to bardzo mało czasu (bo oprócz wypowiadania wojen trzeba mieć akcje na szybko przyspieszający wyścig zbrojeń, zbieranie kart militarnych a jeszcze by się chciało jakiś wpływ wrzucić ).
- Często też się zdarza że zaatakowanie słabszego gracza jest błędem strategicznym. Bo pomimo że coś tam uda się zyskać ale częściowo uwalniamy z wyścigu zbrojeń innego gracza (nie odstającego aż tak bardzo militarnie), który w tym czasie jest w w stanie rozbujać swój silnik punktowy czy gospodarkę tak że spokojnie wyprzedzi militarystę.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4669
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1984 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: warlock »

Bardzo trafne spostrzeżenia, dające do myślenia ;).
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: sqb1978 »

Pojawiły się może jakieś dedykowane koszulki do tej gry?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: adikom5777 »

Tak, Maydaye 50x75
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1405
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 189 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Błysk »

Gdzieś kiedyś czytałem, że teoretycznie w okolicach grudnia miał wyjść dodatek. Nie mam z kim w to grać, ale bardzo chciałbym ten dodatek. Gdyby wyszedł, mógłbym wtedy wzmocnić ofensywę namawiania grupy na granie w to. Będzie czy nie będzie?
Ostatnio zmieniony 29 lis 2016, 11:18 przez Błysk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4669
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1984 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: warlock »

A to nie essen 2017 miało być?:)
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1405
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 189 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Błysk »

warlock pisze:A to nie essen 2017 miało być?:)
Może... Do 2017 pewnie zapomnę już wszystkie zasady.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Valarus »

Łeee, wy chyba żartujecie z tym essen 2017? Ta gra potrzebuje dodatku teraz zaraz, z ciągle tymi samymi liderami i cudami to można paść z nudów...
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2454
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 563 times
Been thanked: 273 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Markus »

Valarus pisze:Łeee, wy chyba żartujecie z tym essen 2017? Ta gra potrzebuje dodatku teraz zaraz, z ciągle tymi samymi liderami i cudami to można paść z nudów...
Zależy jak dużo masz rozegranych gier.
Z ciekawości :po ilu rozgrywkach zaczyna się odczuwać powtarzalność?
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Valarus »

Markus pisze:
Valarus pisze:Łeee, wy chyba żartujecie z tym essen 2017? Ta gra potrzebuje dodatku teraz zaraz, z ciągle tymi samymi liderami i cudami to można paść z nudów...
Zależy jak dużo masz rozegranych gier.
Z ciekawości :po ilu rozgrywkach zaczyna się odczuwać powtarzalność?
No ja mam ok 50 rozegranych, zdecydowana większość na BGA, i jest już bardzo powtarzalna - aczkolwiek spokojnie, przed 20 partią się na pewno nie znudzisz;) Głownym problemem jest to, że masz pewność, jakie karty będą, a więc łatwo się do nich przygotować. A że niektóre strategie są zdecydowanie lepsze niż inne, to cała gra często kręci się wokół drugiej ery i kwesti "czy Szekspir robiący milion punktów wybroni się przed Napoleonem". Upraszczam oczywiście, ale takiego np. Bacha to w grze chyba ze 2-3 razy widziałem, inni liderzy się z niego śmieją.

Żeby nie było - to niesamowita gra jest, ale większa ilość liderów i cudów powinna być już na starcie, bo brak losowości w tym temacie bardzo jej szkodzi. Też byłem przkonany, że można się dodatku spodziewać na początku następnego roku, Essen zdecydowanie za daleko jak dla mnie.
Awatar użytkownika
lukwych
Posty: 530
Rejestracja: 23 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: lukwych »

Wygrałem nowym Bachem więcej gier niż Szekspirem :). Jego zdolność jest świetna i pozwala wykorzystać niepotrzebne świątynie (czyli kombi się z Joanną).
Zawsze chętnie zagram w te gry: Chaos, Clash of Cultures, Cywilizacja: TTA, Lewis & Clark, Mage Knight, Pokolenia, Race! Formula 90, Rosyjskie Koleje!
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Zorak »

Ja mam okolo 40 gier na zywo i z 60 na BGO.
Gra mi sie nie znudzila i pewnie spokojnie do essen 2017 sie nie znudzi.

Co do wypowiedzi i grania utartymi schematami to nie do konca tak jest.
Na sucho owszem mozna stwoerdzoc ze karta A jest lepsza od B a majac karte C karta D jest lepsza od A itp.
Jednak losowosc i kolejnosc w jakiej pojawiaja sie karty strasznie miesza bo np karta A jest lepsza niz B ale jesli B wyjdzie 3 tury przed A to jest o wiele lepszy wyborem itp. Losowosc + to ze przeciwnik ci podbiera karty sprawia ze ciezko sie gra utartym schematem z dobrym przeciwnikiem.

Im wiecej sie gra tym wiecej takich szczegolow sie widzi. Polecam zagrac z inna ekipa, czesto grajac w tym samym gronie powiela sie raz utarte schematy.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: costi »

W TtA nie da się grać schematem - co z tego, że wiesz jakie karty będą, skoro nie wiesz kiedy? Możesz sobie czekać na upragnionego lidera/cud i czekać, a w tym czasie przeciwnicy się rozbudują i wykorzystają to, co przyszło. A jeszcze w tzw. międzyczasie ktoś tego lidera weźmie, dopiero będzie ubaw ;)

Właśnie to jest zaletą TtA - konieczność dostosowania strategii do tego co się dzieje na stole, mnogość dróg do zwycięstwa i brak strategii dominującej. To, że pula kart jest znana, też jest elementem tej strategii - wiadomo, ile kart już zeszło, więc wiadomo, jak daleko jest do końca ery i czy karty na stole są ostatnimi dostępnymi egzemplarzami czy nie.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3360
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1119 times
Been thanked: 1287 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: seki »

Niestety nie znalazlem nigdzie opinii w sprawie koszulkowania kart z 3 edycji. Czy sa one dobrej jakosci czy podobnie jak w poprzedniej edycji lepiej od razu przy zakupie gry karty wsadzic do koszulek?

Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: ramar »

seki pisze:Niestety nie znalazlem nigdzie opinii w sprawie koszulkowania kart z 3 edycji. Czy sa one dobrej jakosci czy podobnie jak w poprzedniej edycji lepiej od razu przy zakupie gry karty wsadzic do koszulek?

Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka
Gdzieś w tym wątku toczyła się dyskusja o kartach. Ogólnie karty są bardzo dobrej jakości, są grube jak na karty i płótnowane. Jeżeli grasz czystymi rękoma i nie przekroczysz 100+ partii, to możesz odpuścić sobie koszulkowanie. Takie jest moje zdanie. :)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Pan_K »

Co kto woli. Ja zakoszulkowałem, bo mi się serce kraje, jak pomyślę o potencjalnym uszkodzeniu którejkolwiek karty. Ale fakt, że format kart sprawia, iż dostępne koszulki są raczej kiepskiej jakości (zbyt cienkie, jak na mój gust - takie trochę zbyt szmatkowate). Chyba, że pojawiło się coś nowego w międzyczasie. Z drugiej strony karty są faktycznie nieźle wykonane, więc pewnie niektórzy sobie odpuszczą koszulki (jak widać na przykładzie powyżej).
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: kastration »

ramar pisze:
seki pisze:Niestety nie znalazlem nigdzie opinii w sprawie koszulkowania kart z 3 edycji. Czy sa one dobrej jakosci czy podobnie jak w poprzedniej edycji lepiej od razu przy zakupie gry karty wsadzic do koszulek?

Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka
Gdzieś w tym wątku toczyła się dyskusja o kartach. Ogólnie karty są bardzo dobrej jakości, są grube jak na karty i płótnowane. Jeżeli grasz czystymi rękoma i nie przekroczysz 100+ partii, to możesz odpuścić sobie koszulkowanie. Takie jest moje zdanie. :)
Potwierdzam, karty strasznie nieporęczne, ale za to dobrej jakości, chyba jedyna gra w mojej kolekcji, której nie zakoszulkowałem... jeszcze :) Jak na grę o tak wielkim znaczeniu kart i ich liczbie wydawnictwo nie zawiodło i postawiło na dobre wykonanie.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3360
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1119 times
Been thanked: 1287 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: seki »

Dzieki.vwsrrzymam sie z zakupem koszulek.

Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Zorak »

Ja swojej gry nie koszulkowalem i jest ok. Karty wygladaja dobrze, jedyne slady to na brzegu ale to tylko widac jak caly stos lezy. Gra fizycznie grana ponad 60 razy. Lepszej jakosci kart nie widzialem.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Bary »

Hejka!

Wiem, że jakiś czas temu była dyskusja o długości gry, ale nie wszystkie informacje udało mi się w niej odnaleźć. Tak więc krótko- gra na dwóch graczy- ile zabierze na początku i do jakiego czasu można zejść? Czy 2h jest realne, czy raczej trzeba liczyć 3h (chyba, że odpuszcza się tę ostatnią epokę)?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4669
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1984 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: warlock »

Grałem z Adasiem Kwapińskim - z setupem skończyliśmy w 1h50 minut, ale to było granie błyskawiczne (i nie wiem jak to się udało :D) ;). I pełen podział obowiązków - jak ja produkuję, to drugi uzupełnia tor i zaczyna swoją turę :). Z początkującymi i przez pierwsze partie gdy uczymy się zasad rozgrywka trwa 4 - 4,5 godziny...
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Bary »

No, gra w końcu trafiła do mojej kolekcji jako prezent gwiazdkowy. :)
Unboxing zaliczony i jak na razie jestem usatysfakcjonowany. Jakość kart i ich grubość jest na bardzo dobrym poziomie. Faktycznie ich rozmiar jest trochę niestandardowy, ale przecież przeważnie leżą na stole więc koszulkowanie nie jest aż tak istotnenie. Kosteczki są przyzwoite tak samo, jak planszetki gracza. Idelanie, jakby te ostatnie miały wgłębienia na kostki w stylu Scythe i były nieco grubsze, ale to już raczej moje marzenia niż wada gry (Rebelu, może dało by radę przygotować taką wersję premium planszetek do zakupienia osobno? :)). Tory punktowe przyzwoite- fajna grubość, czytelność, kolory. Osobiście wolałbym jedną większą planszę (może dodatkowo okraszoną jakimiś ładnymi grafikami cywillizacyjnymi) zamiast takich kilku małych, ale może w tej grze takie rozwiązanie jest bardziej funkcjonalne. Jeśli o grafikach mowa, to te występujące w grze są po prostu ok. Nie powalają, jak produkty FFG lub chociażby Alchemicy, ale też nie straszą, jak poprzednia edycja. Jedyny poważniejszy mankament znalazłem natomiast w instrukcji, która merytorycznie prezentuje się bardzo dobrze, jednakże zabrakło w niej spisu komponentów i indexu. Ostatnią kwestią jest wypraska, która jest świetna, doskonale segreguje elementy (kostki nie wypadają podczas transportu!) i co istotne, uwzględnia graczy koszulkukacych karty, brawo!
Tyle tytułem wstępu, teraz czas na pierwszą partię...
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Zorak »

Mi pomysł z kilkoma planszami zamiast 1 mi się podoba, lepiej można dostosować planszę pod mały stół. A im więcej grasz tym gra bardziej zyskuje. Pamiętam jak przy pierwszych grach się myślało że karta X jest przegięta, karta Y to "must have" a po kilkunastu partiach już je pomijasz.
Tak więc uprzedzając twoje pytanie które zadasz po paru tygodniach: Michał Anioł nie jest przegięty - jest jednym z słabszych w I erze :P
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Kal-El83
Posty: 1150
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 243 times
Been thanked: 132 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Kal-El83 »

Ni to Bary możem sobie przybić piątkę ;)
Teraz ogarnianie instrukcji i heja :)
Żeby tylko żonie podpasowała 8)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
ODPOWIEDZ