Planszówka od 2 do 5os. Może coś w klimatach Wyspa Skye i Carcassone?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
modessef1
Posty: 6
Rejestracja: 10 lis 2016, 17:10

Planszówka od 2 do 5os. Może coś w klimatach Wyspa Skye i Carcassone?

Post autor: modessef1 »

Najczęściej gramy w 2 osoby, ale szukamy planszówki w którą przy okazji można pograć w więcej osób. Często nam się zdarza grać w 3 i 4 osoby. W tytule dałem do 5os, bo dobrze mieć zapas dla niespodziewanego gościa :) ale nie jest to warunek konieczny.
Nie szukamy śmiechowej gry imprezowej tylko takiej przy której trzeba chociaż trochę podumać :) z drugiej strony jednak dobrze by zasady nie były bardzo skomplikowane tak by dość sprawnie móc je wytłumaczyć innym graczom.
Mamy i lubimy:
-wyspa skye
-zamek
-small word
-dixit
-catan
-cluedo
-pociągi

Mamy i nie lubimy:
-7 cudów świata
-terraformacja marsa
-splendor
-gierki małżeńskie
-neuroshima hex
-5 sekund
-scrabble
-monopoly
-ego
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Planszówka od 2 do 5os. Może coś w klimatach Wyspa Skye i Carcassone?

Post autor: scarletmara »

Jakbyś tak z grubsza wymienił co lubicie a czego nie lubicie w wymienionych tytułach to byłoby chyba łatwiej coś podpowiedzieć bo na podstawie tego miszmaszu tytułów, który wymieniłeś to cięzko zgadnąć co Wam się podoba a co nie w grach.
modessef1
Posty: 6
Rejestracja: 10 lis 2016, 17:10

Re: Planszówka od 2 do 5os. Może coś w klimatach Wyspa Skye i Carcassone?

Post autor: modessef1 »

Słuszna uwaga, przy grach które lubimy będę pisał za co, a przy grach których nie lubimy postaram się napisać dlaczego.
Mamy i lubimy:
-wyspa skye: elementy negatywnej interakcji. Trzeba lekko planować w przód i patrzeć jakie pola przydadzą nam się w kolejnych rundach. Proste zasady
-zamek: tę grę głównie lubimy dlatego bo jest szybka łatwa i przyjemna. W zasadzie można ją wykreślić z tej listy, bo za mało w niej pomyślunku i negatywnej interakcji, więc nie chciałbym by propozycje były sugerowane tą grą.
-small word: duża negatywna interakcja, walki pomiędzy graczami. Proste zasady.
-dixit: trzeba wysilać szare komórki by dać nie za trudno oraz nie za łatwe hasło. Dodatkowo dumanie co autor miał na myśli.
-catan: tę grę najmniej lubię z zestawiania lubianych gier, bo w zasadzie opiera się jedynie na losowości. Niewiele tu dumania
-cluedo: mocno trzeba główkować czy ktoś blefuje pytając o coś. Dodatkowo też trzeba dobrze zadawać pytania. Losowość bardzo mała
-pociągi: chyba jestem jedynym z towarzystwa, który bardzo lubi tę grę :) elementy pozytywnej i negatywnej interakcji, troszkę trzeba kombinować, a jednak gra się łatwo i przyjemnie
-Mr. Jack: zapomniałem jeszcze o tym tytule. Prosta gra w której trzeba troszkę podumać.

Mamy i nie lubimy:
-7 cudów świata: nie pamiętam, graliśmy tylko we 2os i jakoś nie zaiskrzyło
-terraformacja marsa- pograliśmy w to kilka długich wieczorów. Było fajnie i przyjemnie, ale więcej do niej nie wróciliśmy. Nie była porywająca i chyba za długo się w nią grało. Chociaż chciałbym mieć jakiś tytuł w który można dłużej pograć, ale też chciałbym by przy tym wymagał ciągłego kombinowania i interakcji między graczami
-splendor: nie wiem do czego tu się przyczepić, po prostu mnie nudzi.
-gierki małżeńskie: typowo imprezowo zakrapiana gra. Raczej dla śmiechu niż dla dumania. Im więcej w to grasz tym mniej fanu, bo znasz odpowiedzi
-neuroshima hex: nie pamiętam szczerze mówiąc. Zagraliśmy w to raz we 2os i nawet nie dokończyliśmy rozgrywki. Chyba zwyczajnie nie nasz klimat
-5 sekund: typowo imprezowo zakrapiana gra. Raczej dla śmiechu niż dla dumania. Im więcej w to grasz tym mniej fanu, bo znasz odpowiedzi
-scrabble: dyslektyk :)
-monopoly: przeogromna losowość.
-ego: typowo imprezowo zakrapiana gra. Raczej dla śmiechu niż dla dumania. Im więcej w to grasz tym mniej fanu, bo znasz odpowiedzi

Reasumując chyba lubię gry z negatywną interakcją oraz takie gdzie trzeba troszkę podumać. Całość opakowana prostymi zasadami :)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4750
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1257 times
Been thanked: 1469 times

Re: Planszówka od 2 do 5os. Może coś w klimatach Wyspa Skye i Carcassone?

Post autor: Mr_Fisq »

Zaproponowałbym 5 klanów, ale widzę że nakład się skończył i ceny poszły konkretnie do góry...

Brzdęk? Stosunkowo prosty, emocjonujący, z elementami negatywnej interakcji (głównie pośredniej), ale nie wiem czy nie za bardzo losowy.
Sprzedam: Dochodzi: Necromunda. Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Planszówka od 2 do 5os. Może coś w klimatach Wyspa Skye i Carcassone?

Post autor: scarletmara »

OKI to ja bym mogła nieśmiało zaproponować tak:

Pory Roku: gra dynamiczna, a miarę łatwe zasady, negatywna interakcja jest (w wariancie dla początkujacych mniejsza karty 1-30, w wariancie zaawansowanym większa karty 30 w górę), losowośc jest ale moim zdaniem do ujarzmienia i pokombinowac troszkę tez trzeba żeby sobie fajne komba z kart poukładać.

KAcper Ryx i król żebraków - tutaj losowośc jest spora i niezupełnie do ujarzmienia ale jest fajna negatywna interakcja i gra sie nie dłuzy jest dosc dynamiczna, a czy do pomóżdżenia ? hmmm... ciezko mi ocenić bo dla mnie jest prosta i dużo myślenia nie wymaga a juz dla mojego lubego jest mózgożerna w sam raz. Poza tym grałam tylko w wariant dwuosobowy, który sporo sie różni od wariantu na wiecej osób. Ale jest od 2 do 5 graczy więc to na plus.

Blood Rage - coś dłuższego ale nie nudnego, z fajną negatywna interakcją i dużym polem do pokombinowania + sliczna oprawa graficzna. Podstawka jest dla 2-4 graczy ale można dokupić rozszerzenia dla 5tego gracza

w nawiązaniu do tego co ci podchodzi w Dixit: Tajniacy lub Decrypto, decrypto chyba bardziej pasuje do definicji "trzeba wysilać szare komórki by dać nie za trudno oraz nie za łatwe hasło. Dodatkowo dumanie co autor miał na myśli." ale to gra dla 4 osób a nie dla 2, w Tajniaków jest wersja dla dwojga i są wersje dla 4+, ja miałam Tajniacy duet i Tajniacy obrazki i dzieki temu mogłam sobie je dowolnie miksować i grać zarówno we dwie jak i w więcej osób i na skojarzenia słowne i na obrazkowe i na pół na pół. Wadą Tajniaków (w Decrypto w sumie tak samo) jest to że się przy tej grze nie rozmawia, przy Dixicie nie ma problemu można sobie pogadać w miedzy czasie pozgadywac na głos co kto ma na mysli itd. W tajniakach jest CICHO jak makiem zasiał, bo conajwyżej osoba zgadująca może mówić sama do siebie :lol:

Ma razie tyle mi przychodzi do głowy.
Ostatnio zmieniony 12 cze 2020, 15:38 przez scarletmara, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1034
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 437 times

Re: Planszówka od 2 do 5os. Może coś w klimatach Wyspa Skye i Carcassone?

Post autor: karmazynowy »

Może jakiś lżejszy i szybszy worker placement: Viticulture EE, Architekci Zachodniego Królestwa, Klany Kaledonii lub Ganges (teraz w promocji, są kafelki, które chyba lubicie).
Jak lubicie dynamiczą rozgrywkę, troszkę blefu, area control to świetnie sprawdza się lekka Misja Czerwona Planeta.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4750
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1257 times
Been thanked: 1469 times

Re: Planszówka od 2 do 5os. Może coś w klimatach Wyspa Skye i Carcassone?

Post autor: Mr_Fisq »

scarletmara pisze: 12 cze 2020, 15:32 Blood Rage - coś dłuższego ale nie nudnego, z fajną negatywna interakcją i dużym polem do pokombinowania + sliczna oprawa graficzna. Podstawka jest dla 2-4 graczy ale można dokupić rozszerzenia dla 5tego gracza
A nie jest tak, że Blood Rage słabo sprawdza się na dwie osoby? (Patrząc chociażby na BGG)
Sprzedam: Dochodzi: Necromunda. Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Planszówka od 2 do 5os. Może coś w klimatach Wyspa Skye i Carcassone?

Post autor: scarletmara »

Ja grałam w Blood Rage i na 2 i na 3 i na 4 i jakichś spektakularnych róznic nie widzę. Owszem na 2 osoby odpada dużo fajnych kart i potworków, które wogóle nie biorą udziału w grze, więc siła rzeczy tak fajnych komb sie ułozyć nie da, walki tez będą mniej spektakularne (co 2 graczy i ich potencjalnie 2-8 figurek to nie czterech ze swoimi 4-16 albo i więcej) ale sedno gry moim zdanie jest zachowane. Do tego róznica w czasie rozgrywki jest znacząca, na dwie osoby można usiąść wieczorkiem po pracy bez problemu i zamknać sie w godzince góra półtorej. Na 3,4 potrzeba już jednak sporo czasu, przynajmniej nam zawsze długo schodzi taka partia bo zdecydowanie powyżej 2h.
Awatar użytkownika
rebuzus
Posty: 138
Rejestracja: 31 sie 2014, 12:02
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 11 times
Been thanked: 21 times

Re: Planszówka od 2 do 5os. Może coś w klimatach Wyspa Skye i Carcassone?

Post autor: rebuzus »

Patrząc na to co macie i lubicie celowałbym w rodzinne lekkie, ale nie za lekkie tytuły, np. Wybuchowa Mieszanka, Takenoko, Domek (tu trochę gorzej na 2 graczy), Seikatsu, Azul, Osadnicy: Narodziny Imperium.

Edit: teraz zwróciłem uwagę, że wymóg to 5 osób - z powyższych chyba tylko Domek z dodatkiem spełni to wymaganie.
W takim razie poleciłbym może Ewolucję (do 6 osób), Winnicę i rodzime K2
Ostatnio zmieniony 12 cze 2020, 17:23 przez rebuzus, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam na kanał Po prostu planszówki - Twoje pięć minut z grami planszowymi
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Planszówka od 2 do 5os. Może coś w klimatach Wyspa Skye i Carcassone?

Post autor: Kin@a »

Aż do pięciu osób. Gdyby do 4 to bym poleciła Agricole (z dodatkiem można grać nawet w 6 osób, ale nie wiadomo kiedy ukaże się dodatek :wink: ).
modessef1
Posty: 6
Rejestracja: 10 lis 2016, 17:10

Re: Planszówka od 2 do 5os. Może coś w klimatach Wyspa Skye i Carcassone?

Post autor: modessef1 »

Kin@a pisze: 12 cze 2020, 17:15 Aż do pięciu osób. Gdyby do 4 to bym poleciła
Napisałem, że piąta osoba to nie jest warunek konieczny, więc spokojnie możecie polecać coś do 4os :)
modessef1
Posty: 6
Rejestracja: 10 lis 2016, 17:10

Re: Planszówka od 2 do 5os. Może coś w klimatach Wyspa Skye i Carcassone?

Post autor: modessef1 »

rebuzus pisze: 12 cze 2020, 17:14 Edit: teraz zwróciłem uwagę, że wymóg to 5 osób
Tak jak wyżej pisałem wymóg do 4, a piąta to dobrze by było mieć zapas, ale to czysta fanaberia ;)
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Planszówka od 2 do 5os. Może coś w klimatach Wyspa Skye i Carcassone?

Post autor: Kin@a »

modessef1 pisze: 12 cze 2020, 18:08
Napisałem, że piąta osoba to nie jest warunek konieczny, więc spokojnie możecie polecać coś do 4os :)
Jak tak, to weź Agri, dodatek wyjdzie na pewno, to kultowa gra i aż żal nie mieć w kolekcji.

Polecam jeszcze Puerto Rico, ten klasyk jest akurat na 5 osób.
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Planszówka od 2 do 5os. Może coś w klimatach Wyspa Skye i Carcassone?

Post autor: Piaskoryb »

Może Concordia, w miarę tania, fajnie się gra w 2,3,4 i 5 osób. Ładnie wydana gra, czysto strategiczna bez ani grama losowości. Kolorowe mapy imperium rzymskiego w tym oryginalne nazewnictwo. Przyjemna interakcja między graczami i proste zasady (2 strony bodajże a4). W swojej turze możemy wykonać tylko jeden ruch(zagranie karty które wszyscy na starcie mają takie same) a i tak wiele razy doznacie paraliżu decyzyjnego i zmusicie zwoje do pracy :) Oprócze tego dostępne są dodatkowe mapki i rozszerzenie. Bardzo fajna gra i jedna ze starszych w naszej kolekcji a wciąż dobrze się trzyma ;)
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Planszówka od 2 do 5os. Może coś w klimatach Wyspa Skye i Carcassone?

Post autor: scarletmara »

jeszcze dwa typy od mnie:
Tajemnicze Domostwo - ma coś z Dixita i coś z Cluedo może Ci podpasować
w nawiazaniu do Mr Jack jest kilka trochę bardziej zaawansowanych i dłuższych czasowo tytułów w ten deseń, których zaletą jest, że mogą w nie grać wiecej niż 2 osoby: Scotland Yard, Ostatni piątek, Tajemnice Whitehall ewentualnie już sporo dłuższe Listy z Whitechapel - te tytuły to raczej na zasadzie albo albo bo mechanika w nich jest zbudowana na tej samej zasadzie tylko jedne sa nieco prostsze inne bardziej zamotane.
modessef1
Posty: 6
Rejestracja: 10 lis 2016, 17:10

Re: Planszówka od 2 do 5os. Może coś w klimatach Wyspa Skye i Carcassone?

Post autor: modessef1 »

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Padło tu sporo fajnych tytułów. Jutro pewnie złożę zamówienie, a jak paczka dojdzie i uda się rozegrać partyjkę to podzielę się wrażeniami
Asurmar
Posty: 325
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 118 times
Been thanked: 175 times

Re: Planszówka od 2 do 5os. Może coś w klimatach Wyspa Skye i Carcassone?

Post autor: Asurmar »

Ja mogę wam polecić kilka fajnych gier kafelkowych:
- Kingdomino
- Chatka z piernika
- Queendomino
- Park niedźwiedzi

Jeśli podoba się wam „Wyspa Skye” to te też podejdą.
Eberhard
Posty: 32
Rejestracja: 16 sty 2012, 18:02
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Planszówka od 2 do 5os. Może coś w klimatach Wyspa Skye i Carcassone?

Post autor: Eberhard »

Little Town. Jestem dopiero po dwóch rozgrywkach (2 i 3 osoby) ale wrażenia bardzo pozytywne. Zasady proste ale jest troche kombinowania i interakcji. Gra do 4 graczy.
patka3000
Posty: 108
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Planszówka od 2 do 5os. Może coś w klimatach Wyspa Skye i Carcassone?

Post autor: patka3000 »

Ja również polecam Little Town, nawet wymagający bardzo synuś zaintrygowany:). Ta gra ma w sobie wszystko, mi się kojarzy z Carcassone, Osadnicy z Catanu i Agrikola. Tylko trwa znacznie szybciej i przyjemniej niż wymienione. Do tego zajmuje mało miejsca więc na lato i wyjazdy w sam raz. Dodam, że interakcja jest myślenie i kombinowanie też.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4567
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1703 times
Been thanked: 2145 times

Re: Planszówka od 2 do 5os. Może coś w klimatach Wyspa Skye i Carcassone?

Post autor: PytonZCatanu »

Nie grałem, ale może Ilos? Widziałem gameplaye i to trochę taki Catan wymięszany z Carcasonne :)

Duża gra ekonomiczna z eksploracją nowych kafelków to np. Archipelago :)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Planszówka od 2 do 5os. Może coś w klimatach Wyspa Skye i Carcassone?

Post autor: Gizmoo »

PytonZCatanu pisze: 22 lip 2020, 12:43 Nie grałem, ale może Ilos? Widziałem gameplaye i to trochę taki Catan wymięszany z Carcasonne :)
Ani Catan, ani Carcassonne, bo obok jednego i drugiego to nie stało. Kompletnie inna mechanika. Ale gra jest dobra, piękna, przystępna, jest trochę interakcji (w tym negatywnej) i bardzo dobrze się skaluje. No i jest do pięciu graczy. To dobry gateway i jeżeli szukasz czegoś w co szybko można wdrożyć nowych graczy i sprawnie wytłumaczyć zasady, to będzie jak znalazł. Polecam w każdym razie.

Z lżejszych tytułów polecę Epokę Kamienia. To jest klasyk, do którego zawsze fajnie się wraca. W ogranym gronie interakcja i blokowanie jest bardzo satysfakcjonujące. A jeżeli lubicie naprawdę złośliwą negatywną interakcję i psucie planów przeciwników, to ewidentnie potrzeba wam The Godfather Imperium Corleone, albo Survive: Escape from Atlantis. Ale... Te dwie ostatnie gry nie działają na dwóch graczy. ;)
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Planszówka od 2 do 5os. Może coś w klimatach Wyspa Skye i Carcassone?

Post autor: vegathedog »

PytonZCatanu pisze: 22 lip 2020, 12:43 Nie grałem, ale może Ilos? Widziałem gameplaye i to trochę taki Catan wymięszany z Carcasonne :)
Ilos jest spoko. Szybka, prosta, niebanalna gra rodzinna. Proste zasady, ale trzeba pogłówkować, żeby wykręcić dobry wynik.

Polecam jednak mocno Keyflower. Zdecydowanie bardziej zaawansowana. Z fajnym mechanizmem licytacji, mocną negatywną interakcją, ale nie wprost i wieloma drogami do zwycięstwa. Nieskończona regrywalność. Skaluje się świetnie w każdej liczbie. W godzinkę można się zmieścić, a rozgrywka jest bardzo soczysta i nie trzeba grać kolejny raz, bo doświadczenie jest takie, jakby grało się w bardzo dużą grę.Chyba moje ulubione euro.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1604
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 551 times

Re: Planszówka od 2 do 5os. Może coś w klimatach Wyspa Skye i Carcassone?

Post autor: eveni »

Ja polecam Takenoko i Festiwal lampionów.
Nie ma dużo zasad, ale trochę pogłówkować trzeba i są ładnie wydane (zwłaszcza Takenoko).
ODPOWIEDZ