Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Dyskusje o konkretnych grach bitewnych
Awatar użytkownika
Shonsu
Posty: 136
Rejestracja: 01 cze 2011, 22:05
Lokalizacja: Lublin

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Shonsu »

Mareczq pisze:Zobacz lepiej na te nowe "tańsze" statki. Przede wszystkim mam obawy, że Tie/F przestaną być główną siłą i zastąpią je nowe TIE Interceptor, które są niewiele droższe w punktach, a jednak są troszkę lepsze. A-Wing też zapowiada się ciekawie i może spowodować, że będzie się opłacało grać takimi 3-ma i 3-ma X-wingami na 100 punktów. Na pewno z tymi dodatkami zmniejszy się trochę różnica w "ilości" jednostek na stole;)
O wyparcie TIE Fighterów bym się nie obawiał, bo to nie jest wcale niewielka różnica w punktach. Imperium to bardzo często swarm, w którym dobrze się sprawdzają Piloci z Akademii (12 pkt). Porównując to do najtańszych Interceptorów (po 18 pkt), to jednak była by bardzo duża zmiana w składach tego typu :wink:
Ostatnio zmieniony 29 gru 2012, 18:00 przez Shonsu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2272
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Leviathan »

Shonsu pisze:
Mareczq pisze:Zobacz lepiej na te nowe "tańsze" statki. Przede wszystkim mam obawy, że Tie/F przestaną być główną siłą i zastąpią je nowe TIE Interceptor, które są niewiele droższe w punktach, a jednak są troszkę lepsze. A-Wing też zapowiada się ciekawie i może spowodować, że będzie się opłacało grać takimi 3-ma i 3-ma X-wingami na 100 punktów. Na pewno z tymi dodatkami zmniejszy się trochę różnica w "ilości" jednostek na stole;)
O wyparcie TIE Fighterów bym się nie obawiał, bo to nie jest wcale niewielka różnica w punktach. Imperium to bardzo często swarm, w którym dobrze się sprawdzają Piloci z Akademii (12 pkt). Porównując to do najtańszych Interceptorów (po 18 pkt), to jednak była by jednak bardzo duża zmiana w składach tego typu :wink:
+1
Mareczq
Posty: 35
Rejestracja: 27 gru 2012, 16:44
Been thanked: 10 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Mareczq »

No zobaczymy. Wszystko zależy jak nowa Akcja będzie realnie się sprawdzać ;) Bo dla samej siły o 1 większej raczej nie warto dopłacać 6 punktów.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2272
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Leviathan »

Mareczq pisze:No zobaczymy. Wszystko zależy jak nowa Akcja będzie realnie się sprawdzać ;) Bo dla samej siły o 1 większej raczej nie warto dopłacać 6 punktów.
Jak zawsze "to zależy" od sytuacji
:)
Mareczq
Posty: 35
Rejestracja: 27 gru 2012, 16:44
Been thanked: 10 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Mareczq »

Dzięki za pomoc zestaw zamówiony, szarpnołem się na dwa duże zestawy, aby móc zrobić praktycznie dowolne kombinacje do 150 punktów na stronę (razem będę miał 4xX-Wing, 2xY-Wing, 6xTie/F i 2xTie Adv.). Czy ktoś wie może gdzie w Warszawie grywają "turniejowo"(nie chodzi mi o same turnieje, ale grając na "poważnie" ;P) ?:)
Mareczq
Posty: 35
Rejestracja: 27 gru 2012, 16:44
Been thanked: 10 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Mareczq »

Jeśli to kogoś interesuje to namierzyłem błąd w Polskiej wersji nie zawarty w FAQ. Mowa o karcie "Dutch" Vander. W polskiej wersji jest napisane, że przyjazny statek musi namierzyć ten sam cel, a jednak na karcie orginalnej nie ma żadnej wzmianki o tym samym celu. Oczywiście zasada z orginalnej karty jest prawidłowa, więc statek w odległości 1-2 może wybrać dowolny legalny dla niego cel.
Awatar użytkownika
blacklunthor
Posty: 237
Rejestracja: 12 cze 2008, 23:49
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: blacklunthor »

czy ma ktoś już wrażenie po rozgrywkach z dużymi statkami :)

Sokół Milenium jak i Slave I z wykupionym sprzętem wyglądają naprawdę mocno :)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: yosz »

Chłopie - dzisiaj się w sklepach pojawiły. Poczekaj przynajmniej do pon ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Re: Odp: Star Wars: X-Wing

Post autor: przemoo99 »

blacklunthor pisze:czy ma ktoś już wrażenie po rozgrywkach z dużymi statkami :)

Sokół Milenium jak i Slave I z wykupionym sprzętem wyglądają naprawdę mocno :)
Dzisiaj wieczorem będę ogrywał, więc jutro szkrobnę parę słów o wrażeniach ;-)
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: adikom5777 »

yosz pisze:Chłopie - dzisiaj się w sklepach pojawiły. Poczekaj przynajmniej do pon ;)
Oj, nie dzisiaj tylko przynajmniej od czwartku :)
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Re: Odp: Star Wars: X-Wing

Post autor: przemoo99 »

Obiecałem więc...
Graliśmy raz. Ja miałem Hana Solo z pełnym ekwipunkiem i Wedge Antillesa w X-Wingu. Przeciwnik - Fett i Vader, też w prawie pełnej konfiguracji.
Pole gry było mniejsze niż metr na metr i było trochę problemów z manewrowaniem.
Ogólnie jasna strona wygrała, a Millenium Falcon jest naszym zdaniem dużo mocniejszy, niż Slave I.
Interceptorów i A-Wingów nie użyliśmy. I na pewno będziemy testować dalej w różnych konfiguracjach. :-D

Pozdrawiam
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: yosz »

A tak minimalnie to jaki jest koszt wzięcia Sokoła / Slave?
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Mareczq
Posty: 35
Rejestracja: 27 gru 2012, 16:44
Been thanked: 10 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Mareczq »

Ogólnie to tak:

Firespray-31 - 33 punkty + 0 punktów za to aby był Slave 1
YT-1300 - 27 punktów + 1 punkt za to aby był Falcon Millennium

Natomiast już ze specialnym pilotem jest odrwotnie
Chewbacca - 42 punkty + 1 punkt za to aby był Falcon Millennium
Krassis Trelix - 36 punktów + 0 punktów za to aby był Slave 1
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Bea »

Wymyśliłam sobie, że kupię X Winga synowi na urodziny (12 lat) bo uwielbia Wojny Gwiezdne. Pytanie, czy to dobry pomysł? Czy grał ktoś kiedyś z dziećmi? Wiem, że są jakieś uproszczone zasady gry, ale czy są one na tyle wciągające by gra się spodobała? Czy te rozszerzone zasady są bardzo trudne do opanowania? I w końcu czy sama podstawka jest grywalna? Mogę dokupić dodatki, ale najpierw gra się musi spodobać, a podobno gra samą podstawką bywa nudna.
Czy ktoś ma może skan polskiej instrukcji i może mi przesłać na maila? Wtedy łatwiej byłoby mi oceni mechanikę gry i jej atrakcyjność.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: adikom5777 »

12 latek ogarnie zasady bez najmniejszego problemu.
Na stronie Galakty znajdziesz polską instrukcję: http://galakta.pl/gry/gry-figurkowe-2/x ... postTabs=2
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: rastula »

Bea pisze:Wymyśliłam sobie, że kupię X Winga synowi na urodziny (12 lat) bo uwielbia Wojny Gwiezdne. Pytanie, czy to dobry pomysł? Czy grał ktoś kiedyś z dziećmi? Wiem, że są jakieś uproszczone zasady gry, ale czy są one na tyle wciągające by gra się spodobała? Czy te rozszerzone zasady są bardzo trudne do opanowania? I w końcu czy sama podstawka jest grywalna? Mogę dokupić dodatki, ale najpierw gra się musi spodobać, a podobno gra samą podstawką bywa nudna.
Czy ktoś ma może skan polskiej instrukcji i może mi przesłać na maila? Wtedy łatwiej byłoby mi oceni mechanikę gry i jej atrakcyjność.


gra figurkowa z 3 figurkami wygląda raczej nieciekawie

na przekór opiniom uważam, że te figurki nie są ani jakieś szczególnie piękne, ani tym bardziej super pomalowane ( no ale może to moje zboczenie modelarskie), również cena 50 złotych za mały stateczek wydaje mi się mocno wygórowana...

sam jestem wielkim fanem oryginalnej trylogii , ale jakoś nie mogę się przekonać do tego projektu...
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: WRS »

Bea pisze:Wymyśliłam sobie, że kupię X Winga synowi na urodziny (12 lat) bo uwielbia Wojny Gwiezdne. Pytanie, czy to dobry pomysł?
Tak, pod warunkiem, że będzie miał z kim grać. Słabo widzę tryb jednoosobowy...
Czyli albo ma kolegów, którzy też dają się namówić na planszówki albo w rodzinnym gronie.
Bea pisze:Czy grał ktoś kiedyś z dziećmi?
Jak najbardziej. Zasady są intuicyjne. Zabawy wiele. Kostki dodają losowości - w dobrym znaczeniu - która niweluje ew. przewagę dorosłego. (o ile taka jest ;) )
Bea pisze:Wiem, że są jakieś uproszczone zasady gry, ale czy są one na tyle wciągające by gra się spodobała?
Zasady uproszczone są tylko wprowadzeniem do rozgrywki. Świetnie się nadają do rozpoczęcia gry już od razu po rozpakowaniu pudełka. I niektórym mogą zapewnić zabawę bez oglądania się na pełne reguły.
Bea pisze:Czy te rozszerzone zasady są bardzo trudne do opanowania?
Równie łatwe. Jedyną różnicą jest po prostu konieczność pamiętania o kilku dodatkowych okolicznościach. Po jednej, dwóch partiach wprowadzających zasady po prostu są w głowie.
Bea pisze:I w końcu czy sama podstawka jest grywalna? Mogę dokupić dodatki, ale najpierw gra się musi spodobać, a podobno gra samą podstawką bywa nudna.
Zaletą jest szybkość rozgrywki. Nie trzeba rezerwować 1-2 h, już po pół godzinie emocji można grać rewanż (i gra się! :) ).
W podstawce jest zaproponowanych kilka scenariuszy. Można tworzyć własne, pobrać z BGG. Jeśli gra chwyci, to obie drogi są otwarte - świetna zabawa z podstawką albo rozbudowa floty.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Bea »

Rastula, dla mnie też gra figurkowa złożona z 3 figurek wygląda marnie, dlatego pytam, czy to ma szanse się spodobać. Nie będę jednak od razu kupować rozszerzenia, bo jest możliwość, że wszystko się nie spodoba. Jak podstawka chwyci, to o rozszerzeniu się pomyśli :)

WRS, dzięki, chyba przekonałeś mnie, prawdopodobnie zaryzykuję zakup, jeszcze tylko poczytam instrukcję. Na początku będzie grał lub ze mną lub z mężem. A jak wciągnie, to może nauczy swojego przyjaciela, też fana SW.

A jakieś maty do tego są? Żeby wszystko wyglądało bardziej realistycznie?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: rastula »

Bea pisze:
A jakieś maty do tego są? Żeby wszystko wyglądało bardziej realistycznie?
http://www.gry-planszowe.pl/forum/view ... 43&t=20116
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Aduanath »

My wiele graliśmy w samą podstawkę i wcale nie uważam gry za nudną. Pomimo tego, że tylko 3 figurki, to wiele pograć można ;) .
Co do jakości figurek - są ładne, ale nie rewelacyjne. No i na TIE-Fightery trzeba uważać, bo te wydają mi się wyjątkowo delikatne...
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
Don_Silvarro
Posty: 131
Rejestracja: 28 sty 2010, 20:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Don_Silvarro »

Warszawski sklep Twierdza Gier (dawniej Cytadela) przy metrze Ursynów od pewnego czasu mocno ciśnie X-Winga, a cuś się właściciele słabo reklamują na forach typowo planszowych :razz: Obecnie jesteśmy w trzeciej rundzie czteroetapowej ligi, w której uczestniczy dziesięciu graczy. Zapraszam do odwiedzenia sklepu, dość często popołudniami przesiadują tam piloci gotowi do rozegrania towarzyskiego meczyku :smile:

http://www.facebook.com/pages/Twierdza- ... 6300393571

Zwracam też Waszą uwagę na dwa nadchodzące eventy:

http://www.facebook.com/events/403671623056142/ - Twierdzonalia, czyli premierowy konwent organizowany przez załogę sklepu, na którym jedną z atrakcji będzie turniej w kosmiczne statki

http://www.facebook.com/events/619529724729117/ - odbywający się tydzień później Luzkon w Paradoksie, w ramach którego - we współpracy z Twierdzą - nastąpi wiekopomne i monumentalne wydarzenie, mianowicie pierwszy w Polsce oficjalny turniej Regionals :grin:

See you there!
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: NTomasz »

czy w ogole gra jako gra jest warta pieniędzy ?
czy poza fajnymi figurkami ktore sa ladne i są ładne
gra- mechanika regrywalność zlożonośc jest warta 50+ zl za jednostke?
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Hiu »

Nie jest :) i mowie to jako fan SW.

Nie rozpatrujac tego w kwestii kosztow - tylko fun'u -> SW to SW -> dlatego Wings of glory jest podobne a tak inne. Kto by nie chcial miec statku Hana Solo na swoim biurku - chodzby tylko po to, zeby dwa razy w roku poprzesuwac go po stole wraz z innymi stateczkami.
Dlatego Wizkids kupilo licencje tego mechanizmu (poprostu wzieli wzorce od FFG) i buduja to samo w swiecie Star Treka (dla tych, ktorym nie pasuje latanie starociami albo statkami SW). Wykonanie Wizkids jest brzydkie jak noc - ale zaloze sie, ze fani ST beda to brali garsciami.
Ash
Posty: 293
Rejestracja: 19 wrz 2011, 23:19
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Ash »

NTomasz pisze:czy w ogole gra jako gra jest warta pieniędzy ?
czy poza fajnymi figurkami ktore sa ladne i są ładne
gra- mechanika regrywalność zlożonośc jest warta 50+ zl za jednostke?
Jest. Jednostek nie trzeba mieć dużo, gra jest kompaktowa i można grac wszędzie, a funu jest co niemiara. Zasady są świetnie napisane i - pomimo że proste - nie zubożają rozgrywki. Taki skirmish z własną, ciekawą mechaniką. Figurki do tanich nie należą, ale nie trzeba wszystkiego kupować.
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: NTomasz »

spoko juz zdecydowalem ze nie warto :)
ODPOWIEDZ