Zakup nowej gry planszowej

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Warka
Posty: 12
Rejestracja: 17 sie 2010, 09:44

Re: Zakup nowej gry planszowej

Post autor: Warka »

To będzie naprawdę bardzo ciężki orzech do zgryzienia...

Daje sobie czas do jutra, w piątek natomiast zamierzam dokonać o zgrozo zakupu :P

Bardzo mocno nakręciliście mnie w kierunku BSG i spodziewam się, że przyniesie ona zamierzony efekt o jakim piszecie.
W naszej grupie już jakiś czas temu pojawiły się głosy, że ta gra musi się kiedyś pojawiać na naszym stole.
Podejrzewam, że jak nie teraz to na pewno w najbliższym czasie znajdzie się w naszym posiadaniu. Tym bardziej, że jeden z kolegów interesuje się tą pozycją.
Po ostatniej rozgrywce w Horrora, doszliśmy wspólnie z kolegą do wniosku, że przydałaby się nam gra gdzie każdy z graczy skupia się bardziej na sobie, rywalizuje z pozostałymi. Dlatego między innymi gry kooperacyjne umieściłem w drugim koszyku.
Rywalizacja, rywalizacją ale musi być również klimat, tak jak w Szogunie zdaje się wyczuwać napięcie jakie towarzyszy wytrawnym strategom. Przydałaby się właśnie ta interakcja, gdzie można starać się swoim przeciwnikom mieszać szyki.
Pod tym względem Osadnicy, wydają się być dobrym wyborem ale czy najlepszym?
Agricola w tej kwestii może ustępować Osadnikom, ale uroki jakie oferuje nie na darmo zajmują 2 miejsce w rankingu pewnego serwisu. Z tego co czytam to w odróżnieniu od Osadników jest również grą trudniejszą, bardziej złożoną.

Czekam i chyba nie doczekam się na jakieś sensowne opinie na temat pozostałych gier:

- Agricola +
- Carson City
- Osadnicy z Catanu +
- Świat bez Końca
- Eufrat i Tygrys
- Stronghold
- Vasco da Gama
- Kolonia

2. Trochę mniej

- Filary Ziemi
- Battlestar Galactica +
- Ghost Stories +
- Awanturnicy
- Cywilizacja: Poprzez Wieki
Kaktus+ pisze:
Warka pisze:
Kaktus+ pisze:Mój typ:
Talisman: Magia i Miecz.
Raczej odpada z uwagi na fakt iż kolega zadeklarował zakup Runebound.
A co ma piernik do wiatraka?
Zobaczymy jak nam się spodoba Runebound i wtedy będzie się myślało o Magii i Mieczu.
Zresztą nie wiem, czy kolega nie porwie się na zakup tej starej albo drukowanie.

Serdeczne dzięki za kolejną masę komentarzy i informacji.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2111
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Zakup nowej gry planszowej

Post autor: pabula »

Poleciłem ci DungeonQuesta, ale może teraz wypowiem się na temat pozycji, którymi się interesujesz...
- Agricola (mam 3 lata od momentu wydania byłem nią zachwycony - teraz już się przejadło, mimo dodatku - są inne gry Uwego Rosenberga jak Le Havre - chyba nawet lepszy, ale tę też polecam... wkrótce Merkator i słyszałem że ma być jeszcze lepszy - zobaczymy)
- Carson City (grałem raz - nie zachwyciła mnie)
- Osadnicy z Catanu (4 lata intensywnych gier na samoróbce jak nie znałem że są inne gry - lekka pozycja)
- Świat bez Końca (nie grałem)
- Eufrat i Tygrys (dobra gra, ale wykonaniem nie powala)
- Stronghold (widziałem - nie grałem)
- Vasco da Gama (widziałem - nie grałem)
- Kolonia (nie znam)

2. Trochę mniej

- Filary Ziemi (kilka gier i przestała się podobać)
- Battlestar Galactica (2 gry rewelacja, 2 następne ciągle to samo - już nie sięgnę po nią)
- Ghost Stories (nie podoba mi się)
- Awanturnicy (nie znam)
- Cywilizacja: Poprzez Wieki (2 lata i ciągle na topie - super - polecam)

3. Co ja lubię:
- Cywilizacja: Poprzez wieki
- Runewars
- Caylus (mózgożer)
- Le Havre (mózgożer, chyba że się podchodzi na luzie...)
- Attika (lekka eurogra)
- Factory Manager
4. Ciekawy jestem:
- DungeonQuest (bardzo ciekawy - stare wydanie mi się podobało)
- Merkator
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Zakup nowej gry planszowej

Post autor: espresso »

Zaczynałam podobnie jak Ty, AH i Shogun to były jedne z pierwszych gier w jakie grałam. Dopiero później próbowałam Osadników i... do teraz nie rozumiem, co ludzi zachwyca w tej grze. Nuuudy, straszna losowość, element negocjacji jedynie jest fajny (ale jednak znam lepsze gry negocjacyjne). Jeżeli chcesz lekką grę z dużą rywalizacją, to może lepiej Small World?

Z tych co wymieniłeś ja bym wybrała Agricole (chociaż to zdecydowanie inny klimat niż AH i Shogun, ale gra świetna i rywalizacja jak najbardziej występuje), a dalej BSG i Cywilizację. Jeszcze przychodzi mi do głowy Age of Empires (zadziała zarówno na 4, jak i na 6 osób).
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Zakup nowej gry planszowej

Post autor: Lucf »

Napisałeś że jedną kooperacyjną już macie i chcielibyście czegoś gdzie każdy sam sobie działa - Kupujcie więc Agricolę. Każdy sam sobie działa też w Osadnikach, ale jeszcze musi negocjować - sprzedawać , wymieniać. Agrocola nie ma tego akurat , ale za to ma o wiele więcej mechanizmów zmusząjących do myślenia, planowania, knucia etcn.
Awatar użytkownika
Warka
Posty: 12
Rejestracja: 17 sie 2010, 09:44

Re: Zakup nowej gry planszowej

Post autor: Warka »

Decyzja podjęta, zamówienie poszło, teraz pozostaje czekać a później miejmy nadzieję delektować się giercowaniem.

Ostatecznie padło na grę Agricola + dodatek Talia Z

Bardzo ale to bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za komentarze i opinie.
Niechaj wielki random nigdy Was nie opuszcza :P
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Zakup nowej gry planszowej

Post autor: Odi »

Super :wink:

Życzymy udanych rozgrywek.

Miło będzie, jeśli opiszesz wrażenia z pierwszych rozgrywek w tym wątku.

Pozdr
Awatar użytkownika
Warka
Posty: 12
Rejestracja: 17 sie 2010, 09:44

Re: Zakup nowej gry planszowej

Post autor: Warka »

Nie ma problemu :wink:

Relacja zaraz po pierwszej rozgrywce.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Zakup nowej gry planszowej

Post autor: Odi »

No właśnie nie po pierwszej.... :) Pierwsza bywa myląca. Spokojnie sobie pograjcie, potem odkop temat i opisz wrażenia.
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: Zakup nowej gry planszowej

Post autor: srokaplotkara »

Odi pisze:No właśnie nie po pierwszej.... :) Pierwsza bywa myląca. Spokojnie sobie pograjcie, potem odkop temat i opisz wrażenia.
To prawda, często po pierwszej wychodzi ile błędów się nasadziło :) Trzeba się tą grą trochę ograć, najpierw w wariant rodzinny, a potem z pomocnikami i usprawnieniami.
Czekamy na opis wrażeń!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Zakup nowej gry planszowej

Post autor: pan_satyros »

Dokładnie Agricola to jedna z tych gier, w które trzeba się wgryźć, a następnie porządnie przeżuć hehe ;p
Awatar użytkownika
Warka
Posty: 12
Rejestracja: 17 sie 2010, 09:44

Re: Zakup nowej gry planszowej

Post autor: Warka »

Gra doszła, pierwsze wrażenia:

- pudełko wykonane bardzo solidnie, w świetnym stanie [podziękowania dla replikatora]
- w pudełku mamy natomiast istny chaos, brak przegródek dla poszczególnych pionków, znaczników, kart, wszystko jest w 3 torebkach strunowych, do tego otrzymujemy od producenta dodatkowe torebki strunowe.

Z całą pewnością gra będzie wymagała poszukania lub spłodzenia dodatkowego przybornika, który usprawni rozgrywkę.

Generalnie za wykonanie, funkcjonalność i jakość pudełka:

7,5/10

W kolejnych postach ocenię czytelność instrukcji, a po kilku grach samą grę.
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: Zakup nowej gry planszowej

Post autor: srokaplotkara »

Warka pisze: - w pudełku mamy natomiast istny chaos, brak przegródek dla poszczególnych pionków, znaczników, kart, wszystko jest w 3 torebkach strunowych, do tego otrzymujemy od producenta dodatkowe torebki strunowe.

Z całą pewnością gra będzie wymagała poszukania lub spłodzenia dodatkowego przybornika, który usprawni rozgrywkę.
Ja używam "wypraski" po paluszkach, krakersach, itd. Lajkonika :D
Jest w niej 6 przegródek, zajmuje 3/4 pudełka i tam trzymam wszystkie "drewienka" oraz znaczniki żywności, obok tej wypraski mam karty. Wszystko mieści się bez trudu. A na wierzch kładę wszystkie plansze. Pudełko zamyka się całkowicie. Polecam to rozwiązanie :)
Awatar użytkownika
Warka
Posty: 12
Rejestracja: 17 sie 2010, 09:44

Re: Zakup nowej gry planszowej

Post autor: Warka »

srokaplotkara: w mojej głowie zrodził się już pomysł stworzenia własnego zasobnika z oddzielnymi przegrodami na każdy kolor 'drewienek', kart, itd.
Muszę się tylko w końcu za to zabrać :P

Instrukcja

Bazując w oparciu o instrukcje z takich gier jak Horror w Arkham, Shogun, Ryzyko: Gra o podbój świata czy Fasolki:P, razem z Agricolą otrzymujemy naprawdę przemyślany i dobrze napisany manual. Całość układa się w logiczny ciąg, przykładowe ilustracje pozwalają natomiast na szybkie połapanie się co, gdzie i jak.
Samą instrukcję czyta się natomiast bardzo przyjemnie.

10/10

Jestem po dwóch partyjkach i przyznam, że gra naprawdę wywarła na mnie i dwóch kumplach bardzo świetne wrażenie [graliśmy we 3 osoby, wariantem E]. Z jednej strony pojawiły się komentarze w stylu: 'przypomina Shoguna z planowaniem ale jest o wiele bardziej rozbudowana i złożona' z drugiej: 'szkoda, że nie można atakować/psuć szyków pozostałym rolnikom (w większym zakresie)'. Aczkolwiek jeśli dobrze śledzimy ruchy przeciwnika, to jesteśmy w pewnym stopniu zdolni do uprzykrzenia mu rozgrywki. Reasumując: gra wciąga jak cholera, pewien klimacik też się wytworzył - w szczególności podczas żniw gdy odpalamy ten kawałek -> http://www.youtube.com/watch?v=btEpF334Rtc. Mimo wszystko wstrzymuje się z mocniejszymi ocenami, zagramy jeszcze kilka partii i wtedy będzie więcej materiału poglądowego [zobaczymy jak gra będzie się zachowywała przy 4/5 graczach i większej ilości kart - pozostałe warianty]

btw. szukam klimatycznej muzyczki pasującej do Agricoli :P
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Zakup nowej gry planszowej

Post autor: Lucf »

Awatar użytkownika
Odżi
Posty: 57
Rejestracja: 24 lip 2010, 12:50
Lokalizacja: Poznań

Re: Zakup nowej gry planszowej

Post autor: Odżi »

Ma byc wieś, jest wieś, troche polotu i finezji :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=dEMVwZRJ-UQ
http://www.youtube.com/watch?v=yWIMFztDGHM
http://www.youtube.com/watch?v=t7_4gcjwbhk
Chcesz ułożyć playlistę na cała rozgrywkę? :wink:
Ostatnio zmieniony 26 sie 2010, 12:56 przez Odżi, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Warka
Posty: 12
Rejestracja: 17 sie 2010, 09:44

Re: Zakup nowej gry planszowej

Post autor: Warka »

Odżi: oczywiście, że tak ;)

Dawać więcej klimatycznych kawałków :D
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1348
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Zakup nowej gry planszowej

Post autor: Atamán »

buhhahh, dobre :D


kolejny kawałek:
http://www.youtube.com/watch?v=7_mol6B9z00
Awatar użytkownika
Warka
Posty: 12
Rejestracja: 17 sie 2010, 09:44

Re: Zakup nowej gry planszowej

Post autor: Warka »

Kolejne dwie rozgrywki już za mną, ponownie zagraliśmy w gronie 3 osób.
Szczerze powiem, że jesteśmy mocno zachwyceni Agricolą i ilością wariantów/dróg prowadzących do zwycięstwa.
Nie będę wspominał, że każde rozgrywka różni się od innej, w każdej poznajemy nowe karty i profity płynące z tytułu ich użycia (żeby nie psuć sobie zabawy nie przeglądaliśmy/nie zgłębialiśmy zawartości wszystkich kart), przez co każda gra ma swój własny urok.

Dziś po raz pierwszy udało mi się zagospodarować wszystkie obszary gospodarstwa (z marnym efektem - 2 miejsce i 25 pkt), a także ustanowiłem nieoficjalny rekord mojej paczki zdobywając 41 pkt (2 rozgrywka).

Muzyczka niewątpliwie umiliła nam rozgrywkę, playlista jest na YT więc jak ktoś jest zainteresowany to mogę podesłać.

Dzięki za wszystkie propozycję do listy i jednocześnie zachęcam do nadsyłania nowych :P

Tak w trakcie gry nasunęło się nam aby zagrać '2 lata' - na jednej karcie członkowie rodziny wykonują po dwa ruchy.
Przykładowo: odkrywamy kartę - Ruch wykonuje gracz 1, później 2 i na koniec 3, następnie w tej samej kolejności gracze ruszają się pozostałymi członkami rodziny - koniec. Dokładamy na planszę brakujące znaczniki zwierząt itd, nie odkrywamy nowej karty i leci kolejna kolejka, po niej odkrywamy dopiero nową kartę.
ODPOWIEDZ