Waterloo

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Waterloo

Post autor: melee »

Na stronie Warfroga ukazały się zasady i mapa do Waterloo, najnowszej 2-osobowej gry "wojennej" Martina Wallace'a. Co ciekawe, spodziewałem się jakiejś hybrydo-eurogry, raczej nastawiającej się na jakieś dziwne mechanizmy, tymczasem pierwsze spojrzenie na zasady (nie miałem jeszcze czasu przeczytać) wydaje się wskazywać naprawdę na grę wojenną :)

Zasady w PDF:
http://www.warfroggames.com/images/wate ... s_vis7.pdf

Mapa w beznadziejnej jakości:
http://www.warfroggames.com/Waterloomap.html
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Waterloo

Post autor: melee »

Gorzej już z zakupami, poprzednie gry z serii kosztowały mnie z transportem jakieś 130 zł. Teraz cena to 45 euro, czyli 206 zł. Gdyby zamówić pakiet 4 gier, to jedna kosztuje 40 euro, czyli jakieś 186 zł. Taniej raczej nie będzie, euro musiałoby spaść znacznie, na co pewnie nie ma co liczyć w najbliższym czasie. Stopień zainteresowania 4 najbliższymi grami oceniam tak:

1. Last train to Wensleydale
2. Automobile
3. Waterloo
4. God's Playground

Gdyby ktoś był zainteresowany grą nr 4, ew. 3 i 4 to może razem się jakoś dogadamy co do zakupu pakietu :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Waterloo

Post autor: Andy »

Sądząc z wyglądu planszy i figurek (wyłącznie), szykuje się nam napoleońskie Carcassonne. ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Waterloo

Post autor: melee »

Całkiem niezły pomysł Andy, generałowie spotykają się przed bitwą i układają teren walk z klocków 8)
a jeszcze lepiej - powinni zagrać w grę planszową i ustalić wynik bitwy
niewiast tyle łez ronić musiałoby nie ;)

a tak na serio to pomyślałem, że dłużej ode mnie spojrzałeś w instrukcję, zerknąłem więc ponownie i dalej wygląda mi to na grę wojenną :wink:
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Waterloo

Post autor: Geko »

Reguły zaczynają się od ciekawego oświadczenia:

This is by far the most complicated rule book that I have had to write,
even more involved than ‘Brass’. I apologise now for any minor errors
or unusual situations that are not covered.


:mrgreen:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Waterloo

Post autor: melee »

sprytnie, nie można mieć później pretensji
ale Martin chyba nie powinien pisać instrukcji do swoich gier
a sądząc po After the Flood i niektórych wypowiedziach różnych osób nie powinien też w nie grać :roll:
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Waterloo

Post autor: Andy »

melee pisze:a tak na serio to pomyślałem, że dłużej ode mnie spojrzałeś w instrukcję, zerknąłem więc ponownie i dalej wygląda mi to na grę wojenną :wink:
Wczoraj trochę czytałem, choć nie wiem czy dłużej od Ciebie. ;) Dlatego podkreśliłem, że skojarzenia z Carcassonne są uprawnione wyłącznie na poziomie wyglądu gry. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Waterloo

Post autor: MsbS »

melee pisze:Całkiem niezły pomysł Andy, generałowie spotykają się przed bitwą i układają teren walk z klocków 8)
[...]
Rozwijając taki pomysł na planszówkę. Jest rok dwa tysiące któryśtam (albo i czterdzieści tysięcy któryśtam). Dowódcy zawsze przed głównym natarciem wysyłają rzesze robotów terraformingowych, które kształtują teren wedle potrzeb. W strategicznie istotnych punktach zrzucają desant (w postaci futurystycznych drewnianych meeplów). Jednocześnie rozwój taktyki oraz komputerów pozwolił w oparciu o rozmieszczenie sił oraz ukształtowanie terenu przewidzieć wynik starcia (dla każdego oddziału obliczana jest jego punktowa "wartość strategiczna"). I w ten sposób przenieśliśmy Carcassonne w odległą przyszłość. Teraz tylko potrzeba meepli w kształcie robotów, kafelków z terenem postapokaliptycznym, i gotowe!
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Waterloo

Post autor: melee »

"I was not willing to increase the size of the rulebook to what I felt was really appropriate for the game, so I am sorry that this is going to be harder that it really should have to be"

8)

A tu pierwszy review/preview:
http://www.boardgamegeek.com/thread/377366
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Waterloo

Post autor: clown »

Obserwuję prace Wallace'a nad Waterloo od jakiegoś czasu i jestem bardzo ciekaw jaki będzie efekt. Grę zamówiłem, więc mam nadzieję, że w kwietniu będę mógł z nią poobcować. Lektura instrukcji oraz zdjęcia na BGG pozwala mi mieć nadzieję, że będzie to produkt z nowatorskimi rozwiązaniami, grywalny i ładnie wydany (Carcassone nie widziałem :P). Co jeszcze mi się nasunęło na myśl, to to, że jest to gra, do której będzie mógł zasiąść (i dobrze się bawić) zarówno ortodoksyjny eurogracz, jak i wytrawny wargamer oraz cała rzesza tzw. eurowargamerów.
Co do formy instrukcji i porównaniu jej z Brassem, nie wypowiadam się, bo w Brassa przyjemności (lub też nieprzyjemności :)) grać nie miałem, aczkolwiek rzeczywiście zastanawiajace są informacje od autora o możliwych nietypowych sytuacjach, których instrukcja może nie przewidywać, niemniej bez grania niemożliwa będzie weryfikacja zasad gry i sposobu ich wyrażenia.
Liczę bardzo mocno na to, że Waterloo Wallace'owe pozwoli mi wyleczyć się z waterloowskiej traumy po obcowaniu z takimi gniotami jak Waterloo Dragona, które można było jedynie rozłożyć, pomądrzyć się na temat szans i ewentualnej taktyki obu stron, a potem kulturalnie złożyć i odstawić na półkę, lub Waterloo z Phalanx Games, które było grą o wszystkim, ale najmniej o Waterloo.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Waterloo

Post autor: melee »

lepiej wytnij, ja wciąż jetem zainteresowany zakupem z kimś serii Wafroga, tylko ktoś musiałby chcieć właśnie Waterloo ;)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Waterloo

Post autor: Geko »

Chociaż w BGG nie masz takiej kategorii jak eurowargame, takie określenie istnieje i stanowi właśnie zlepek eurogry i gry wojennej. Abstrahując od tego, że wszelkie podziały mają charakter sztuczny (ale jak najbardziej potrzebny), dla mnie jest to określenie stworzone na siłę.
Ale nie sposób zaprzeczyć, że mimo tego pomaga dowiedzieć się wstępnie czegoś o grze. Jak ktoś mi napisze, że gra jest solidną pozycją wojenną, to raczej nie zagram. Jak, że dobrym połączeniem euro i wojennej, to już mi się wstępne zainteresowanie włącza. A Waterloo mi na taki mix (z przewagą gry wojennej) wygląda i stąd wstępnie jestem ciekawy. Choć może to tylko mylne wrażenie/skojarzenie, które zweryfikuje życie :P
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Waterloo

Post autor: clown »

Pozostanę przy stwierdzeniu, że Waterloo jest jednak grą wojenną, co zresztą potwierdza sam jej autor. Ale jest to oczywiście kwestia przyjętych kryteriów i nie wątpię, że Twoje kryterium uznania Waterloo za mix gry wojennej i eurogry ma swoją rację bytu i wynika z Twojego punktu widzenia. A punkty widzenia jak wiadomo mogą się różnić :wink:
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Waterloo

Post autor: jax »

clown pisze:
A Shogun akurat ma mocne cechy eurogry i elementy gry wojennej. Czemu niby eurogra nie może mieć elementów wojennych? Tak jakby napisać, że kryminał nie może mieć elementów komediowych.
Ale pozostanie kryminałem, a nie krymikomedią prawda ? :D
Jak dla mnie zarówno Szoguna jak i SoE można wrzucić do jednego worka z grami wojennymi.
Hehe, ciekawe gdzie bys wrzucil Imperial albo After the Flood (gdzie sa wojny, ale jest tez duza strefa euro). Tu juz nie tak latwo klasyfikowac jak przy Sz czy SoE.


A Waterloo nie wyglada mi specjalnie na gre wojenna z elementami euro. To raczej gra wojenna 'light'.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Waterloo

Post autor: clown »

Hehe, ciekawe gdzie bys wrzucil Imperial albo After the Flood (gdzie sa wojny, ale jest tez duza strefa euro). Tu juz nie tak latwo klasyfikowac jak przy Sz czy SoE.
Oczywiście masz rację :) nie wszystkie gry tak łatwo zakwalifikować. W After the Flood mam nadzieję niedługo zagrać, w Imperiala także, ale tego ostatniego żaden ze znajomych niestety nie posiada. Wtedy moze pokuszę się o zakwalifikowanie tych tytułów. Podejrzewam, że takich przykładów gier "z pogranicza gatunków" byłoby całkiem sporo.
A Waterloo nie wyglada mi specjalnie na gre wojenna z elementami euro. To raczej gra wojenna 'light'.
I takie określenie wydaje mi się najtrafniejsze - light wargame :wink:
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Waterloo

Post autor: Geko »

clown pisze:
A Waterloo nie wyglada mi specjalnie na gre wojenna z elementami euro. To raczej gra wojenna 'light'.
I takie określenie wydaje mi się najtrafniejsze - light wargame :wink:
OK, pewnie macie rację. Lekka gra wojenna. Czyli kolejny sztuczny podział. Jak widać, podziały się przydają w opisywaniu gier :P
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Waterloo

Post autor: melee »

[url]http://www.boardgamegeek.com/image/466423?size=original[/url]
śmiesznie to wygląda ;)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Waterloo

Post autor: jax »

melee pisze:http://www.boardgamegeek.com/image/466423?size=original
śmiesznie to wygląda ;)
tak smiesznie ze az groznie
ten obrazek bynajmniej nie zachecil mnie do zakupu, raczej utwierdzil w przekonaniu zeby od gry trzymac sie jak najdalej
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Waterloo

Post autor: clown »

Panowie marudzicie - toż to najprawdziwsze Waterloo 3D
Obejrzane zdjęcia utwierdziły mnie w przekonaniu, żeby trzymać się tej gry jak najbliżej :P
Reszta niech gra w Agricolę :P
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Waterloo

Post autor: jax »

clown pisze:Obejrzane zdjęcia utwierdziły mnie w przekonaniu, żeby trzymać się tej gry jak najbliżej :P
Reszta niech gra w Agricolę :P
Ja tam zamierzam trzymac sie jak najblizej i Agricoli i Fields of Fire :)
A dziwacznym hybrydom i mutantom (a la Manouevre) mowie NIE. :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Waterloo

Post autor: westwood »

jax pisze:tak smiesznie ze az groznie
ten obrazek bynajmniej nie zachecil mnie do zakupu, raczej utwierdzil w przekonaniu zeby od gry trzymac sie jak najdalej
Mnie to też jakoś odrzuciło :?
jax pisze:A dziwacznym hybrydom i mutantom (a la Manouevre) mowie NIE. :)
A tu się nie zgodzę - Manouevre to znakomita gra 8)
BEF Hero
Posty: 58
Rejestracja: 04 cze 2004, 12:14
Lokalizacja: Piotrkow Trybunalski
Has thanked: 2 times

Re: Waterloo

Post autor: BEF Hero »

Kurcze, niebieskie owieczki walczą z czerwonymi krówkami, którym pomagają zielone kucyki...
Sam nie wiem, ale to w końcu WATERLOO !!!
Co robić ???
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Waterloo

Post autor: Geko »

BEF Hero pisze:Kurcze, niebieskie owieczki walczą z czerwonymi krówkami, którym pomagają zielone kucyki...
Sam nie wiem, ale to w końcu WATERLOO !!!
Co robić ???
Zagrać w Agricolę :P

A co do zdjęcia, to uważam, że przedstawia, jak w tę grę nie należy grać. Układanie drewnianych ludzików (czyli walczących oddziałów - jak kto woli) na stojąco w takiej grze to jakieś nieporozumienie. To nie Battlelore. Ludziki powinny leżeć na pleckach niczym rolnicy w Carcassonne i wszystko powinno być wtedy dużo bardziej przejrzyste.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Waterloo

Post autor: clown »

Ja tam zamierzam trzymac sie jak najblizej i Agricoli i Fields of Fire :)
Oto prawdziwy człowiek Renesansu Planszówkowego :)
A co do zdjęcia, to uważam, że przedstawia, jak w tę grę nie należy grać. Układanie drewnianych ludzików (czyli walczących oddziałów - jak kto woli) na stojąco w takiej grze to jakieś nieporozumienie. To nie Battlelore. Ludziki powinny leżeć na pleckach niczym rolnicy w Carcassonne i wszystko powinno być wtedy dużo bardziej przejrzyste.
Też zacząłem zastanawiać się nad przejrzystością oraz nad pojemnością obszarów. Limit to trzy oddziały (bez kar za zmasowanie jednostek na polu), ale w trakcie może na takim obszarze znaleźć się tych oddziałów więcej. Dochodzą kostki z ilością "hitów" itp. Zasialiście we mnie pierwsze ziarno wątpliwości. Mam nadzieję, że zostanie wyplenione :P
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Waterloo

Post autor: Geko »

Clown, ale jako rasowego gracza wojennego nie powinno Cię przecież przerażać układanie oddziałów w stosy :mrgreen:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
ODPOWIEDZ