Jaipur - zakręcony turban

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: warlock »

tomb pisze:To rewelacyjna gra pojedynkowa, pełna napięcia, wymagająca zaangażowania i pełnej koncentracji. Zaawansowanie graczy nie ma tu znaczenia, bo Jaipur to mała wielka gra - może się spodobać każdemu. Losowość występuje, jak to w karciankach, ale świetnie dodaje dramaturgii, a najbardziej doskwiera nieuważnym. Z uwagi na powyższe przymioty regrywalność oceniam jako nieskończoną.
Po 61 partiach (połowa na żywo, połowa w sieci) nie mogę się nie zgodzić ;). Tu naprawdę jest sporo decyzji do podjęcia (ale smaczki taktyczne wychodzą dopiero po wielu partiach - z doświadczonymi graczami czuć iskry w powietrzu :D - zaczyna się gra na przeczekanie, strategiczna sprzedaż pojedynczych kart, wymuszanie zgarnięcia kart z rynku itd. itd.). To jest moja ulubiona lekka kieszonkowa dwuosobówka. Jaipur jest mega przyjemny. I nie jest w stanie mi się znudzić.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: Olgierdd »

Po wielu partiach w Jaipur za każdym razem odnoszę wrażenie, że żaden element mechaniki czy balansu nie powstał przez przypadek. Gra jest naprawdę dobrze przemyślana.
Budyka
Posty: 154
Rejestracja: 19 lis 2014, 11:54
Lokalizacja: Ostróda/Kraków

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: Budyka »

Gra nie była na mojej liście życzeń, po prostu pod wpływem chwili skorzystałam z promocji w jednym ze sklepów. Zakup okazał się jak najbardziej udany - nie spodziewałam się tak dobrej gry, dającej jak na taką liczbę kart sporo możliwości ,a do tego przyjemnej. Bazując na moich dotychczasowych doświadczeniach, mogę powiedzieć, że nie ma poczucia, że ktoś wygrał tylko dlatego, bo mu się ładnie karty ułożyły. Pomijając wspomniany już przez rozmówców aspekt konieczności wygrania 2 razy, więc zmagania mogą trwać przez 3 rozdania, zawsze można spróbować dostosować taktykę do tego, co się ma i nie najgorzej na tym wyjść. Przykładowo, w grę wchodzi kombinowanie: czy zgarnąć wielbłądy, żeby przeciwnika przyblokować, czy iść w zbieranie wyżej punktowanych żetonów, mniejszy nacisk kładąc na bonusy za komplety 3/4/5 żetonów, czy kumulować karty, nawet tańszych dóbr... Trochę tych opcji jest :) Losowość przy tego typu karciankach być musi, ale nie jest to czynnik decydujący, bo dotyczy tylko układu kart. Najważniejsze jest to, co się z nimi zrobi :)
Mam grę jakiś rok i do tej pory mi się nie znudziła. Inna sprawa, że nie gram w nią codziennie.
A pan turbaniasty z pudełka mnie notorycznie rozbraja swoim poczciwym uśmiechem :)
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: KamradziejTomal »

Gra nie była na mojej liście życzeń, po prostu pod wpływem chwili skorzystałam z promocji w jednym ze sklepów. Zakup okazał się jak najbardziej udany - nie spodziewałam się tak dobrej gry, dającej jak na taką liczbę kart sporo możliwości ,a do tego przyjemnej. Bazując na moich dotychczasowych doświadczeniach, mogę powiedzieć, że nie ma poczucia, że ktoś wygrał tylko dlatego, bo mu się ładnie karty ułożyły. Pomijając wspomniany już przez rozmówców aspekt konieczności wygrania 2 razy, więc zmagania mogą trwać przez 3 rozdania, zawsze można spróbować dostosować taktykę do tego, co się ma i nie najgorzej na tym wyjść. Przykładowo, w grę wchodzi kombinowanie: czy zgarnąć wielbłądy, żeby przeciwnika przyblokować, czy iść w zbieranie wyżej punktowanych żetonów, mniejszy nacisk kładąc na bonusy za komplety 3/4/5 żetonów, czy kumulować karty, nawet tańszych dóbr... Trochę tych opcji jest :) Losowość przy tego typu karciankach być musi, ale nie jest to czynnik decydujący, bo dotyczy tylko układu kart. Najważniejsze jest to, co się z nimi zrobi :)
Mam grę jakiś rok i do tej pory mi się nie znudziła. Inna sprawa, że nie gram w nią codziennie.
U mnie podobna sytuacja. Nie byłem w ogóle zainteresowany tą grą, kupiłem ją po taniości na prośbę żony która powiedziała "Ta gra jest ładna, chciałabym ją". Naprawdę się zaskoczyłem jak w tak prostej koncepcji dużo jest głębi. Prawda nie gra się w nią codziennie, prawda czasami losowość może mniej lub bardziej pognębić ale tak samo w wielu innych grach gdzie jakieś elementy lub układy planszy się losuje.

Jeśli chodzi o gry dwuosobowe to bym powiedział że jedna z lepszych gier na rynku.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: kinioo »

Dodam swoje 3-grosze...
Mu bez tej gry nie ruszamy na wakacje!
Okej, w domu w nia nie gramy, bo raczej w cos bardziej zlozonego/wiekszego, ale wakacyjnie/wyjazdowo - miodzio!

K.
Sorki za brak polskich znakow....
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: matten »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Mam teraz materiał do przemyśleń. Będę deliberował czy brać Jaipur czy K2 :mrgreen:
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1119 times
Been thanked: 1283 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: seki »

matten pisze:Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Mam teraz materiał do przemyśleń. Będę deliberował czy brać Jaipur czy K2 :mrgreen:
Gdzieś tam wcześniej pisałem, że u mnie Jaipur się nie sprawdził bo na mój gust i mej żony jest to gra zbyt losowa. Ale z tych dwóch tytułów dużo bardziej polecam Jaipura. K2 wg mnie jest nudne, owszem jest tam jakieś napięcie związane z kafelkami pogody, ale poza tym brak mi w tej grze emocji i całą grę robisz to samo. Szybko się nudzi. Jaipur mimo tego, że w ogóle nie jest u mnie wyciągany na stół w domu to na wyjazdy rzeczywiście jest jednym z fajniejszych wyborów - zajmuje mało miejsca i daje fan. Ale dla Gracza z szeroka półką jest już średniawy.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1540
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 204 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: Furan »

W zasadzie, to najlepiej samemu sprawdzić czy gra podchodzi - Jaipur jest dostępny i na yucata.de i na boardgamearena. :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Die Burgen von Burgund
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 281 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: kisiel365 »

Ostatnio mój ulubiony filerek, po tym jak odkryłem, jak prawidłowo grać :) Rozegrałem parę partii online i polecam spróbować, jeżeli ktoś ma wątpliwości czy się skusić.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Zakupiłem wersję na androida, super sprawa, polecam :!: :D
Kawiarnia czy restauracja, wyciągam tablet i z żonką gramy.
Jeśli siedzi się na przeciw siebie, nie trzeba tableta sobie przekazywać, wystarczy że leży na stole i przechylasz go w swoją stronę i robisz ruch.
Karty automatycznie przekręcają się w twoją stronę (nie są do góry nogami), a po przechyleniu na siebie tableta moje zakryte karty się odkrywają.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: Gry w Bibliotece »

Jaipur to hit również u mnie :) do tego dziesiątki partii na BGA... Aż żałuję, że nie sięgnęłam po tę grę wcześniej :)

Moja recenzja - http://gry-w-bibliotece.blogspot.com/20 ... diach.html :D
Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: Erni »

A próbowaliście może zagrać w Jaipura w składzie 3-osobowym? :roll:
ODPOWIEDZ