This War of Mine - zasady, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: This War of Mine

Post autor: Edwardo »

shuji pisze: 15 lut 2020, 15:59
Odi pisze: 15 lut 2020, 09:02
shuji pisze: 15 lut 2020, 08:59 To jeszcze pytanie o znacznik czasu. Jak to się rozpatruje ? Chodzi mi np. o kolektor deszczu tam jest że mam na nim polozyc znacznik czasu - co potem się z nim dzieje ?
Znaczniki czasu rozpatrujesz w fazie ŚWITU. To jest w instrukcji. Działaj zgodnie z nią (czytaj odpowiedni fragment podczas każdej fazy).
Nie wiem czy jestem ślepy ale tego nie widzę. W FAQ 800 również :(



Obrazek
Jak odkryjesz i przeczytasz kartę losu, to będziesz wiedział. Po prostu siądź i zagraj zamiast się zastanawiać i wszystko będzie jasne.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
shuji
Posty: 1287
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: This War of Mine

Post autor: shuji »

Edwardo pisze: 15 lut 2020, 16:30
shuji pisze: 15 lut 2020, 15:59
Odi pisze: 15 lut 2020, 09:02

Znaczniki czasu rozpatrujesz w fazie ŚWITU. To jest w instrukcji. Działaj zgodnie z nią (czytaj odpowiedni fragment podczas każdej fazy).
Nie wiem czy jestem ślepy ale tego nie widzę. W FAQ 800 również :(



Obrazek
Jak odkryjesz i przeczytasz kartę losu, to będziesz wiedział. Po prostu siądź i zagraj zamiast się zastanawiać i wszystko będzie jasne.
No ja rozumiem, tylko zastanawiałem się nad zbudowaniem kolektora i tam jest że znacznik czasu i nie wiedziałem o co z tym chodzi. To jeszcze jedno pytanie. Mam kartę celów taka jak poniżej. Jest napisane że w dowolnym momencie - czy w takim razie mogę użyć mięsa ze stosu znalezisk czy muszę je przynieść do bazy najpierw ? Skoro w dowolnym to w dowolnym chyba mogę przyoszczedzic to 1 udźwigu ?:)




Obrazek
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: This War of Mine

Post autor: Edwardo »

Można ze stosu znalezisk
(edycia Curiosity)
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Istvan
Posty: 34
Rejestracja: 11 mar 2018, 01:50
Has thanked: 12 times

Re: This War of Mine

Post autor: Istvan »

shuji pisze: 15 lut 2020, 07:58 U mnie to samo
regrof pisze: 14 lut 2020, 17:33
sasquach pisze: 17 sty 2018, 12:07

Szczególnie, że gdyby dobierać w pierwszym rozdziale to na pierwszy cel mielibyśmy tylko 3 dni, a na drugi 4.
Karta I rozdziału mojego egzemplarza gry wyraźnie mówi aby dobrać kartę wydarzenia, czy jeden z autorów zmienił zdanie?

Obrazek
Zapewne masz dodruk gry (wyd. bodaj w czerwcu 2018). Na mojej karcie I rozdziału nie ma tej wzmianki, że należy dobrac karte wydarzenia. Ja grałem tak, że dobierałem (bo tak było w faq). Czy ktoś się orientuje, czy sa jeszcze jakieś różnice między dodrukiem a wersją "najpierwszą"?
Istvan
Posty: 34
Rejestracja: 11 mar 2018, 01:50
Has thanked: 12 times

Re: This War of Mine

Post autor: Istvan »

regrof pisze: 15 lut 2020, 13:57
Lothrain pisze: 15 lut 2020, 09:00 Było to już wałkowane. Zawsze dobieramy na początku kartę. To nie jest miła gra.
Dziękuję za odpowiedź, za szybko zadałem pytanie, zamiast odszukać FAQ.
Ale mam drugie, tu już FAQ milczy, a dwa posty w tym wątku nie są jednoznacze. Tekst skryptu 351 niby odpowiada ale wolę się upewnić:
Czy mogę zjeść surowe mięsa który mam na początku gry przed fazą akcji dziennych aby zmniejszyć głód startowych postaci do 1 i mieć po 3 akcje?
skrypt 351 zaczyna się słowami: właśnie odkryliście dwie zasady zaawansowane ...
Czy to oznacza, że jest to efekt wprowadzany przez jakieś wydarzenie w grze? I nie można zjeść "samowolnie" posiłku przed fazą akcji dziennych, dopóki ten efekt nie zostanie wprowadzony przez jakieś wydarzenie w grze?
Skrypt 351 mówi też o kocie i psie (konkretnie o ich jedzeniu). W jaki sposób pozyskuje się psa i kota?

Jeszcze jedno pytanie z mojej strony: załóżmy, że gram czterema postaciami. W nocy podczas wyprawy dwie z nich giną. O świcie wykonuję rzut kością na empatię. No i właśnie: ile razy rzucam? Cztery: 2 (bo dwie zmarłe postaci) x 2 (po razowi za każda, która przeżyła)? Czy może dwa razy: po razowi za każdą ze zmarłych, rzut za zmarła postac dotyczy na raz obu żyjących?
Czy może raz: jeden wspólny rzut za dwie zmarłe postaci i zarazem wspólny dla tych, które przeżyły?
shuji
Posty: 1287
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: This War of Mine

Post autor: shuji »

to ja też jeszcze z jednym pytaniem. mam 2 postacie z jedną akcją. Czy obie mogą budować sprzęt czy na jedną kolejkę można budować tylko jeden?
Istvan
Posty: 34
Rejestracja: 11 mar 2018, 01:50
Has thanked: 12 times

Re: This War of Mine

Post autor: Istvan »

shuji pisze: 18 lut 2020, 08:12 to ja też jeszcze z jednym pytaniem. mam 2 postacie z jedną akcją. Czy obie mogą budować sprzęt czy na jedną kolejkę można budować tylko jeden?
Moim zdaniem mogą.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: This War of Mine

Post autor: Edwardo »

Istvan pisze: 18 lut 2020, 12:52
shuji pisze: 18 lut 2020, 08:12 to ja też jeszcze z jednym pytaniem. mam 2 postacie z jedną akcją. Czy obie mogą budować sprzęt czy na jedną kolejkę można budować tylko jeden?
Moim zdaniem mogą.
Nie, nie mogą, jest tylko jedno miejsce na budowanie sprzętu więc jednocześnie dwie postacie nie mogą tej akcji wykonywać
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
DeeReS
Posty: 2
Rejestracja: 13 sty 2020, 08:05

Re: This War of Mine

Post autor: DeeReS »

Mam pytanie, choć dla mnie jest oczywiste. Czy tylko ja ani razu nie zmieściłem się w opisanym czasie gry (2h) nawet gdy nie skończyłem rozgrywki? Tu chyba twórcy mocno oszukali...chyba że jest jakiś sposób by 10 dni gry przerobić w 2h czasu (nie biorę pod uwagę pomijania każdej wyprawy).
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 950 times

Re: This War of Mine

Post autor: Odi »

Myślę, że po prostu chodzi tu o scenariusze.Te są nieco szybsze, bo gracze startują gdzieś w połowie rozgrywki.
DeeReS
Posty: 2
Rejestracja: 13 sty 2020, 08:05

Re: This War of Mine

Post autor: DeeReS »

Bardzo wątpię, bo scenariusz wiecznej nocy dubluje przecież najdłuższa fazę gry, więc tym bardziej wydłuża rozgrywkę...
Konyves
Posty: 1
Rejestracja: 24 lut 2020, 16:16
Has thanked: 2 times

Re: This War of Mine

Post autor: Konyves »

Podłączam się pod pytanie: "załóżmy, że gram czterema postaciami. W nocy podczas wyprawy dwie z nich giną. O świcie wykonuję rzut kością na empatię. No i właśnie: ile razy rzucam? Cztery: 2 (bo dwie zmarłe postaci) x 2 (po razowi za każda, która przeżyła)? Czy może dwa razy: po razowi za każdą ze zmarłych, rzut za zmarła postac dotyczy na raz obu żyjących?
Czy może raz: jeden wspólny rzut za dwie zmarłe postaci i zarazem wspólny dla tych, które przeżyły?". To ile ma być tych rzutów? Rzut jest wspólny dla żywych postaci, ale czy rzuca się za każda zmarłą osobno czy jeden rzut hurtem za wszystkie?

I dalej: skąd się pozyskuje psa lub kota?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: This War of Mine

Post autor: Edwardo »

Konyves pisze: 24 lut 2020, 16:22 skąd się pozyskuje psa lub kota?
Psa i kota można spotkać i pozyskać w wyniku przygody ze skryptu. Można również dokupić dodatek "Opowieści ze zniszczonego miasta" gdzie jest karta i figurka kota i/lub dodatek "Czas oblężenia" (dopiero będzie wydany) gdzie jest pies.
Ostatnio zmieniony 24 lut 2020, 17:05 przez Edwardo, łącznie zmieniany 2 razy.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: This War of Mine

Post autor: Edwardo »

Konyves pisze: 24 lut 2020, 16:22 Podłączam się pod pytanie: "załóżmy, że gram czterema postaciami. W nocy podczas wyprawy dwie z nich giną. O świcie wykonuję rzut kością na empatię. No i właśnie: ile razy rzucam? Cztery: 2 (bo dwie zmarłe postaci) x 2 (po razowi za każda, która przeżyła)? Czy może dwa razy: po razowi za każdą ze zmarłych, rzut za zmarła postac dotyczy na raz obu żyjących?
Czy może raz: jeden wspólny rzut za dwie zmarłe postaci i zarazem wspólny dla tych, które przeżyły?". To ile ma być tych rzutów? Rzut jest wspólny dla żywych postaci, ale czy rzuca się za każda zmarłą osobno czy jeden rzut hurtem za wszystkie?
Bez względu na to ile postaci zginęło wykonujesz tylko jeden rzut i porównujesz wynik z empatią każdej żyjącej postaci
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Wilczysko84
Posty: 8
Rejestracja: 25 lut 2020, 23:15
Has thanked: 1 time

Re: This War of Mine

Post autor: Wilczysko84 »

Czesc ktos mi powie kiedy i w jaki sposób wykorzystać na kartach postaci ich charakter a, b, c ??
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 576
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 457 times
Been thanked: 307 times

Re: This War of Mine

Post autor: vikingowa »

W końcowej fazie dnia na pytanie odpowie Ci wylosowana karta losu😉
Wilczysko84
Posty: 8
Rejestracja: 25 lut 2020, 23:15
Has thanked: 1 time

Re: This War of Mine

Post autor: Wilczysko84 »

Aaaaa no to takie buty =) bo ja tak siedzialem i gralem poranek zmierzch i doszedlem do wyprawy i czytalem i o jednym i o drugim a na to nie trafilem i juz wiem dlaczego hehe dzieki za oswiecenie hihi dzisiaj kolejne podejscie jak synek spać pójdzie :)
Wilczysko84
Posty: 8
Rejestracja: 25 lut 2020, 23:15
Has thanked: 1 time

Re: This War of Mine

Post autor: Wilczysko84 »

A jak sie ma sprawa z leczeniem ran czy rzeczywiscie jest tez az takie losowe ze przydzielony specefik czy to lek czy lek ziolowy lub bandarz do postaci po odczytaniu karty losu leczy tylko tym wlasnie wymienionym przedmiotem a reszta laduje w koszu? Bo mialem taka sytuacje ze dalem tym moim cywilom leki i leki ziolowe a na karcie byl bandarz i co dupa blada nikt sie nie wyleczyl a te rzeczy co przydzielilem musialem usunac z gry ?! Czy to inaczej jakos ma byc niz robię?
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 576
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 457 times
Been thanked: 307 times

Re: This War of Mine

Post autor: vikingowa »

Zostawiasz wszystko na kartach postaci dopóki karta losu nie powie co i czy w ogóle z nimi zrobić. Mogą tam leżeć nawet parę dni.
shuji
Posty: 1287
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: This War of Mine

Post autor: shuji »

Wilczysko84 pisze: 02 mar 2020, 22:54 A jak sie ma sprawa z leczeniem ran czy rzeczywiscie jest tez az takie losowe ze przydzielony specefik czy to lek czy lek ziolowy lub bandarz do postaci po odczytaniu karty losu leczy tylko tym wlasnie wymienionym przedmiotem a reszta laduje w koszu? Bo mialem taka sytuacje ze dalem tym moim cywilom leki i leki ziolowe a na karcie byl bandarz i co dupa blada nikt sie nie wyleczyl a te rzeczy co przydzielilem musialem usunac z gry ?! Czy to inaczej jakos ma byc niz robię?
Nie. Karta mówi Ci co działa, a co odrzucasz. Jeśli dobrze kojarzę, to odrzucasz tylko wtedy jak używasz. Czyli jeśli masz leki to wylecz o 1/2 chorobę i odrzuć leki. Nie spotkałem się z kartą, która by kazała odrzucić leki bez leczenia choroby albo opatrunki bez leczenia ran. Bez sensu za to jest przydzielanie leków/opatrunków jeśli postać nie jest chora lub ranna, bo wtedy rzeczywiście mogą Ci zlecieć bez użycia (bo się nie dało).
bendoza
Posty: 65
Rejestracja: 23 maja 2017, 11:13
Has thanked: 1 time

Re: This War of Mine

Post autor: bendoza »

Pytanie o moduł rolnicy, czy skrypt w tym module jest tylko używany w momencie wylosowania z talii towarów karty "zderzenie z rzeczywistością" oraz w momencie kiedy żeton tolerancji "zjedzie" do 0? Czy może za każdym razem gdy kończymy wizytę na rynku zgodnie z poleceniem jak na fotce? Chyba czegoś nie zrozumiałem lub źle interpretuje 😐 w przypadku bycia "grzecznym" na targu możliwość "trafienia" na skrypt graniczy z cudem.
Obrazek
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 950 times

Re: This War of Mine

Post autor: Odi »

Niestety, tak właśnie jest.... :(

Bez hołm rulesów nie pokorzystasz sobie ze skryptów
bendoza
Posty: 65
Rejestracja: 23 maja 2017, 11:13
Has thanked: 1 time

Re: This War of Mine

Post autor: bendoza »

Straszna lipa...
😐
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: This War of Mine

Post autor: szutek »

Mam pytanie co do zasady "Śmierć pośród nas" rozgrywanej w fazie Świtu. Wykonuję rzut NA KONIEC FAZY ŚWITU w sytuacji, gdy OD POPRZEDNIEJ FAZY ŚWITU do tego momentu jakaś postać zmarła. Co w takiej sytuacji:

1) postać umiera na wyprawie
2) pod koniec fazy świtu wykonuje rzut
3) na skutek rzutu kolejna postać umiera
4) czy w kolejnej fazie świtu wykonuje ponownie rzut w związku ze śmiercią postaci w pkt 3 ? Zasada mówi, że mam wykonać rzut w sytuacji gdy śmierć nastąpiła OD POPRZEDNIEJ FAZY ŚWITU. Pytanie czy od jakiego dokładnie momentu ? Czy od rozpoczącenia tej fazy czy od jej zakończenia ? Zdaje mi się, że nie powinienem rzucać, bo mógłby powstać niebezpieczny łańcuszek zagłady :D :D :D :D
bendoza
Posty: 65
Rejestracja: 23 maja 2017, 11:13
Has thanked: 1 time

Re: This War of Mine

Post autor: bendoza »

Nie zacytuję ale nie rzuca sie
ODPOWIEDZ