Coś jak monopoly dla dzieciaków...

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Coś jak monopoly dla dzieciaków...

Post autor: Borek224 »

Witam.

Problem jest taki że zbliża się gwiazdka a moi siostrzeńcy (siostrzeniec 9 i siostrzenica 11 lat) którym od pewnego czasu pokazuję coraz to nowe gry planszowe zażyczyli sobie od Mikołaja Monopoly...
Tak wiem że wspominanie tego tytułu w pewnych kręgach jest nietaktem, ale szczerze mówiąc gra jest rodzinna, dość lekka, a myśląc o maluchach uczy liczenia i jakiegoś tam planowania wydatków. Osobiście jako dzieciak kupę czasu przegrałem z rodziną w klona monopoly (Fortuna).

Teraz do rzeczy. Jakie tytuły polecilibyście jako lekkie, rodzinne gry ekonomiczne które mogłyby chwycić odbiorców w takim wieku. Ja jak myślę o tytułach ekonomicznych to mi do głowy przychodzą tylko ciężkie tytuły. Może ktoś ma jakieś doświadczenia z grami tego typu i dzieciakami?

Co do poziomu rozwoju samych graczy. Regularnie gramy w Talizman (i twardo wytrzymują te 3h rozgrywki). Na stole pojawiały się już m.in. Whitechappel, K2, a z lżejszych Hop, turniej czarownic (czy jakoś tak) i Kosmiczna eskadra.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Coś jak monopoly dla dzieciaków...

Post autor: mig »

z moich doświadczeń (dziewczynka lat 8 bez "doświadczenia" planszówkowego) wynika, że sprawdziły się Wsiąść do pociągu, Rummikub (ogromna ekscytacja ćwiczeniem liczenia w praktyce;), King of Tokyo (ale w wersji ze spolszczonymi kartami), Mondo, Carcasonne.
Z nich jedynie Wsiąść do pociągu można na siłę podciągnąć pod "prostą ekonomię".

Ale z ograniem na poziomie Talismanu czy K2 to spokojnie można pójść w tradycyjne lekkoekonomiczne klimaty czyli (w zależności od preferencji tematycznych, bo poziom trudności jest zbliżony): Stone Age, Pokolenia, Ninjato, Dolina Królów. Sprawdzone, dobrze oceniane, ładnie wydane.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Coś jak monopoly dla dzieciaków...

Post autor: Borek224 »

@mig
o zapomniałem Wsiąść do pociągu też mamy ograne.

@MisterC

Zdaję sobię sprawę że jak listo mikołaja miał napisane monopoly to własnie taki tytuł powinien być na pudełku :) po prostu szukam czy są jakieś inne opcje w tym gatunku i dla takich odbiorców. Jak nie mi, albo nie teraz, to może się przyda komuś później. Bo ogólny hate na monopoly jest (częściowo słuszny) ale np. kilka tematów niżej jak ktoś się pyta o monopoly to w odpowiedzi było Carcassonne (:shock: co ma piernik...?).
Na pewno wiem że jeżeli to będzie monopoly to nie wersja z kartami kredytowymi bo o nich dobrego słowa nigdzie nie słyszałem.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Coś jak monopoly dla dzieciaków...

Post autor: mig »

Borek224 pisze: Na pewno wiem że jeżeli to będzie monopoly to nie wersja z kartami kredytowymi bo o nich dobrego słowa nigdzie nie słyszałem.
No właśnie - może łatwiej (sensowniej) będzie wyszukać taki klon Monopoly, który - przynajmniej częściowo - będzie pozbawiony wad wersji podstawowej. Jest ich na tyle dużo, że być może któryś idzie o krok dalej. A jak nie to zawsze można nieco zmodyfikować zasady, żeby grać bez obrzydzenia/z większą przyjemnością (parę sensownych propozycji w temacie tutaj: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =1&t=21063)
Ja, szczerze mówiąc, przeżywam podobne rozterki. Po roku "ewangelizowania" i przedstawiania coraz to nowych propozycji nowoczesnych planszówek (które jak wyżej pisałem przyjęły się fantastycznie i u zainteresowanej i u jej rodziców) i tak tydzień temu usłyszałem, że pod choinkę kupią Monopoly. Przedstawiłem listę alternatyw, ale pewnie i tak skończy się na jakimś klonie Monopoly, który dodatkowo wzbudza u dorosłych pozytywne wspomnienia z dzieciństwa...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Coś jak monopoly dla dzieciaków...

Post autor: Banan2 »

No to może Rynek w Alturien (Markt von Alturien). Na Rebelu jest instrukcja PL i gdzieniegdzie można to jeszcze kupić.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Coś jak monopoly dla dzieciaków...

Post autor: cezaras »

popatrz na następujące pozycje:

Poszukiwacze skarbów,
Zoloretto
albo
Targ rybny.

w każdej z nich trzeba liczyć, każda jest ładna i stosunkowa prosta.

teoretycznie jeszcze Podaj Cegłę - ale w to nie grałem
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Coś jak monopoly dla dzieciaków...

Post autor: watman »

Banan2 pisze:No to może Rynek w Alturien (Markt von Alturien). Na Rebelu jest instrukcja PL i gdzieniegdzie można to jeszcze kupić.
czyzaz, NIE! ta gra zniecheci ich do planszowek chyba bardziej niz monopoly :/ mialem, pozbylem sie po jednej rozgrywce, zaluje tylko ladnych figurek - tak niedotestowanej gry nie widzialem jeszcze nigdy :/
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Coś jak monopoly dla dzieciaków...

Post autor: Banan2 »

watman pisze:
Banan2 pisze:No to może Rynek w Alturien (Markt von Alturien). Na Rebelu jest instrukcja PL i gdzieniegdzie można to jeszcze kupić.
czyzaz, NIE! ta gra zniecheci ich do planszowek chyba bardziej niz monopoly :/ mialem, pozbylem sie po jednej rozgrywce, zaluje tylko ladnych figurek - tak niedotestowanej gry nie widzialem jeszcze nigdy :/
Dlaczego? :shock:
Moje dzieciaki to lubią. Jest kasa, jest handel, są ładne figurki, jest Kramer.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Coś jak monopoly dla dzieciaków...

Post autor: rzaba »

a może starzy, dobrzy Osadnicy z Catanu? Jest handel, jest interakcja miedzy graczami, jest rzucanie kostkami, jest budowanie i sa proste zasady, a do tego gra nie jest za długa
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Coś jak monopoly dla dzieciaków...

Post autor: watman »

Banan2 pisze:
watman pisze:
Banan2 pisze:No to może Rynek w Alturien (Markt von Alturien). Na Rebelu jest instrukcja PL i gdzieniegdzie można to jeszcze kupić.
czyzaz, NIE! ta gra zniecheci ich do planszowek chyba bardziej niz monopoly :/ mialem, pozbylem sie po jednej rozgrywce, zaluje tylko ladnych figurek - tak niedotestowanej gry nie widzialem jeszcze nigdy :/
Dlaczego? :shock:
Moje dzieciaki to lubią. Jest kasa, jest handel, są ładne figurki, jest Kramer.
Pozdrawiam
no ok, w sumie zapomnialem o tym, ze to ma byc gra dla dzieciakow... w naszej grze wyszla na jaw tak potworna kula sniezna, ze zupelnie nam gre obrzydzila - i mielismy nawet plany poprawek, ale jakos nikt nie mial ochoty na testowanie :/

na pewno nizej podani osadnicy to bezpieczny wybor :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Coś jak monopoly dla dzieciaków...

Post autor: Sandman »

Jak to geeki lubią psuć dzieciom święta. :twisted: Jeśli dzieci piszą, że ma być monopoly, to ma być! Inaczej będzie ryk. Nie uszczęśliwiaj dzieci na siłę swoim spojrzeniem na planszówki i daj im z okazji świąt bawić się tak, jak mają na to ochotę, a jeśli już koniecznie chcesz być oryginalny to może monopoly city?
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Coś jak monopoly dla dzieciaków...

Post autor: schizofretka »

Nic nie stoi na przeszkodzie by kupić i Monopoly, i coś lepszego przecież. Niech dzieciaki same wybierają.

Ja myślałem o Modern Art, choć zasięgnij jeszcze opinii -zasady są proste, ale szacowanie ile warto wydać już nie.
Z troszkę innej beczki Black Gold - są licytacje, jest (nie za duży) wredny element, sama gra bardzo ładna, dość przystępna i niezależna językowo.
Do tego Genua - gra o targowaniu się, dobijaniu handlu i umiejętnym wycenianiu poszczególnych zasobów.
Ostatnio zmieniony 27 lis 2012, 15:54 przez schizofretka, łącznie zmieniany 1 raz.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Coś jak monopoly dla dzieciaków...

Post autor: cezaras »

(siostrzeniec 9 i siostrzenica 11 lat)
Inaczej będzie ryk.
przesadzasz :)
Jak to geeki lubią psuć dzieciom święta. :twisted: Jeśli dzieci piszą, że ma być monopoly, to ma być!
chciałbym być Twoim siostrzeńcem :):):):):):):)
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Coś jak monopoly dla dzieciaków...

Post autor: Sandman »

cezaras pisze: chciałbym być Twoim siostrzeńcem :):):):):):):)
4 narazie mi wystarczy. :lol: :lol: :lol:
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
ODPOWIEDZ