Brzdęk czy Brzdęk w Kosmosie?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
kesivle
Posty: 29
Rejestracja: 15 sty 2020, 20:09
Has thanked: 7 times

Brzdęk czy Brzdęk w Kosmosie?

Post autor: kesivle »

Witam, chcę kupić jeden z brzdęków i nie wiem który jest lepszy ani czym się różnią od siebie, oczywiście mechanicznie.
Jeśli ktoś jest na forum kto grał w obie i może je jakoś do siebie porównać to z chęcią posłucham opinii.
Próbowałem szukać w szukajce na forum, ale niczego nie znalazłem.
Z góry dzięki za odpowiedzi :)
autopaga
Posty: 1438
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Brzdęk czy Brzdęk w Kosmosie?

Post autor: autopaga »

Jeżeli temat jest Ci obojętny, to mechanicznie lepszy jest w kosmosie. Chyba że kupujesz oczami i bardziej podoba Ci się plansza w zwykłym.
kesivle
Posty: 29
Rejestracja: 15 sty 2020, 20:09
Has thanked: 7 times

Re: Brzdęk czy Brzdęk w Kosmosie?

Post autor: kesivle »

autopaga pisze: 25 lut 2020, 23:47 Jeżeli temat jest Ci obojętny, to mechanicznie lepszy jest w kosmosie. Chyba że kupujesz oczami i bardziej podoba Ci się plansza w zwykłym.
Już poczytałem troszkę na BGG i jeśli chodzi o wygląd to preferuję wersję podstawową.
Jeśli chodzi o mechanikę, już w tym momencie czuję, że rushowanie po artefakt i przyspieszanie końca gry będzie mnie niejako drażniło więc chyba odpowiedniejszą wersją dla mnie będzie trochę dłuższa i wymagająca więcej kombinowania brzdęk w kosmosie :)
Semen
Posty: 130
Rejestracja: 22 lis 2011, 15:01
Has thanked: 25 times
Been thanked: 23 times

Re: Brzdęk czy Brzdęk w Kosmosie?

Post autor: Semen »

W skrócie Kosmos jest nieco bardziej złożony (trudny). W "zwykłej" wersji gracze po prostu rozbiegają się (i wracają) gdzie chcą, jak chcą i kiedy chcą. W kosmosie jest to trudniejsze, gdyż trzeba uzyskać najpierw kody dostępu aby przejść dalej po skarby a upływ czasu sprawia że powrót "do domu" (czyli do kapsuły ratunkowej) jest co do zasady trudniejszy. Nie jest to jednak jakiś skokowy wzrost trudności, natomiast trzeba pokombinować (lecieć na pałę się nie da).
kesivle
Posty: 29
Rejestracja: 15 sty 2020, 20:09
Has thanked: 7 times

Re: Brzdęk czy Brzdęk w Kosmosie?

Post autor: kesivle »

Semen pisze: 25 lut 2020, 23:59 W skrócie Kosmos jest nieco bardziej złożony (trudny). W "zwykłej" wersji gracze po prostu rozbiegają się (i wracają) gdzie chcą, jak chcą i kiedy chcą. W kosmosie jest to trudniejsze, gdyż trzeba uzyskać najpierw kody dostępu aby przejść dalej po skarby a upływ czasu sprawia że powrót "do domu" (czyli do kapsuły ratunkowej) jest co do zasady trudniejszy. Nie jest to jednak jakiś skokowy wzrost trudności, natomiast trzeba pokombinować (lecieć na pałę się nie da).
Czyli z nowymi graczami lub z osobami, które miały styczność tylko z catanem/splendorem lepiej grać w podstawowego brzdęka.

A która lepsza w dwie osoby?
Ostatnio zmieniony 26 lut 2020, 01:54 przez kesivle, łącznie zmieniany 1 raz.
autopaga
Posty: 1438
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Brzdęk czy Brzdęk w Kosmosie?

Post autor: autopaga »

raczej bez zmian jeżeli chodzi o liczbę graczy. Moja 9 letnia córka, praktycznie zagrała z tlumaczeniem praktycznie w trakcie gry, prosta jest do wprowadzenia, bo gra jako prosty deck building nie daje super dużo decyzji, zasadniczo gdzie idziesz i co kupujesz.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4566
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2144 times

Re: Brzdęk czy Brzdęk w Kosmosie?

Post autor: PytonZCatanu »

kesivle pisze: 25 lut 2020, 22:21 Witam, chcę kupić jeden z brzdęków i nie wiem który jest lepszy ani czym się różnią od siebie, oczywiście mechanicznie.
Jeśli ktoś jest na forum kto grał w obie i może je jakoś do siebie porównać to z chęcią posłucham opinii.
Próbowałem szukać w szukajce na forum, ale niczego nie znalazłem.
Z góry dzięki za odpowiedzi :)
Odpowiedź jest banalnie prosta:

1. Mechanicznie: Brzdęk w Kosmosie to bardziej gejmerska wersja Brzdęka. Jeśli grasz z ogranymi ludźmi, będzie ciekawszy. Jeśli grasz w niedziele z babcią, weź zwykłego.
2. Klimatycznie: Brzdęk w Komosie jest wysadzany aluzjami do znanych mniej lub bardziej tworów popkultury z szeroko rozumianego SF, a zwykły to klimat ala Władca Pierścieni (ale bez aluzji do konkretnych dziel, a raczej ogólnie).

Musisz odpowiedzieć na te dwa pytania i wybrać to, co ci pasuje. :)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2029
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1508 times
Been thanked: 1155 times

Re: Brzdęk czy Brzdęk w Kosmosie?

Post autor: Bruno »

kesivle pisze: 26 lut 2020, 00:03 Czyli z nowymi graczami lub z osobami, które miały styczność tylko z catanem/splendorem lepiej grać w podstawowego brzdęka.
A która lepsza w dwie osoby?
Jak ktoś grał w Catana czy Splendor, to z Brzdękiem w Kosmosie poradzi sobie bez problemu. Nie demonizujmy, że to gra bardziej gejmerska. Zasadnicza mechanika (deck building) jest w obu wersjach identyczna, więc jeśli ktoś opanuje reguły podstawowej wersji, to poradzi sobie i z kosmiczną. Ta druga oferuje nieco większą paletę działań na planszy + umożliwia "set collection". To plus uniemożliwienie taktyki na "wpad-wypad" przemawia wg mnie na rzecz kosmosu.
A zatem, o ile nie jesteście maniakami klimatu fantasy, to bez wahania brałbym Brzdęk w Kosmosie.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
ODPOWIEDZ