Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Mark442
Posty: 90
Rejestracja: 25 wrz 2019, 11:11
Has thanked: 249 times
Been thanked: 64 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Mark442 »

Gambit pisze: 12 gru 2023, 16:07
Mark442 pisze: 12 gru 2023, 15:23 Największe spadki wśród tych drugich notują w 2023 roku: Gambit TV (zmiana formatu i treści, po tylu latach z żalem to stwierdzam!!)
To mnie zdziwiło, bo nie zmieniłem formatu od wielu, wielu lat. Zatem nie bardzo wiem o co chodzi. No chyba, że o to, że przestałem brać gry od wydawców i recenzuję to na co mam ochotę.
Strzał w dziesiątkę !! Nie czuję gier po samej prezentacji i krótkim omówieniu, gier których nie można ograć, a w najgorszym przypadku obejrzeć gameplay`u. Przykro mi, ale ten format, a może prezentowane gry do mnie nie trafiają. Ppodkreślam, to moje indywidualne i subiektywne podejście do tematu...
Powtórzę stwierdzenie z jednego z konwentów i jednego z YT-berów: "Ile można mówić o grach planszowych?" i przenieść może na swój grunt: "Ile można słuchać o grach planszowych?". Ja wolę jednak grać !!
Mark
___________________________
Patchwork to nie moja bajka !!
Awatar użytkownika
Mark442
Posty: 90
Rejestracja: 25 wrz 2019, 11:11
Has thanked: 249 times
Been thanked: 64 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Mark442 »

samuraj1369 pisze: 12 gru 2023, 15:38
Mark442 pisze: 12 gru 2023, 15:23 Tiaaa...[...]
Można Ci piwo postawić?
Chętnie, na jakimkolwiek konwencie w kraju ! Zaproszenie przyjęte :wink:
Mark
___________________________
Patchwork to nie moja bajka !!
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

Mark442 pisze: 12 gru 2023, 17:01
Gambit pisze: 12 gru 2023, 16:07
Mark442 pisze: 12 gru 2023, 15:23 Największe spadki wśród tych drugich notują w 2023 roku: Gambit TV (zmiana formatu i treści, po tylu latach z żalem to stwierdzam!!)
To mnie zdziwiło, bo nie zmieniłem formatu od wielu, wielu lat. Zatem nie bardzo wiem o co chodzi. No chyba, że o to, że przestałem brać gry od wydawców i recenzuję to na co mam ochotę.
Strzał w dziesiątkę !! Nie czuję gier po samej prezentacji i krótkim omówieniu, gier których nie można ograć, a w najgorszym przypadku obejrzeć gameplay`u. Przykro mi, ale ten format, a może prezentowane gry do mnie nie trafiają. Ppodkreślam, to moje indywidualne i subiektywne podejście do tematu...
Powtórzę stwierdzenie z jednego z konwentów i jednego z YT-berów: "Ile można mówić o grach planszowych?" i przenieść może na swój grunt: "Ile można słuchać o grach planszowych?". Ja wolę jednak grać !!
Wybacz, że podrążę temat, ale chcę się upewnić. W pierwszym poście napisałeś, że notuję spadek, podając w nawiasie "zmiana formatu i treści" co ja odebrałem, jako powód spadku Twojego zainteresowania moimi materiałami. Formatu recenzji nie zmieniłem od lat, więc małe zdziwienie. Treść - czyli to jakie gry wybieram do pokazywania, już jak rozumiem może mieć wpływ, bo narzekania na moje odejście od mainstreamu już widziałem.
Ale teraz Twój drugi post zmienia zupełnie moje rozumienie tego tematu. Wybacz, że tak to ujmę, ale wychodzi na to, że to nie ja, tylko Ty. Znaczy głównie chodzi o to, że wolałbyś sam zagrać, albo obejrzeć pełną rozgrywkę, niż moje przedstawienie zasad po łebkach i długie marudzenie. Innymi słowy, to nie ja robię coś "źle", tylko Twoje potrzeby ewoluują i zaczynasz szukać czegoś innego. I to jak najbardziej jest zrozumiałe. To tak jak moja "ewolucja" w rozumieniu gier, czy przesunięcie zainteresowania w stronę ciężkich euro (cchoć bez porzucenia zupełnie lekkich gier, czy przygodówek - choć tu wolę RPG) :)
Awatar użytkownika
Mark442
Posty: 90
Rejestracja: 25 wrz 2019, 11:11
Has thanked: 249 times
Been thanked: 64 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Mark442 »

Gambit pisze: 12 gru 2023, 17:11
Mark442 pisze: 12 gru 2023, 17:01
Gambit pisze: 12 gru 2023, 16:07

To mnie zdziwiło, bo nie zmieniłem formatu od wielu, wielu lat. Zatem nie bardzo wiem o co chodzi. No chyba, że o to, że przestałem brać gry od wydawców i recenzuję to na co mam ochotę.
Strzał w dziesiątkę !! Nie czuję gier po samej prezentacji i krótkim omówieniu, gier których nie można ograć, a w najgorszym przypadku obejrzeć gameplay`u. Przykro mi, ale ten format, a może prezentowane gry do mnie nie trafiają. Ppodkreślam, to moje indywidualne i subiektywne podejście do tematu...
Powtórzę stwierdzenie z jednego z konwentów i jednego z YT-berów: "Ile można mówić o grach planszowych?" i przenieść może na swój grunt: "Ile można słuchać o grach planszowych?". Ja wolę jednak grać !!
Wybacz, że podrążę temat, ale chcę się upewnić. W pierwszym poście napisałeś, że notuję spadek, podając w nawiasie "zmiana formatu i treści" co ja odebrałem, jako powód spadku Twojego zainteresowania moimi materiałami. Formatu recenzji nie zmieniłem od lat, więc małe zdziwienie. Treść - czyli to jakie gry wybieram do pokazywania, już jak rozumiem może mieć wpływ, bo narzekania na moje odejście od mainstreamu już widziałem.
Ale teraz Twój drugi post zmienia zupełnie moje rozumienie tego tematu. Wybacz, że tak to ujmę, ale wychodzi na to, że to nie ja, tylko Ty. Znaczy głównie chodzi o to, że wolałbyś sam zagrać, albo obejrzeć pełną rozgrywkę, niż moje przedstawienie zasad po łebkach i długie marudzenie. Innymi słowy, to nie ja robię coś "źle", tylko Twoje potrzeby ewoluują i zaczynasz szukać czegoś innego. I to jak najbardziej jest zrozumiałe. To tak jak moja "ewolucja" w rozumieniu gier, czy przesunięcie zainteresowania w stronę ciężkich euro (cchoć bez porzucenia zupełnie lekkich gier, czy przygodówek - choć tu wolę RPG) :)

Cóż Tomku, Ty i ja ewoluujemy. To normalne zjawisko i nic na to nie poradzimy, ani Ty, ani ja. I zostawmy moje subiektywne postrzeganie polskiego YT, FB (nie znoszę Instagrama i Ticktoka, to też moje subiektywne podejście i nic na to nie poradzisz) tylko dla mnie. Godziny dyskusji i wymiana zdań nic w tym zakresie nie zmieni, poza jednym potwierdzam odejście od prostych, czy średnio ciężkich gier na rzecz bardziej skomplikowanych i cięższych oraz ewolucję (również i moją) w kierunku RPG... Ale to nie to miejsce na forum do dyskusji o grach RPG :)
Mark
___________________________
Patchwork to nie moja bajka !!
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

Mark442 pisze: 12 gru 2023, 17:24 I zostawmy moje subiektywne postrzeganie polskiego YT, FB (nie znoszę Instagrama i Ticktoka, to też moje subiektywne podejście i nic na to nie poradzisz) tylko dla mnie. Godziny dyskusji i wymiana zdań nic w tym zakresie nie zmieni, poza jednym potwierdzam odejście od prostych, czy średnio ciężkich gier na rzecz bardziej skomplikowanych i cięższych oraz ewolucję (również i moją) w kierunku RPG... Ale to nie to miejsce na forum do dyskusji o grach RPG :)
Nie miałem zamiaru zmieniać Twojego postrzegania polskiego YT i FB. Zainteresowało mnie po prostu Twoje stanowisko i chciałem się upewnić, że dobrze je zrozumiałem :)
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 974
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 683 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Bart Henry »

itsthisguyagain pisze: 12 gru 2023, 16:53 Kolega jak przyniósł Ziemię to był nahypowany waszą recenzją i min Twoją opinią. Po grze widać było po nim że jest srogo zawiedziony. Nic nie powiedział ale już Ziemii nie proponuje.
Moim zdaniem jest kilka możliwych powodów:
  1. Gra jest słaba, a Panda promuje słabe gry.
  2. Kolega tak bardzo zasugerował się opinią Pandy, że zapomniał, że kupuje grę sobie, a nie Pandzie.
  3. Kolega jest podatny na opinie - najpierw dał się przekonać Pandzie, że gra jest spoko, a potem Tobie, że jest słaba. Towarzystwo do gry ma niebagatelnie duży wpływ na to, jak postrzegamy grę.
  4. Koledze gra się podoba, ale nie proponuje jej już Tobie, bo nie chce grać z Tobą w gry, które Ci się nie podobają.
Pamiętajmy, że łatki typu "przeciętniak", czy "arcydzieło" to kwestia naszych odczuć, a inni mają prawo do swojego zdania. Jeżeli ktoś kupuje gry, bo ktoś w Internecie powiedział, że gra jest super, to znaczy, że albo (jeszcze) nie jest świadomy swojego gustu, albo ma problem z obdarowywaniem obcych ludzi zbyt dużym zaufaniem. No, ale przecież coś trzeba robić z tą kasą od nigeryjskich książąt. ;)

TL;DR: można mieć dużo zastrzeżeń do warsztatu konkretnego recenzenta, ale pretensje że podoba mu się coś, co dla nas jest przeciętniakiem, to już nieco przegięcie w mojej opinii. Różne mamy gusta i różne są okoliczności, w których z grami obcujemy.
samuraj1369
Posty: 451
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 166 times
Been thanked: 165 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: samuraj1369 »

Gambit pisze: 12 gru 2023, 16:07 Odpuściłeś mnie, bo ludzie chcą sobie ze mną robić zdjęcia na konwentach? Czy dlatego, że lubię prywatnie Kaczmara, albo Zaku? Bo chyba nie dlatego, że wszystko chwalę :D
Pośrednio odpuściłem sobie subskrybowanie Twojego kanału, z powodu twoich wypowiedzi na forum i ich formy.
Tyle, reszta to moje wewnetrzne odczucia, które nie wpisują się w mój obraz "fajnego" kanału planszowkowego.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 497
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 347 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: itsthisguyagain »

Bart Henry pisze: 12 gru 2023, 17:55
itsthisguyagain pisze: 12 gru 2023, 16:53 Kolega jak przyniósł Ziemię to był nahypowany waszą recenzją i min Twoją opinią. Po grze widać było po nim że jest srogo zawiedziony. Nic nie powiedział ale już Ziemii nie proponuje.
Moim zdaniem jest kilka możliwych powodów:
  1. Gra jest słaba, a Panda promuje słabe gry.
  2. Kolega tak bardzo zasugerował się opinią Pandy, że zapomniał, że kupuje grę sobie, a nie Pandzie.
  3. Kolega jest podatny na opinie - najpierw dał się przekonać Pandzie, że gra jest spoko, a potem Tobie, że jest słaba. Towarzystwo do gry ma niebagatelnie duży wpływ na to, jak postrzegamy grę.
  4. Koledze gra się podoba, ale nie proponuje jej już Tobie, bo nie chce grać z Tobą w gry, które Ci się nie podobają.
Pamiętajmy, że łatki typu "przeciętniak", czy "arcydzieło" to kwestia naszych odczuć, a inni mają prawo do swojego zdania. Jeżeli ktoś kupuje gry, bo ktoś w Internecie powiedział, że gra jest super, to znaczy, że albo (jeszcze) nie jest świadomy swojego gustu, albo ma problem z obdarowywaniem obcych ludzi zbyt dużym zaufaniem. No, ale przecież coś trzeba robić z tą kasą od nigeryjskich książąt. ;)

TL;DR: można mieć dużo zastrzeżeń do warsztatu konkretnego recenzenta, ale pretensje że podoba mu się coś, co dla nas jest przeciętniakiem, to już nieco przegięcie w mojej opinii. Różne mamy gusta i różne są okoliczności, w których z grami obcujemy.
Osobiście myślę, że gra jest po prostu przeciętna gra ale ja mam taką niezdiagnozowaną przypadłość, że wydaje mi się, że moje opinie to obiektywna prawda uniwersalna w całym wszechświecie.

A kolega nie gra w ogóle w Ziemię, ostatnio jak u niego byłem Ziemia była głęboko zakopana za grami, w które wiem na 100%, że nie gra. Kolega nic a nic się nie sugeruje moją opinią, ma swój gust, który tylko miejscami ma wspólny z moim.

Myślę, że zasugerował się Pandą bo wcześniej Panda coś lubił kolega kupił i pykło.

Zresztą nieważne. Panda ma swoje gry a ja swoje. Na pewno wielki szacunek mam do Pandy, że na ostatnich Aleplanszówkach prowadził wiele godzin aukcje na cele charytatywne ale w co grać o to on nie wie XD
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

samuraj1369 pisze: 12 gru 2023, 18:00
Gambit pisze: 12 gru 2023, 16:07 Odpuściłeś mnie, bo ludzie chcą sobie ze mną robić zdjęcia na konwentach? Czy dlatego, że lubię prywatnie Kaczmara, albo Zaku? Bo chyba nie dlatego, że wszystko chwalę :D
Pośrednio odpuściłem sobie subskrybowanie Twojego kanału, z powodu twoich wypowiedzi na forum i ich formy.
Tyle, reszta to moje wewnetrzne odczucia, które nie wpisują się w mój obraz "fajnego" kanału planszowkowego.
A faktycznie. Zapomniałem już kto się obraził, że nie selekcjonuję sobie znajomych w "branży" według czyjegoś uznania :) To szczerze mówiąc cieszę się, że mnie nie oglądasz :)
samuraj1369
Posty: 451
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 166 times
Been thanked: 165 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: samuraj1369 »

Gambit pisze: 12 gru 2023, 20:44
samuraj1369 pisze: 12 gru 2023, 18:00
Gambit pisze: 12 gru 2023, 16:07 Odpuściłeś mnie, bo ludzie chcą sobie ze mną robić zdjęcia na konwentach? Czy dlatego, że lubię prywatnie Kaczmara, albo Zaku? Bo chyba nie dlatego, że wszystko chwalę :D
Pośrednio odpuściłem sobie subskrybowanie Twojego kanału, z powodu twoich wypowiedzi na forum i ich formy.
Tyle, reszta to moje wewnetrzne odczucia, które nie wpisują się w mój obraz "fajnego" kanału planszowkowego.
A faktycznie. Zapomniałem już kto się obraził, że nie selekcjonuję sobie znajomych w "branży" według czyjegoś uznania :) To szczerze mówiąc cieszę się, że mnie nie oglądasz :)
No i właśnie za takie przytyczki i brak poszanowania czyjegoś zdania.
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 515 times
Been thanked: 272 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Irka »

Gambit pisze: 12 gru 2023, 20:44
To ja też chcę, żeby się na mnie niektórzy obrazili 8)

Tytułem wstępu:
Zwykle nie oglądam recenzji na youtube, słucham tylko podcastów, najchętniej z luźnym okołoplanszówkowym gadaniem (bo najlepsze recenzje to są na forum - kto się nie zgadza, ręka w górę ;))

A teraz uwaga:
Od pewnego czasu słucham kanału Ja, Nerd, który prowadzi Piotr z GTTV. To jest właśnie takie gadanie o wszystkim, które lubię - o planszówkach, o książkach, o filmach, o pracy. Autor brzmi dla mnie sympatycznie i ciekawie, przypomina mi moich znajomych, a przy tym jest profesjonalistą - ma dobry głos, tempo i swobodę wypowiedzi :)

No i bardzo lubię i cenię Gambita za jego charakter i goszczenie serii "Gra miesiąca" w takiej świetnej formule.

Jest też jeszcze kanał, który powstał niedawno, i ma szansę zastąpić mi Gradanie. Ale muszę przesłuchać jeszcze parę odcinków, zanim się wypowiem.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gambit »

samuraj1369 pisze: 12 gru 2023, 21:24 No i właśnie za takie przytyczki i brak poszanowania czyjegoś zdania.
Ale mimo wszystko, chętnie bym kiedyś z Tobą pogadał na jakimś konwencie. Nie, żeby Cię przekonywać, że jestem inny niż w rzeczywistości. Tak po prostu, żeby pogadać. Mam nadzieję, że jak na jakimś będziesz i mnie zobaczysz, to podejdziesz.
Mark442 pisze: 12 gru 2023, 17:24 Ale to nie to miejsce na forum do dyskusji o grach RPG :)
Ciebie też się to Tyczy :P
Awatar użytkownika
Mark442
Posty: 90
Rejestracja: 25 wrz 2019, 11:11
Has thanked: 249 times
Been thanked: 64 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Mark442 »

Gambit pisze: 12 gru 2023, 23:05
samuraj1369 pisze: 12 gru 2023, 21:24 No i właśnie za takie przytyczki i brak poszanowania czyjegoś zdania.
Ale mimo wszystko, chętnie bym kiedyś z Tobą pogadał na jakimś konwencie. Nie, żeby Cię przekonywać, że jestem inny niż w rzeczywistości. Tak po prostu, żeby pogadać. Mam nadzieję, że jak na jakimś będziesz i mnie zobaczysz, to podejdziesz.
Mark442 pisze: 12 gru 2023, 17:24 Ale to nie to miejsce na forum do dyskusji o grach RPG :)
Ciebie też się to Tyczy :P
Jestem z samuraj1369 umówiony :) Jak chcesz dołączyć, drugie piwo też postawię :) Z tym, że PortalCon (na 100 %) i PyrCon (50/50%) w 2024 odpuszczam.
Mark
___________________________
Patchwork to nie moja bajka !!
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 515 times
Been thanked: 272 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Irka »

Tak się zreflektowałam. Gambit, przepraszam Cię za niezamierzoną sugestię, co do Twoich intencji. Na pewno nie posądzam Cię o to, żebyś chciał kogoś obrazić.

Ja to co innego ;) A tak na serio, to po prostu ten wątek jest dla mnie tak pełny absurdów i stereotypów, że aż nie wiem jak je komentować, czy na serio, czy żartem (tak czy owak, ryzykując, że ktoś włączy mechanizmy obronne i zrobi się flejm).

Na przykład nie mogę pojąć, jak można w ogóle mieć niechęć do recenzentów za to, że polecają grę, która podoba się przecież też wielu innym osobom.
I jak można wciąż tropić, na ile recenzent jest zależny, jaka część opinii jest jego, a jaka to "sprzedajność", itd. Każdy z nich na swój sposób stara się robić dobrą robotę - w skrajnych przypadkach może to być reklama gry (zdarza się pewnie i celowa antyreklama i to tutaj raczej wg mnie powinno się widzieć problem). Zaufajmy, że widzowie ocenią, jakie treści im odpowiadają. Każdy twórca odpowiada na jakieś inne potrzeby. Szanując ich, szanujemy nawzajem swoje potrzeby.

Ale najgorsza w tym wszystkim jest forma, w jakiej się o recenzentach wyrażamy, jakby zapominając, że to są ludzie, którzy nie zawsze mają żelazne nerwy, i jak każdy z nas mają też inne problemy, a tu jeszcze mogą mieć ucisk w żołądku przed zajrzeniem do tego wątku, co nowego ich trafi... Na każdej stronie jakaś niemiła krytyka, bez głębszej refleksji i uzasadnienia, jak już nie raz wykazano.

A żeby nie było tak poważnie, to zapytam:
Mark442 pisze: 12 gru 2023, 15:23 OnT (znużyło mnie pokazywanie pomalowanymi paznokciami kart, żetonów, elementów na planszy
A jakby były niepomalowane, to by Cię nie znużyło?
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 408 times
Been thanked: 505 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: rav126 »

Irka pisze: 12 gru 2023, 21:27 Od pewnego czasu słucham kanału Ja, Nerd, który prowadzi Piotr z GTTV. (...). Autor brzmi dla mnie sympatycznie i ciekawie, przypomina mi moich znajomych, a przy tym jest profesjonalistą
No bo Piotrek tak brzmi - doświadczenie wypracowane latami. Do tego ma odpowiednią charyzmę. Tylko szkoda, że taki z niego bufon. Sama przyznałaś, że jesteś nowa w tym światku, więc ciesz się z oglądania i słuchania Game Trolla póki możesz, póki nie zaczniesz zauważać jego egocentrycznej natury zbawcy i mesjasza polskiego rynku planszówek, o innych rzeczach już nie wspomnę, bo po co aż tak psuć Ci jego odbiór na start ;) Just have fun!


A wracając do Gry miesiąca - muszę przyznać, że wielu z tych nowych recenzentów nie kojarzyłem. Ale jest jedna rzecz, która strasznie mnie razi w niektórych recenzjach - wymowa konkretnych wyrazów. Te wszystkie "e" zamiast "ę" (bede), "om" zamiast "ą" (jest grom, swojom, som), wiadomo, nie można popadać w hiperpoprawność, bo wtedy brzmi to sztucznie, ale wystarczy posłuchać choćby chłopaków z Gradania, żeby wychwycić jak to powinno brzmieć. Na seplenienie czy mówienie nosowe trudno coś poradzić bez pomocy specjalisty więc to już kwestia zaakceptowania lub nie i tego nie ma co się czepiać, ale wspomniane przeze mnie wcześniej błędy to czyste niedbalstwo.
Razi jeszcze używanie słowa "ilość" zamiast "liczba" i "tą" zamiast "tę". Jeżeli recenzenci to czytają to mogą potraktować to jako feedback ;)

I jeszcze kilka słów o konkretnych fragmentach:
- Amator planszówek - ogromny plus za materiał bez cięć! Szczególnie warte docenienia po kilku kolejnych materiałach. A królik 10/10 w kategorii... cringe ;) No i to mocne akcentowanie niektórych wyrazów... hmm, niby nadaje dynamizmu, ale chyba za dużo tego.
- Gram w planszówki - pamiętam jak natknąłem się na pierwsze materiały tego chłopaka - to nadal nie moja bajka, ale trzeba pochwalić pracę nad dykcją! W pierwszych filmikach trudno go było zrozumieć, teraz jest o wiele, wiele lepiej!
- Planszowe zasady - nie mam choroby lokomocyjnej, ale te cięcia i skakanie kamery kazało mi się zastanowić nad kupnem Aviomarinu.
- Playing after 40 - kurde, te spojrzenia, te uśmiechy, te gesty... czuję się uwiedziony ;) Poza tym całkiem ok.
- Rzut kostką - ja nie kupuję tej nowej mody na podświetlanie tła różnymi kolorami (sorry Gambit!). Wolę fajne, miękkie, ale w miarę neutralne światło w tle (vide Actualol, dziękuję komuś powyżej za polecenie tego kanału!)
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 515 times
Been thanked: 272 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Irka »

rav126 pisze: 13 gru 2023, 01:02
Irka pisze: 12 gru 2023, 21:27 Od pewnego czasu słucham kanału Ja, Nerd, który prowadzi Piotr z GTTV. (...). Autor brzmi dla mnie sympatycznie i ciekawie, przypomina mi moich znajomych, a przy tym jest profesjonalistą
No bo Piotrek tak brzmi - doświadczenie wypracowane latami. Do tego ma odpowiednią charyzmę. Tylko szkoda, że taki z niego bufon. Sama przyznałaś, że jesteś nowa w tym światku, więc ciesz się z oglądania i słuchania Game Trolla póki możesz, póki nie zaczniesz zauważać jego egocentrycznej natury zbawcy i mesjasza polskiego rynku planszówek, o innych rzeczach już nie wspomnę, bo po co aż tak psuć Ci jego odbiór na start ;) Just have fun!
Po raz kolejny w tym kontekście dostaję chyba sugestię, że nie znam się na ludziach. Ech...
Chyba nikomu nie przychodzi do głowy, że ja po prostu takie typy lubię :P Osoby pewne siebie (albo występujące jako pewne siebie), dla niektórych wręcz bufonowate. Zresztą chyba sama sprawiam takie wrażenie :P
To taki trochę "amerykański" styl bycia. Studiuję sobie czasem różnice międzykulturowe, a ostatnio na potrzeby biznesowego kontaktu z Amerykanami nawet uczyłam się tej większej pewności siebie (bo kiedy stosujemy tam naszą europejską "skromność" - kontrahenci mogą nas choćby podświadomie uznać za niekompetentnych). I u siebie też mi się to spodobało :D Może jeszcze o tym później napiszę, już w ogólnym kontekście. już w ogólnym kontekście.

Podsumowując - uważam, że warto brać na to poprawkę. Jeśli mi udowodnisz, że kolega kogoś celowo obraża czy ewidentnie mija się z prawdą, to masz szansę mnie zniechęcić. Tylko proszę, nie wracajmy do przeszłości, bo nie chce mi się przez te dramki przedzierać. Jeśli coś grubego było (nie wiem, czy było), to i tak każdy ma prawo do zmazania swoich przewinień. A jeśli były znaczące, to sprawa dla prokuratury, a nie sądów kapturowych.

A co do "zbawcy i mesjasza" - hm... nie da się chyba zaprzeczyć, że Piotrowi udała się naprawdę duża rzecz - przywrócił planszówki na Narodowym. Zorganizował dużą i profesjonalną imprezę, na którą zdecydowało się wybrać 7 tysięcy osób. I mam nadzieję, że się nie zawiedli. A w moim przypadku nawet super wrażenia (choć można je tłumaczyć świeżactwem ;)) I już zapowiedział kolejną.

A wracając do Gry miesiąca - muszę przyznać, że wielu z tych nowych recenzentów nie kojarzyłem. Ale jest jedna rzecz, która strasznie mnie razi w niektórych recenzjach - wymowa konkretnych wyrazów. Te wszystkie "e" zamiast "ę" (bede), "om" zamiast "ą" (jest grom, swojom, som), wiadomo, nie można popadać w hiperpoprawność, bo wtedy brzmi to sztucznie, ale wystarczy posłuchać choćby chłopaków z Gradania, żeby wychwycić jak to powinno brzmieć. Na seplenienie czy mówienie nosowe trudno coś poradzić bez pomocy specjalisty więc to już kwestia zaakceptowania lub nie i tego nie ma co się czepiać, ale wspomniane przeze mnie wcześniej błędy to czyste niedbalstwo.
Razi jeszcze używanie słowa "ilość" zamiast "liczba" i "tą" zamiast "tę". Jeżeli recenzenci to czytają to mogą potraktować to jako feedback ;)
Pełna zgoda :)
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3508
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 445 times
Been thanked: 1051 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: psia.kostka »

rav126 pisze: 13 gru 2023, 01:02 Te wszystkie "e" zamiast "ę" (bede), "om" zamiast "ą" (jest grom, swojom, som)
To dziala tez niestety w druga strone, gdy ktos po latach OM-owania odkryje gloski nosowe, to juz nie potrafi "przygladac sie wielu grom", tylko "wielu grą" :lol: Wykuc poprawke na blache nie zawsze wystarczy, to nie uniwerek :P
Razi jeszcze używanie słowa "ilość" zamiast "liczba"
To jest tak czeste w internecie, rowniez tym forum, ze kompletnie nie mam oporow mowic niegramatycznie w obcych jezykach ;) Myslicie, ze losowi Brytyjczycy sa lepsi w rzeczowniki niepoliczalne? :mrgreen:
Mark442 pisze: 12 gru 2023, 23:16 drugie piwo też postawię :)
Hej Marek, pamietasz mnie? ;)
Irka pisze: 13 gru 2023, 00:59 A żeby nie było tak poważnie, to zapytam:
Mark442 pisze: 12 gru 2023, 15:23 OnT (znużyło mnie pokazywanie pomalowanymi paznokciami kart, żetonów, elementów na planszy
A jakby były niepomalowane, to by Cię nie znużyło?
Czasem moze byc trudno jakiekolwiek zobaczyc, pomalowane czy nie :roll:
Oj, te stereotypowe przedstawianie kobiet...
Spoiler:
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
bolek
Posty: 44
Rejestracja: 13 maja 2019, 10:38
Has thanked: 27 times
Been thanked: 31 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: bolek »

Jestem bardzo wdzięczny wszystkim zaangażowanym w dostarczanie nam tych medialnych treści. Większość takich osób robi to prawdopodobnie głównie z pasji i poświęca swój czas niejednokrotnie za darmo, albo za niewielki "hobbystyczny" zysk. Podejrzewam, że każdy dzięki temu jest w stanie znaleźć coś, co mniej lub bardziej trafia w jego gust. Sam od dawna mam kilku ulubieńców, których głównie słucham. Chciałbym jednak podzielić się pewnym spostrzeżeniem. Wydaje mi się, że od pandemii coraz częściej zdarza się nagrywającym korzystać z dobrodziejstwa "pracy zdalnej" (co jest zrozumiałe i w pewnym sensie wygodnie) i część, lub większość materiałów tworzą właśnie w taki sposób. Niestety opóźnienia jakie występują w takiej rozmowie coraz bardziej mnie męczą, a czasami wręcz drażnią. Dynamika rozmów i interakcja między prowadzącymi zaczyna siadać, bo ktoś, kto chce wrzucić jakiś komentarz do usłyszanego zdania, sprawia że jego wypowiedź słychać w połowie następnego. Wszystko się wtedy zlewa, wypowiadający drugie zdanie przerywa, pierwszy powtarza i robi się bigos. Wtedy "rozmowa" czasami zaczyna przypominać dwa monologi - ty powiedz swoje, a później ja powiem swoje. Nie wiem jednak czy da się temu w sensowny sposób zaradzić… smuci mnie jednak to coraz częściej występujące zjawisko.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5205
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 274 times
Been thanked: 893 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: raj »

Utworzyłem wątek o tym dlaczego wydawnictwa i youtuberzy stąd odchodzą i przeniosłem tam ostatnie posty.
viewtopic.php?t=80998
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1086 times
Been thanked: 1705 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

stanczes pisze: 12 gru 2023, 10:20
Jako osoba, która świetnie się bawi przy Ziemi jak i Wiecznej Zimie (a także otwarcie o tym mówi) pozwolę sobie powiedzieć jedno - dziękuję za brak zaufania :)
P.S.
Candy Crush Saga nie lubię :P
Pozdrawiam (Panda)
Przede wszystkim witaj Pando. Fajnie że wpadłeś do naszego błotka gdzie lubimy się potaplać. :mrgreen:
itsthisguyagain pisze: 12 gru 2023, 16:53 Jak czuję, że Twoja oraz Kaczmara opinia nic mi o grze nie powie to jak mam się nią kierować? Jednym razem wychwalacie przeciętniaki innym razem zupełnie olewacie arcydzieła komentarzami w rodzaju "noo mechanicznie to działa".
Kompletnie tego nie rozumiem. Wychodzi na to że tylko Twoja opinia o grze jest prawdziwa i każdy kto myśli inaczej o danym tytule kłamie i nie ma racji?

Ja bardzo często lubię to czego nikt inny nie lubi albo w drugą stronę hejtuję to co wychwalają inni. Czy to oznacza że się znam/nie znam? No nie, to oznacza że mam zdecydowanie inny gust i polecam lub nie polecam to co mi się podobało/nie podobało. Dlatego po 1.5r nagrywania uważam że opinia recenzenta totalnie NIC nie jest warta. I nie można się absolutnie nią sugerować. Można się nią co najwyżej posiłkować, zaznajomić i przesiać przez gęste sito. Sami musimy wiedzieć czy coś nam się podoba czy też nie. Żaden recenzent nie powie nam "tak na gra jest wyśmienita i musisz ją mieć". Mówiąc tak (ja tak mówię) chodzi jedynie o własne odczucia i chęć zainteresowania faktycznie tym tytułem innych osób. Ja się jednak nie podejmę odpowiedzialności aby powiedzieć komuś kogo nie znam że to i to na pewno ci podejdzie i bierz w ciemno.
Po co w takim razie nagrywać skoro w/w nie ma sensu i nie jest to żadna prawda objawiona? Bo przez takie fizyczne obcowanie z danym tytułem można w jakiś sposób nakreślić odbiorcy jakie są mechaniki, jakie są nasze odczucia i jaki był ogólny odbiór. Zobaczcie jak wiele tytułów ma tak bardzo skrajne opinie. Dla jednych coś jest kasztanem a dla drugich to geniusz (Nemesis, Tainted Grail, Wieczna Zima....).

Recenzenci uważam że robią kawał dobrej roboty ale absolutnie nie można "im wierzyć" w to co mówią. :lol:
Mark442 pisze: 12 gru 2023, 17:01 Powtórzę stwierdzenie z jednego z konwentów i jednego z YT-berów: "Ile można mówić o grach planszowych?" i przenieść może na swój grunt: "Ile można słuchać o grach planszowych?". Ja wolę jednak grać !!
Ja też się nad tym zastanawiałem ostatnio i to jest po prostu pasja. Nie wiem jak inni ale ja po prostu lubię rozmawiać o grach w które zagrałem. Lubię pokazywać ich mocne i słabe strony. Ale faktycznie zastanawiam się czy ma to jakiś głębszy sens bo nie widzę odzewu i wiem że to nie wina oglądających a w 100% moja bo nie kanał YT ma przede wszystkim dostarczać albo rozrywki albo bardzo merytorycznej wręcz naukowej treści. Mój kanał nie ma ani jednego ani drugiego, więc po części czuję się trochę tak jakbym zaśmiecał internet i nie szanował czasu odbiorcy. Chociaż się staram i wydaję mi się że to jest ciekawe to jednak statystyki nie kłamią :mrgreen:
Mark442 pisze: 12 gru 2023, 17:24 Cóż Tomku, Ty i ja ewoluujemy. To normalne zjawisko i nic na to nie poradzimy, ani Ty, ani ja.
Dokładnie tak jest, czasem po prostu coś się kończy, czasem do czegoś dorastamy lub zaczynamy iść własnymi drogami ufając swojemu rozumowi.
Bart Henry pisze: 12 gru 2023, 17:55 Gra jest słaba, a Panda promuje słabe gry.
Kolega tak bardzo zasugerował się opinią Pandy, że zapomniał, że kupuje grę sobie, a nie Pandzie.
Kolega jest podatny na opinie - najpierw dał się przekonać Pandzie, że gra jest spoko, a potem Tobie, że jest słaba. Towarzystwo do gry ma niebagatelnie duży wpływ na to, jak postrzegamy grę.
Koledze gra się podoba, ale nie proponuje jej już Tobie, bo nie chce grać z Tobą w gry, które Ci się nie podobają.
W punkt.
samuraj1369 pisze: 12 gru 2023, 18:00 Pośrednio odpuściłem sobie subskrybowanie Twojego kanału, z powodu twoich wypowiedzi na forum i ich formy.
Trochę szkoda bo myślę że należałoby jednak odseparowywać tego typu kwestie. To tak jakby można było sugerować się że "nie będę go słuchał co mówi o grach planszowych bo głosował na Tuska pomimo że o Tusku w swoich filmach nie mówi i nie przekonywuje mnie do niego".
itsthisguyagain pisze: 12 gru 2023, 18:13 Panda ma swoje gry a ja swoje. Na pewno wielki szacunek mam do Pandy, że na ostatnich Aleplanszówkach prowadził wiele godzin aukcje na cele charytatywne ale w co grać o to on nie wie XD
A ja się cieszę że Panda zawitał w nasze niskie....i już czasami nudnawe progi.
Gambit pisze: 12 gru 2023, 20:44 A faktycznie. Zapomniałem już kto się obraził, że nie selekcjonuję sobie znajomych w "branży" według czyjegoś uznania
Tomku ja nie mam znajomych z "branży" a też bywało że ludzie na FB pisali że jestem sprzedajny bo pokazuję gry od Portala. No cóż, nic nie poradzę na to że lubię gry tego wydawnictwa (nie wszystkie), że Rafał bardzo sprawnie ogarnia kontakt z recenzentami i stara się pomóc jak może, że firma jest wyrozumiała na terminy i wspiera kiedy się ich poprosi o pomoc.
Irka pisze: 12 gru 2023, 21:27 Od pewnego czasu słucham kanału Ja, Nerd, który prowadzi Piotr z GTTV.
Próbowałem kiedyś....ale tego nie da się słuchać. Strasznie toksyczne materiały w których bryluje Piotrek jako pokrzywdzony człowieczek który to ma straszne "plecy" a my plebs się nie znamy na niczym. Jesteśmy głupi i tylko on ma rację....oj dużo tam było negatywizmu a szkoda bo Piotrek kiedyś był naprawdę klawym gościem. Tak mi się przynajmniej wydawało. Może sama do tego dojdziesz po przesłuchaniu kilku odcinków.
Awatar użytkownika
Mark442
Posty: 90
Rejestracja: 25 wrz 2019, 11:11
Has thanked: 249 times
Been thanked: 64 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Mark442 »

Irka pisze: 13 gru 2023, 00:59

A żeby nie było tak poważnie, to zapytam:
Mark442 pisze: 12 gru 2023, 15:23 OnT (znużyło mnie pokazywanie pomalowanymi paznokciami kart, żetonów, elementów na planszy
A jakby były niepomalowane, to by Cię nie znużyło?
Denerwująca jest sama maniera. Pokazywanie na planszy palcem, zakreślanie palcem na karcie, żetonie, etc. Podobnie jak rzucanie i przesuwanie pudełek po stole... Dla jasności, nie mam nic do kobiet i do pomalowanych paznokci. denerwuje nie sam styl i maniera prezentacji gier.
Na marginesie, mam prawo do subiektywnych odczuć w stosunku do prezentowanych treści i osób prowadzących. Skoro publikują treści, stają się osobami publicznymi, które można różnie odbierać i mieć o nich różne zdanie, prawda? Chyba, że zabierasz mi i pozbawiasz mnie takiej możliwości i mego osobistego prawa? Ja Twoich sympatii do GTTV się nie czepiam i nie krytykuję, choć czasem mam wielką ochotę!
Miłego dnia na forum...
Mark
___________________________
Patchwork to nie moja bajka !!
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 515 times
Been thanked: 272 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Irka »

Mark442 pisze: 13 gru 2023, 11:55
Spoiler:

Denerwująca jest sama maniera. Pokazywanie na planszy palcem, zakreślanie palcem na karcie, żetonie, etc. Podobnie jak rzucanie i przesuwanie pudełek po stole... Dla jasności, nie mam nic do kobiet i do pomalowanych paznokci. denerwuje nie sam styl i maniera prezentacji gier.
Taki argument jest już OK.
(Czy go podzielam, czy nie, to już byłaby dalsza rozmowa, musiałabym się przyjrzeć bliżej tym filmom, bo tak jak pisałam - unikam YT, wolę podcasty. I moje zdanie nie ma tu znaczenia.)
Na marginesie, mam prawo do subiektywnych odczuć w stosunku do prezentowanych treści i osób prowadzących. Skoro publikują treści, stają się osobami, które można różnie odbierać i mieć o nich różne zdanie, prawda? Chyba, że zabierasz mi takiej możliwości i mego osobistego prawa? Ja Twoich sympatii do GTTV się nie czepiam i nie krytykuję, choć czasem mam wielką ochotę!
Miłego dnia na forum...
Oczywiście, że masz prawo, dopóki wypowiadasz się kulturalnie i argumentujesz rzeczowo.
Ja nie pisałam o GTTV, tylko o podcaście Ja, Nerd.
Później jeszcze napiszę więcej i chętnie wymienię z Tobą opinie na temat tego podcastu.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3508
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 445 times
Been thanked: 1051 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: psia.kostka »

Mark442 pisze: 13 gru 2023, 11:55 Denerwująca jest sama maniera. Pokazywanie na planszy palcem, zakreślanie palcem na karcie, żetonie, etc.
Wydaje mi sie, ze wiem co czujesz, bo mam podobnie. Moze moja interpretacja tego zjawiska przyniesie Tobie ulge i rozladuje czesc niecheci, gdy poznasz domniemane motywacje :)
Spoiler:
Milego dnia Tobie rowniez.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1086 times
Been thanked: 1705 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BOLLO »

Irka pisze: 13 gru 2023, 12:05 Ja nie pisałam o GTTV, tylko o podcaście Ja, Nerd.
Twórca ten sam :wink:
Awatar użytkownika
Kocia
Posty: 102
Rejestracja: 12 sty 2021, 17:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 39 times
Been thanked: 61 times
Kontakt:

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Kocia »

BOLLO pisze: 13 gru 2023, 10:49
stanczes pisze: 12 gru 2023, 10:20
Przede wszystkim witaj Pando. Fajnie że wpadłeś do naszego błotka gdzie lubimy się potaplać. :mrgreen:
Panda już dezaktywował konto. 😉

Ja jeszcze zostaję, bardzo lubię zamówienia grupowe na forum. Za to do czytania tego wątku nadal mam za cienką skórę chyba. 😌
Gdybym miała dostosować się do uwag stąd i komentarzy, już wolałabym nic nie robić. Nie powinnam się śmiać, ale też nie być taka poważna. Być na luzie, nie taka grzeczna, ale niektórych rzeczy to kobiecie nie wypada powiedzieć. A tak w sumie to najlepiej się nie odzywać, bo mam denerwujący głos, którego nie da się słuchać. 😉

Swego czasu jeszcze próbowałam coś zmieniać i poprawiać zgodnie z uwagami, ale to zazwyczaj nie ma sensu - nawet nie dlatego, że było to niezauważane (🙃), ale dlatego, że tak po ludzku, w którymś momencie zaczynasz się bać być sobą i gubisz zabawę z tego co robisz.
Dodam, że jestem świadoma, że mało uwag na mój temat padło. A jednak wystarczyło.

Osobiście słucham i oglądam dość szeroki przekrój naszych rodzimych kanałów. Nie przeszkadza mi, że z kimś się nie zgadzam, by czasem wysłuchać co ma do powiedzenia. To, że ktoś ma inny gust od mojego, nie jest czymś złym w moim odczuciu. Wręcz nudno by było, gdybyśmy wszyscy myśleli tak samo.
Przy topce Gambita niektóre polecajki bez skrupułów przewinęłam, ale nie mam o nie do nikogo pretensji. Raczej cieszę się, że wyszedł fajny materiał.
ODPOWIEDZ