St. Petersburg

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
morciba
Posty: 381
Rejestracja: 15 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: Kraków

St. Petersburg

Post autor: morciba »

Witam,

grywam w tą grę dosyć regualarnie i chciałem się podzielić jedną dosyć istotną zmianą jaką stosujemy ze znajomymi w czasie rozgrywki.

Budynek Sternwarte normalnie kosztuje 6 rubli i daje 1 punkt jeśli się go nie wykorzysta. Nasza zmiana polega na uzależnieniu jego ceny od ilości graczy:
- 2 graczy - bez zmian
- 3 graczy - koszt 9, punkty 2
- 4 graczy - koszt 12, punkty 3

Doszliśmy do wniosku, że ten budynek daje zbyt duży "handicap" jeśli ktoś trafi na niego na początku. Gra staje się dzięki temu mniej losowa. Gracz, który go kupi może osiągnąć zbyt dużą przewagę w arystokratach. Przy dwóch graczach jest to mniej istotne ponieważ każdy jest w stanie kupić 8-10 arystokratów bez pomocy Obserwtorium. Poza tym są dwie takie karty w talii. Natomiast przy 3 i 4 graczach ilość arystokratów często decyduje o zwycięstwie. Nasza zmiana wyrównuje szanse - wydanie na początku gry 9 czy 12 rubli na niebieskie budynki to spore ryzko i myślę, że każdy się nad tym poważnie zastanowi.
Wszystkim graczom proponuję, żeby spróbowali ten wariant.

Druga zmiana o jakiej myślimy, ale jeszcze jej nie wprowadziliśmy to gra bez Hofmaisterin w 1 rundzie. Jest to jeden z wariantów wersji komputerowej. Z moich obserwacji zakup Hofmaisterin w 1 rundzie dosyć często oznacza zwycięstwo.

Może ktoś ma jakieś inne "house rulsy" :p

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Post autor: Mały brzydki pędrak »

Zgadzam się z powyższą opinią. Moje obseracje potwierdzają początkową siłę obserwatorium oraz Hofmaisterin.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Bardzo ciekawe propozycje.
Ogolnie nie cierpie house-rulesow, ale te wydaja sie calkiem uzasadnione. No i nie ingeruja gleboko w gre.
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Browarion »

Tak, pamiętam te propozycje jeszcze z Mazurkonu.

Co do Obserwatorium - wciąż nie jestem pewien, na razie tutaj większych przegięc nie ma... dopóki ktoś na początku nie trafia cały czas TANICH robotników.

Hofmaisterin - absolutnie zgoda!

8)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
morciba
Posty: 381
Rejestracja: 15 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: Kraków

Post autor: morciba »

Browarion pisze: Co do Obserwatorium - wciąż nie jestem pewien, na razie tutaj większych przegięc nie ma... dopóki ktoś na początku nie trafia cały czas TANICH robotników.
8)
Myślę, że warto spróbować. Zakup Obserwatorium nie oznacza automatycznego zwycięstwa, ale z doświadczenia wiem, że przy cenie 6 może bardzo pomóc. Na początku gry można sobie pozwolić bez zbytniego ryzyka zakup niebieskiego budynku za 6, a jeśli przy okazji trafisz Lagerhaus to masz b. duże szanse na zwycięstwo.
Celem tych zmian jest częściowe wyeliminowanie losowości, a nie ingerują one zbytnio w samą rozgrywkę.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Re: St. Petersburg

Post autor: MataDor »

Narazie w grę jeszcze nie grałem, ale jestem po lekturze instrukcji i mam jedno pytanie co do Obserwatorium.
Czy w tej samej fazie można kupić kartę/wziaśćwziąć kartę do ręki/wyłożyć kartę z ręki i zaraz po tym (lub przed) użyć Obeserwatorium?
Czy też użycie Obserwatorium jest liczone jako cała akcja i nic więcej w tej fazie nie można zrobić. Nigdzie nie mogę znaleźć wyjaśnienia tego....
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: St. Petersburg

Post autor: jax »

MataDor pisze:Czy też użycie Obserwatorium jest liczone jako cała akcja i nic więcej w tej fazie nie można zrobić. Nigdzie nie mogę znaleźć wyjaśnienia tego....
Użycie Obserwatorium jest liczone jako cała akcja.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
ODPOWIEDZ